Sari la conținut

Tura in Alpi cu Vlad IV


Postări Recomandate

Frumoasa excursie, imagini pe masura. Mai putin fotografia la scaldat , trebuia planul mai apropiat. :bounce:

 

Of, of... ce te faci cu carcotasii astia... Io m-am gandit ca mai important e peisajul.

 

P1020313.jpg

 

Multumit? :blbl:

 

ce pielea mea stricati cheful de munca la oameni?

 

:friends:

 

Nu stricam cheful, din contra, stimulam maunca! Muncesti acum si iata ce primesti la vara... :haha:

Iar ianachim e un prefacut, nu se gandeste la motor; m-a sunat sa ma intrebe cand mergem la ski.

 

Una dintre pozele de grup:

 

P1020279.jpg

 

Duracell dureaza, dureaza, dureaza...

 

P1020288.jpg

 

Ne-am urnit cu greu de acolo... am intrat iar in Italia pt. cateva zeci de km ca apoi sa trecem iar in Elvetia pe unul dintre cele mai dificile pasuri: SplĂźgen Pass.

 

P1020330.jpg

 

De fapt, nu-mi mai aduc aminte bine... nu mai stiu daca drumul pana in pas sau deja era pasul in sine dar imi aduc aminte ca au fost niste serpentine pe un drum foarte ingust, tuneluri si mai inguste, camioane mari si autobuze venind din contrasens...

 

Am ajuns apoi la Tiefencastel (unde am stat 2 nopti la Tura 1) apoi am abordat Albulapass; apoi drumul catre "casa" (Nauders) prin Zernez; am urcat si pana la Samnaun dar din pacate toate freeshop-urile si restauratele erau inchise asa ca seara s-a terminat tot la restaurantul de la castelul din Nauders, dupa ceva "alergatura" pe serpentinele care urca din Elvetia catre Nauders.

 

Anul asta cand ati programat-o si pe ce traseu?

 

Petru cine este interesat si nu a apucat sa vada, am deschis topic pt. Tura 5 dar din pacate a fost imediat mutat la "alte servicii", alaturi de sudura si alte activitati similare. :D (click pe semnatura mea)

 

Tura 5 este programata pt. 29iun - 07iul 2012, se va desfasura in special in Elvetia si Austria si avem de gand ca la plecare sa facem escala si la intalnirea BMW de la Garmisch. (detaliile le discutam pe topicul respectiv)

 

Vlad

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:shootingsmilie: BAI RUSINE MA! Daca ar durea invidia ar tipa multi pe strada........asta referitor la Tura in Alpi cu Vlad V.

 

Revenind la Tura in Alpi cu Vlad IV. Am inceput sa editez cateva filmulete si sa le incarc pe youtube.

Zilele astea o sa pun si filmulelte cu "gasca".

Pana atunci iata un filmulet cu Achim.(cred ca eram in Italia aici,sincer numai stiu) .Observati la minutul 3.30 un fiat Panda,foarte atent in trafic.

 

Vlad Bungi Radu(cred) si eu.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bungi :crack: Da, Radu (sigur)... pe Ofenpass.

 

De ce este imaginea ingustata in filmulete?

 

E vina mea,am montat camera gresit,si a trebuit sa dau rotate cand editam,ca sa poti sa te uiti normal la filmulet.

Scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@George: anu' asta nu? Ai terminat cu problemele...la cutie parca erau... :scratch:

 

Anu asta nu sunt liber in perioada iunie - iulie :what: :( O sa imi permit o vacanta mai mare la sf lui Iulie inceput de August,in rest o sa fac doar escapade de weekend.

Imi pare rau ca nu pot veni cu voi.

 

Cutia a fost inlocuita,zgomotul a disparut 1000km si a reparut. Eu zic mersi ca nu imi afecteaza dinamica motocicletei,trage ca in prima zi,doar ca suna a diesel la relanti.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur o sa ne mai intersectam prin tara :rolleyes: .

