Sari la conținut

Yamaha R6 or Suzuki GsxR600 or Kawasaki Zx6R or Honda Cbr 600 f4i


razvan-gabriel
 Share

Postări Recomandate

Salut tuturor motociclistilor!!! Am deschis acest topic pentru ca am nevoie de putin ajutor din partea celor experimentati. Nu sunt incepator, am condus un suzuki Gsxr 600 (1999) si as dori sa imi cumpar si eu o motocicleta de 600 cmc, speed, una din cele 4, ani de fabricatie intre 2000-2003 maxim, ca mai mult nu-mi permite buzunarul, insa nu prea stiu ce sa aleg. Daca puteti sa ma ajutati cu pareri, opinii si alte detalii v-as fi recunoscator. Mentionez ca nu ma intereseaza viteza foarte mare, ma intereseaza sa fie fiabila, eventual as dori sa aflu un consum la fiecare, si pretul pieselor(care ar fi cele mai ieftine si la care ar fi cele mai scumpe). De r6 stiu ca e nervoasa plus am inteles ca ii trebuie un amortizor la ghidon care costa vreo 500 euro, altele nu prea mai stiu, cu suzuki am mers, imi place evident dar mai multe nu prea stiu, de kawasaki nu stiu mai nimik, iar de honda probabil e cea mai fiabila. Totusi astept parerile voastre si eventual defecte sau parti bune ale fiecareia. Va multumesc. Asfalt uscat!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor motociclistilor!!! Am deschis acest topic pentru ca am nevoie de putin ajutor din partea celor experimentati. Nu sunt incepator, am condus un suzuki Gsxr 600 Asfalt uscat!!!!!!!!

 

Salut

Sunt X+1 "topinguri" pe aceasta tema :) Ar fi bine sa incepi citindu-le

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ... Honda-i Honda...

 

Carburatie/injectie ?

 

Consumul e cam acelasi la toate ... cu ceva diferente ... dar toate informatiile sunt deja scrise.

 

Ce buget ai ?

Editat de BQGDDAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat dar sunt topicuri pt fiecare model in parte, am mai citit si p-acolo, dar acolo se vorbeste de fiecare in parte, orikm mai ma documentez, ms mult.

 

sigur gasesti exact pe comparatia intre motocicletele astea, pe anii 2001-2003. La 2500 gasesti oricare dintre ele.

Aici gasesti 3 dintre ele, insa nu gasesti F4i ci RR-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut am eu de vanzare Yamaha R6 din anu 2001 pe acte de italia dar talon de romania anu 2000. 34.000 Km , vopsea + carene totul original, toba sport LeoVince carbon ,semnalizari led,frane + ambreaj race, kit distributie schimbat la 30.000 km, cauciucuri bune. Tot motoru pregatit pentu mine si viata mea.

 

 

Se poate vedea la Deva si proba accept orice test si verificari.

 

 

 

Putin trantit pe partea dreapta ( urme pe toba,scaritza,maner,oglinda) Se poate observa si in poze.

Pret 2500 euro tel 0765.387.315

 

Il vand sa trec pe R1.

 

P.S Sa iti raspund si la intrebare. Fiind detinator de Yamaha R6 si pasionat de R6-R1 eu iti recomand sa mergi pe Yamaha.

 

1. Pe circuite in strainatate Yamaha R6 e plin de ele si de aici concluzia. Piese ieftine usor de procurat. Se aduc foarte multe la dezmembrat

 

2. Yamaha R6 e foarte usoara si usor de manevrat (pozitia pentru persoane de peste 1.80 e foarte dificila) fatza de Honda

 

3. Consum 5l/100 km daca iesi cu chopperisti :haha: Consum de 7l/100km am scos eu pe autostrada Budapesta-Szeged 180km/h tot drumu.

 

4. Aspect nici nu trebuie sa zic nimic in comparatie cu celelalte din anu 2000-2003

 

5. Pret acceptabil

 

6. Motor mai agresiv cand ai nevoie de el te ajuta. ( Daca mai iei si o gagica sa ai cu ce o impresiona)

 

Am subliniat exact ce te intereseaza pe tine.

