Sari la conținut

Croatia - Muntenegru - Serbia 2011


22iulian
 Share

Postări Recomandate

Daca tot ai pus aici la dezbatere, sa-ti zic si eu. Eu am fost in august 2009 cam asa:

Ziua 1 - Bacau-Moeciu - 220 km (plecat la 6 seara din bc, ajuns la cheile gradistei pe la vreo 9:30)

Ziua 2 - Moeciu-Pitesti-Craiova-Calafat-Vidin-Zajecar-Paracin-Kralievo - 620 km (plecat dim la 8, pierdut vreo 2 ore la bac, ajuns seara pe la vreo 9 la kralievo)

Ziua 3 - Kralievo-Novi Pazar-Ribarice-Podgorica-Virpazar-Kotor-Dubrovnik - 530 km (plecat pe la 9 dim , ajuns pe la 9 seara, am grestit un drum intre Kotor si Dubrovnik, am stat o gramada in granita cu Croatia)

Ziua 4 - Dubrovnik-Karlobag - 480 km (plecat pe la 11 dim ajuns pe la 7 seara)

Ziua 5 - Karlobag-Plitvice-Karlovac-Budapesta - 590 km (plecat pe la 9 dim, ajuns pe 11 seara in Budapesta, 3 ore la Plitvice, si o autostrada bara la bara de la karlovac pana spre Zagreb).

Ziua 6 - Budapesta-Bacau - 940 km (11 dim - 12 seara)

Eu am facut tura singur, in ritmul meu, fara sa am intarzieri legate de mersul in grup (sincronizari cu plecari, opriri, mese, etc) si mi-a parut rau ca am facut-o asa in scurt (pe traseu mi-am dat seama ca am fost bou si as fi vrut sa o mai lungesc, dar nu puteam ca aveam un bilet de avion luat si trebuia musai sa ajung inapoi in timpul programat).

De asta vreau sa mai merg, insa sunt de parere ca mai trebuie puse vreo 2 zile, tinand cont ca vrei sa mergem cu fetele, ca altfel dupa 2 zile le-ai dat gata :).

Editat de DanC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost anul trecut si am "lalait-o" prin zona vreo 2 saptamani. Ca si o lista scurta de impresii:

- cu cat esti mai in nord pe coasta mi s-a parut mai aglomerat, mai scump si mai insipid

- la plitvice e frumos, dar nu e genul meu (prea mult turism) - dar aici e doar parere personala

- as mai merge pe plajele pustii, la lacul Perucko, in zona semidesertica, la Dubrovnik, Split, Trogir si Zadar, pe insula Pag - ceva diferit! , si la Kotor (cred ca, dintre statiuni, Kotor mi-a placut cel mai mult)

- interesant a fost si drumul de coasta paralel cu insula Pag si intre Trogir si Sibenik

- as evita campingurile aproape de orase mari (aglomerate si murdare sau cam scumpe), parcul Biograd din Muntenegru, intoarcerea din Muntenegru in weekend (groaznic traficul), Podgorica si Budva, toata Serbia la sud de Belgrad (drumuri aglomerate, oameni care se uita urat la tine la orice benziarie sau restaurant, etc, etc.)

 

Ca si observatie, cred ca ii foarte foarte greu sa te intorci intr-o singura zi din Kotor pana in Ploiesti, daca nu chiar imposibil, mai ales daca ai plan sa tragi tare si pana acolo. Eu personal ti-as recomanda fie sa mergi pe autostrada prin Croatia pana la Dubrovnik si apoi sa te intorci inspre nord pe drumurile de coasta, sau sa mergi doar in Muntenegru si sa incerci sa mergi prin Serbia pe autostrada cat de mult se poate. Cred ca pana la urma ideea ar trebui sa fie sa te simti si bine in concediu, sa apuci sa iti si tragi un pic sufletul si sa te bucuri de ceea ce vezi in jurul tau, nu doar sa faci tz sute de kilometri pe zi.

 

Daca cumva pleci in august si vrei, ar fi o varianta sa fim tovarasi de drum, cel putin partial.

 

Bafta oricum,

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut prieteni ,

 

Vreau sa planific in detaliu o tura Romania -Croatia -Muntenegru -Serbia

Deocamdata stiu doar cateva puncte principale de interes:

Ziua 1: Ploiesti -Targoviste -Pitesti -Rm.Valcea -Brezoi -Voineasa -Petrosani -Hateg -Caransebes-Lugoj -Timisoara ,...540 km

Ziua 2: Timisoara -Belgrad -Zagreb -Opatija...vreo 780 de km..multi insa pe autostrazi...

