Sari la conținut

2011 prin Europa


flor!n
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

In acesta vara (iunie-iulie, 3 saptamani), am programat o excursie prin Europa dupa traseul atasat.

Voi avea pasager si incercam sa stam cat mai mult la cort, in anumite camping-uri stabilite prin ajutorul http://www.acsi.eu/en/home/l2-n144/.

 

Incerc sa evit cat mai mult autostrazile, nu pentru taxe, ci pentru a rupe monotonia drumului.Estimez undeva la 300-400 km / zi.

 

Imi puteti recomanda ceva tips & tricks pt acest traseu ?

 

 

Multumesc,

Florin

post-24816-1303635578_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu planuiesc o excursia lunga vara asta, europa sau rusia (pana la stalingrad); inclin spre rusia datorita pretului mai mic (cam la jumate!) la benzina in rusia si ucraina; daca va fi totusi europa, poate ne lipim; sau poate te hotarasti tu pt rusia; eu tot cu pasager si cort calatoresc; bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tip #1: Bucuresti - Beograd e mult mai fain prin Turnu Severin si apoi pe malul sarbesc al Dunarii prin Golubac.

 

tip #2: Szeged - Bucuresti e mult mai rapid pe traseul Szeged - Novi Sad - Beograd - Turnu Severin - Bucuresti (sau daca vreti varietate fata de drumul de la dus, e aproape gata si varianta Szeged - Cenad - Timisoara - Turnu Severin - Bucuresti si e semnificativ mai libera si mai relaxanta decat drumul "clasic" pe valea Oltului - Deva - Arad)

 

tip #3:Sectorul Wien - Linz - Salzburg - Munchen - St Gallen e cam plicticos si monoton... chiar daca e putin mai lung, iti propun traseul Wien - Wiener Neustadt - Schladming - Salzburg - Munchen - Garmisch - Landeck - St Gallen. De langa Radstadt poti face un ocol de vreo 50-100 de km si ajungi langa cel mai inalt varf din Austria, Grossglockner, pe unul din cele mai spectaculoase drumuri de altitudine din Austria. Intre Munchen si Imst treci prin Fernpass, o trecatoare cu multe serpentine prin padure... un fel de Cheia al lor. Plus ca pe drumul asta poti face si un popas la celebrul castel Neuschwanstein. Apoi merge pe valea superioara a Inn-ului printr-o vale larga intre varfuri de peste 2500 de metri pana ajungi la Bregenz, pe malul lacului Konstanz. Eu nu am fost prin zonele de care iti zic decat iarna, in ture la snowboardeala, dar prin toate pliantele apareau o groaza de drumuri si zone biker-friendly....

 

post-14671-1303639845_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu planuiesc o excursia lunga vara asta, europa sau rusia (pana la stalingrad); inclin spre rusia datorita pretului mai mic (cam la jumate!) la benzina in rusia si ucraina; daca va fi totusi europa, poate ne lipim; sau poate te hotarasti tu pt rusia; eu tot cu pasager si cort calatoresc; bafta

M-am gandit si la varianta cu Rusia, insa poate pentru anul viitor.

Daca doresti sa mergi prin Europa, ne putem intalni la o bere si discutam mai multe detalii.

 

 

tip #1: Bucuresti - Beograd e mult mai fain prin Turnu Severin si apoi pe malul sarbesc al Dunarii prin Golubac.

 

Asa am stabilit traseul mai in detaliu, insa pe harta atasata putin mai sus am trecut gresit.Iesirea din Romania o vom face pe la Orsova.

 

tip #2:

 

Merci mult pentru info!

 

tip #3

 

Aici voi merge pe recomandarea ta, super info!

Editat de flor!n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai propus ceva obiective pentru Italia ? Am vazut ca intri pe la Ventimiglia si iesi pe la Treviso, o sa iti ia cam 2 zile traversarea daca nu folosesti autostrada (care e scumpa de altfel).

http://www.autostrade.it/autostrade/ricerc...amp;soloAuto=on

Ar costa cam 42 de E pentru 570 de km. In rest sunt tangentiale si drumuri statale destule ...

