Sari la conținut

Accident Cotroceni, Azi Dimineata


ISM29
 Share

Postări Recomandate

Am trecut pe la 09.30 azi-dimineata pe acolo. Un YZF parca, model mai vechiut, avariat fata, un Matiz ciobit, o Dacie Logan zgariata pe bara spate (atat am putut vedea in timpul mersului, eram la volan). La prima vedere fiarele nu pareau foarte avariate, dar politia filma accidentul, asta ma sperie... undeva in spate se auzea o masina de salvare, nu am vazut pe nimeni, din unghiul meu, intins pe jos-lovit-etc....

Moto era un YZF, alb cu ziz-zag-uri mov/verde (sper ca am retinut bine)....

 

Stie cineva de motociclist ceva? in ce stare este? nu-mi place faptul ca politia era cu camera de filmat in mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut pe la 09.30 azi-dimineata pe acolo. Un YZF parca, model mai vechiut, avariat fata, un Matiz ciobit, o Dacie Logan zgariata pe bara spate (atat am putut vedea in timpul mersului, eram la volan). La prima vedere fiarele nu pareau foarte avariate, dar politia filma accidentul, asta ma sperie... undeva in spate se auzea o masina de salvare, nu am vazut pe nimeni, din unghiul meu, intins pe jos-lovit-etc....

Moto era un YZF, alb cu ziz-zag-uri mov/verde (sper ca am retinut bine)....

 

Stie cineva de motociclist ceva? in ce stare este? nu-mi place faptul ca politia era cu camera de filmat in mana.

Sa dea domnul sa nu fie grav ca ne-am cam saturat de atatea accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca se mai potolisera accidentele astea zilnice, de la o vreme incoace. Ce naiba au inceput iar asa spre sfarsit de sezon ?

Da si parca YZF de 600 si 750 au coloritul ala de care zici tu.

Naspa, insanatosire motociclistului, e imputita treaba cu haosul asta de trafic, mai ales azi de dimineata am zis ca innebunesc, a trebuit sa ocolesc pe trotuar ca erau blocate o gramada de intersectii.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai ce ma pregateam sa postez si eu despre accident.

 

Eu veneam dinspre Cotroceni si urma sa traversez intersectia spre Gara de Nord. Intersectia era blocata, m-am uitat mai atent si am vazut motorul pe jos, o ambulanta si o masina alba (nu am identificat modelul) oprite. Mai erau oprite si cateva autobuze care veneau dinspre Calea Plevnei si faceau stanga pe splai, neimplicate in accident.

 

Dupa vreo 3 minute de tarat prin trafic am ajuns in intersectie, ambulanta plecase, pe jos nu erau decat urme de antigel/ulei de la motor, motorul era avariat in fata putin si culcat pe o parte. Partea socanta era insa un matiz rasturnat la 1 m de coltul intersectiei pe firul spre spitalul municipal de pe splai. Mai mult ca sigur a fost o neacordare de prioritate acolo + ceva viteza.

 

Motorul este un YZF mai vechi, nu am vazut numarul, stiu doar ca i-am facut loc sa ma depaseasca la stop la leu pe dreapta, ma gandeam sa mai scot si eu motorul de la naftalina maine ca e vremea faina si... la doua intersectii distanta..... Avea si pasager/pasagera.

 

Daca mai are cineva informatii pls. update. Sper sa nu fie nimic grav totusi. Insanatosire grabnica celor implicati in eveniment.

 

Costin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu pe acolo pe la 9.45 si se faceau masuratori. Motorul avariat era pe refugiul din dreapta. mai era si un Matiz alb avariat fata dreapta oprit in spatele Loganului. Nu am vazut motociclistul in schimb, dar mai erau 2 motorosti in zona si n-am mai oprit (eram in conserva cu juma de ora intarziata deja la munca)

Sper sa fie ok toata lumea ...

