Sari la conținut

Buc - Lacul Rosu - Piatra Neamt


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

va rog dati-mi si mie o ruta cu asfalt bun pt diretia de mai sus, la dus prin bv, la intors pe unde-o fi, 2 zile, dum si luni. dormit pe sus pe la bicaz, piatra neamt undeva la hotel sau pensiune. daca mai sunt amatori spuneti, din cei care merg repejor si opresc doar la gaz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va rog dati-mi si mie o ruta cu asfalt bun pt diretia de mai sus, la dus prin bv, la intors pe unde-o fi, 2 zile, dum si luni. dormit pe sus pe la bicaz, piatra neamt undeva la hotel sau pensiune. daca mai sunt amatori spuneti, din cei care merg repejor si opresc doar la gaz.

Buc-Brasov-Miercurea Ciuc-Gheorgheni-Lacul Rosu-Cheile Bicazului-Bicaz. Asfalt mai nasol si cu ceva gropi e numai intre Gheorgheni si Lacul Rosu si in Cheile Bicazului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e bine?

517 km.

E bine. Pe langa lacul Izvorul Muntelui e mai nasol, dar pe portiuni (eu am fost in noiembrie anul trecut, poate au terminat cu reparatiile). Asta daca vrei sa treci si pe-acolo, ca vad ca nu e in traseu.

De la Piatra Neamt pana in Bucuresti e parfum.

Ma cam confuzeaza harta aia de Garmin. :blink:

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da' ce are? in afara ca era in mile (hahaha) e ok. sunt 817 km.

Pai n-are indeajuns de multe repere si nu se vede Toplita. :)

Ca daca mergi pe-acolo n-ajungi la Lacul Rosu. ;)

Intr-adevar am auzit ca e brici asfaltul pe Toplita-Borsec-Poiana Largului. Eu personal n-am incercat decat vreo 10 km din Poiana Largului spre Borsec in cautare de cazare, iar drumul era perfect pe bucatica asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acum 2 luni:

Pe portiunea Bv-Sf. Gheorghe-Tusnad- Ciuc era drum in lucru, mult praf, vreo 2-3 semafoare, se circula tare prost.

Varianta de ocolire, vreo 15-20km in plus dar mai rapid, mai frumos, chiar mai economic cred:

Bv-Tg. Secuiesc-Sanzieni-Ciuc.

 

A si mai bine nu lua cazare pe langa lacul de la Bicaz, ca-i plin de lume venita la ziua marinei :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buc-Brasov-Miercurea Ciuc-Gheorgheni-Lacul Rosu-Cheile Bicazului-Bicaz. Asfalt mai nasol si cu ceva gropi e numai intre Gheorgheni si Lacul Rosu si in Cheile Bicazului.

gheorgheni-lacu rosu e ok drumul. la fel si cheile bicazului. s-a mai asfaltat din el.

cand s-a tinut bmw campu am trecut pe acolo. drumul e bun.

 

[quote name='Doru BMW' timestamp='1313152174' post='292640

poate dorm in piatra neamt si dau o tura a doua zi la plecare, vad eu.

nenea doru, poate ne vedem in week-end. si noi plecam sambata dimineata spre lacu rosu.

daca nu gasesti cazare la lacu rosu, ar fi o cabana, la iesirea din gheorgheni spre lacu rosu, cam la 5 km de oras, pe partea stanga.

e facuta din lemn si ai o parcare mare in lateral. am dormit acolo de cateva ori si mi-a placut f mult. si nu e nici departe de lacu rosu (aprox 15-20km)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi! Drumul de la Brasov la Gheorgheni e in lucru, atentie mare la podete pentru ca sunt decupate si la unele sunt gropi de 2m dar sunt semnalizate cat de cat asa ca va recomand mare atentie, iarasi atentie mare la covorurile asfaltice se termina si incep brusc si daca aveti viteza s-ar putea sa va tranteasca si buba e ca nu-s semnalizate. Drumul de la Gheorgheni - Lacu Rosu - Bicaz Chei - Bicaz oras e cam 50% acceptabil 50% petice si damburi deci o sa va zgatie un pic.

Daca mergeti spre Toplita - Borsec - Poiana Largului - Bicaz - Piatra Neamt atat va zic ca de la Gheorgheni - Toplita o sa dati peste localitatea Lazarea (CEL MAI MAI RAU DRUM EXISTENT IN ROMANIA, si credeti-ma ca am umblat mult prin tara chiar nu de mult am revenit dintr-o calatorie de 800 de km prin tara si asa ceva cum e in Lazarea n-am vazut, partea buna e ca e numai 5km asa) de la Toplita la Poiana Largului se poate face racing asa fain asfalt e, de la Poiana Largului la Bicaz oras in jurul lacului Bicaz e cam catastrofa (alunecari de teren, gropi in curbe...etc deci o sa va munceasca un pic).

Drum bun si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plecam la 7 din agip intersectia colentina cu fundeni si mergen glont piatra neamt prin moldova nu pe bv. mancam acolo si apoi plecam la lacul rosu. a doua zi dimineata mergem la lac la bicaz, apoi acasa tot pe unde am venit daca ziceti ca pe gheorghieni e praf. daca sunteti prin zona dati de stire, poate bem o berem un suc, ce-o fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu curios baieti, care ati trecut pe la comanesti - onesti, cum se prezinta starea drumului pt ruta din poza?

 

stiu sa iti spun de la intrarea in drumul Bacau-Moinesti!de acolo pana in Moinesti-Comanesti e bine. Comanesti-Tg.Ocna e bine, Tg. Ocna-Onesti e foarte bine..la fel Onesti-Adjud e super, de acolo spre Bucuresti stie toata lumea ca e destul de bine.

Poti sa te abati de la drum in Tg. Ocna si sa urci pana la Slanic-Moldova...nu e foarte mult si as zice ca merita, urci chiar pana sus de tot unde se inchide drumul si vezi toata statiunea, opresti la cva de baut, o fotografie. Salutari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...