Sari la conținut

curatare si vopsire rezervor pe interior


Postări Recomandate

am si eu urmatoarele intrebari : 1.ce metode eficiente de curatat rugina"din rezervor stiti 2.vopsea de dat interiorul ,rezistenta binenteles la benzina. .Am rugina si la saptamana imi infunda filtrele de benzia ,nu am bani de alt rezervor momentan.Am incercat cu electroliza efectu mai multa rugina dupa..probabil nu era buna reteta buna...ca vad pe aici tot felu de ideii ba detartrant ,ba nustiu cati amperi pan la urma STIE CINEVA UNA EFICIENTA????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce ai facut electroliza, trebuie sa folosesti o perie/lant ceva, un obiect abraziv ca sa dai jos rugina de pe suprafete, de asta poate ai mai multa rugina decat inainte, pentru ca se desprinde mai usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. CocaCola plin ochi, il lasi 2 zile, clatesti bine, asta e solutia ieftina si la indemana.

2. "rust remover & coating", solutie chimica mai scumpa dar te scapa definitiv de problema asta, cauta pe google.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. CocaCola plin ochi, il lasi 2 zile, clatesti bine, asta e solutia ieftina si la indemana.

2. "rust remover & coating", solutie chimica mai scumpa dar te scapa definitiv de problema asta, cauta pe google.

ok BEC carei faza cu coca cola trebuie neaparat cola sau merge si adria cola? dupa clatire trebuie sa fac plinuuu? despre ce solutie chimica vorbesti? detaliaza-mi putin aspectele curatarii ca am tot incercat diverse variante cu otet..feruginol...electroliza ...apa cu dero si lant...REZULTATE NESATISFACATOARE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti incerca cu soda caustica,fulgii aceia ii pui in rezervor dupa care il umplii cu apa.Eu asa am scapat de rugina din rezervorul Mobrei acum mai mult timp.Este una din metodele ieftine,sa ma corecteze cineva daca gresesc.BAFTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti incerca cu soda caustica,fulgii aceia ii pui in rezervor dupa care il umplii cu apa.Eu asa am scapat de rugina din rezervorul Mobrei acum mai mult timp.Este una din metodele ieftine,sa ma corecteze cineva daca gresesc.BAFTA

ok toate ideiile care au dat rezultat bun sunt binevenite... iar despre rezervoru mereu plin... in situatia in care luna asta imi taie 550ron din salariu cam greuuu.. ce cantitate de soda trebuie..BEC momentan tastez de pe mobil deseara o sa caut pe google..MAI ASTEPT IDEI

 

ok toate ideiile care au dat rezultat bun sunt binevenite... iar despre rezervoru mereu plin... in situatia in care luna asta imi taie 550ron din salariu cam greuuu.. ce cantitate de soda trebuie..BEC momentan tastez de pe mobil deseara o sa caut pe google..MAI ASTEPT IDEI

ce cantitate de apa se foloseste? nu topeste garnituri etc. soda? cat timp trebuie tinuta in rezervor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

POR 15. Nu este ieftin dar este eficient. Contine solutie de degresat, neutralizat si vopsea. Eu l- am folosit cu succes.

Exact sfatul asta voiam sa ti-l dau si eu POR 15...in jur de 70 euro cu tot cu transport, dar face tot banul. Nu te mai chinui cu tot felul de timpenii ca pierzi timpul degeaba.

Editat de doctorucuducati
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact sfatul asta voiam sa ti-l dau si eu POR 15...in jur de 70 euro cu tot cu transport, dar face tot banul. Nu te mai chinui cu tot felul de timpenii ca pierzi timpul degeaba.

 

pe criza asta e belea nu neg ca nu e bun por15 dar cu 100eur cimpar alt rezervor. Metoda mai ieftina ar fi ok. dar totusi de vopsit pe interior nu stie nimeni un lac special sau altceva? eu la curat rezervorul ma gandeam la DECARBUSOL a incercat cineva??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine a iesit bine cu electroliza. Trebuie sa ai cativa Amperi. Pentru asta periodic curata electrodul. Cand se umple de mizerie scade curentul. Dupa electroliza clateste bine sa cureti toata rugina desprinsa.

picture002yr.th.jpg

 

picture005qq.th.jpg

 

