Sari la conținut

Gura Portitei pe " jos"


foxbat
 Share

Postări Recomandate

salutare la lume

 

fusei o vreme pe la vadu dar acu' mi s-a pus pata pe guraportitei dar pe drumul pe plaja ( ma rog , pe langa)

 

cine a fost mai recent ? ( as prefera sa nu ma intalanesc cu "garda" , sa campez ( nu casute) ).

dar sa exista niscai apa calda + cherhana, deh, 2 nopti ( 3 zile) sa ma umflu de peste

 

 

nu ma omor dupa partile" comerciale" - deci orice sfat sa fie catre un posesor de Honda. nu de BMW :)

nu da, Septembrie, sa traiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am Honda, dar nici BMW... daca e vb de Varadaero si cu el vrei sa faci drumul pe grindul Chituc e destul de greu de trecut... sunt 2 chestii mai nasoale - digul si podul subred de la capatul lui... nu zic ca-i imposibil dar mneah...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am raspuns la chestia asta pe thread-ul posesorilor de Yamaha TDM. Vom face o plimbare la Gura Portitei sambata si duminica, dar fara "eroisme" de genul trecerii podului de la capu' digului si mers cu moto in zona in care, normal, nu ai voie cu nimic motorizat.

Editat de Leaveyou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am raspuns la chestia asta pe thread-ul posesorilor de Yamaha TDM. Vom face o plimbare la Gura Portitei sambata si duminica, dar fara "eroisme" de genul trecerii podului de la capu' digului si mers cu moto in zona in care, normal, nu ai voie cu nimic motorizat.

 

aha

cam cate persoana si pe unde "inoptati "?

multam

 

N-am Honda, dar nici BMW... daca e vb de Varadaero si cu el vrei sa faci drumul pe grindul Chituc e destul de greu de trecut... sunt 2 chestii mai nasoale - digul si podul subred de la capatul lui... nu zic ca-i imposibil dar mneah...

mai glumeam, n am "branduisme" :)

din fericire nu sunt chiar atat de incostient sa bag "vaca"pe acolo, nisip, etc. nu s campion la cross iar cauciocele mele de "bulgaria " sunt total nepotrivite

 

ma gandeam la SLR insa negociam cu pasagera daca vine ori ba ca pe jucareaua aia e cam "greu " pentru spate

iar din bucale..are ceva de "tras" pana acolo.

 

ma intereseaza cazare, papam, eventual partea de trecere, etc. n as vrea sa incalc( prea tare)legea si nici sa hranesc bugetul tarii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai noi vom fi vreo 3-4 motoare si avem de gand sa innoptam la Gura Portitei (care la cort, care la pensiuni).

 

am vazut topicul , multam fain de info

voi mergeti pe "sus" , eu as incerca pe mal

ei, sa vedem cum o iesi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut topicul , multam fain de info

voi mergeti pe "sus" , eu as incerca pe mal

ei, sa vedem cum o iesi

 

Daca nu treci cu motorul cam ai de mers pe jos pe plaja de acolo.

 

Daca vrei sa treci cu SLR cam asta e treaba:

 

De la Vadu o iei pe grindul Chituc ori pe drum ori pe plaja...

 

drumul e in general asa:

 

post-40741-0-66179800-1308159174_thumb.jpg

 

sau in zonele mai afanate cam asa:

 

post-40741-0-48612900-1308159718_thumb.jpg

 

in functie de cum a fost vremea mai dai de niste balti sau zone mai cu noroi dar in principal e ok.

 

Treci peste un pod de la un canal de iese din lacul Sinoe:

 

post-40741-0-78317400-1308159676_thumb.jpg

 

Dupa, se continua ca mai inainte.

 

La Periboina, prima data e un pod de beton:

 

post-40741-0-99774000-1308159449_thumb.jpg

 

Dupa care vine podul cu sina:

 

post-40741-0-39229800-1308159585_thumb.jpg post-40741-0-59134800-1308159498_thumb.jpg

 

Pe sinele alea mai ai niste obstacole:

 

post-40741-0-79341500-1308159474_thumb.jpg post-40741-0-04513400-1308159607_thumb.jpg

 

Iar dupa aia e un podet de lemn care parea cam subred si care mai am impresia ca se termina si in ceva gen trepte destul de inalte, gasesti oricum pe acolo ceva sa faci rampa daca ti se par prea naspa.

 

post-40741-0-94939700-1308159521_thumb.jpg

 

Dupa... plaja pana la Portita:

 

post-40741-0-96714700-1308159633_thumb.jpg post-40741-0-11026100-1308159654_thumb.jpg

 

In orice caz, mergi usurel ca ca e rezervatie si mneah, mai poti deranja rezidentii:

 

post-40741-0-20925700-1308159698_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu treci cu motorul cam ai de mers pe jos pe plaja de acolo.

