Sari la conținut

Italia+sudul Frantei(litoral)..sfaturi, tipsuri


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Buna;

Vreau sa plec in concediu si ma gandeam la Italia si sudul Frantei.

Datele problemei sunt urmatoarele:

-Intervalul va fi 20.06.2011-06.07.2011.

-Suntem doua persoane, cazarea in pensiuni, hosteluri, hoteluri decente ca pret si confort, exclus cort.

-Am 16 zile la dispozitie, in aceste zile intra inclusiv drumul tur/retur din/in Bucuresti.

-Bugetul alocat cam 2000 euro.

-Avand in vedere perioada este bine sa rezerv camere din timp sau pot merge la plesneala?

In Italia vreau sa ajung la Venetia,In Franta vreau sa merg de-a lungul coastei.

Nu sunt interesat de a merge pe autostrazi decit daca este neaparat necesar, prefer drumurile nationale pitoresti, chiar daca sunt mai lungi.

Ce ruta recomandati si ce alte obiective sunt de vizitat?

In Franta lucrurile sunt mai clare, urmez linia coastei, ma intereseaza in special in Italia, unde as vrea sa vizitez cit mai mult.

Orice sfat de la cei care au mai mers pe acolo este binevenit.

Multumiri anticipate.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba cand v-aud imi vin erau. "nu vreau autostrazi...vreau virajate...alea alea". nu de poti deplasa de colo-colo daca nu ai autostrazi decat daca ai tot timpul din lume. fixeaza-ti ce ai de vazut, urca pe autostrada, da cativa euro sau cat costa si-ti faci treaba. daca te tarai pe secundare nu ajungi nicaieri. altfel daca nu cauti sa dormi in locatii foarte la vedere nu e nevoie de rezervare. in ultima instanta un iphone sau altceva + booking.com si te-ai rezolvat dar in general gasesti cazare pe marginea drumului. sudul frantei, coasta, daca la ea faci referire, o poti parcurge pe langa plaja in 2-3 zile. la venetia termini sumar in 1/zi, te duci in port, iei vaporasul de san marco, casti gura pe acolo si aia e. tu stii ce vrei sa vezi. oricum ca sa vezi mult trebuie sa mergi mult. eu anul asta merg absolut la plesneala, ma duc, ma uit pe harta, vad unde nu am fost si fac excursii de o zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Doru, poate parea hilar, dar pe mine autostrazile ma obosesc teribil dintr-un motiv simplu:nu sunt obisnuit cu ele.

Nu am iesit din tara decit destul de rar.

Nu este vorba de bani aici.

Sunt constient ca nu poti lega nimic fara autostrazi, iar eu am doar 15/16 zile, dar prefer sa le ocolesc, daca se poate, daca nu, atunci nu.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

ba cand v-aud imi vin erau. "nu vreau autostrazi...vreau virajate...alea alea". nu de poti deplasa de colo-colo daca nu ai autostrazi decat daca ai tot timpul din lume. fixeaza-ti ce ai de vazut, urca pe autostrada, da cativa euro sau cat costa si-ti faci treaba. daca te tarai pe secundare nu ajungi nicaieri. altfel daca nu cauti sa dormi in locatii foarte la vedere nu e nevoie de rezervare. in ultima instanta un iphone sau altceva + booking.com si te-ai rezolvat dar in general gasesti cazare pe marginea drumului. sudul frantei, coasta, daca la ea faci referire, o poti parcurge pe langa plaja in 2-3 zile. la venetia termini sumar in 1/zi, te duci in port, iei vaporasul de san marco, casti gura pe acolo si aia e. tu stii ce vrei sa vezi. oricum ca sa vezi mult trebuie sa mergi mult. eu anul asta merg absolut la plesneala, ma duc, ma uit pe harta, vad unde nu am fost si fac excursii de o zi.

 

 

De obicei platesti autostrada in jur de 10 euro/100km, daca faci socoteala: timp salvat, benzina consumata in plus pe drumurile nationale, si alte incoveniente, e mai ieftin sa mergi pe autostrada.

Insa drumurile nationale au farmecul lor cu peisaje, viata oamenilol etc

Pe cand daca o iei pe autostrada, mergi si nu vezi absolut nimic ... nimic.

