Sari la conținut

Bestia mea


RedCap
 Share

Postări Recomandate

  • 3 months later...
  • Răspunsuri 206
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Power Commander. Sau fara PC (power commander) daca este modificat ECU stock al motocicletei. Intreaba-l pe userul JAGI de pe forum... el stie mai bine. Sau pe userul TNG.

 

Cand schimbi toata evacuarea (cap-coada), trebuie instalata o alta harta de functionare, pentru ca altfel motorul nu va functiona in parametri optimi. Poate sa iti consume mai mult, sa se auda ciudat, sa oscileze turatia motorului cand sta la relanti, etc. De aia e recomandat sa folosesti o harta special facuta pentru evacuarea pe care o ai pe motor.

 

Uite o oferta: http:///index.php?/topic/41463-detinatori-de-yamaha-r6/page__view__findpost__p__3010069

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, merci de lamuriri.

 

Totusi prea complicat, nu as avea chef sa ma bag in electronica motocicletei ca imi face unul si altul nu stiu ce la ea... nu sunt adeptul la asa ceva, ce face producatorul e ok, in restul nu am cine stie ce incredere. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, daca iti schimbi evacuarea, trebuie sa renunti si la EXUP (banuiesc ca stii ce e aia, daca nu, gasesti pe wikipedia sau youtube exemple) pentru ca asta e pe evacuarea STOCK. In cazul asta, o sa iti apara eroare pe bord :) FI (de la fault indicator parca) cum ca ceva nu e in regula si tot trebuie sa intervii prin soft ca sa nu mai ai acea eroare. Altii prefera sa taie nu stiu ce fir si se anuleaza eroarea respectiva, dar din cate am inteles, nu e chiar cea mai indicata metoda ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ RedCaP :

Da,cum a zis si GoodKat,ok,Yoshimura TRC (carbon :P),dar ia-i doar finala.Iti creste putin puterea,dar nu semnificativ,2-3 cai,se aude extraordinar si scutesti si o gramada de batai de cap.Un sistem complet de evacuare,pe langa faptul ca e extrem de scump,nici nu iti da mare putere in plus,pt ca totusi sistemul stock e foarte performant.Cei care pun sisteme racing cap-coada (din titaniu) se dau pe circuit si se gandesc foarte mult si la coborarea greutatii,un sistem racing fiind cu cateva kg bune mai usor decat unul stock,mai ales dupa inlaturarea exup-ului si a cat-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca totusi nu am fost bine inteles. Nu vreau evacuarea completa pentru cresterea de putere, eu sunt un biet incepator amarat pentru care cei 129 CP standard ai motocicletei sunt mai mult decat suficienti. Eu vreau evacuarea efectiv pentru zgomotul facut de ea, nu pentru altceva, si Yoshi la care ma uitam eu chiar imi placea cum suna. Intrebarea mea este : daca pun doar finala fara sistemul complet de galerie nu va fi altfel sunetul ei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca totusi nu am fost bine inteles. Nu vreau evacuarea completa pentru cresterea de putere, eu sunt un biet incepator amarat pentru care cei 129 CP standard ai motocicletei sunt mai mult decat suficienti. Eu vreau evacuarea efectiv pentru zgomotul facut de ea, nu pentru altceva, si Yoshi la care ma uitam eu chiar imi placea cum suna. Intrebarea mea este : daca pun doar finala fara sistemul complet de galerie nu va fi altfel sunetul ei ?

 

Nu,nu ai fost bine inteles,cel putin de mine :P.

Ai scris ca vrei sa-ti montezi tot sistemul cap-coada,cel putin asa am citit eu,poate nu am citit cum trebuie.

Raspunsul la intrebarea ta este : Da.Sunetul se schimba.Pe langa faptul ca va arata superb,se va auzi extraordinar (insa si banii dati pe o asemenea bijuterie de toba sunt pe masura).

Sunetul de R6 cu toba aftermarket in opinia mea este cel mai frumos sunet care se poate auzi pe un motor,apai cand toba e Yoshi sau Akrapovic,ce sa mai zic...Plus ca e f usor de montat (slip-on-ul) si nici nu mai tre sa ii faci tot felul de modificari,doar o pui si gata,de aici si numele "slip on".

