Sari la conținut

problema electrica Honda cbr 125


Postări Recomandate

Am o honda cbr 125 din 2005 si azi i-am schimbat semnalizarile intrucat atunci cand am luato nu le avea intregi, odata montate ele se aprind 2 cate 2 dar nu lumineaza intermitent ci stau doar aprinse continu. Acum nu stiu ce voltaj au cele originale ale mele erau cred ca 3 de 5 w si unu de 10 originalalel cati w au? E posibil sa fie releul de semnalizare sau doar neintrunit vatajul... sau amperajul? Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta sa vezi de cati watti is becurile originale si apoi pune-i si tu la fel. Alea de 10 w cu alea de 21 de w au acelasi soclu, dar daca le schimbi intre ele se intampla ce zici tu: daca pui mai mici clipesc prea repede sau daca le pui prea mari raman aprinse si lumineaza exact cu 2 lumanari jumate :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta sa vezi de cati watti is becurile originale si apoi pune-i si tu la fel. Alea de 10 w cu alea de 21 de w au acelasi soclu, dar daca le schimbi intre ele se intampla ce zici tu: daca pui mai mici clipesc prea repede sau daca le pui prea mari raman aprinse si lumineaza exact cu 2 lumanari jumate :laugh:

 

Multumesc dar nu am de unde afla de cati w erau cele originale sper sa aflu aici nu am carte tehnica si nici vriun bec ars.. de-al ei asa ca speranta o pun in voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o honda cbr 125 din 2005 si azi i-am schimbat semnalizarile intrucat atunci cand am luato nu le avea intregi, odata montate ele se aprind 2 cate 2 dar nu lumineaza intermitent ci stau doar aprinse continu. Acum nu stiu ce voltaj au cele originale ale mele erau cred ca 3 de 5 w si unu de 10 originalalel cati w au? E posibil sa fie releul de semnalizare sau doar neintrunit vatajul... sau amperajul? Multumesc!

 

http://motoservicemanuals.blogspot.com/200...ice-manual.html

 

In manual becurile de semnalizare sunt date de 12V la 21W.

Daca si becurile astea stau tot aprinse,atunci ori releul e defect,ori e pus pe direct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa rezolvi problema pt moment , scoate becul martor de semnal din bord si va fi ok dar ca sa o remediezi definitiv iti trebuie cate un rezistor de putere pe fiecare semnal in parte adica astea eu am facut conversie de la bec la led si m-am lovit de asemenea probleme .......succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o honda cbr 125 din 2005 si azi i-am schimbat semnalizarile intrucat atunci cand am luato nu le avea intregi, odata montate ele se aprind 2 cate 2 dar nu lumineaza intermitent ci stau doar aprinse continu. Acum nu stiu ce voltaj au cele originale ale mele erau cred ca 3 de 5 w si unu de 10 originalalel cati w au? E posibil sa fie releul de semnalizare sau doar neintrunit vatajul... sau amperajul? Multumesc!

vezi pe semnalizarea originala ca trebuie 2 de cate 10w pe o parte si merge.nu umbla la releu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o honda cbr 125 din 2005 si azi i-am schimbat semnalizarile intrucat atunci cand am luato nu le avea intregi, odata montate ele se aprind 2 cate 2 dar nu lumineaza intermitent ci stau doar aprinse continu. Acum nu stiu ce voltaj au cele originale ale mele erau cred ca 3 de 5 w si unu de 10 originalalel cati w au? E posibil sa fie releul de semnalizare sau doar neintrunit vatajul... sau amperajul? Multumesc!

vezi pe semnalizarea originala ca trebuie 2 de cate 10w pe o parte si merge.nu umbla la releu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ba firar sa fie electricitatea asta de ras lamuritima si pe mine daca in carte scrie ca la semnalizari are bec de 21 w eu i-am pus de 10 w se aprinde dar nu palpaie bun... am cautat semnalizari cu bec de 21 w giganteee dar palpaie voi astia care aveti pe mobre semnalizari micute /finute si aveti becuri de 10 Wati ati legat rezistente pentru a manca mai mult curent????? daca da, de care frate ca am fost si in magazine cu specific electronic si se uitau ca la felu 9...... ca nu vreau sa ii pun buburuzei antene parabolice. Sper sa citeasca aici cineva care a patit sau care a mai facut Multumesc!

 

@adolf_ss - am citit ce ai scris tu dar nu da parametri aia de la magazin imi cer parametri de cat sa fie....

Editat de Tibiscus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cu 21W merge ok iar cu 10 nu merge atunci o solutie ar fi sa montezi o rezistenta de vreo 15W cu valoare de aproximativ 1 ohm in paralel cu fiecare bec. ( acea rezistenta se va incinge la fel de tare ca becul , asa ca ai grija unde o montezi)

Eu in locul tau ori as schimba semnalele cu unele in care incape bec de 21W ori as cauta becuri de 21W cu format mic pe care le-as adapta in semnalele pe care le ai. (becuri dealea gasesti pe louis asta daca nu gasesti si la vreun magazin auto)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cu 21W merge ok iar cu 10 nu merge atunci o solutie ar fi sa montezi o rezistenta de vreo 15W cu valoare de aproximativ 1 ohm in paralel cu fiecare bec. ( acea rezistenta se va incinge la fel de tare ca becul , asa ca ai grija unde o montezi)

Eu in locul tau ori as schimba semnalele cu unele in care incape bec de 21W ori as cauta becuri de 21W cu format mic pe care le-as adapta in semnalele pe care le ai. (becuri dealea gasesti pe louis asta daca nu gasesti si la vreun magazin auto)

 

 

L-ai bagat in ceata grav de tot :()))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Defapt e lamurit de ieri ... ca nu a intrat sa scrie ca a rezolvat problema e alta chestie ...

 

adica sa-i dea foc ca honda-i de c_acat? asta stiam si noi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mai mai este o vorba.... fiecare cioara isi lauda puii acuma puii mei buna rea, mie imi place si i-mi voi face treaba cu ea.... daca era chiar atat de prost facuta parerea mea ca nu o mai laudau, atat in tara cat si pe forumurile exterioare

Revenind la semnalizarile mele nu vrea nici cu rezistente @ThunderByte am legat si cate doua becuri de 10 w tot degeaba.. deci.... voi cauta cele mai "mici" semnalizari cu bec de 21 w si am mai concluzionat ca trebuia sa te fi ascultat @ThunderByte si sa le fi pus pe cele recomandate de tine...... Va multumesc tuturor celor care m-ati sfatuit sau indrumat. Rog un Moderator sa inchida! Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...