Ziua 3: dedicata Peninsulei Istria -Rovinj -Pola -apoi urmarit coasta pana spre Zadar...neaparat de estimat timp alocat parcului national Plitvice (n-am detalii)

Ziua 4: Zadar -Dubrovnik -Kotor vreo 450 de km

Ziua 5:Kotor-Budva -Podgorica....si apoi spre casa..probabil tot prin Belgrad (?)

 

Mi-a prinde bine recomandari din experientele voastre in regiune.

Ce trebuie evitat ?...Ce nu trebuie ratat ?

 

Multumesc !

 

 

Prima etapa din Romania nu comentez

Etapa 2 este dupa experienta mea cam lunga, noi am plecat la fel de linga Timisoara dimineata la ora 8.00 si am ajuns dupa Zagreb seara pe la ora 21.30 (am stat in vama 2 ore un coleg problema cu asigurarea, si am facut ultimii 200 km pe ploaie continua si se inserase deja ) . Deci aici aveti grija.

Noi am mers direct in Plitvice si am stat 1 zi intreaga (merita fiecare minut este rezervatie UNESCO ) si am dormit la aceeasi pensiune si a 2 noapte.

Am mers apoi in Kotor pe faleza marii (superb drumul) si ne-am cazat acolo ( 10 euro pe noapte / pers ) si de acolo am facut iesiri:

1 zi Dubrovnik (vizitat orasul si mai ales castelul) e aproape chiar daca te intorci inapoi.

1 zi Budva (plaja / baie / vizitat statiunea )

1 zi mers cu vaporasul la Blue Cave si la insulitza inchisoare.

2 zile plaja si relaxare in Kotor

1 zi intoarecere prin Podgorica si dormit in Serbia la o staiune ... imi scapa acum (undeva in munte si au si partie de ski iarna)

Ultima zi intoarcere in tara .

E adevarat am avut timp suficient la dispozitie si dupa ce am fortat in prima zi nu am mai facut excese, adica nu mai mult de 400 /450 km maxim pe zi.

 

Mai multe imagini si detalii pe aici : /index.php?...3720&st=150

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Tu stii mai bine cati km vrei sa faci, ce si cat vrei sa vezi.

Foarte pe fuga totul si foarte putine puncte bifate, din punctul meu de vedere.

Mi-as dori sa ma intorc in Muntenegru si sa stau macar 10 zile numai acolo. Ideal 2-3 saptamani.

Tot ce pot sa iti recomand este acest site:

http://www.serbiainyourhands.com/

Este al unei edituri (Komshe) ce produce ghiduri de calatorie. Inainte de a cumpara ceva, eu am rasfoit mai multe ghiduri ale Muntenegrului si cel de la ei mi s-a parut cel mai bun.

S-a si dovedit pe parcursul concediului - ce recomandau ei asa era, locatiile din poze asa aratau si in realitate, etc.

Vad ca au si un ghid al Serbiei.

Sper sa iti prinda bine si sa te ajute la planificat.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am stat in vama 2 ore un coleg problema cu asigurarea

 

Salut

Cam acelasi traseu vreau sa-l fac si eu in august doar ca o sa stau mai multe zile pe litoral.

Am o intrebare insa. Este valabila cartea verde in Muntenegru? M-am uitat acum pe cartea verde venita cu RCA-ul si am observat ca indicativul auto al Muntenegrului (MNE) nici macar nu e trecut pe cartea verde. Cei care au fost ati avut probleme? Cum s-a rezolvat? Ce ma sfatuiti sa fac astfel incat sa nu am probleme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Cam acelasi traseu vreau sa-l fac si eu in august doar ca o sa stau mai multe zile pe litoral.

Am o intrebare insa. Este valabila cartea verde in Muntenegru? M-am uitat acum pe cartea verde venita cu RCA-ul si am observat ca indicativul auto al Muntenegrului (MNE) nici macar nu e trecut pe cartea verde. Cei care au fost ati avut probleme? Cum s-a rezolvat? Ce ma sfatuiti sa fac astfel incat sa nu am probleme?