'08 R6 Yoshi TRC :

Merita sa bagi un ochi si aci (cu cele cu EC Type approval iei si itp-ul fara probleme): http://www.akrapovic.com/motorcycle-exhaust/products/yamaha/model/yzf-r6-2008/slip-on-e6dc56dc04/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari si pt carnet si pt achizitie e superba ... si eu am un r6 din 2000 si mi-am luat carnetul cam 1 data cu tine asa ca stiu cum e sa fii incepator si sa ai r6 sa o stapanesti sanatos si fara incidente

 

 

P.S. ne vedem la vara sper

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu,nu ai fost bine inteles,cel putin de mine :P.

Ai scris ca vrei sa-ti montezi tot sistemul cap-coada,cel putin asa am citit eu,poate nu am citit cum trebuie.

Raspunsul la intrebarea ta este : Da.Sunetul se schimba.Pe langa faptul ca va arata superb,se va auzi extraordinar (insa si banii dati pe o asemenea bijuterie de toba sunt pe masura).

Sunetul de R6 cu toba aftermarket in opinia mea este cel mai frumos sunet care se poate auzi pe un motor,apai cand toba e Yoshi sau Akrapovic,ce sa mai zic...Plus ca e f usor de montat (slip-on-ul) si nici nu mai tre sa ii faci tot felul de modificari,doar o pui si gata,de aici si numele "slip on".

'08 R6 Yoshi TRC :

Merita sa bagi un ochi si aci (cu cele cu EC Type approval iei si itp-ul fara probleme): http://www.akrapovic.com/motorcycle-exhaust/products/yamaha/model/yzf-r6-2008/slip-on-e6dc56dc04/

 

Mda... am zis ca vreau sa il montez dar nu pentru CP in plus ci pentru sunet si atat. Ma rog, nu am chef oricum sa las pe oricare sa isi bage nasul in ea asa ca daca e pun doar finala.

 

felicitari si pt carnet si pt achizitie e superba ... si eu am un r6 din 2000 si mi-am luat carnetul cam 1 data cu tine asa ca stiu cum e sa fii incepator si sa ai r6 sa o stapanesti sanatos si fara incidente

 

 

P.S. ne vedem la vara sper

 

Multumesc, ne vedem la vara, nu e problema, de aproape o luna m-am mutat in Bucuresti chiar. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

frumos motor, eu tot R6 am, dar ma gandeam sa-l vand si sa-mi iau Honda 1000 RR

inrebare: Cati ani ai? Si cat te-a costat jucaria? Ai mai avut altceva in afara de ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos motor, eu tot R6 am, dar ma gandeam sa-l vand si sa-mi iau Honda 1000 RR

R6 ele tau cred ca e full echipat ...

 

Cam tot ce vrei ...

 

Amortizorul de ghidon il vinzi ?

 

Caut acel model.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Chiar nu doar ca ma bate gandul sa dau R6-le sa iau un R1... desi R1 nu are forma asta de viespe care imi place mie la R6-le meu. Stau si ma gandesc daca sa fac asta sau nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JCDenton mai degraba prostii care se baga aiurea in seama. :rolleyes:

 

Intrebare: ce te nemultumeste la r6 si crezi ca ai gasi la r1?

 

Greu de raspuns aici, de cateva zile ma tot gandesc la ce nu ma nemultumeste la R6, cred ca efectiv m-am plictisit de ea si vreau altceva fara vreun motiv anume.

 

pai ai invatat bine sa mergi cu r6-le?

Nu pot spune nici ca da, nici ca nu... momentan am vreo 6 mii de km facuti cred pe 2 roti, incepator in continuare dar vreau altceva, atata tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimba categoria! Eu am facut scoala pe chopper, primul motor sport, al doilea enduro-touring, al treilea touring, urmatorul...naked sa zic? Vedem zilele astea :) Oricum, ce mi-a placut cel mai mult - chopper :)

 

PS: asta in doar 2 ani. Deci te inteleg cum e treaba cu plictisitul :P

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am plictisit de ea si vreau altceva fara vreun motiv anume

tu vrei de fapt adrenalina, viteza, frane, curbe, noroaie?

 

nu vrei sa te incerci pe un circuit? daca dai din tine ca R6 te-a plictisit...poate un ai talent deosebit si pe circuit, poate iti place si aia vrei de fapt (...fara caterinca). Fa cateva sedinte pe la tunari si vezi cum e.

 

Poate te lasi de fitzele din capul tau gen: "R6-ele ma plictiseste dupa 6000km, vreau R1". asta e o fitza de terasa, de copii care habar nu au de capul lor (poate nu e cazul tau, nu te cunosc)

 

Oricum, succes pe mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...