Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Cagiva Mito/Planet/Raptor 125


Postări Recomandate

Amortizoru ala de directie e foarte util ca nu intra in voblaj. Fiind motociclete foarte usoare pe roata din fatza la viteze mari , la gropi , denivelari are tendinta sa intre in voblaj. Mie mi-a intrat o data intr-o curba pe la 60 la ora dupa ce am luat o serie de 3 gropite mici gen 2 cm adancime. Iti cam rupe mainile din umar cand face chestia asta si are tandinta sa te arunce, e foarte aiurea sa ti se intample si in momentele alea imi doream si eu un amortizor. De asta l-au pus, nu de design sau sa atraga cumparatorii.

Mie rs-ul o singura data mi-a intrat in voblaj urat,si l-am redresat mai mult din bulan probbail,de atunci stateam tot timpul proptit in ghidon bine si nu mi-a mai facut niciodata figuri,dar chiar nu am simtit nevoia de un amortizor de ghidon....mergi pe un 954 sa vezi ce inseamna sa simti nevoie de asa ceva.125-ul chiar nu are atata vana cat sa iti usureze fata periculos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 386
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Amortizoru ala de directie e foarte util ca nu intra in voblaj. Fiind motociclete foarte usoare pe roata din fatza la viteze mari , la gropi , denivelari are tendinta sa intre in voblaj. Mie mi-a intrat o data intr-o curba pe la 60 la ora dupa ce am luat o serie de 3 gropite mici gen 2 cm adancime. Iti cam rupe mainile din umar cand face chestia asta si are tandinta sa te arunce, e foarte aiurea sa ti se intample si in momentele alea imi doream si eu un amortizor. De asta l-au pus, nu de design sau sa atraga cumparatorii.

Neah, parerea mea este ca nu foloseste la nimic. In primul rand nu prea putem sa vorbim de voblaj la o motoreta de 125 si in al doilea rand amortizoru' ala e "fleasca" si nu se poate regla !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...001-152092.html

 

am gasit asta si ma tem sa nu fie lovita... cei drept sudura de pe cadru nu ar trebui sa fie acolo si mai in spate, si nare carenel fata , farurile si carenele laterale...da nu cred cas scumpe...si m-ash baga da mie frica sa nu fi fost busita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu urcam o panta cand s-a intamplat toata minunatia si a fost destul de violent . Nu stiu cat de tare e un amortizor de cagiva dar nu pot sa cred ca daca misti tare de ghidon stanga dreapta incercand sa-l lovesti in piedici nu face chiar nimic.

 

Cat despre mito ala de pe bikeshop , sudura aia e exact unde ar trebui sa fie ( ca sa rupi cadru de acolo trebuie sa il faci praf inainte de punctul ala ). Faptul ca nu are carene , bord , far etc poate indica faptul ca a fost accidentat dar e ciudat ca toate piesele pe care le are par intregi si nici macar zgariate nu sunt.

 

Carenele sunt foarte scumpe daca le iei noi , ca si restul pieselor lipsa , dar sunt vreo 3 baieti care dezmembreaza mito`uri model dasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu urcam o panta cand s-a intamplat toata minunatia si a fost destul de violent . Nu stiu cat de tare e un amortizor de cagiva dar nu pot sa cred ca daca misti tare de ghidon stanga dreapta incercand sa-l lovesti in piedici nu face chiar nimic.

 

Cat despre mito ala de pe bikeshop , sudura aia e exact unde ar trebui sa fie ( ca sa rupi cadru de acolo trebuie sa il faci praf inainte de punctul ala ). Faptul ca nu are carene , bord , far etc poate indica faptul ca a fost accidentat dar e ciudat ca toate piesele pe care le are par intregi si nici macar zgariate nu sunt.

 

Carenele sunt foarte scumpe daca le iei noi , ca si restul pieselor lipsa , dar sunt vreo 3 baieti care dezmembreaza mito`uri model dasta.

eu m-am gandit ca poate o incercat sa il faca streetfighter, ca stiu arata bine... desi nu reusesc sa dau de el, sau poate au fot furate piesele...am mai vazut la un anunta asa...

 

eu m-am gandit asa: am 500 euro...ii dau lui scuteru si 200-250 si el imi da mito, si de restu eu cupar piesele, totuis ai obs ca nici aripa fata nu e atinsa...

acu intervine urmatoarea problmema...sa nu fie forjat..