 

Eu zic ca e o chestie mai mult de gust decat de bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Un alt aspect legat de radre/politie, cit sunt de permisivi din punctul asta de vedere in Italia si Franta?

Au radare la tot pasul?

Nu merg ca nebunul, dar as vrea sa stiu cam ce marja se admite peste viteza legala..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Anul trecut am facut si eu un drum asemanator, doar ca am mers pana in sudul spaniei pe malul marii pe cat posibil, tot evitand autostrazile. Cu masina... Si cu cortul...

Prima chestie, pe care probabil o stii, e ca trebuie sa mergi prin Slovenia. Asta dupa ce ai traversat Ungaria pe autostrada. Autostrada spre Slovenia trece langa Balaton. Asta e un lac imens, acolo sigur gasesti cazare. In Slovenia sa ai vigneta lor (30 de euro/ luna sau 15 euro / sapt). Asta o cumperi de la prima benzinarie la sloveni. In Slovenia platesti taxa indiferent de categoria de drum pe care mergi. E bine sa profiti de autostrada. In Italia poti sa treci la sud de autostrada, astfel eviti sa itri in Italia pe autostrada si vei avea parte de niste peisaje si serpentine ca in povesti. Asta inca in Slovenia. Si cazare probabil gasesti daca cauti din timp. Daca treci in Italia din nordul Sloveniei, poti vedea cea mai mare trambulina de sarituri cu schiurile, la Planica. Acolo poti trece in Italia si sa vezi Lago di Garda. Un lac imens in munti. Aici in zona m-au oprit carabinierii si m-au legitimat. Nimic special, doar control de rutina. Dealtfel asta a fost singura mea intalnire cu politisti in 8000km. In rest nici un radar, nimic. Despre Italia nu am ce povesti, o traversezi lejer fara a merge pe autostrada. Torino e un oras care merita vizitat. Eu am mai fost la Milano si Venetia in prealabil, deci nu mi-am batut capul. Daca mergi spre Torino, neaparat sa treci in Franta spre lacul Lac de Serre-Ponçon pt ca e iarasi f frumos. Asta presupune sa mergi mai in nord. Daca treci din Italia in Franta in sud, spre Monaco, s-ar putea sa ai surpriza unui trafic foarte intens, bara la bara.Asta pe zeci de kilomertri, poate sute. In cazul asta merita vizitat Genova, care e un oras frumos si el. Riviera franceza e renumita, dar cam degeaba. Nu e spectaculoasa si e si plina de gunoi. Daca tot mergi pana in Monte Carlo, sa te uiti din timp pe unde merge pista de Formula 1, pt ca majoritatea poti s-o parcurgi. Daca esti curios... Mai spre sud in Franta e mult mai frumos. In ceea ce priveste drumurile din Franta, e destul de trist. Autostrada e extrem de scumpa iar daca nu mergi pe autostrada, ai sa caruntesti de la sensurile giratorii. In medie ele apar la mai putin de 1km intre ele. Locurile de cazare isi inchid portile la maxim 8-9 seara in Franta. Si aici trebuie avut grija.

Cam astea as putea sa t-i le spun asa la prima reamintire. Daca te mai pot ajuta cu ceva info, foloseste cu incredere PM!

Bafta!

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va doresc o drumetie plina de bucurii si fara probleme , dupa ce ve-i parcurge Ungaria si Austria de ex , ve-i deveni fan autostrada , iti garantez ! probabil ca 140 km/h va fi deajuns si nu te opreste nimeni . incearca site www.amfostacolo.ro si alege destinatii apoi www.viamichelin.com si fa-ti trasee si harti dinainte ,neaparat sa ai un sistem de navigatie , te ajuta sa ai o viteza constant mare , nu stai sa reduci viteza si sa casti gura dupa indicatoare , cazeaza-te intr-o locatie si fa excursii de acolo dus intors de o zi ( mi-au povestit Burgman-istii ca i-ai vizitat )

 

cauta si afla unde e obligatorie vigneta si pt moto , sa nu iei daca nu e nevoie !