Da,a fost puricata cap coada motocicleta,cel putin asa sustin cei de la Bavaria.

Bine ca a iesit din garantie,o sa ii caut de acum incolo doar pt sincronizare. De restul o sa ma ocup eu,sau daca o sa ies din tara alte service-uri BMW.

Dupa cum am zis continui seria filmuletelor facute.

 

Passo di Gavia.

In opinia mea cel mai frumos pas facut in acea excursie,mie mi s-a parut fabulos,ca peisaj,asfaltul era cam prost si drumul cam ingust,dar oricum,nu contau aproape deloc cand te uitai la peisaj.Nu ma asteptam sa gasesc un lac in vf muntelui.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai sa fie

 

prin :crack: ce locuri urate va dus omul asta.......

 

Special asa :cheers:

 

 

Ce motocicleta,pe cat de mare pe atat de agila.(Pacat ca e urata :blbl: K-ul e :rolleyes: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Special asa :cheers:

 

 

Ce motocicleta,pe cat de mare pe atat de agila.(Pacat ca e urata :blbl: K-ul e :rolleyes: )

 

 

mosule dau cu freza la zapada de azi de la 9

mai intru in birou sa beau un ceai fierbinte si sa ma uit la tatele secretarei (secretara sefului) caci eu sunt o biata sluga

si ma mai uit la filmuletele astea

si e singurul lucru care ma face sa vin la munca

 

sa vina vara si sa ma dau pe curbe :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mosule dau cu freza la zapada de azi de la 9

mai intru in birou sa beau un ceai fierbinte si sa ma uit la tatele secretarei (secretara sefului) caci eu sunt o biata sluga

si ma mai uit la filmuletele astea

si e singurul lucru care ma face sa vin la munca

 

sa vina vara si sa ma dau pe curbe :banana:

total off.

pune si tu o poza ca tatele secretarei ca mai sunt si alte "biete slugi" :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

total off.

pune si tu o poza ca tatele secretarei ca mai sunt si alte "biete slugi" :crack:

 

 

mosule "has da" dar cica e MARCA INREGISTRATA R" ca e luata si nu am voie

 

da iti spun ca ai ce pierde :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru PICIU,el e vedeta in filmuletul asta. Actiunea se petrecea in Elvetia. Dupa ce l-am depasit pe Nobike,nu am mai avut cum si unde sa-l depasesc pe Piciu. Tot respectul 2 persoane,1 motor,se aplecau destul de mult.

 

@Piciu am gasit aici o fotografie inainte de plecarea spre RO,eram in Italia - Arabba (Dolomiti)

post-16670-0-04202600-1329248020_thumb.jpg

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Passo di Gavia.

In opinia mea cel mai frumos pas facut in acea excursie,mie mi s-a parut fabulos,ca peisaj,asfaltul era cam prost si drumul cam ingust,dar oricum,nu contau aproape deloc cand te uitai la peisaj.Nu ma asteptam sa gasesc un lac in vf muntelui.

 

Prin configuratia traseului meu, eu l-am parcurs in sens invers. Mi s-a parut si mai palpitant, partea cealalta e fundamental diferita si mult mai dificila. Pacat ca nu ai filmarea respectiva. Oricum, e bine ca majoritatea celor cu masini aveau bunul simt sa stea pe partea asta de munte, unde incapeau relativ pe sosea. Pe poteca de pe cealalta parte m-am intersectat cu un Ford Ka si am zis ca ne atingem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mosule dau cu freza la zapada de azi de la 9

mai intru in birou sa beau un ceai fierbinte si sa ma uit la tatele secretarei (secretara sefului) caci eu sunt o biata sluga

si ma mai uit la filmuletele astea

si e singurul lucru care ma face sa vin la munca

 

sa vina vara si sa ma dau pe curbe :banana:

 

bine mah! daca acuma cind e frig e cu tatele pe afara, ce o sa fie la vara? ce o sa te faci atunci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@textex

IN a 2-a parte am facut poze din 50 in 50m :rolleyes: nu avea rost sa mai pun camera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Prin configuratia traseului meu, eu l-am parcurs in sens invers. Mi s-a parut si mai palpitant, partea cealalta e fundamental diferita si mult mai dificila. Pacat ca nu ai filmarea respectiva.