 

Later edit .... in timp ce scriam eu au aparut inca 3 posturi mai complete

Editat de Ant
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filmul accidentuluie urmatoru:motocicleta pleaca de la semafor pe verde,la del si matizul insa din sens opus

 

motocicleta merge drept ,iar matizul vrea sa faca stanga,asadar ii taie fatza motorului .consecinte:

 

motocicleta intra in matiz ,matizul intra in bordura de pe cheiul dambovitei si se rastoarna pe partea dreaptya atingand in spate o dacie logan

 

mentionez ca in matiz se afla o catzea care era incepatoare :)

 

insanatosire grabnica pasagerei! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

mentionez ca in matiz se afla o catzea care era incepatoare :)

 

 

Asta nu o scuza. TREBUIA SA SE ASIGURE.

 

Mare atentie deci cand plecati primii de la semafor.

 

Identic se intampla pe soseaua tunari la intersectia cu Stefan cel Mare. Cei din sens invers iti taie calea super nesimtit.

 

Iar politia din intersectie nu face absolut nimic, chiar daca am urlat de cateva ori la ei.

 

 

Multa sanatate, ce sa zicem si noi acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filmul accidentuluie urmatoru:motocicleta pleaca de la semafor pe verde,la del si matizul insa din sens opus

 

motocicleta merge drept ,iar matizul vrea sa faca stanga,asadar ii taie fatza motorului .consecinte:

 

motocicleta intra in matiz ,matizul intra in bordura de pe cheiul dambovitei si se rastoarna pe partea dreaptya atingand in spate o dacie logan

 

mentionez ca in matiz se afla o catzea care era incepatoare :)

 

insanatosire grabnica pasagerei! :D

 

 

Dap, acu e moda cu treaba asta!Sa vezi ce placut e cand esti pieton ca daca nu esti pe faza te iau pe sus smecherasii care fac astfel de manevra.Ei cica's dejtepti si o taie pana sa plece cei de pe contrasens.Am vazut o faza cand un descult cu o dacie a tasnit-o de pe Stirbei spre Plevnei si i-a dat-o un cielo ce venea lansat din sens opus pe banda 1.Nu pot descrie ce fata de imbecil a facut cand a vazut ca nu i-a iesit smecheria,cum se tinea de capu' ala sec si se holba la cazanu' sifonat.Norocul lui a fost ca cel din cielo era un tip calm si nu i-a spart mufarina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, acu e moda cu treaba asta!Sa vezi ce placut e cand esti pieton ca daca nu esti pe faza te iau pe sus smecherasii care fac astfel de manevra.Ei cica's dejtepti si o taie pana sa plece cei de pe contrasens.Am vazut o faza cand un descult cu o dacie a tasnit-o de pe Stirbei spre Plevnei si i-a dat-o un cielo ce venea lansat din sens opus pe banda 1.Nu pot descrie ce fata de imbecil a facut cand a vazut ca nu i-a iesit smecheria,cum se tinea de capu' ala sec si se holba la cazanu' sifonat.Norocul lui a fost ca cel din cielo era un tip calm si nu i-a spart mufarina.

 

yep .. de pietonii care incearca sa traverseze pe zebra nu mai zice nimeni nimic, pt ca s-au invatat sa sara din fata nebunilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naspa ......astia cu conservele lor chiar nu le pasa de motociclisti........in caz de accident ei nu patesc nimic ......noi avem de tras .......si mai pui ca daca sunt ei de vina ...asigurarile nu iti despagubesc motoru si uite asa te alegi si cu o judecata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naspa ......astia cu conservele lor chiar nu le pasa de motociclisti........in caz de accident ei nu patesc nimic ......noi avem de tras ....... si mai pui ca daca sunt ei de vina ...asigurarile nu iti despagubesc motoru si uite asa te alegi si cu o judecata

 

 

Sa mor daca stiam asta...daca o masina da peste un motociclist, motoristul nu-si poate face agregatul pe asigurarea automobilistului???????? :) sau nu am inteles eu bine contextul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am invatat minte de la masina ca daca esti primul, o lasi mai usor pana ai trecut de intersectie, ca nu stii ce tampizat iti taie calea si te alegi cu un accident.