Eu stau la Bergamo, daca ai chef de o oprire da-mi PM. Mai e un grup care vine in Italia in iunie, poate te intalnesti cu ei /index.php?...t=0&start=0 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumul e atat de lung si sunt atatea de vazut incat singurul "tip" real e sa nu-ti faci nici un plan si sa nu pleci de la idei preconcepute. asta cu excursia lunga de mii de km, in timp relativ scurt, cu buget redus, dar fara autostrazi a devenit un fel de leitmotiv. eu iti spun ca nu se poate asa ceva si ai sa te lamuresti singur. daca nu folosesti tronsoane de autostrada nu faci km suficienti, excursia se lungeste, inclusiv costurile. te trezesti ca nu iti mai ajung nici timpul nici banii. pleaca si vezi tu pe drum. nu trage de tine sa vezi tot ca oricum nu vei putea, mergi relaxat. scoala-te devreme, mergi pana la 5 maxim sa apuci sa vezi cate ceva unde te opresti. cel mai prost e sa o freci dimineata la cafele etc, pleci tarziu, ajungi noaptea si orbecai dupa cazare. cazi in bot si o iei de la capat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai propus ceva obiective pentru Italia ? Am vazut ca intri pe la Ventimiglia si iesi pe la Treviso, o sa iti ia cam 2 zile traversarea daca nu folosesti autostrada (care e scumpa de altfel).

http://www.autostrade.it/autostrade/ricerc...amp;soloAuto=on

Ar costa cam 42 de E pentru 570 de km. In rest sunt tangentiale si drumuri statale destule ...

Eu stau la Bergamo, daca ai chef de o oprire da-mi PM. Mai e un grup care vine in Italia in iunie, poate te intalnesti cu ei /index.php?...t=0&start=0 .

@Mario MT

Varianta cu autostrada se merita,merg pe aceasta optiune.

 

Plecarea stabilita de mine va fi tot pe 18 iunie :P)

1 - Sambata 18.06.2011 - Bucuresti - Severin - 349 km ( Autostrada- 94 km ) Timp aprox 5 h

2 - Duminica 19.06.2011 - Severin - Zagreb - 670 km ( A -354 km ) 7 h

3 - Luni 20.06.2011 - Zagreb - Mestre (Venetia) - 366 km ( A- 354 km ) 4h (vizita Venetia)

 

pana aici ma pot alatura grupului, apoi via Franta.

 

Merci Mario MT.

Mesaj completat

@Doru BMW

 

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit si la varianta cu Rusia, insa poate pentru anul viitor.

Daca doresti sa mergi prin Europa, ne putem intalni la o bere si discutam mai multe detalii.

 

 

Ne vom gandi (eu si prietena mea); ca idee: daca tot ajungi in Franta, pune si Parisul printre obiective, ce naiba; strabati asa drum si nu treci cu motorul pe Champs Elysee?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne vom gandi (eu si prietena mea); ca idee: daca tot ajungi in Franta, pune si Parisul printre obiective, ce naiba; strabati asa drum si nu treci cu motorul pe Champs Elysee?

Am mai vazut Parisul, cu toate obiectivele turistice, nu prea ma atrage.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa evit cat mai mult autostrazile, nu pentru taxe, ci pentru a rupe monotonia drumului.Estimez undeva la 300-400 km / zi.

 

Imi puteti recomanda ceva tips & tricks pt acest traseu ?

 

Din cum vad pe harta ta, parca ai merge numai pe autostrada... :P

Vrei sa vizitezi cumva in mod special oase mari? Eu cam asta as intelege din ruta ta...

 

Si ce faci, ocolesti Alpii de parca ar musca?