Nu la-m vopsit, dar vad ca nici nu a mai ruginit. M-am uitat cu lanterna si nu mai e nimic depus pe fundul rezervorului. Putina rugina care a mai ramas sta la locul ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu 100 de euro iti iei un rezervor la fel de ruginit sau mai rau....cel mai bine cumperi POR15 si stii ca nu mai ai treaba cu el mult timp...doar sa urmaresti cu atentie pasii ce trebuiesc urmati la aplicare! spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine a iesit bine cu electroliza. Trebuie sa ai cativa Amperi. Pentru asta periodic curata electrodul. Cand se umple de mizerie scade curentul. Dupa electroliza clateste bine sa cureti toata rugina desprinsa.

picture002yr.th.jpg

 

picture005qq.th.jpg

 

Nu la-m vopsit, dar vad ca nici nu a mai ruginit. M-am uitat cu lanterna si nu mai e nimic depus pe fundul rezervorului. Putina rugina care a mai ramas sta la locul ei.

ok cum nu dispun de banuti pt POR15 o sa incerc cu electroliza pentru ca am un alt rezervor de rezerva putin mai ruginit decat cel de pe motor...TE ROG SPUNE-MI EXACT CE CANTITATE DE DETERGENT AI FOLOSIT SI DE CARE, CATI AMPERI AI FOLOSIT, SI CU CE L-AI CLATIT DUPA CAT TIMP. ASTEPT PROCEDURA TA DETALIATA SA O INCERC PE REZERVORU DE REZERVA MOMENTAN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok cum nu dispun de banuti pt POR15 o sa incerc cu electroliza pentru ca am un alt rezervor de rezerva putin mai ruginit decat cel de pe motor...TE ROG SPUNE-MI EXACT CE CANTITATE DE DETERGENT AI FOLOSIT SI DE CARE, CATI AMPERI AI FOLOSIT, SI CU CE L-AI CLATIT DUPA CAT TIMP. ASTEPT PROCEDURA TA DETALIATA SA O INCERC PE REZERVORU DE REZERVA MOMENTAN

da-i cu apa!, e cel mai ieftin... daca are un sorb sensibil la lovituri scoate-l afara si clateste inainte cu cateva bucati de lantz de ala pt fantana. Parca apa dizolva cel mai bine rugina sau oxidu de fier , ce-o fi ... lasa-l plin peste noapte, scurge-l , umple-l cu apa calda, scurge-l si da-i cu feonul vre-o 20 minute, ar trebui sa se evapore toata apa. La mine asa s-a curatat, eu voiam doar sa inmoi adezivul si sa pot dezlipi colantele originale. Vezi ca "pe tavan" e rugina aia meseriasa !

Baga ! si 2 litri ce coca-cola, asa pt autosugestie :crack:

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Garantat suta la suta - ieftin si bun. FERUGINOL

Dureaza doua zile. Solutia este uleioasa, ramane pe toata suprafata interioara a rezervorului. Avantaj - feruginolul fosfateaza suprafata metalica care a fost afectata de rugina.

Un litru de feruginol costa maximum 30 de lei si este mai mult decat suficient.

Doua aplicari cu o clatire dupa fiecare. Eu am rezolvat problema in felul asta. Definitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este f bun feruginolul, asa am curatat si eu un rezervor cu o mica problema: daca rezervorul are rugina care a intrat adanc in metal dupa curatare acel rezervor va curge! deci mare atentie! eu am schimbat apoi rezervorul si acum si cel pe care l-am luat are ceva rugina, mai putina cei drept si am de gand sa il tratez cu POR15. succes-uri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este f bun feruginolul, asa am curatat si eu un rezervor cu o mica problema: daca rezervorul are rugina care a intrat adanc in metal dupa curatare acel rezervor va curge! deci mare atentie! eu am schimbat apoi rezervorul si acum si cel pe care l-am luat are ceva rugina, mai putina cei drept si am de gand sa il tratez cu POR15. succes-uri!

 

Da, corect. Aceeasi problema se poate produce insa si cu electroliza :( Acolo este problema controlului distantei fata de peretii rezervorului si se poate gauri. Eu n-am gaurit inca un rezervor dar cunosc riscul. Cu cat mai vechi cu atat mai riscant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cocaCola , asta merge garantat, adria cola nu stiu. normal ca trebuie sa faci plinul, rezervorul trebuie sa stea plin mai tot timpul, d-aia iti rugineste

 

ti-am zis sa cauti pe google...

 

si eu am incercat cu Cola si suprinzator ..... merge :)

 

iti dai seama ce face cola din ficatul tau daca scoate rugina din rezervor :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am incercat cu Cola si suprinzator ..... merge :)

 

iti dai seama ce face cola din ficatul tau daca scoate rugina din rezervor :scratch:

omu' are ficat de drac... nu se intampla nimic :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...