Sari la conținut

Am cazut, s-a indoit pedala de frana - rezolvare temporara?


Postări Recomandate

Salut, in urma cu vreo 4 zile, un binevoitor conducator auto a ocolit o groapa de pe banda 2 si a intrat peste mine(eram pe banda 1) si m-a impins pana in bordura, cand bineinteles ca am cazut. Ma doare soldul ca dracu(bine ca am avut echipament complet ca altfel cine stie ce mai aveam) iar din punctul de vedere al motocicletei am niste avarii minore ce-i drept printre care si pedala de frana indoita. O sa ma duc la asigurator si apoi o sa schimb pedala cu una noua, dar intrebarea era: pana atunci pot face cumva sa indrept pedala de frana?(este indoita in sensul ca bucata care face in mod normal un unghi de 90 de grade cu bratul a fost indoita spre interior si acum aproape ca atinge bratul). Se poate indoi la cald, avand in vedere ca e din dur-aluminiu, sau ceva de genul asta? . Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La CBR e dintr-un aliaj de aluminiu. Eu am indreptat-o putin cate putin pana a ajuns la forma initiala desi era foarte stramba. Toata treaba e sa nu fortezi pentru ca se rupe. Indrepti putin pana opune rezistenta mai mare, dai cu sapun pe ea, o tii pe aragaz pana se innegreste sapunul, adica pana ajunge pe la 600 de grade, temperatura la care se elibereaza tensiunea din material, o racesti intr-o galeata cu apa, o mai indrepti cativa mm si tot asa pana ajunge la forma initiala.

Asa arata pedala de frana cand am luat motorul. A fost cazut usor pe dreapta.

imagine209.jpg

 

Asa arata acum aceeasi pedala indreptata.

imagine001u.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi. Din otel sigur nu e, mie imi pare (dar sunt un necunoscator) a fi un aliaj asemanator aluminiului. O sa ma duc un atelier sa vad ce zic ei, oricum imi trebuie sa tine 7- 10 zile pana fac constatarea la asigurari si dupa aia imi cumpar una noua. Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aluminiul nu se comporta ca fierul. Se indreapta usor cativa mm dupa care se intareste si daca e fortat mai mult se rupe indiferent de temperatura. Nu are importanta daca e sau nu cald. Prin incalzire doar se elibereaza tensiunea din material pentru a mai putea fi indreptat putin. Toata smecheria e sa nu incercati sa-l indreptati mult dintr-o data.

 

http://www.technologystudent.com/equip1/heat3.htm

 

Spre deosebire de fier care se inroseste, aluminiul nu-si schimba culoarea cu temperatura, de asta se da cu sapun pe el, pentru ca sapunul se innegreste la aproximativ 600 de grade, cat e necesar sa fie incalzit aluminiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din primul tau post se intelege ca indrepti pedala atunci cand aluminiul este rece cativa mm, apoi incalzesti, racesti in apa apoi mai indrepti si tot asa.... e corect? sau se indreapta atunci cand aluminiul este cald??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incalzirea aluminiului la xxx grade(pe aragaz sa zicem) apoi racirea brusca il "inmoaie"

 

daca vrei sa iti faci de lucru il poti incalzi pe aragaz cat ai rabdare, apoi raci f repede (atentie la apa ) si apoi indoi la loc, dupa care il pui iar pe aragaz dar de data asta il lasi sa se raceasca incet , eventual in cuptor :P

 

asta asa daca nu ai ce face, pedala oricum e bine s-o schimbi si oricum se poate rupe ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Incalzit pe aragaz pana se innegreste sapunul pe el, racit intr-o galeata cu apa, indreptat cat se poate, si tot asa pana ajunge la forma dorita. Eu nu l-am mai incalzit ultima data sa-l las sa se raceasca incet.

 

Experimentati cu o bara de aluminiu. Initial e moale. Dupa ce e indoit incepe sa se intareasca. Daca e fortat se rupe. Prin incalzire si racire in apa se inmoaie la loc si poate fi din nou indoit fara sa se rupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Incalzit pe aragaz pana se innegreste sapunul pe el, racit intr-o galeata cu apa, indreptat cat se poate, si tot asa pana ajunge la forma dorita. Eu nu l-am mai incalzit ultima data sa-l las sa se raceasca incet.

