Sari la conținut

O Zi Fara Accidente Rutiere


Dan Popescu
 Share

Postări Recomandate

Un apel al AVAC (Asociatia Victimelor Accidentelor Rutiere) - si nu numai al lor este binevenit. Astfel, este propusa ziua de 10 August 2011 ca fiind data actiunii ce se doreste a sensibiliza toti participantii la trafic ca printr-un comportament adecvat si civilizat in trafic precum si prin respectarea tuturor regulilor de circulatie sa ajungem la indeplinirea obiectivului propus: O ZI FARA ACCIDENTE RUTIERE.

 

O participare simpla dar de efect este aceea de a purta o banderola sau imbracaminte de culoare alba. Actiunea se adreseaza tuturor participantilor la trafic:pietoni, biciclisti, motociclisti, automobilisti, si tuturor celorlalti participanti la trafic.

 

In ceea ce priveste motociclsitii acestia pot fixa aceasta banderola la ghidon, la oglinda sau oriunde in alta parte, la vedere. Inclusiv prietenii automobilisti o pot fixa la oglinda, sau in orice alta parte, la loc vizibil.

 

Avem si vom imparti numai 360 banderole albe. Banderolele vor fi impartite miercuri, la Arcul de Triumf. pentru cei care nu au posibilitatea de a ajunge sau nu mai prind banderole, avem rugamintea de a-si confectiona banderole din orice material textil alb. colaboratorii AVAC vor imparti banderole si in teritoriu.

 

Aceasta actiune va fi mediata puternic. Pe data de 8 august va fi organizata o conferinta de presa la Palatul Parlamentului (Casa Poporului), sala Brancusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Oare aceasta actiune va duce la cresterea sigurantei rutiere si la reducerea numarului accidentelor de circulatie?

:wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un apel al AVAC (Asociatia Victimelor Accidentelor Rutiere) - si nu numai al lor este binevenit. Astfel, este propusa ziua de 10 August 2011 ca fiind data actiunii ce se doreste a sensibiliza toti participantii la trafic ca printr-un comportament adecvat si civilizat in trafic precum si prin respectarea tuturor regulilor de circulatie sa ajungem la indeplinirea obiectivului propus: O ZI FARA ACCIDENTE RUTIERE.

 

O participare simpla dar de efect este aceea de a purta o banderola sau imbracaminte de culoare alba. Actiunea se adreseaza tuturor participantilor la trafic:pietoni, biciclisti, motociclisti, automobilisti, si tuturor celorlalti participanti la trafic.

 

In ceea ce priveste motociclsitii acestia pot fixa aceasta banderola la ghidon, la oglinda sau oriunde in alta parte, la vedere. Inclusiv prietenii automobilisti o pot fixa la oglinda, sau in orice alta parte, la loc vizibil.

 

Avem si vom imparti numai 360 banderole albe. Banderolele vor fi impartite miercuri, la Arcul de Triumf. pentru cei care nu au posibilitatea de a ajunge sau nu mai prind banderole, avem rugamintea de a-si confectiona banderole din orice material textil alb. colaboratorii AVAC vor imparti banderole si in teritoriu.

 

Aceasta actiune va fi mediata puternic. Pe data de 8 august va fi organizata o conferinta de presa la Palatul Parlamentului (Casa Poporului), sala Brancusi.

Mi se pare prea pesimist o singura zi pe an, eu as merge mai degraba pe 365 de zile fara accidente rutiere, adica se mai inghite cate unul la 4 ani cand e an bisect, in rest zic pass la accidente (sper eu) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Aceasta actiune va fi mediata puternic.

Si atat.

Dane, daca tu-mi exlici cum o sa scada numarul de accidente prin faptul ca o sa purtam niste carpe albe... eu ma imbrac in alb din cap pana-n picioare in ziua aia si-mi dau si cu pasta de dinti pe fata.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si atat.

Dane, daca tu-mi exlici cum o sa scada numarul de accidente prin faptul ca o sa purtam niste carpe albe... eu ma imbrac in alb din cap pana-n picioare in ziua aia si-mi dau si cu pasta de dinti pe fata.