 

O zi buna

 

P.S nu imi fac reclama sa vand motoru. Daca gasesti r6 bun si ieftin nu ezita

post-64840-0-76344900-1307801015_thumb.jpg

post-64840-0-06765300-1307801027_thumb.jpg

post-64840-0-28858700-1307801045_thumb.jpg

post-64840-0-61038300-1307801061_thumb.jpg

post-64840-0-97454700-1307801082_thumb.jpg

post-64840-0-53579200-1307801106_thumb.jpg

post-64840-0-19202600-1307801122_thumb.jpg

post-64840-0-58899600-1307801135_thumb.jpg

post-64840-0-49315600-1307801146_thumb.jpg

post-64840-0-53728200-1307801156_thumb.jpg

post-64840-0-13129300-1307801240_thumb.jpg

post-64840-0-14493800-1307801446_thumb.jpg

post-64840-0-63060100-1307801469_thumb.jpg

Editat de Mihai Sipe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha la anii aia nu prea e buna (99-02)....

Are diferite probleme cu vitezele. Ai nevoie si de un amortizor cum ai spus tu.....

 

Daca nu prea ai bani eu nu te-as sfatui sa cumperi r6

O sa ai nevoie de ceva banet sa o intretii

 

Daca ai noroc sa gasesti una dupa 2003 :friends: :friends: :friends:

Editat de Bebiku
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha la anii aia nu prea e buna (99-02)....

Are diferite probleme cu vitezele. Ai nevoie si de un amortizor cum ai spus tu.....

 

Daca nu prea ai bani eu nu te-as sfatui sa cumperi r6

O sa ai nevoie de ceva banet sa o intretii

 

Daca ai noroc sa gasesti una dupa 2003 :friends: :friends: :friends:

mda cam asa e, imi trebuie ceva bani sa o intretin si nu prea imi permit, orikm astept sfaturi in continuare, mersi mult man

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha la anii aia nu prea e buna (99-02)....

Are diferite probleme cu vitezele. Ai nevoie si de un amortizor cum ai spus tu.....

 

Daca nu prea ai bani eu nu te-as sfatui sa cumperi r6

O sa ai nevoie de ceva banet sa o intretii

 

Daca ai noroc sa gasesti una dupa 2003 :friends:

 

 

Ba daca nu sti schimba vitezele :scratch: da ai probleme :moron:

Amortizor iti pui daca vrei sa ii dai pe o roata.Sa nu ai belele la impactu la revenire.(daca nu ai bani nu cred ca e cazu sa te dai pe o roata)

Intretinere ca la orice motor barosane :crack:

 

Am r6 de 2 ani model 2000 si am 20.000 km fara reparatii asa ca :peace: apropo motoru are 40.000 km si ne auzim peste 1 an tot aici la 60.000 km

 

De curios zi si mie ce inseamna intretinere la tine

 

Bafta

 

Salut tuturor motociclistilor!!! Am deschis acest topic pentru ca am nevoie de putin ajutor din partea celor experimentati. Nu sunt incepator, am condus un suzuki Gsxr 600 (1999) si as dori sa imi cumpar si eu o motocicleta de 600 cmc, speed, una din cele 4, ani de fabricatie intre 2000-2003 maxim, ca mai mult nu-mi permite buzunarul, insa nu prea stiu ce sa aleg. Daca puteti sa ma ajutati cu pareri, opinii si alte detalii v-as fi recunoscator. Mentionez ca nu ma intereseaza viteza foarte mare, ma intereseaza sa fie fiabila, eventual as dori sa aflu un consum la fiecare, si pretul pieselor(care ar fi cele mai ieftine si la care ar fi cele mai scumpe). De r6 stiu ca e nervoasa plus am inteles ca ii trebuie un amortizor la ghidon care costa vreo 500 euro, altele nu prea mai stiu, cu suzuki am mers, imi place evident dar mai multe nu prea stiu, de kawasaki nu stiu mai nimik, iar de honda probabil e cea mai fiabila. Totusi astept parerile voastre si eventual defecte sau parti bune ale fiecareia. Va multumesc. Asfalt uscat!!!!!!!!

 

 

Ba razvan u asculti de toti ma care viseaza la un motor si se dau cu scutere

 

Uitate si u la iei la profile si dupaia dale credare.

