Sari la conținut

Muntenegru?


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

neica sunt capiu!

 

ziceti frate o ruta asa de babalaci, drum larg, curbe putine, militie ioc daca se poate, cel mai rapid. dati localitatile sa o trasez si sa o dau celorlalti care merg.

 

multumim celor mai destepti si mai umblati ca noi!

 

b374, asta e cea mai buna/rapida?

 

 

Lista oraselor de la portile de fier (dupa granite faceti stanga)

KLADOVO

BRZA PALANKA

NEGOTIN

ZAJECAR (de la Zajecar luati spre Belgrad M5)

BOLJEVAC

Spre Paracin pana la autostrada…. Cand ajungeti la autostrada luati spre NIS si nu spre Belgrad

Pe autostrada mergeti pana POJATE is iesiti spre KRUSEVAC

De la Krusevac mergeti spre BRUS

BRUS

KOPAONIK muntele

JOSANICKA BANJA

De la Josanicka banja luati pe drumul 22 spre Raska

BALJEVAC

RASKA (de aici spre Novi Pazar)

NOVI PAZAR

RIBARICE (de aici spre Rozaj)

ROZAJ muntenegru

BERANE spre Podgorica

BIJELO POLJE (nu intrati in Bijelo Polje)

MOJKOVAC

KOLASIN

PODGORICA

CETINJE

BUDVA (spre KOTOR)

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Doru,ruta este urmatoarea.Drobeta Tr-Severin-KLADOVO-BRZA PALANKA-NEGOTIN-ZAJECAR-KRUSEVAC-KRALIEVO-CACAK-UZICE-NOVA VAROS-BIJELO POLJE-PODGORICA-KOTOR.In total dupa granita noastra sunt 770km.Poti sa o bagi deja in gps.Practic mergem doar pe drumuri nationale care sunt mai sigure.Bucuresti-Pitesti-Craiova-Drobeta,sunt inca 350km.Deci in total 1120km de parcurs in doua zile.Rugamintea mea la cei care au mai fost pe ruta aceasta este de a ne spune unde sa dormim in prima noapte, adica cam dupa 500-700km parcursi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Kotor nu vreti sa mergem o noapte si in Croatia pe o peninsula langa Split ca e la o aruncatura de bat? Sa mergem de la Kotor vreo 300-400 de km pe coasta Croatiei. M-am uitat dupa cazare prin Murter (Croatia) si arata bine zona.

Ar veni 2 zile in plus. Ce ziceti? :)

 

http://maps.google.r...3,4,5,6&t=h&z=9

Editat de knox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Doru, eu pe ruta aia as lua-o daca as mege din nou si nu m-ar interesa "floricelele"... pe google maps anul trecut era cam greu sa o trasezi si mi-e lene sa incerc acum... eu am facut-o cu instructiunile alea printate... Daca mergeti pe ea, un loc bun de popas e Kopaonik-ul, e statiune de ski si vara e destul de pustie si preturile sunt cica extrem de mici.

 

Nu iesiti din tara pe la Calafat-Vidin pt ca te rup de bani si pierzi mult timp. Cand intram din Serbia in Bulgaria m-am intalnit cu @netejoru care mi-a zis ca sta de 1 ora in vama.

 

Confirm ca te rup la bani si ca timp, controlul la Vidin se face in ambele parti, si Romania si Bulgaria, iar in vama dintre Bulgaria si Serbia cred ca au si manusi pt control anal in dotare... am pierdut vreo 45 de minute venind de la sarbi spre bulgari o data si eram doar 1 masina si 1 motoreta in toata vama...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca vom vedea ce s-o alege, eu cum am zis m-as intoarce prin maribor- graz- viena.

mihai: ce frecventa folositi pe canalul ala nestandard? sa pun pe cineva sa-mi cumpere kit-ul ala de programare cat lipsesc. sau mergem pe un canal normal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rugamintea mea la cei care au mai fost pe ruta aceasta este de a ne spune unde sa dormim in prima noapte, adica cam dupa 500-700km parcursi.

 

 

Noi am dormit in Krusevac. Am abordat un taximetrist care ne-a dus la un hotel de 4 stele cu 32 euro/noapte cu MD (era deja bezna afara-deci nu aveam timp de cautat). Dupa Krusevac este Kopaonik, insa nu stiu ceva pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

eu am dormit la Belgrad si daca a doua zi innoptati la Budva,Belgradul e cam la jumate.

In plus ca mai aveti timp sa vizitati si orasul care mie mi-a placut mult.

Cazare gasesti fara prob.si ca pret undeva intre 30-50 eur dubla.

 

De la Podgorica la Budva sunt doua drumuri,unul care trece prin Cetinje si care este prin munti,serpentine dar care este cam nasol si altul care coboara drept spre mare prin Petrovac care e mai bun si mai domol dar nu asa spectaculos.

Amandoua sunt date de GPS si acolo noi ne-am despartit fara sa vrem. Ne-am intalnit apoi in Budva.Grija pe centura Podgoriceipost-17027-0-94508800-1315288691_thumb.jpg!

 

Drum bun!

post-17027-0-46028300-1315288726_thumb.jpg

post-17027-0-08620500-1315288767_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine cumpara cablul de programare si o programam cu frecventele care trebuie europene si americane.Dureaza cinci minute.

