Sari la conținut

TURCIA mai 2011


manuel_ktm
 Share

Postări Recomandate

salut,

impreuna cu 3-4 prieteni intentionam sa plecam la inceputul lui mai in turcia cam in felul urmator:

plecare vineri 29.04 intoarcere sambata(07.05) sau duminica(08.05) dupa urmatorul program provizoriu

 

ziua 1 bucuresti-edirne-istanbul(ocolire)-sile = 700 km

ziua 2,3,4 sile-zonguldak-sinop(cel mai nordic oras al turciei)-nevsehir(cappadocia) = 1200 km

ziua 5 pauza pentru vizite turistice cappadocia

ziua 6 nevsehir-ankara = 300 km

ziua 7 ankara-istanbul = 450 km

ziua 8 pauza istanbul

ziua 9 istanbul-bucuresti = 650 km

 

ziua 10 rezerva

 

daca a mai fost cineva in nord si in cappadocia, multumim anticipat pentru sfaturi

mergem fara rezervari, dar ne vom caza la hoteluri care in perioada respectiva sunt cam 30 euro de persoana/noapte

daca mai sunt doritori cu cea mai mare placere dar ne dorim un grup de maxim 8 persoane

manuel

turcia_2011.pdf

Editat de manuel_ktm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 130
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut,

 

merg si eu, mie imi convine perioada asta

 

traseul este bine facut, as sugera totusi la intoarcere , de la istanbul , sa ne intoarcem prin tsarovo - sozopol - burgas - shumen - buc

 

mai prindem si litoral bulgaresc si nu calcam roata pe roata la intoarcere,,,sunt doar 60 km in plus

 

numai bine !

marius 0722564401

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"ziua 2,3,4 sile-zonguldak-sinop(cel mai nordic oras al turciei)-nevsehir(cappadocia) = 1200 km"

 

Cei 1200 Km se fac in 3 zile sau intr-o singura zi?

 

 

cei 1200 se fac in zilele 2 3 4

deci 3 zile alocate la 1200 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei 1200 se fac in zilele 2 3 4

deci 3 zile alocate la 1200 km

Sunt ceva obiective turistice pe ruta voastra dintre Zonguldak si Sinop care sa necesite 3 zile de mers? De ce nu mergeti mai repejor pe coasta Marii Negre? Astfel v-ati rezerva doua zile macar pentru Capadochia , pentru ca merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi se pare cam pe fuga toata plimbarea. In Cappadochia merita sa stai macar 2 zile sa intelegi ceva de ea. Oricum, va recomand acolo sa stati in Goreme, e mult mai rustic. Nevsehir e un oras, nu merita sa stati in el. Eu am stat la Traveler's Cave de 2 ori. E mai mult gen hostel, dar am fost foarte multumit. Puteti sa faceti o rezervare prin mail sau un telefon cu 2-3 zile inainte. Nu tre sa platiti avans pt asta. Tot ei au si un hotel in Goreme, nu mai tin minte cum ii zice. Acolo aveti camere cu baie si conditii pt oameni mai pretentiosi.

 

In nord n-am fost, dar si eu sunt curios sa ajung pe acolo. Puneti si voi pe aici ce obiective gasiti pt zona aia. Eu tin minte ca era o manastire undeva intr-un canion, pe un perete, pareau foarte interesante pozele. In afara de asta nu stiu altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt ceva obiective turistice pe ruta voastra dintre Zonguldak si Sinop care sa necesite 3 zile de mers? De ce nu mergeti mai repejor pe coasta Marii Negre? Astfel v-ati rezerva doua zile macar pentru Capadochia , pentru ca merita.

 

Mergem fara rezervari si in functie de ce gasim pe traseu ne orientam daca mergem mai repede. Oricum mai avem 1 zi de rezerva pe care o putem folosi in cappadocia daca avem nevoie.

Mesaj completat

salut,

 

merg si eu, mie imi convine perioada asta

 

traseul este bine facut, as sugera totusi la intoarcere , de la istanbul , sa ne intoarcem prin tsarovo - sozopol - burgas - shumen - buc

 

mai prindem si litoral bulgaresc si nu calcam roata pe roata la intoarcere,,,sunt doar 60 km in plus

 

numai bine !

marius 0722564401

 

Ok, ne putem intoarce pe acolo.