 

Experimentati cu o bara de aluminiu. Initial e moale. Dupa ce e indoit incepe sa se intareasca. Daca e fortat se rupe. Prin incalzire si racire in apa se inmoaie la loc si poate fi din nou indoit fara sa se rupa.

 

Trebuie indreptat imediat dupa ce este racit, sau se poate si dupa mai multe ore ?

Tu cum ai facut indreptat, ai pus pedala la o menghina, ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre deosebire de fier care se inroseste, aluminiul nu-si schimba culoarea cu temperatura.

ei hai. orice corp radiaza lumina de aceeasi culoare incalzit la o temperatura data, de aici notiunea de culoare de temperatura (6000K ala de la xenoane).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti plin de intelepciune ca o reclama la UNIREA :P)

sa inteleg ca tu nu esti? :P just sayin'...

Mesaj completat

am uitat sa mentionez: am deschis mai demult un topic intitulat chiar "indreptarea pieselor din aluminiu". mi-amintesc ca a explicat bogdan harea toata teoria indreptarii si se aplica si-n practica (pe testate).

 

daca totusi va apucati sa faceti treaba asta va cautati singuri bucluc. aluminiul ala se poate rupe cind ti-e lumea mai draga fara nici un fel de avertisment. la dezmembrari e 50 de lei o pedala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi caut de lucru; cum am spus si mai sus problema mea este una temporara, adica 1-2 saptamani pana rezolv treaba cu asigurarile, apoi o sa montez una noua. O sa incerc si varianta cu indreptatul si daca imi iese e bine, pentru ca o sa am o pedala de rezerva, iar daca nu imi iese, 2 saptamani o sa merg fara frana spate...asta e nu o sa mor(sper). Multumesc oricum tuturor pentru sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei hai. orice corp radiaza lumina de aceeasi culoare incalzit la o temperatura data, de aici notiunea de culoare de temperatura

Numai ca daca ajunge aluminiul sa radieze lumina vizibila nu mai e demult in stare solida :blbl:

O sa incerc si varianta cu indreptatul si daca imi iese e bine, pentru ca o sa am o pedala de rezerva, iar daca nu imi iese, 2 saptamani o sa merg fara frana spate...asta e nu o sa mor(sper)

Daca se rupe poti da o gaura in bratul care ramane si sa pui acolo un surub prins cu 2 piulite ca sa ai pe ce sa apesi sa nu mergi fara frana spate, va fi pedala ceva mai scurta dar tot e mai bine decat deloc :P

Editat de binox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor nu se rupe absolut nimic! am indreptat pedala de frana indoita la 90 de grade fara nici-o problema si merge si acum si nici nu se vede absolut nimic. Am indreptat si sudat si manete de frana si dupa ce le-am smirgheluit si le-am vopsit aratau ca noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai probabil este din dur aluminiu f rar gasesti din otel?,se poate indrepta si sfatul meu sa incerci cu un ciocan din cauciuc ,si eu am avut probleme asemanatoare cu vreo 2 ani in urma ,numai sa nu o lovesti foarte tare usor cu rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur nu este din otel; pare a fi un aliaj de aluminiu; o sa incerc intai varianta cu incalzitul apoi va anunt - poate mai foloseste cuiva vreodata(sper sa fie cat mai putina lume, dar asta e, cand pui casca in cap.....)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur nu este din otel; pare a fi un aliaj de aluminiu; o sa incerc intai varianta cu incalzitul apoi va anunt - poate mai foloseste cuiva vreodata(sper sa fie cat mai putina lume, dar asta e, cand pui casca in cap.....)

este dur aluminiu,sa nu te gandesti la zamac,si daca se rupe sunt o gramada de firme care sudeaza in argon.

Mesaj completat

daca esti din bucuresti mergi cu ea la baietii de la Rebels group.sunt super meseriasi si poate te ajuta ei .in Brasov m-au ajutat de multe ori cu suduri etc.

Bucuresti

 

Adresa: Str AtomiÂştilor nr. 70

 

Telefon:+40 21 4050715

 

Telefon/Fax: +40 21 2245490

 

Email: rebelsbucuresti@rebels-grup.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...