Editat de Vittore
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu autostrazile te obisnuiesti repede. Foarte practice.

Poti merge pana in 20km/h peste viteza legala linistit cu motorul.

 

Eram prin Elvatia pe autostrtada si mai aveam 60km pana la Geneva, cam juma de ora.

Zic, ia sa o iau pe locala de pe langa lac, vad si eu lacul, peisaje, vile ceva.

Satul unde locuia regele Mihai era in drum.

Si ma pune dracu' si ma bag.

 

Circulatia, bara in bara, stopuri, pietoni, 36C, totul fierbea, cati dumnezei au vazut locurile alea...

Am facut 2h si jumatate... si n-am vazut nimic.

Doar asfalt si bare de masini.

 

Nu era mai bine sa stau pe o terasa, pe malul lacului, in Geneva, cu marea tasnitoare-n fata, cu o bere rece-n mana si un biftec de 40 de franci elvetieni! la ghiozdan, si sa prind asfintitul?

 

Fixeaza-ti obiective clare, alegeti drumurile de acasa, sa ai un GPS bun altfel pierzi vremea, ia-o pas cu pas, cauta pe net despre orasele si locurile pe langa care vei trece, citeste despre ele ca-i pacat sa fii acolo si sa nu le vezi si sa-ti faci o idee clara si "spatiala" despre ele.

 

Oricum, esti atent la peisaj o vreme, dar cand obosesti un pic, intri pe pilot automat, tragi de gaz si vrei sa ajungi odata.

De aceea fixeaza-ti pe zi 2-3 obiective, la 2-300km distanta si intre ele suie-te pe autostrada.

 

Daca ai pasagera, da e misto pentru ea, oricum vede mult mai mult decat tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bune sfaturi..

Legat de costuri, ma pot incadra in cei 2000 euro?

 

Calculati cazarea la un minim de 40 eu pe noapte pt amandoi. Benzina este in jur de 1,60 euro si e bine sa nu alimentati pe autostrada (e mai scump).Calculati un minim de 15-20 eu/zi pt amandoi , hrana + bauturi . Pe langa toate acestea luati in calcul si factorii neprevazuti, taxe si eventualele cadouri/amintiri. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bune sfaturi..

Legat de costuri, ma pot incadra in cei 2000 euro?

 

 

dormitul costa. ia in calcul 80/noapte dubla, la 60 e cam spelunca in zona aia. 3* chiar 4 cam 120. daca te scoti cu somnul, cu mancarea e mai usor. poti manca si la benzinarie dar foarte mare economie nu faci sau de la supermarket. preturile sunt ca la noi, calitatea la fel de prosta la mezeluri...etc. eu nici nu mai mananc carne procesata de multa vreme. poti manca alte chestii, vezi acolo. deci concentreaza-te pe somn, cu 2000 cam greu dar cu 2500 cred ca te descurci.

 

l.e.

gixu:

 

nu poti frate sa traiesti cu 20 eur/zi 2 pers hrana si bauturi

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de asta am scris "minim". :) Se poate trai f bine dar nu mai e tocmai vacanta de vis.

:cheers:

 

La un buget de 125 eu/zi pt 2 pers, cazare/masa/taxe/atentii/benzina , trebuie sa ne multumim cu mai putin sau trebuie scurtata perioada de concediu cu cateva zile.

 

Ca idee, un fel de mancare la un restaurant oarecare se invarte undeva in jurul a 10 euro. O bautura (Bere, Suc, etc) se invarte undeva in jurul a 3 euro. Inmultit cu 2 si adunat cu bacsisul dau exact suma necesara pt o masa, simpla, la restaurant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din experienta mea o masa normala pt 2 pers la bodega e cam 50-60 eur fara figuri, o bere- doua, un suc. asta in zonele la care facem referire. in fundul germaniei sau austriei am mancat si eu un snitzel cat toate zilele cu 10 eur de nu-mi venea sa cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Cred ca ne vedem pe undeva pe drumuri, eu plec cu un prieten din Brasov in 16 iunie, in 19 plec din Germania spre bruxelles,apoi paris. In 23 plecare din paris spre sud, coasta de azur, roma, venetia si acasa....deci oarecum invers fata de ce vrei tu.