Cam lung traseul... e vorba de multe mii de km, cu costurile aferente, cel putin de combustibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cum vad pe harta ta, parca ai merge numai pe autostrada... :P

Vrei sa vizitezi cumva in mod special oase mari? Eu cam asta as intelege din ruta ta...

 

Si ce faci, ocolesti Alpii de parca ar musca?

Cam lung traseul... e vorba de multe mii de km, cu costurile aferente, cel putin de combustibil.

 

 

Harta este facuta in linii mari, pentru a contura punctele cheie.

 

1.Complexul Plitvice din Croația

2.Pestera Postojna din Solvenia.

3.Venetia

4.Croasta de Azur

5.Sudul Frantei

6.Doresc sa revad Zurich-ul

7.Budapesta

 

Doresc sa fie un traseu cat mai lejer, nu vreau sa traversez Alpii, dar cine stie, poate imi voi modifica ruta in timpul calatoriei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Harta este facuta in linii mari, pentru a contura punctele cheie.

 

1.Complexul Plitvice din Croația

2.Pestera Postojna din Solvenia.

3.Venetia

4.Croasta de Azur

5.Sudul Frantei

6.Doresc sa revad Zurich-ul

7.Budapesta

 

Doresc sa fie un traseu cat mai lejer, nu vreau sa traversez Alpii, dar cine stie, poate imi voi modifica ruta in timpul calatoriei.

 

 

am parcurs drumul asta via ungaria de 2 ori ... pe coasta de Azur nu rata drumul care merge pe malul marii - e f frumos, sa-ti planifici neaparat o noapte in Verona, in special daca mergi cu perechea, Venetia poti s-o vizitezi si in varianta scurta (iei vaporasu - ca un fel de troleibuz care opreste in fiecare statie si te dai jos/te sui la loc); ca orientare - cand faci stanga spre Genova , faci inainte de Brescia, o sa ai o zona fara multe indicatoare dar sa tii drumul - tre sa mergi spre Savona/ Ventimiglia. Pe acolo e obisnuit sa fie multe ambuteiaje pe autostrada (daca o iei pe acolo). Cred ca trebuie sa o iei pe autostrazi, macar unele bucati, altfel iti va fi greu sa te orientezi. Drum bun! In iunie s-ar putea sa bag si eu o Valencia - tot pe acolo o s-o iau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in locul tau de la Geneve as lua-o pe Routes des grandes alpes pana pe coasta la Nice. Un drum superb pentru cei carora le plac muntii si serpentinele.

Pe Coasta de azur ai mare grija la ce ora ajungi ca nu sunt prea multe campinguri, is prost semnalizate si alea care sunt is f aglomerate si nici prea faine. E bine sa suni macar cu o zi inainte.

Din ce am observat eu pana acum campingurile cu reclama pe net sunt ma scumpe decat cele ce nu au reclama, e bine sa ai o lista cu campinguri din zona de interes dar nu e neaparat sa stai la cele din lista :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Raduuuuuuuuuu

 

Italia o voi traversa mai mult pe autostrada, pentru a nu pierde mult timp prin ambuteiaje.

 

@binox

 

Voi face rezervare cu cel putin doua zile inainte la campingurile din sudul Frantei.

Editat de flor!n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumul e atat de lung si sunt atatea de vazut incat singurul "tip" real e sa nu-ti faci nici un plan si sa nu pleci de la idei preconcepute. asta cu excursia lunga de mii de km, in timp relativ scurt, cu buget redus, dar fara autostrazi a devenit un fel de leitmotiv. eu iti spun ca nu se poate asa ceva si ai sa te lamuresti singur. daca nu folosesti tronsoane de autostrada nu faci km suficienti, excursia se lungeste, inclusiv costurile. te trezesti ca nu iti mai ajung nici timpul nici banii. pleaca si vezi tu pe drum. nu trage de tine sa vezi tot ca oricum nu vei putea, mergi relaxat. scoala-te devreme, mergi pana la 5 maxim sa apuci sa vezi cate ceva unde te opresti. cel mai prost e sa o freci dimineata la cafele etc, pleci tarziu, ajungi noaptea si orbecai dupa cazare. cazi in bot si o iei de la capat.