 

Daca vrei sa treci cu SLR cam asta e treaba:

 

De la Vadu o iei pe grindul Chituc ori pe drum ori pe plaja...

 

drumul e in general asa:

 

post-40741-0-66179800-1308159174_thumb.jpg

 

sau in zonele mai afanate cam asa:

 

post-40741-0-48612900-1308159718_thumb.jpg

 

in functie de cum a fost vremea mai dai de niste balti sau zone mai cu noroi dar in principal e ok.

 

Treci peste un pod de la un canal de iese din lacul Sinoe:

 

post-40741-0-78317400-1308159676_thumb.jpg

 

Dupa, se continua ca mai inainte.

 

La Periboina, prima data e un pod de beton:

 

post-40741-0-99774000-1308159449_thumb.jpg

 

Dupa care vine podul cu sina:

 

post-40741-0-39229800-1308159585_thumb.jpg post-40741-0-59134800-1308159498_thumb.jpg

 

Pe sinele alea mai ai niste obstacole:

 

post-40741-0-79341500-1308159474_thumb.jpg post-40741-0-04513400-1308159607_thumb.jpg

 

Iar dupa aia e un podet de lemn care parea cam subred si care mai am impresia ca se termina si in ceva gen trepte destul de inalte, gasesti oricum pe acolo ceva sa faci rampa daca ti se par prea naspa.

 

post-40741-0-94939700-1308159521_thumb.jpg

 

Dupa... plaja pana la Portita:

 

post-40741-0-96714700-1308159633_thumb.jpg post-40741-0-11026100-1308159654_thumb.jpg

 

In orice caz, mergi usurel ca ca e rezervatie si mneah, mai poti deranja rezidentii:

 

post-40741-0-20925700-1308159698_thumb.jpg

 

Excelent material explicativ!

Bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu treci cu motorul cam ai de mers pe jos pe plaja de acolo.

 

uau

 

national geografic scrie pe tine

multumesc frumos

aproape ca nu m-as mai duce ce deja am vazut tot din pozele tale:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uau

 

national geografic scrie pe tine

multumesc frumos

aproape ca nu m-as mai duce ce deja am vazut tot din pozele tale:P

 

Hai ca ma flaterisesti :P

 

De vazut ai ce vedea :) mai mult decat am pus... si senzatia mersului pe plaja - pe nisip uscat, pe nisip ud si tare si prin apa - nu se "prinde" in poze, pentru mine a fost al doilea moment in care ranjeam in casca de nu mai puteam dupa ala in care stiam sa iau curbele si sa fac un traseu mai virajat... DAR, parerea mea e ca singur cu motoreta de peste 170kg nu prea e treaba... in gasca mai merge dar atunci trebuie stat pe acolo ca sa pierzi cateva ore sa treci acolo cu toate motoretele pe rand ca sa mai faci treaba asta in aceeasi zi nu merita... si cauciucuri bune ca altfel e nasol. de la un profil gen Michelin Sirac ca minim de profil de off eu zic ca nu e nici o problema...

 

Am stat si m-am gandit daca nu o sa atrag cativa supra ortodocsi referitor la rezervatii si mersul prin ele cu comentarii la detaliile date... din punctul meu de vedere treaba cu rezervatiile and shit si accesul e in felul urmator... daca nu deranjez pe nimeni si nu las urme in spate e ok... oricum o sa vezi pe acolo ca ce-i pe plaja nu e in nici un caz lasat de oameni care au fost acolo ci adus de apa de la aia de arunca in alte parti.

 

Cica s-ar putea in anumite conditii legate de nivelul de aluviuni si nivelul apei sa se poata trece prin apa, fara sa te mai complici cu digul / podul ala... tinand cont ca am facut baie in bratul care comunica cu marea si era cam adanc ma intreb cat trebuie sa fie nivelul... dar un pescar de pe acolo zicea ca iarna au trecut masini prin apa... dunno... worst case scenario sa zicem poti sa dai o sticla de ceva si te trece cu barca :)

 

Drum bun si distractie placuta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ma flaterisesti :P

 

De vazut ai ce vedea :) mai mult decat am pus... si senzatia mersului pe plaja - pe nisip uscat, pe nisip ud si tare si prin apa - nu se "prinde" in poze, pentru mine a fost al doilea moment in care ranjeam in casca de nu mai puteam dupa ala in care stiam sa iau curbele si sa fac un traseu mai virajat... DAR, parerea mea e ca singur cu motoreta de peste 170kg nu prea e treaba... in gasca mai merge dar atunci trebuie stat pe acolo ca sa pierzi cateva ore sa treci acolo cu toate motoretele pe rand ca sa mai faci treaba asta in aceeasi zi nu merita... si cauciucuri bune ca altfel e nasol. de la un profil gen Michelin Sirac ca minim de profil de off eu zic ca nu e nici o problema...