Editat de zane94
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am gandit ca poate o incercat sa il faca streetfighter, ca stiu arata bine... desi nu reusesc sa dau de el, sau poate au fot furate piesele...am mai vazut la un anunta asa...

 

eu m-am gandit asa: am 500 euro...ii dau lui scuteru si 200-250 si el imi da mito, si de restu eu cupar piesele, totuis ai obs ca nici aripa fata nu e atinsa...

acu intervine urmatoarea problmema...sa nu fie forjat..

 

Imi place ca iti faci calcule da nici macar n-ai vb cu omu :laugh:

 

Numai carenele te vor costa vreo 250E ... faru vreo 100E , suportu de far si de bord cam 50E , bordu nush cat , oglinzile , parbriz .. io zic sa te mai gandesti.

 

Cat despre forja .. nu exista motocicleta de viteza care sa nu fi fost alergata ( doar de aia a fost facuta ) :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Salut ,

 

Am o cagiva planet din 2000 (e la fel ca mito la cadru roti si altele din 2004 s-a numit raptor) si vreau sa ii schimb uleiul din cutie dar nu stiu de care trebuie . In manual scrie doar ca trebuie AGIP SUPERMOTOROIL F.1 . Ma intereseaza ce indicativ are . Am inteles ca sunt mai multe tipuri gen 80/90 75/90 10/30 . Stie cineva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Am o cagiva planet din 2000 (e la fel ca mito la cadru roti si altele din 2004 s-a numit raptor) si vreau sa ii schimb uleiul din cutie dar nu stiu de care trebuie . In manual scrie doar ca trebuie AGIP SUPERMOTOROIL F.1 . Ma intereseaza ce indicativ are . Am inteles ca sunt mai multe tipuri gen 80/90 75/90 10/30 . Stie cineva ?

 

Salut! Eu folosesc pentru al meu Mito Agip Supermotoroil sae 20w50. In carte e 15w50 dar nu am gasit. Mergi la benzinariile Agip si vezi ce uleiuri au.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
Salut ,

 

Am o cagiva planet din 2000 (e la fel ca mito la cadru roti si altele din 2004 s-a numit raptor) si vreau sa ii schimb uleiul din cutie dar nu stiu de care trebuie . In manual scrie doar ca trebuie AGIP SUPERMOTOROIL F.1 . Ma intereseaza ce indicativ are . Am inteles ca sunt mai multe tipuri gen 80/90 75/90 10/30 . Stie cineva ?

salut,

 

in manualul cagiva raptor 125 - la ulei de transmisie e trecut: Agip racing 5W40 0.7 0.70 Imp. qt. - (cred ca aprox 0.8 litrii)

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

sal

Imi puteti spune (daca sunt) semne distinctive la mito, cum imi pot da seama ce an e..

Vreau sa cumpar una din 2004 (zice el) si vreau sa stiu daca asa e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

Imi puteti spune (daca sunt) semne distinctive la mito, cum imi pot da seama ce an e..

Vreau sa cumpar una din 2004 (zice el) si vreau sa stiu daca asa e.

 

In mare motocicletele sunt la fel ( cadru motor bascula furca etc etc ) doar mici diferente.

poate te ajuta asta:

 

http://cmcromania.myforum.ro/cagiva-mito-1...-poze-vt27.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari ! Astazi in timp ce ma plimbam cu motocicleta (Cagiva Mito Evo II) deodata nu mi-a mai mers kilometrajul. Ajuns acasa am desfacut cablul de km si e rupt !

Intrebarea e de unde pot face rost de un cablu de kilometraj (se potrivesc si de pe alte motoare) ? - din masuratoare a iesit ca are 61 de cm (cred) ??

Astept un raspuns urgent ! (mi se pare foarte ciudat sa merg fara cablu ) :blink:

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spune-mi mie seria cadrului si iti zic eu din ce an e, din programul de piese de schimb :love:

 

nu am seria cadrului.. o sa fac rost in curand

am vazut ceva care cred ca imi va spune aprox din ce an e ... kilometrajul la unele are un cerc galben... asta nu are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu are cerc galben atunci e EVO I si ar trebui sa aiba jantele in trei spite :love:

 

le are in 6 spite.. (e posibil sa fie schimbate ca mai are una pt piese)

bun, EVO I si asta nu spune nici un an? :-?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...