 

Mesaj completat

salut,

 

merg si eu, mie imi convine perioada asta

 

traseul este bine facut, as sugera totusi la intoarcere , de la istanbul , sa ne intoarcem prin tsarovo - sozopol - burgas - shumen - buc

 

mai prindem si litoral bulgaresc si nu calcam roata pe roata la intoarcere,,,sunt doar 60 km in plus

 

numai bine !

marius 0722564401

 

Ok, ne putem intoarce pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare cam mult pentru prima zi.

Drumul prin Bulgaria, dupa iesirea din iarna o sa fie cam rupt (si asa este cam rupt).

Cu tot cu statul in vama, mancat, alimentat, pipi... veti face pana la Istanbul vreo 12-14 ore.

Nu imi sariti in cap... doar presupun. Am fost de cateva ori in Turcia cu masina si stiu ca in general mersul in coloana este mai lent decat mersul solo.

Diferenta ar fi de vreo ora in plus.

Drumul prin Turcia este foarte bun. Nu veti avea probleme. Benzina foarte scumpa. Probabil va fi 2 euro sau mai mult litrul.

Cand la noi era 3,7 ron la turci era cam 7 ron. Cand la noi s-a facut 4,2 ron la turci era cam 8 ron. La cum evolueaza pretul petrolului... luati-va rezerva la bani.

E bine sa aveti si bani pe card pentru ca la plata la comercianti sau benzinarii nu se comisioneaza. Se face doar schimbul oficial din ron in lire la cursul visa sau mastercard (care este un curs bun).

Mi-ar placea sa pot sa vin si eu... dar stiu de pe acum ca nu pot, iar motorul meu nu va tine oricum pasul cu voi decat daca il forjez, ceea ce nu e ok pentru el.

P.S. Nu uitati sa faceti poze si sa ne povestiti si noua cum a fost.

Asta asa... ca sa ne ofticati :)

Bafta multa si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare cam mult pentru prima zi.

Drumul prin Bulgaria, dupa iesirea din iarna o sa fie cam rupt (si asa este cam rupt).

Cu tot cu statul in vama, mancat, alimentat, pipi... veti face pana la Istanbul vreo 12-14 ore.

Nu imi sariti in cap... doar presupun. Am fost de cateva ori in Turcia cu masina si stiu ca in general mersul in coloana este mai lent decat mersul solo.

Diferenta ar fi de vreo ora in plus.

Drumul prin Turcia este foarte bun. Nu veti avea probleme. Benzina foarte scumpa. Probabil va fi 2 euro sau mai mult litrul.

Cand la noi era 3,7 ron la turci era cam 7 ron. Cand la noi s-a facut 4,2 ron la turci era cam 8 ron. La cum evolueaza pretul petrolului... luati-va rezerva la bani.

E bine sa aveti si bani pe card pentru ca la plata la comercianti sau benzinarii nu se comisioneaza. Se face doar schimbul oficial din ron in lire la cursul visa sau mastercard (care este un curs bun).

Mi-ar placea sa pot sa vin si eu... dar stiu de pe acum ca nu pot, iar motorul meu nu va tine oricum pasul cu voi decat daca il forjez, ceea ce nu e ok pentru el.

P.S. Nu uitati sa faceti poze si sa ne povestiti si noua cum a fost.

Asta asa... ca sa ne ofticati :)

Bafta multa si asfalt uscat.

Mesaj completat

Mi se pare cam mult pentru prima zi.

Drumul prin Bulgaria, dupa iesirea din iarna o sa fie cam rupt (si asa este cam rupt).

Cu tot cu statul in vama, mancat, alimentat, pipi... veti face pana la Istanbul vreo 12-14 ore.

Nu imi sariti in cap... doar presupun. Am fost de cateva ori in Turcia cu masina si stiu ca in general mersul in coloana este mai lent decat mersul solo.

Diferenta ar fi de vreo ora in plus.