Ca sfat, pentru sudul frantei iti recomand hotelurile Etap sau Ibis, pret ff bun, parcare pazita, tot ce iti trebuie. Austria gasesti cazare fara probleme la preturi f bune, e plin de anunturi "zimmer frei".

Mai vorbim pana pleci sa vedem pe unde ni se intersecteaza plimbarile ;). Noi ar trebui sa fim in RO pe 1 Iulie.

 

Spor la pregatiri !

 

PS: in Franta, daca intri pe autostrada, te cam usuca.....:( Paris - Marsilia te costa doar taxa de autostrada 55 EUR cu masina si 35 eur cu moto. si sunt 750 km ( + / - ).Ca idee pt moto, ia in calcul 5 eur/100 km. Daca iti pastrezi parerea si nu mergi pe autostrada, scapi.... Intre Marislia - Saint Tropez - Cannes - Nisa - Monte Carlo nici nu te gandi la altceva decat drumul pe cornisa.... ;).

 

Despre sudul frantei, daca mai ai intrebari, nu ezita....din motive de munci am fost de vreo 14 ori in ultimii 2 ani si m-am cam plimbat peste tot pe acolo. Benzina acum costa si 1.65 eur pe autostrada, altfel gasesti si la 1.45 . Merita un detour de 3-5 km, mai ales la rezervoarele noastre.

De radare, sa ai grija in franta...Pacasac e la paris si tocmai a primit o amenda de 90 EUR, pt 40 km/h in plus.

 

In Franta, sa nu cumva sa omiti locatia asta: http://www.abelard.org/france/viaduct-de-millau.php

O gasesti langa Millau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Multumesc la toti, orice idee este binevenita.

Cred ca am sa renunt la Franta si am sa ma concentrez doar pe Italia, sa vad cit mai multe pe acolo.

@Skywalker, lumea este mica, prietenul de care vorbesti este Georgica :grinbandit: , m-a invitat la tura voastra insistent..

Oricum, voi cu BMW-urile alea negre o sa faceti senzatie..

Vorbim, poate ne intersectam cumva, poate megem si impreuna ceva drum, nu este nimic batut in cuie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De radare, sa ai grija in franta...Pacasac e la paris si tocmai a primit o amenda de 90 EUR, pt 40 km/h in plus.

 

 

De ce dai bre din casa? :pow:

 

Eu benzina sub 1,49 nu am vazut pe-aici. Iar pe autostrada ajunge des la 1,70. Chiar merita sa iesi din cand in cand pentru alimentare.

 

Nu stiu cum e in alte parti, dar prin Normandia pe unde m-am plimbat eu, scoti medie buna chiar daca nu mergi pe autostrada, nu e deloc aglomerat.

 

La radare de obicei se fac semne. Asta pe care l-am luat io era un motoretist pe o Yamaha FZ6, imbracat in civil. Ne-am si salutat, si mi-a facut si poza. O fi fost vreun fan de-al meu...

 

In zona asta gasesti cazare la 40-45 EUR dubla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merita sa ratezi coasta sub nici o forma, e nemaipomenit de frumoasa. nu e imputita cum spunea cineva mai sus, doar ceva jeg in cateva orase, in zona centrala sau portuara, contaminate de emigranti. altfel vezi si tu lux adevarat, de generatii, nu de-asta manelist de prost gust ca pe aici. e frumos la cannes, saint tropez, menton, antibe, st. maxime..de fapt cam peste tot. eu sunt intre 25 iun - 2 iul in mittenwald langa innsbruck si dau ture, poate bem o bere. nu-ti fie teama, iesire din drumul de coasta catre autostrada pe care poti sa-ti iei valea e la fiecare cativa km iar locuri unde poti lua ceva de mancare ieftin sunt la tot pasul. la crasma pe faleza pretul e standard - 2 fripturi 100 eur - hahaha

 

uite niste poze de pe coasta poate te razgandesti. sunt facute din mers.

 

p1000908s.jpg

p1000993p.jpg

p1000999l.jpg

p1010049x.jpg

p1010112qs.jpg

p1010119z.jpg

p1010127qu.jpg

p1010146x.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...