 

Am stat si m-am gandit daca nu o sa atrag cativa supra ortodocsi referitor la rezervatii si mersul prin ele cu comentarii la detaliile date... din punctul meu de vedere treaba cu rezervatiile and shit si accesul e in felul urmator... daca nu deranjez pe nimeni si nu las urme in spate e ok... oricum o sa vezi pe acolo ca ce-i pe plaja nu e in nici un caz lasat de oameni care au fost acolo ci adus de apa de la aia de arunca in alte parti.

 

Cica s-ar putea in anumite conditii legate de nivelul de aluviuni si nivelul apei sa se poata trece prin apa, fara sa te mai complici cu digul / podul ala... tinand cont ca am facut baie in bratul care comunica cu marea si era cam adanc ma intreb cat trebuie sa fie nivelul... dar un pescar de pe acolo zicea ca iarna au trecut masini prin apa... dunno... worst case scenario sa zicem poti sa dai o sticla de ceva si te trece cu barca :)

 

Drum bun si distractie placuta...

 

sa fie, inca mai "negociez" o zi sau 2 :)

 

inca odata multumesc fain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Daca nu treci cu motorul cam ai de mers pe jos pe plaja de acolo.

 

Daca vrei sa treci cu SLR cam asta e treaba:

 

De la Vadu o iei pe grindul Chituc ori pe drum ori pe plaja...

 

drumul e in general asa:

 

post-40741-0-66179800-1308159174_thumb.jpg

 

sau in zonele mai afanate cam asa:

 

post-40741-0-48612900-1308159718_thumb.jpg

 

in functie de cum a fost vremea mai dai de niste balti sau zone mai cu noroi dar in principal e ok.

 

Treci peste un pod de la un canal de iese din lacul Sinoe:

 

post-40741-0-78317400-1308159676_thumb.jpg

 

Dupa, se continua ca mai inainte.

 

La Periboina, prima data e un pod de beton:

 

post-40741-0-99774000-1308159449_thumb.jpg

 

Dupa care vine podul cu sina:

 

post-40741-0-39229800-1308159585_thumb.jpg post-40741-0-59134800-1308159498_thumb.jpg

 

Pe sinele alea mai ai niste obstacole:

 

post-40741-0-79341500-1308159474_thumb.jpg post-40741-0-04513400-1308159607_thumb.jpg

 

Iar dupa aia e un podet de lemn care parea cam subred si care mai am impresia ca se termina si in ceva gen trepte destul de inalte, gasesti oricum pe acolo ceva sa faci rampa daca ti se par prea naspa.

 

post-40741-0-94939700-1308159521_thumb.jpg

 

Dupa... plaja pana la Portita:

 

post-40741-0-96714700-1308159633_thumb.jpg post-40741-0-11026100-1308159654_thumb.jpg

 

In orice caz, mergi usurel ca ca e rezervatie si mneah, mai poti deranja rezidentii:

 

post-40741-0-20925700-1308159698_thumb.jpg

 

 

 

hallo

 

 

 

i am from SLovakia.

 

 

 

i have question

 

 

 

i go form chisinau to odessa, but i dont go through transnistria.

 

 

 

can i go witho moto f800gs, and travel on bridge on your pictures, is it some restricted area for motorbikes

 

 

 

if yes, how can i get in alternative route/road/

 

 

 

thanx much for help

 

 

 

google earth link could help much...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kola, you cannot ride your motorcycle there, it's a restricted area

 

Ba, voi cum p*mea ati reusit s-o scoateti la capat? La 5 minute dupa ce am trecut de bariera, m-a si saltat garda de mediu. Si nu era ca si cum puteam sa fug de ei, ca aveau niste toyo hilux.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hallo

 

i am from SLovakia.

 

i have question

 

i go form chisinau to odessa, but i dont go through transnistria.

 

can i go witho moto f800gs, and travel on bridge on your pictures, is it some restricted area for motorbikes

 

if yes, how can i get in alternative route/road/

 

thanx much for help

 

google earth link could help much...

 

It won't help you much on route from Chisinau to Odessa, the Gura Portitei area is south from Danube Delta - here's a wikimapia link of where the route gets: http://wikimapia.org/#lat=44.6896473&lon=29.0035629&z=12&l=0&m=b

 

Getting there:

 

Getting there on wheels is generally only possible starting from somewhere here: http://wikimapia.org/#lat=44.4318186&lon=28.7697601&z=12&l=0&m=b and would pass through some protected areas. I would not advise trying it solo, with big bikes or luggage. It is possible but except for the "getting there on wheels" there's no reason since you would not be able to continue and cross the delta... It's not quite legal either.