Drumul prin Turcia este foarte bun. Nu veti avea probleme. Benzina foarte scumpa. Probabil va fi 2 euro sau mai mult litrul.

Cand la noi era 3,7 ron la turci era cam 7 ron. Cand la noi s-a facut 4,2 ron la turci era cam 8 ron. La cum evolueaza pretul petrolului... luati-va rezerva la bani.

E bine sa aveti si bani pe card pentru ca la plata la comercianti sau benzinarii nu se comisioneaza. Se face doar schimbul oficial din ron in lire la cursul visa sau mastercard (care este un curs bun).

Mi-ar placea sa pot sa vin si eu... dar stiu de pe acum ca nu pot, iar motorul meu nu va tine oricum pasul cu voi decat daca il forjez, ceea ce nu e ok pentru el.

P.S. Nu uitati sa faceti poze si sa ne povestiti si noua cum a fost.

Asta asa... ca sa ne ofticati :)

Bafta multa si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

impreuna cu 3-4 prieteni intentionam sa plecam la inceputul lui mai in turcia cam in felul urmator:

plecare vineri 29.04 intoarcere sambata(07.05) sau duminica(08.05) dupa urmatorul program provizoriu

 

ziua 1 bucuresti-edirne-istanbul(ocolire)-sile = 700 km

ziua 2,3,4 sile-zonguldak-sinop(cel mai nordic oras al turciei)-nevsehir(cappadocia) = 1200 km

ziua 5 pauza pentru vizite turistice cappadocia

ziua 6 nevsehir-ankara = 300 km

ziua 7 ankara-istanbul = 450 km

ziua 8 pauza istanbul

ziua 9 istanbul-bucuresti = 650 km

 

ziua 10 rezerva

 

daca a mai fost cineva in nord si in cappadocia, multumim anticipat pentru sfaturi

mergem fara rezervari, dar ne vom caza la hoteluri care in perioada respectiva sunt cam 30 euro de persoana/noapte

daca mai sunt doritori cu cea mai mare placere dar ne dorim un grup de maxim 8 persoane

manuel

Bucuresti - Istanbul intr-o singura zi de mers este o dovada de masochism extrem. Unde mai pui ca ziua urmatoare o arzi iar pe drum cel putin 300 km.

 

Parerea mea : o sa faceti ceva RISCANT/OBOSITOR si o sa alergati de o sa va sara capacele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vine IANACHIM, eu nu vin...

 

:)

 

bey, eu nu merg, tocmai ptr. ca nu mergi tu :D

 

hai sa facem lista: cine NU merge in Turcia din cauza ta.:) (din cauza ca nu vii sau ca vi).

 

1. cria

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti - Istanbul intr-o singura zi de mers este o dovada de masochism extrem. Unde mai pui ca ziua urmatoare o arzi iar pe drum cel putin 300 km.

 

Parerea mea : o sa faceti ceva RISCANT/OBOSITOR si o sa alergati de o sa va sara capacele...

Hehehe

 

Istambul - Bucuresti am facut 8 ore mers lejer. Sunt 250km de autostrada, Bulgaria e libera. Cred ca cineva grabit ar putea face 7ore. Eu ma gandeam ca, daca oi merge la anu' spre Iran, sa ma opresc direct la Ankara. Estimez vreo 14ore. Dar s-ar putea sa fie un pic cam mult pentru 800. Pe 1200 era viabil.

 

In Capadochia am stat tot in Goreme si recomad sa stati si voi. Si eu as aloca doua zile de stat acolo si vizitat. Si asa este putin, dar mai intelegi ceva.

Cazarea este mult mai ieftina de 30euro/pers. In Goreme am stat cu 30 euro/camera in conditii foarte bune. Nu am avut rezervari.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Goreme am stat si noi(rezervare de acasa).Recomand hamamul,masa la gazda chiar daca e scumapa,masa la carciuma,a doua zi orasul subteran.Daca sunt posibilitai,o plimbare cu balonul.

