Sari la conținut

posetarea


Postări Recomandate

o tehnica folosita de rideri incepatori si nu numai. te salveaza din anumite situatii daca e facuta cu cap!

 

multi dintre noi am folosit acest sistem de aruncare a motocicletei, toata treaba asta trebuie facuta totusi cu cap deoarece trebuie sa luam in calcul eventualele avarii ce pot aparea in urma cazaturii motoretei.

 

de cele mai multe ori se recurge la posetare cand controlul este pierdut si se vrea castigarea catorva metri de urcare. cea mai mare gresala este sa arunci motoreta intr-un loc din care sti ca nu poti sa avansezi... adica: daca ai urcat 60%din panta si nu ai de unde sa pleci nu are rost sa posetezi,mai bine o culci pe o parte intr-o pozitie care te va avantaja la coborare, daca prin manevra ajungi pe o platforma de unde ai posibilitatea sa reiei urcarea... hopa sus cu ea :)

 

daca esti la finalul urcarii si mai ai 2 metri pana sus iara poti sa o arunci.

 

posetarea nu se face cu gazul blana si apoi dai drumul la ambreaj, tre sa ii dai un sprit scurt care sa iti propulseze motoreta doar pe o distanta scurta. daca o sa ii pui gazul blana o sa se dea peste cap... vi sa intamplat nu-i asa :)))

 

in cazul in care ai de trecut un valcel cu maluri abrupte nu incerca sa o arunci de pe un mal pe celalalt, coboara in valcel si cand esti cu roata spate inac pe coborare trage un gaz scurt care sa te arunce cu fata pana pe malul celalalt si daca spatele un uraca abia atunci posetezi ;) daca o sa tragi gazul cand esti in valcel te dai peste cap :D

 

si lista poate continua... cel mai important lucru e sa gandesti ce se poate intampla daca posetezi si daca aceasta manevra te poate pune in avantaj!

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu tot respectul pentru maestrul Jumba, eu cred ca e o prostie sa consideri aruncarea cu motorul un sfat. Poate inventati un sport nou. La enduro trebuie sa stai pe motocicleta. O poseta de-asta va poate costa o zi de enduro si cateva sute de euro. Eu am vazut amortizor spate spart de la o aruncare de-asta (a cazut pe o piatra). Ca sa nu mai vorbim de ghidoane, manete, radiatoare, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu tot respectul pentru maestrul Jumba, eu cred ca e o prostie sa consideri aruncarea cu motorul un sfat

mentin si respectul si concluzia antevorbitorului. in 10 ani de enduro am posetat poate de 3 ori, insa niciodata cu scopul de a arunca motoreta mai sus 2-3 metri. din pct meu de vedere, poseta este doar cand in ecuatie apare si aripa spate, in pozitie....nenaturala :D altfel e de fapt o descalecare mai mult sau mai putin voita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai Jumba, de la tine ma asteptam la sfaturi cu adevarat folositoare pentru tinerii enduristi aspiranti. De genul "Ce faci daca te-a prins noaptea in padure, s-a rupt lantul, ai pana, s-au fisurat radiatoarele, lupii urla si vantul vuieste"

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai Jumba, de la tine ma asteptam la sfaturi cu adevarat folositoare pentru tinerii enduristi aspiranti. De genul "Ce faci daca te-a prins noaptea in padure, s-a rupt lantul, ai pana, s-au fisurat radiatoarele, lupii urla si vantul vuieste"

:crack:

 

Bei un Sprite, fireste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai Jumba, de la tine ma asteptam la sfaturi cu adevarat folositoare pentru tinerii enduristi aspiranti. De genul "Ce faci daca te-a prins noaptea in padure, s-a rupt lantul, ai pana, s-au fisurat radiatoarele, lupii urla si vantul vuieste" :crack:

 

 

Bei un Sprite, fireste.

 

:crack:

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LUPIII MAAAAA!!!!!

 

problema e simpla, am incercat sa le povestesc "junorilor" ca posetarea nu e ok in mai toate situatiile in care e folosita. cu riscul de a nu impartasi aceleasi idei sustin ca in timpul unei curse poti iesi avantajos daca posetezi printre doi piloti cazuti si motoreta ta cade pe varf sau intr-o pozitie din care poti pleca lasandu-i pe rideri sa mai incerce o data, de doua sau chiar de trei ori urcarea. este perfect adevarat ca nu poti controla locul in care cade motoreta dar poti diminua riscurile avariilor alegand o zona relativ seafe pentru aruncare ;)

 

@soso: esti tare bre daca ai posetat doar de trei ori, eu am dat cu ea de a gasito batzu :)))

 

va pupa simpaticu!

 

apropos, ma gandesc sa fac o "scoala de enduro" in care invataceii sa deprinda bazele mersului in offroad... cerdeti ca prinde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sti c ai vrut sa zici, dar nu se cheama "poseta". Poseta e cand dai motocicleta peste cap, similar miscarii de a arunca poseta peste umar.

Ce spui tu este altceva si anume daca esti aproape urcat si vezi ca mai ai 1m pana sus si totusi nu-ti iese, te ajuta sa mai dai un gaz scurt si sa impingi de ghidon inainte. Manevra astfel executata iti mai castiga acel pretios metru si nici nu e periculoasa. Atentie, trebuie dat drumu la motocicleta si impins de ghidon inainte nu sa te agati de ghidon, deoarece altfel intervine poseta de care vorbeam mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bart, primul clip este perfect pentru a ilustra ce vrea stiulete sa ne spuna de 2 zile incoace :lol:

 

Da,a filmat un prieten,incepator, la cursa de la Buzau(cupa EVW).Cred ca toti enduristii (mai hard)au incercat "solutia" poseta.De obicei o adopta cei cu experienta mai putina dar sa nu credeti ca celor experti nu li se mai intampla...De cele mai multe ori se intampla pe fondul oboselii dar si aderenta la sol sau felul terenului (denivelari,praguri etc)conteaza.

Oricum,felicitari pentru topic!Eu unul m-am distrat, pentru ca am vazut ceva posete de cativa ani de cand fac sportul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...