 

Au permis de 1 an de zile si iti zic tie cum sta treaba cu amortizoare si intretinere :crack:

 

Bafta!! SI DRUMURI BUNE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba daca nu sti schimba vitezele :scratch: da ai probleme :moron:

Amortizor iti pui daca vrei sa ii dai pe o roata.Sa nu ai belele la impactu la revenire.(daca nu ai bani nu cred ca e cazu sa te dai pe o roata)

Intretinere ca la orice motor barosane :crack:

 

Am r6 de 2 ani model 2000 si am 20.000 km fara reparatii asa ca :peace: apropo motoru are 40.000 km si ne auzim peste 1 an tot aici la 60.000 km

 

De curios zi si mie ce inseamna intretinere la tine

 

Bafta

 

 

 

 

Ba razvan u asculti de toti ma care viseaza la un motor si se dau cu scutere

 

Uitate si u la iei la profile si dupaia dale credare.

 

Au permis de 1 an de zile si iti zic tie cum sta treaba cu amortizoare si intretinere :crack:

 

Bafta!! SI DRUMURI BUNE

 

 

Tu vrei sa iti vinzi motoru si faci pe desteptu aici. E de cacao R6 din anii aia.

Mai documenteaza-te sa vezi ca mai toate modele din 98-02 au probleme cu a 2 a...si a 6 a parca...Sare intre viteze.

Si la modele R1 mai e problema asta. Daca a ta e buna atunci fii mandru...

 

Ce treaba are permisu cu km?

Poti sa ai permis de 10 ani si sa ai 10.000km. Esti mare filozof. Daca tu mergi doar la terasa cu ea normal ca nu iti intra in voblaj...

 

Si daca eu scriu ferrari la profil inseamna ca ma dau cu el?

Daca vrei poze cu motoru meu trimite un pm...Sa vedem care are scuter

Editat de Bebiku
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

nu as da vina pe motocicleya pentru ca ii cade treapta a doua, ci mai degraba pe cel care o conduce. De obicei proprietarii de R6 sunt niste soferi agresivi... si de aceea le cad cutiile. Inainte sa o cumperi verifica sa nu aibe jocuri prea mari la cutie. Cel mai usor iti dai seama in felul urmator: bagi treapta a doua si iei mana din gaz (frana de motor) apoi imediat accelerezi brusc, daca motocicleta e in toate mintile ar trebui sa nu auzi zgomote si sa simti ca trosneste cutia... poti face asta in toate treptele , dar de obicei a doua e cea care cade mai repede. Sau alt test: daca esti stapan pe tine du-te in ture cat mai mari cu a intaia apoi dai a doua, daca intra fara zgomote si fara efort atunci motocicleta aia are cutia buna. Cam asa testez eu cutiile... poate mai sunt si alte metode. Trebuie sa ai urechea formata ca unele zgomote pot veni si de la un lant uzat... cel mai bine ia cu tine pe cineva care se pricepe.

Sfatul meu i-ati motocicleta pe care te simti cel mai bine cu conditia sa fie in stare buna

Editat de rylalex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor motociclistilor!!! Am deschis acest topic pentru ca am nevoie de putin ajutor din partea celor experimentati. Nu sunt incepator, am condus un suzuki Gsxr 600 (1999) si as dori sa imi cumpar si eu o motocicleta de 600 cmc, speed, una din cele 4, ani de fabricatie intre 2000-2003 maxim, ...

 

Glumesti nu?:) Pai intre 2000-2003 ,cea mai tare e Suzuki .....yama +kawa ...carburatie+Brobleme specifice(cutie finisaje,fiabilitate...deci cele doua pica din start)Honda? RR 2003 -04?Furca normala ,pozitie in sa nashpa, PUTUROASA RAU!!!!(valabil si pt 5-06).Suzuki si/sau F4i de la H.Fiabile,injectie,puternice....vezi ,da si tu 3-400 in plus si ia una mai OK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din 2003 are si avarii ... Alta viata.

 

Corect!

 

Intodeanuna merg pe principiul "Honda-i Honda,si,Suzuki e cea mai tare"....de-aia mi-am luat Yamaha....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...