 

 

acum un an cand am fost prin turcia

reparatia unui lant ne.a dus intr.un mic orasel de munte la un atelier in scara unui bloc

vestea ca motociclisti straini sunt sositi s.a raspandit repede

 

pe langa moto" autohtoni au venit si motopolitistii turci

 

dupa poze schimb de pareri si probe ne .au legat de motociclete cate.o "carpa" rosie

era o zi identica cu cea mentionata in titlul postului

 

nu cred ca daca purtam "carpa" alba nu o sa mai mai fie accidente

 

dar e macar o idee

 

poate ca bentita aia legata la o glinda cand vei merge prin oras cu 120 o sa.ti atraga atentia si o sa.ti aduci aminte de ce e acolo si o sa o lasi mai moale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum un an cand am fost prin turcia

reparatia unui lant ne.a dus intr.un mic orasel de munte la un atelier in scara unui bloc

vestea ca motociclisti straini sunt sositi s.a raspandit repede

 

pe langa moto" autohtoni au venit si motopolitistii turci

 

dupa poze schimb de pareri si probe ne .au legat de motociclete cate.o "carpa" rosie

era o zi identica cu cea mentionata in titlul postului

 

nu cred ca daca purtam "carpa" alba nu o sa mai mai fie accidente

 

dar e macar o idee

 

poate ca bentita aia legata la o glinda cand vei merge prin oras cu 120 o sa.ti atraga atentia si o sa.ti aduci aminte de ce e acolo si o sa o lasi mai moale

 

Cand merg cu 120 in oras ma uit dupa politie si dupa eventualele pericole, na-m timp sa stau la barfe cu bentitele de pe ghidon.

Si e, intr-adevar o idee, dar e cea mai slaba idee ever. Mai slaba chiar decat marele mars pana la hot-dog-eria de la Ikea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subliniez faptul:

1) ca este o actiune AVAC la care toti motociclsitii au fost invitati (nu numai AMR);

2) aceste actiuni sunt desfasurate la nivel mondial, de obicei sincronizat (cel putin in Europa);

3) si mie mi-a dat Militia in Rusia o bentita portocalie cu o dunga neagra sa o port peste tot la ghidon, si care inca mai este la mobra (la Yakustsk). Si nu m-am gandit ca este ceva rau, ci dimpotriva ceva bun;

4) nu stiu in ce masura aceasta actiune va contribui la reducerea numaruluk de accidente, dar daca citim cu atentie, prin "chinul" de a respecta MACAR o zi TOATE normele de circulatie putem contribui cu totii la un deziderat comun: O ZI FARA ACCIDENTE RUTIERE; in nici un caz nu am cifre si statistici de genul: s-au redus accidentele cu "X" la suta;

5) intotdeauna accidentele se produc exclusiv din cauze umane. Chiar si cand explodeaza anvelopa tot din cauza omului manelist care merge cu ea pe sarme explodeaza. Aceasta bentita (pe care eu o sa o pun la oglinda masinii si la ghidon - daca imi imprumuta cineva o mobra) are rolul de constientizare. Insa fiecare avem rolul nostru in mintea noastra. Intotdeauna, privind retrospectiv un accident observam asa numitul factor "DACA": daca mergeam mai incet, daca nu intram pe portocaliu, daca nu schimbam CD-ul exact atunci, daca nu ma uitam sa vad cine suna la mobil, daca observam ca asfaltul este ud, daca-, daca-, daca-. Probabil aceasta bentita are rolul de a reduce din acest DACA.

 

pe de alta parte, atat eu ca persoana cat si asociatia este deschisa ORICAROR proiecte privind siguranta rutiera, sau mai exact, cresterea sigurantei motociclistilor in toate aspectele vietii cotidiene, nu numai in trafic. De unde rezulta ca orice idee, cat de trasnita pare la prima vedere va fi atent analizata si in masura posibilului, aplicata. Sunt excluse din start "proiectele" de obtinut ("sponsorizat") fonduri, spalari de bani, etc, cum de altfel am avut o tentativa acum vre-o luna-doua si careia i-am dat instant papucii. Un individ dorea sa devina membru AMR cu scopul precis de a spala niste bani de la o firma sa-si cumpere motocicleta......Deci actionam pentru si impreuna cu orice motociclist, sau in unele cazuri si cu NEmotociclsti.