Bulgaria cel putin pe litoral(nu are legatura)drumul e f bun fata de anul trecut.Am facut proba pe 15-16 ianuarie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehehe

 

Istambul - Bucuresti am facut 8 ore mers lejer. Sunt 250km de autostrada, Bulgaria e libera. Cred ca cineva grabit ar putea face 7ore. Eu ma gandeam ca, daca oi merge la anu' spre Iran, sa ma opresc direct la Ankara. Estimez vreo 14ore. Dar s-ar putea sa fie un pic cam mult pentru 800. Pe 1200 era viabil.

 

In Capadochia am stat tot in Goreme si recomad sa stati si voi. Si eu as aloca doua zile de stat acolo si vizitat. Si asa este putin, dar mai intelegi ceva.

Cazarea este mult mai ieftina de 30euro/pers. In Goreme am stat cu 30 euro/camera in conditii foarte bune. Nu am avut rezervari.

 

Spor

 

Poti merge din partea mea si 24 de ore fara oprire, daca exersezi putin alimentatul din mers cu plosca. E mai greu la inceput, dar daca la avioane se poate, atunci merge si la motociclete, ce dracu...

Pana una alta, eu am mers in Turcia, cu oprire in Nessebar unde am vizitat si cetatea a doua zi.Am plecat abia dimineata urmatoare, iar in Istanbul am mers pana in Fenerbahce, si tin minte ca am prins aglomeratie pe autostrada prin oras, si am facut mai bine de o ora de la intrarea in Istanbul.

Dupa parerea mea, un GRUP nu poate sa scoata sub 10 ore nici in ruptul capului la un drum de 900 km si doua granite. Poate o sa demonstrati totusi ca se poate...succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti merge din partea mea si 24 de ore fara oprire, daca exersezi putin alimentatul din mers cu plosca. E mai greu la inceput, dar daca la avioane se poate, atunci merge si la motociclete, ce dracu...

Pana una alta, eu am mers in Turcia, cu oprire in Nessebar unde am vizitat si cetatea a doua zi.Am plecat abia dimineata urmatoare, iar in Istanbul am mers pana in Fenerbahce, si tin minte ca am prins aglomeratie pe autostrada prin oras, si am facut mai bine de o ora de la intrarea in Istanbul.

Dupa parerea mea, un GRUP nu poate sa scoata sub 10 ore nici in ruptul capului la un drum de 900 km si doua granite. Poate o sa demonstrati totusi ca se poate...succes!

 

Buc-istanbul 650km

Granita rom-bulg 10min

 

 

Bucuria de a merge...nepretuita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai scurt traseu atata are, 650 km dar daca te intorci pe litoral inapoi in RO plus mers prin Constanta atunci o sa ai in jur de 900 km (asa am venit noi).

Am plecat din Istanbul pe la 10 si la ora 20 eram la Vama Veche (daca tin io bine minte) unde ne-am oprit, rupti in gura de la drumu rau din Bulgaria, plin de gropi...

Vezi ca ai omis o granita acolo (Malko Tarnovo): Turcia unde o sa stai cel putin o ora, pentru ca trebuie sa te dai jos de pe motor sa mergi pe la ghisee care sunt intr-o cladire, apoi sa vina turcu la tine sa se uite la bagaje (daca vrea).

Deci mai ganditi-va, si daca mergeti pe ruta aia scurta tot o sa faceti cel putin 9 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saruma vazui motoru la bavaria bolnav sau la iernat nuti face cu ochiul asta nou mie da un an doi si poate vine mosu dar apare hary si gaseste el ceva ce nui comvine bmw ce motor ai asta e motor frate 13000km fara probleme asta nou bijuterie pe doua roti si ce consum are bravo lor ce mai tare fabrica de motociclete e in germania ura maine o mica plimbare amatori ceva sa nu ncepeti ca e frig bla bla o buna zi nenea ionachime sa fi iubit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai scurt traseu atata are, 650 km dar daca te intorci pe litoral inapoi in RO plus mers prin Constanta atunci o sa ai in jur de 900 km (asa am venit noi).

Am plecat din Istanbul pe la 10 si la ora 20 eram la Vama Veche (daca tin io bine minte) unde ne-am oprit, rupti in gura de la drumu rau din Bulgaria, plin de gropi...