 

Multa sanatate motociclistului si pasagerei, multa sex oral incepatoarei din matiz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naspa ......astia cu conservele lor chiar nu le pasa de motociclisti........in caz de accident ei nu patesc nimic ......noi avem de tras .......si mai pui ca daca sunt ei de vina ...asigurarile nu iti despagubesc motoru si uite asa te alegi si cu o judecata

 

Ceva nu e corect exprimat aici.

 

eu m-am invatat minte de la masina ca daca esti primul, o lasi mai usor pana ai trecut de intersectie, ca nu stii ce tampizat iti taie calea si te alegi cu un accident.

 

Multa sanatate motociclistului si pasagerei, multa sex oral incepatoarei din matiz.

 

Nu sex oral! Ala ii place. Mooie!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai zic odata sa bagati la casca (cap):

 

Cand plecati goarna in secunda cu verdele sunt urmatoarele riscuri:

 

1. Sa surprindeti un alt auto/moto care a muscat din galben de pe drumul cu care se intersecteaza traiectoria dvs

 

2. cazul de fata: post-22-1160482408_thumb.jpg

 

 

Imbecilii de administratori ai semafoarelor nu au pus un "delay" intre rosu si verde in intersectii. Cum s-a pus rosu la ei, apare brusc verde la noi. E clar pt toata lumea ca te poate surprinde rosu exact cand treci, sau treci pe un "galben tarziu".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) .. gresesti .. 'imbecilii de administratori' au pus delay intre rosu si verde, dar 'jmecherii din bucuresti' stiu de el si 'il iau in calcul' :

- verde : trec in pana mea ca am verde

- galben : bag mare ca mai e pina la rosu

- vad cum se face rosu : trec repede pina nu se pune verde la ailalti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cpy on that one.

 

niciodata nu e bine sa pleci full throttle primul de la stop. m-am felicitat in trei sau patru randuri ca am respectat regula asta nescrisa, odata chiar cu masina. mai ales in intersectiile inghesuite, cu case pe toate laturile, unde nu vezi ce nebun se ia la intrecere cu semaforul decat dupa ce ai intrat in intersectie si esti deja angajat pe un curs de coliziune plecatul in tromba nu e o idee stralucita.

 

ar trebui adaugata pe lista de 'revendicari' catre politie/autoritati necesitatea introducerii unui delay de 3-4 secunde intre secventa galben-rosu pe o directie si verde pe cealalta directie. practic intersectiile ar trebui sa fie blocate cateva secunde pentru a se evita situatii de genul asta. nu s-ar pierde extraordinar de mult timp, probabil in jur de 15-20 de minute pe intersectie la nivel de 24 de ore (considerand ca semafoarele ar functiona 24/7/365) dar s-ar castiga enorm la capitolul siguranta si fluidizarea traficului.

 

iar pentru trecut pe rosu dovedit cu camera video trebuie luat permisul.

 

c.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) .. gresesti .. 'imbecilii de administratori' au pus delay intre rosu si verde, dar 'jmecherii din bucuresti' stiu de el si 'il iau in calcul' :

 

 

E posibil sa ma insel DAR la grozavesti iti arat eu una .. am vazut-o ca pieton.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am vazut ca inca le uda, era sa cad in fund ca eram incaltat cu cizmele de moto.

 

Cit despre accident .. ce sa zic? Aiurea ... sa speram ca se lasa macar cu suspendare de carnet.

 

cred ca la unele este delay, la altele nu .. in functie de zodiac.

 

continuand ideea cu 'imbecilii ...' voi ati observat ca inca se mai uda strazile ? !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.......si mai pui ca daca sunt ei de vina ...asigurarile nu iti despagubesc motoru si uite asa te alegi si cu o judecata

 

Asta e pe bune. ??? :) :D :D

 

 

Vizavi de semafoare. Ce ziceti de semafoarele care le vezi cu mai putin de 10 - 20 m de intersectie. Sau cele care sunt ascunse dupa stilpi si copaci ??

Personal consider lipsa de vizibilitate este mult mai criminala decit nesincronizarea semafoarelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...