 

Si vorba Enduristului de mai sus: avem o idee mai buna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai...baga o idee mai buna.

 

 

chiar asa, si eu sunt curios sa vad o idee mai buna

Pai e una la a carei initiere am participat activ. Si inca se desfasoara. Dar aici discutam despre alta.

 

Dane, imi pare rau dar mie imi este imposibil sa respect macar pentru o ora "TOATE normele de circulatie"; pentru simplul fapt ca ele sunt prost facute si neadaptate conditiilor de trafic si drum din Romanica. Asa ca le adaptez eu, dupa capul meu.

Inteleg ca la actiunea asta singurul aport al AMR este cel de mediatizare printre mobristi, nu? Sau esti implicat si altfel? Intreb astea doar de curiozitate, ca n-am mai auzit demult de vreo actiune AMR, ma intrebam chiar daca mai exista.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e una la a carei initiere am participat activ. Si inca se desfasoara. Dar aici discutam despre alta.

 

Dane, imi pare rau dar mie imi este imposibil sa respect macar pentru o ora "TOATE normele de circulatie"; pentru simplul fapt ca ele sunt prost facute si neadaptate conditiilor de trafic si drum din Romanica. Asa ca le adaptez eu, dupa capul meu.

Inteleg ca la actiunea asta singurul aport al AMR este cel de mediatizare printre mobristi, nu? Sau esti implicat si altfel? Intreb astea doar de curiozitate, ca n-am mai auzit demult de vreo actiune AMR, ma intrebam chiar daca mai exista.

ideea ar fi sa nu faci accident...si pe cat posibil sa respecti normele in vigoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate - pentru unii AMR exista, este bine-sanatos (ceea ce-ti dorim si tie). Participa si desfasoara diverse actiuni in limita resurselor de timp si bani pe care le putem aloca. Daca ai un proiect coerent, testeaza-ne macar prin aducerea la cunostinta.

Din fericire - pentru noi, nu ne marginim la propaganda pe internet. Aici altii sunt regii. Noi traim concret in viata de zi cu zi. Si actionam ca atare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot veni vorba de concret, cu a 2-a parte din tura aia cu EuroAsia cu maretul Corp Expeditionar, ce se mai aude, a fost mare parte gargara ca si prima parte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate - pentru unii AMR exista, este bine-sanatos (ceea ce-ti dorim si tie). Participa si desfasoara diverse actiuni in limita resurselor de timp si bani pe care le putem aloca. Daca ai un proiect coerent, testeaza-ne macar prin aducerea la cunostinta.

Din fericire - pentru noi, nu ne marginim la propaganda pe internet. Aici altii sunt regii. Noi traim concret in viata de zi cu zi. Si actionam ca atare.

Pai in afara de chestia aia cu MS Mihai nu m-am mai lovit de voi nici in real, nici in virtual de ceva vreme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-ne si noua un link ca poate vrem sa participam si acolo.

Banuiesc ca este vorba de joia moto :D .

Am participat si eu cu cateva saptamani in urma la o manifestare impotriva guard-rail urilor si toti aveam agatat de oglinda o bentiza rosie. Manifestarea a avut succes, au participat si autoritati locale si in general a fost un prilej bun sa ne mai intalnim&cunoastem cu alti frati in ale motociclitului.

 

@ domnului Dan Popescu : cum adica este o manifestare la nivel mondial sau european ? Mai multe detalii daca se poate va rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca m-ar intreba cineva acum de ce noi motociclistii nu reusim niciodata sa ne organizam si sa facem ceva de anvergura, i-as arata replica ta la postul meu si i-as spune: ei uite de-aia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca m-ar intreba cineva acum de ce noi motociclistii nu reusim niciodata sa ne organizam si sa facem ceva de anvergura, i-as arata replica ta la postul meu si i-as spune: ei uite de-aia!

 

CEL MAI USOR E SA COMBATI O IDEE DECAT SA O PUI IN APLICARE

 

"ROMANIA 2011"

 

 

 

adevarat si trist ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...