 

Mi se pare clar unul dintre cele mai periculoase pasuri. Am vazut insa altele mai putin cunoscute, tot in Italia (pe langa lacul Garda) dar poate chiar mai periculoase.

 

Filmarea a pus-o Ianachim cu 3 pagimi in urma:

 

 

 

Sa continuam povestea Turei IV...

 

Joi a fost ziua de "transfer" din Austria catre Italia; ultimele doua nopti de cazare erau rezervate in inima Dolomitilor, la Arabba.

Am plecat din Nauders, trecut iar in Italia pe Reschenpass si dupa cateva zeci de km ceva mai aglomerati am ajuns la "maria sa" Stelvio.

Am urcat pana la restaurantul Tibet, pt. o scurta "sesiune foto", de acolo avand cea mai buna priveliste catre rampa estica (nu voi insista cu poze, s-au postat deja destule)

 

P1020346.jpg

P1020348.jpg

P1020343.jpg

 

coborarea catre Bormio:

 

P1020354.jpg

P1020357.jpg

P1020352.jpg

 

Din Bormio am luat-o catre spectaculosul Gavia (filmarea in postul de mai sus):

 

P1020358.jpg

P1020365.jpg

 

Am coborat toti cu bine Gavia :D apoi a urmat Passo del Tonale iar pauza de pranz, intarziat ce-i drept, pe Passo della Mendola.

 

P1020371.jpg

P1020370.jpg

 

Am trecut apoi prin Bolzano, au urmat Passo di Costalunga si in cele din urma am traversat Pordoi-ul, coborand in final la destinatia noastra, Arabba.

Cei care ajunsesera primii ne asteptau deja la prima bere, pe terasa unei pizzerii... :cheers:

 

(va urma)

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am trecut apoi prin Bolzano, au urmat Passo di Costalunga si in cele din urma am traversat Pordoi-ul, coborand in final la destinatia noastra, Arabba.

Cei care ajunsesera primii ne asteptau deja la prima bere, pe terasa unei pizzerii... :cheers:

 

(va urma)

 

Vineri, ultima zi plina petrecuta impreuna, a fost dedicata pasurilor din Dolomiti.

Arabba este idilic asezata, pe celebra ruta Sella Ronda, formata din pasurile Pordoi, Sella, Compolongo si Gardena.

 

P1020377.jpg

 

Dupa micul dejun, inainte de plecare, am facut si cateva poze de grup, in parcarea din fata hotelului.

 

P1020380.jpg

P1020382.jpg

 

Primul nostru interes a fost sa profitam de vremea superba si sa urcam cu telecabina de pe pasul Pordoi pana pe varful Pordoi (Sass Pordoi) la 2950m; telecabina urca in numai 4 minute o diferenta de nivel de 700m.

 

P1020383.jpg

P1020386.jpg

P1020388.jpg

P1020449.jpg

 

Peisajul... de vis... am crezut ca am ajuns pe luna :lol:

 

P1020396.jpg

P1020400.jpg

P1020402.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar fu.keri" astia smekeri cu BMW

bai voi nici nu ati vazut romania si va tot balanganiti boxeri" pe afara

sa mergeti si voi la vama veche la vulcanii noroiosi la castel bran la tzatza dochia

 

RUSINE de 3..... ori RUSINE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehee, daca am liber si nu deranjez, fac un drum de-o zi pana in Elveia sa ne vedem la un cico cu alcool. :cheers:

 

Cu placere dar unde, cand? La Tura 5 vom fi in Elvetia 2-5 iulie,zona Andermatt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...