 

mi-a luat cablu. n-am sa f-- toata statia ca nu stiiti voi ce sa cumparati. asa cum e, e f bine. bag doar o frecventa a voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ADI,treaba nu este chiar asa de simpla cum pare la prima vedere.In afara de statie mai este nevoie de difuzoare si microfon care se baga in casca moto.Plus butonul PTT care sta pe ghidon si initiaza emisia.Eu sau Doru putem sa-ti imprumutam o statie,dar difuzoarele si PTT-ul trebuie sa le cumperi.Suna-ma pentru detalii suplimentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok multumesc, spuneti-mi numa ce model e statia ca sa cumpar matele.

Cumva Alan HP 450?

 

eu aia o am, e cea mai buna care se gaseste din cauza ca se delimiteaza de la 0.5 la 5w si are mufe standard. cel mai bine iei un intercom baehr + cabluri si ai terminat cu matele.

 

Si in ce perioada va fi?

Dupa ce incepe scoala ar fi loc...

Merci.

 

baietii vor pe 15 sept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neica sunt capiu!

 

ziceti frate o ruta asa de babalaci, drum larg, curbe putine, militie ioc daca se poate, cel mai rapid. dati localitatile sa o trasez si sa o dau celorlalti care merg.

 

multumim celor mai destepti si mai umblati ca noi!

 

b374, asta e cea mai buna/rapida?

 

 

Lista oraselor de la portile de fier (dupa granite faceti stanga)

KLADOVO

BRZA PALANKA

NEGOTIN

ZAJECAR (de la Zajecar luati spre Belgrad M5)

BOLJEVAC

Spre Paracin pana la autostrada…. Cand ajungeti la autostrada luati spre NIS si nu spre Belgrad

Pe autostrada mergeti pana POJATE is iesiti spre KRUSEVAC

De la Krusevac mergeti spre BRUS

BRUS

KOPAONIK muntele

JOSANICKA BANJA

De la Josanicka banja luati pe drumul 22 spre Raska

BALJEVAC

RASKA (de aici spre Novi Pazar)

NOVI PAZAR

RIBARICE (de aici spre Rozaj)

ROZAJ muntenegru

BERANE spre Podgorica

BIJELO POLJE (nu intrati in Bijelo Polje)

MOJKOVAC

KOLASIN

PODGORICA

CETINJE

BUDVA (spre KOTOR)

 

Am fost in august in Muntenegru prin Serbia.

La dus am luat-o de la Drobeta spre Cazanele Dunarii iar la intors prin Negotin.

Bucata de drum dintre Negotin si Zajecar e in asfaltare pe bucati si desi apare ca drum european pe harta totusi e racaita aproape toata iar bucata dintre Zajecar si autostrada la fel, ba chiar mai rupta.

Ar fi bine sa nu cautati cazare in Zajecar, exista un singur hotel comunist jalnic din care nu stiam cum sa decolam mai repede a doua zi.

Din Novi Pazar am luat-o spre Rozaje prin Tutin si bucata asta e deasemeni cam proasta, dar foarte frumoasa si mai scurteaza ceva (drum bun ptr. enduro-touring dar cam obositor pentru vitezane).

Bucata Rozaje - Mojkovac - Podgorica pe E65/E80 e foarte buna, frumoasa si pana in Podgorica e plina de tuneluri sapate in munte.

Noi am fost in Ulcinj asa ca de la Podgorica am luat-o spre Petrovac, dar am evitat tunelul Sozina (vreo 4 km) si am preferat sa traversam muntele pe serpentine spre Bar - drum destul de pustiu, bun si foarte frumos.

N-am avut probleme cu politia nici in Serbia, nici in Muntenegru, am mers cu 80 km/h in localitati, incetineam doar cand mai vedeam cate o masina de politie.

Serpentine cat incape peste tot, lipsesc bornele kilometrice peste tot iar in Serbia slabut si cu indicatoarele, se intra in depasire in curba fara vizibilitate lejer... cam asta ar fi.

Drum bun! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doru,nu stii cine m-a sunat astazi pentru amanunte legate de excursia noastra.Daca vine o sa ne distram pe cinste.Cu el in gasca distractia e garantata.

 

Din KRALIEVO putem ajunge la BIJELO POLJE asa cum am propus in postarea anterioara sau in varianta doi KRALIEVO-USCE-RASKA-NOVI PAZAR-ROZAJ-BERANE-BIJELO POLJE.Distanta este egala 238km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad(clasic),te rog sa-mi dai ruta pe care ai fost tu in Muntenegru.Cu aceasta ocazie rog confirmarea participarii la excursie.Macar sa stiu daca incep sa-mi fac bagajele sau nu.

 

Nu pot sa cred ca la o excursie intr-o zona atat de frumoasa nu sunt doritori.Mai ales ca ar fi ultima tura pe acest sezon pentru ca din octombrie nu te mai poti baza pe vreme.Hilar este ca in iarna duduie site-ul de motociclisti care vor excursii peste excursii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Si in octombrie sa te tot plimbi, iar din noiembrie incep iesirile la bai termale, mai sunt cel putin 2 luni de motociclit. :moto:

 

Pentru mine perioada alesa e ocupata, 17-26 septembrie nu pot pleca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu confirm. Vin cu pasagera. Daca va razganditi pana miercuri nu-i problema.. ma duc in thasos.. :)

Bafta!

 

Daca mergi in Thassos vin si eu! Petrisor s-a sucit si singur parca nu-mi vine sa plec. Cu toate ca nici in Muntenegru nu-i rau :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi in Thassos vin si eu! Petrisor s-a sucit si singur parca nu-mi vine sa plec. Cu toate ca nici in Muntenegru nu-i rau :scratch:

Mergem daca se razgandesc baietii. Eu miercuri o iau din loc ca mi-am luat concediu 2 sapt si stau pana se termina banii. :guitar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...