 

The place:

 

The place is favored by some people in Romania only due to it's remoteness, quietness and lack of general touristic seaside feeling. In the past it was, that's not quite true anymore... generally getting there is done by boat from Jurilovca ( http://wikimapia.org/#lat=44.7528288&lon=28.8741302&z=12&l=0&m=b ). No vehicles are allowed on boats.

 

It kind of makes an interesting place to go for a weekend ride if you're from Romania and want to do some sand / beach riding... From my point of view it's fun with a light bike, for anything close and over 200kg is not that much fun crossing the bridges just to get there and out of there... there's nowhere to go beside back or on a boat from there. There's not much to ride and in order to respect people going there for rest and to avoid questions I'd advise in leaving bikes out of the area...

 

Might be ok to hit but by boat if you want a day of rest on the beach ... If beaches aren't your thing - you could get a tour in the Delta instead.

 

Here's a link to a site about that place: http://guraportitei.ro/eng/galerie.html

 

PS: Last year there was a big fire inside the protected area that produced a lot of damage. So, currently it might be a tighter enforcement on access than before...

 

kola, you cannot ride your motorcycle there, it's a restricted area

 

Can, can't, should, shouldn't, would, wouldn't - nuances :P You can but you shouldn't. I wouldn't now :)

 

Ba, voi cum p*mea ati reusit s-o scoateti la capat? La 5 minute dupa ce am trecut de bariera, m-a si saltat garda de mediu. Si nu era ca si cum puteam sa fug de ei, ca aveau niste toyo hilux.. :)

 

Cand?

 

PPS: If you'll be riding east from Odessa and really want to do some sand riding, consider doing the Arabat Spit on Lake Azov: http://en.wikipedia.org/wiki/Arabat_Spit

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hallo

i am from SLovakia.

i have question

i go form chisinau to odessa, but i dont go through transnistria.

can i go witho moto f800gs, and travel on bridge on your pictures, is it some restricted area for motorbikes

if yes, how can i get in alternative route/road/

thanx much for help

google earth link could help much...

 

Welcome!

Nothing complicated.

You want the shortest route or the most beautiful?

The most beautiful is to go down to the border of Moldova, Romania and Ukraine, targeting in Reni, Izmail (possibly Kiliya, Vilkove, I recommend - with Moto F800GS there is no problem) and Tatarbunary, Odessa

This route is passing through the Ukrainian Danube Delta.

For the shortest route consult ViaMichelin

 

pleasant trip and dry asphalt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, ma intereseazaq si pe mine traseul dar nu cu moto; am o bicicleta cu motor; ma lasa aia sa trec cu ea? O harta se poate? Bafta

N-ai nevoie de harta, de la Vadu o iei in sus pe grindul Chituc... pe oriunde ai lua-o tot ajungi la podul "mobil" de la capatul lui Chituc... de acolo spre Periboina e si mai simplu, ai un drum sau plaja... de la Periboina se simplifica la extrem, o tii pe plaja pana la Gura Portitei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai nevoie de harta, de la Vadu o iei in sus pe grindul Chituc... pe oriunde ai lua-o tot ajungi la podul "mobil" de la capatul lui Chituc... de acolo spre Periboina e si mai simplu, ai un drum sau plaja... de la Periboina se simplifica la extrem, o tii pe plaja pana la Gura Portitei

 

Cand am zis harta ma gandeam la ceva locuri frumoase de campare, sate de prin zona unde se poate manca un peste, locuri bune de pescuit, ceva frumos de vizitat, o padure, un iaz, o cetate :eek: etc. Ma bate gandul sa stau mai mult pe acolo, sa zicem o saptamana; la cort si sa dau la peste in salbaticie; poate ne strangem mai multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am zis harta ma gandeam la ceva locuri frumoase de campare, sate de prin zona unde se poate manca un peste, locuri bune de pescuit, ceva frumos de vizitat, o padure, un iaz, o cetate :eek: etc. Ma bate gandul sa stau mai mult pe acolo, sa zicem o saptamana; la cort si sa dau la peste in salbaticie; poate ne strangem mai multi.

 

N-ai de niciuna pe traseu. Stuf, nisip, apa, cateva cladiri la Periboina si cam atat... uita-te pe wikimapia si te lamuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai de niciuna pe traseu. Stuf, nisip, apa, cateva cladiri la Periboina si cam atat... uita-te pe wikimapia si te lamuresti.

 

 

Perfect. Exact ce-mi doream. Multzam

 

Cine merge in zona sa scrie aici poate ne adunam mai multi; la intoarcere niste informatii, poze etc. Pare ceva deosebit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...