 

Acelasi sfat pot sa ti-l dau si eu, anul trecut am facut tura pana la Murcia (Spania) - 19 zile, mers zilnic, 4 zile pauza in Spania.

Fa-ti planul de a doua zi (o destinatie orientativa) cu o seara inainte. Planul de acasa nu se pupa cu ce e pe drum, mai ales daca ocolesti autostrazile.

In Franta sa ajungi la destinatii (camping) pana in ora 19, maxim 20; oamenii inchid devreme check-in-ul).

In locul tau as taia Austria cap-coada, pe drumurile nationale Alpii sunt superbi; nu vrei sa ratezi Grossglockner; trecerea in Elvetia pe pas alpin; camparea la Walenstadt la lac - superb.

 

Daca vrei, orientativ, mai am niste schite pdf cu traseul de dus.

 

Returul fa-l pe toata Coasta de Azur, trecerea din Franta in Italia de la Tende spre Limone.

Acum, daca tii mortis sa vizitezi orasele importante e ok ce faci, eu am tinut sa vad tarile (peisaje, sate).

 

Daca vrei descriere amanuntita, ne vedem la o bere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost si in italia,tot cu un F da mod '94,ne am dus 2 si m am intors singur,ideea e asa/eu am mers 33 de ore non stop,pauze de fumat,etc, rezultatul

-2 zile am avut impresia ca e cutremur mai mereu,nu mai puteam sa stau in fund si mina drepta sa indoi degetele,am racit si m am vindecat pe motor,am ramas fara lichid in baterie si implicit fara curent prin ungaria, da am rezolvat,la intoarcere am oprit de 22222 de ori pe autostrada pt ca nu mai puteam,dar daca faci 400 km pe zi e ok.si mai ales ca suneti mai multi.bafta si drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost si in italia,tot cu un F da mod '94,ne am dus 2 si m am intors singur,ideea e asa/eu am mers 33 de ore non stop,pauze de fumat,etc, rezultatul

-2 zile am avut impresia ca e cutremur mai mereu,nu mai puteam sa stau in fund si mina drepta sa indoi degetele,am racit si m am vindecat pe motor,am ramas fara lichid in baterie si implicit fara curent prin ungaria, da am rezolvat,la intoarcere am oprit de 22222 de ori pe autostrada pt ca nu mai puteam,dar daca faci 400 km pe zi e ok.si mai ales ca suneti mai multi.bafta si drum.

 

greseala incepatorului, tragi de tine, te faci praf si nu mai esti bun de nimic. in plus f-ul ala baga o bataiala in tine de-ti clantane dintii 3 zile dupa un drum lung. nu e moto de touring, una in 2 cil chiar de 600 e mult mai buna, gen transalp, deauville...etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

greseala incepatorului, tragi de tine, te faci praf si nu mai esti bun de nimic. in plus f-ul ala baga o bataiala in tine de-ti clantane dintii 3 zile dupa un drum lung. nu e moto de touring, una in 2 cil chiar de 600 e mult mai buna, gen transalp, deauville...etc.

Viteza de croaziera va fi undeva pe la 100-120 km/h pe autostrada si in rest la limita legala(dupa 130 se simt vibratiile mai puternic).

 

Referitor la moto, am schimbat filtre,ulei,lichid racire, lichid frana, curatat carb, schimbat kit de lant, manere incalzite, cauciuc fata(pe spate nu e nevoie), achizitonat side-case-uri, kit-uri (pana,ambreiaj,acceleratie, trusa de scule, priza 12v), verificat, uns rulmenti, schimbat camere, schimbat fise, bujii, descoperit problema si schimbat pompa de ulei, schimbat simeringuri furca, ulei furca.