Vezi ca ai omis o granita acolo (Malko Tarnovo): Turcia unde o sa stai cel putin o ora, pentru ca trebuie sa te dai jos de pe motor sa mergi pe la ghisee care sunt intr-o cladire, apoi sa vina turcu la tine sa se uite la bagaje (daca vrea).

Deci mai ganditi-va, si daca mergeti pe ruta aia scurta tot o sa faceti cel putin 9 ore.

 

* bre, io zic sa te mai gandesti tu, inainte de a posta.

n-o zic in nume de rau. I love choppers too, you know :)

da' chopperu' nu-i ca enduro-touringu'

si nici iarna ca vara.

 

nici eu nu credeam ca pot sa merg (pe drum destul de prost, ma rog, depinde de ce calaresti :) ) 700 km intr-o zi, cu vami si mese pe traseu (chiar am stat la restaurant la masa de pranz, adica am mancat 2 feluri de mancare, desert, cafea, hehehehe, a fost delicios!), opriri sa facem poze (chiar d-alea cu regie, cu dus-intors pe aceeasi bucata de sosea, scheme, etc.) si am zis cand am plecat "doamne fereste de vreo ploaie!" (da' am avut vant!). si uite, ca am reusit! cu bemveul, desigur. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Cappadocia musai sa vedeti un oras subteran (cel mai bine pastrate sunt cele de la Derinkuyu, Kaimakli si Ozkonak), toata zona cu "fairy chimneys" din Parcul National Goreme, "castelele" Uhcisar si Ortahisar, canionul Ihlara, muzeul in aer liber de la Zelve. Astea-s doar cateva de care-mi aduc eu aminte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bre, io zic sa te mai gandesti tu, inainte de a posta.

n-o zic in nume de rau. I love choppers too, you know :)

da' chopperu' nu-i ca enduro-touringu'

si nici iarna ca vara.

 

nici eu nu credeam ca pot sa merg (pe drum destul de prost, ma rog, depinde de ce calaresti :) ) 700 km intr-o zi, cu vami si mese pe traseu (chiar am stat la restaurant la masa de pranz, adica am mancat 2 feluri de mancare, desert, cafea, hehehehe, a fost delicios!), opriri sa facem poze (chiar d-alea cu regie, cu dus-intors pe aceeasi bucata de sosea, scheme, etc.) si am zis cand am plecat "doamne fereste de vreo ploaie!" (da' am avut vant!). si uite, ca am reusit! cu bemveul, desigur. :D

 

Cria,

eu nu am zis ca nu se poate merge 700 km cu un motor (oricare ar fie el), am zis doar ca aia 700 de km o sa fie facuti in peste 9 ore avand in vedere ca in cazul de fata se trece prin Bulgaria care are drumurile mai rele decat Romania si prin doua vami. Mai mult, este vorba de un GRUP nu de un singur biker si iar cred ca e binestiut ca un grup merge mai incet decat unu singur.

Te rog sa-mi spui in cat timp ai facut cei 700 km in acea zi cu vami/mese/poze/tigari/pipi/etc. . Sunt numai urechi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cria,

eu nu am zis ca nu se poate merge 700 km cu un motor (oricare ar fie el), am zis doar ca aia 700 de km o sa fie facuti in peste 9 ore avand in vedere ca in cazul de fata se trece prin Bulgaria care are drumurile mai rele decat Romania si prin doua vami. Mai mult, este vorba de un GRUP nu de un singur biker si iar cred ca e binestiut ca un grup merge mai incet decat unu singur.

Te rog sa-mi spui in cat timp ai facut cei 700 km in acea zi cu vami/mese/poze/tigari/pipi/etc. . Sunt numai urechi!

 

* 'aide bre ca nu e asa complicat. nici eu nu credeam, adica eram sceptica, ca tine. mai ales ca sunt si comoda :)

 

3 motociclete (a mea cea mai mica) - 700 km (+ceva) - 4 vami (Ro - Moldova - Ukraina - Moldova - si iar Ukraina), la una am stat ~ 2 ore - papat la pranz la restaurant (1,5 ore) - pauze de pipi, apa, snack la benzinarii si la vami - tigari: NU - poze destule.

timp: ~ 12 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...