Il cuprinde asigurarea ptr Serbia ( SRB) ,daca nu o ai bifata cu x atunci este valabila si-n Serbia si-n Muntenegru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

in principiu asigurarile includ si serbia cu muntenegru, chiar daca ele nu mai sunt o singura tara acum...e chiar o mentiune speciala scrisa pe cartea verde in legatura cu aceste 2 tari.

eu am facut o mica nebunie anul trecut si am fost in muntenegru pe aprilia de 125cc...ma asteptam sa patesc ceva, dar nu s-a stricat, si a fost foarte frumos.

noi am plecat din bucuresti pana in belgrad in prima zi, din belgrad pana la granita cu muntenegru, si am dormit intr-o localitate imediat dupa granita ca incepuse sa ploua, si oricum era noapte si era pacat sa nu vedem peisajul, iar in a 3a zi am ajuns la budva.

daca ajungeti in muntenegru sa nu ratati canionul Tara, care este foarte frumos, e al doilea din lume ca marime dupa grand canyon.

in legatura cu politie si amenzi pot sa spun ca mi s-a parut o tara permisiva.

e adevarat ca aprilia mea nu era cine stie ce bolid ca sa ma poata prinde radarul cu viteza mare, insa am vazut putine masini de politie la sarbi ( peugeot 308)

trafic foarte civilizat, drumuri ok, fara surprize neplacute...in muntenegru in zona de ..munte, mai sunt pietre cazute pe drum, in rest chiar ok

si cand se ajunge la budva sunt niste serpentine foarte misto, care te coboara de la o inaltime considerabila, la nivelul marii...zici ca vii de la cota 2000 pana in sinaia intr-un timp de 10 minute:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Poate sa-mi recomande cineva o cazare la un pret acceptabil in Serbia undeva inainte de a intra in Muntenegru?

Pe booking.com am gasit doar 3 hoteluri si la niste preturi exagerat de mari. Cel mai ieftin era 62 euro/ noapte/camera dubla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa-mi recomande cineva o cazare la un pret acceptabil in Serbia undeva inainte de a intra in Muntenegru?

Pe booking.com am gasit doar 3 hoteluri si la niste preturi exagerat de mari. Cel mai ieftin era 62 euro/ noapte/camera dubla

Sunt multe pensiuni...cauta in Zlatibor, Prijepolje sau Bijelo Polje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Poate sa-mi recomande cineva o cazare la un pret acceptabil in Serbia undeva inainte de a intra in Muntenegru?

Pe booking.com am gasit doar 3 hoteluri si la niste preturi exagerat de mari. Cel mai ieftin era 62 euro/ noapte/camera dubla

O cazare in Serbia, decenta (parca 10 euro camera) cu mancare ieftina si buna, am gasit fix cand se insera in drum spre MNE. Localitatea se numeste Merosina, iar motelul(hostel sau SOBE cum se zice la ei): N43 16.867 E21 42.954

post-143-0-70027100-1307048369_thumb.jpg

post-143-0-04826300-1307048378_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp ne-am hotarat asupra traseului :

 

 

25 iunie 2011 Ploiesti-Belgrad Belgrad 630 Km

26 iunie 2011 Belgrad-Rovinj Rovinj 640 Km

27 iunie 2011 Rovinj

28 iunie 2011 Rovinj-Plitvice-Zadar Zadar 434 Km

29 iunie 2011 Zadar-Dubrovnik Dubrovnik 392 Km

30 iunie 2011 Dubrovnik

1 iulie 2011 Dubrovnik-Paracin Kralievo 510 Km

2 iulie 2011 Kralievo-Ploiesti Ploiesti 643 Km

 

Plecam 3 motoare , un 1200 GS ,un 1200 GSA si un Yamaha Fazer.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp ne-am hotarat asupra traseului :

 

 

25 iunie 2011 Ploiesti-Belgrad Belgrad 630 Km

26 iunie 2011 Belgrad-Rovinj Rovinj 640 Km

27 iunie 2011 Rovinj

28 iunie 2011 Rovinj-Plitvice-Zadar Zadar 434 Km

29 iunie 2011 Zadar-Dubrovnik Dubrovnik 392 Km

30 iunie 2011 Dubrovnik

1 iulie 2011 Dubrovnik-Paracin Kralievo 510 Km

2 iulie 2011 Kralievo-Ploiesti Ploiesti 643 Km

 

Plecam 3 motoare , un 1200 GS ,un 1200 GSA si un Yamaha Fazer.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

am si eu o intrebare,deoarece vreau si eu sa fac cam aceeasi tura dar in august,spune-mi te rog din dubrovnik spre KRALJEVO - PARACIN,pe unde mergeti?prin muntenegru (podgorica),sau prin bosnia si apoi sa intrati in serbia spre cacak?

eu inca nu ma pot hotara care e varianta cea mai optima pentru a ajunge in dubrovnik avand in vedere ca eu doresc sa ies din romania prin drobeta turnu severin,sa ajung la dubrovnik si apoi sa urc in nord spre istria si intoarcerea sa o fac prin ungaria(budapesta).....daca se mai pot da sfaturi va-si fi recunoscator.......

sper sa nu fiu offtopic si nu asi dori ca initiatorul topicului sa nu il deranjeze acest fapt.

 

va multumesc si va doresc concediu placut.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...