 

Mai am de refacut seaua (o sa pun un berete mai gros si alta forma pentru mai mult confort) si eventual aparatori de vand.

 

Am facut o revizie generala, poate ca am investit prea mult insa nu merita sa imi asum riscuri.

 

Poate peste un an, doi o sa ma gandesc si la varianta de >= 2 cilindri.

 

Sper sa am noroc de vreme buna.

Editat de flor!n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot ajungi in franta mai bag un pic capul si la MILLAu

 

e un viaduct superb

si intra in zonele de LAVANDA PEISAJE UNICE

Mesaj completat

SI PENTRU TINE CA SFAT

 

motocicleta cea mai buna e aia care ti.o permiti

si te duce unde vrei

 

ca e mai bun un gt rt gsa asta e

 

dar TU trebuie sa mergi in stilul tau ca e monocilindu bozer or spe in linie

 

apreciez mult un tip catre da clasa la multi piloti de balauri pe un 650

 

cauta aditorpan si o sa vezi ce face omul ala cu un 650

 

telul tau nu e sa faci bucuresti -nisa pe autostrada in 10 ore la 200 pe ora

 

bafta si asfalt cat mai virajat si uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles,tu esti gurul motociclistilor si cu siguranta tot tu ai inventat si lantul.am fost si pina la Greci dar cu sv1000s si a fost ok,rezulta faptul ca ai dreptate;sunt mai bune in 2 cilindri pt distante relativ lungi,dar noi nu am stiut pt ca suntem prea dobitoci sa ne dam seama ca e mult mai buna una in 2.multumesc ca ne ai luminat si sa ne spui unde ai templu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles,tu esti gurul motociclistilor si cu siguranta tot tu ai inventat si lantul.am fost si pina la Greci dar cu sv1000s si a fost ok,rezulta faptul ca ai dreptate;sunt mai bune in 2 cilindri pt distante relativ lungi,dar noi nu am stiut pt ca suntem prea dobitoci sa ne dam seama ca e mult mai buna una in 2.multumesc ca ne ai luminat si sa ne spui unde ai templu..

 

Wow! Ai fost pana la Greci? In ce judet e?

Drumuri bune in continuare! :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles,tu esti gurul motociclistilor si cu siguranta tot tu ai inventat si lantul.am fost si pina la Greci dar cu sv1000s si a fost ok,rezulta faptul ca ai dreptate;sunt mai bune in 2 cilindri pt distante relativ lungi,dar noi nu am stiut pt ca suntem prea dobitoci sa ne dam seama ca e mult mai buna una in 2.multumesc ca ne ai luminat si sa ne spui unde ai templu..

 

1 ai inteles grasit .... EU AM INVENTAT CARDANUL

2 sa inteleg ca te deranjeaza GURU ok mergi la BUD

3 ca asta spuneai ca ai facut

"am fost si in italia,tot cu un F da mod '94,ne am dus 2 si m am intors singur,ideea e asa/eu am mers 33 de ore non stop,pauze de fumat,etc, rezultatul-2 zile am avut impresia ca e cutremur mai mereu,nu mai puteam sa stau in fund si mina drepta sa indoi degetele,am racit si m am vindecat pe motor..."

- cati km ai facut in cele 33 ORE NON STOP

- eu nu am facut NON STOP decat 15 ORE PRAGA - BUCURESTI

 

CAND MAI VREI SA FACI 33 ore NON STOP DA UN SEMN SA VIN SI EU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QUOTE (22iulian @ May 3 2011, 02:03 PM) da mai hoooo bre...ca ai scris de 9 ori aceeasi prostie

 

 

ASTA E SITE.UL .....MERGE ....CA PE LANT NEUNS

 

PS TU NU TREBUIA SA FII LA STAMBUL????

 

Am fost

Ne-am intors .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...