Sari la conținut

Accident mortal sebastian


BadCbx91
 Share

Postări Recomandate

Observ ca tu (sau dumneavoastra) ca multi altii spui/spuneti "eu merg cu 30 km/h, conduc prudent, merg pe langa motor etc." dar ceea ce nu intelegeti este ca nu ne intereseaza. Doriti aplauze? Iar in cazul de fata, s-au stabilit destul de clar cauzele - viteza excesiva + pietont care nu s-a asigurat. Cand va aud cu "a sarit in fata motocicletei". Era la jocurile olimpice? Ce s-a gandit - "vine asta, 3.. 2.. 1.. HOP!".

 

ontopic: Despre starea motociclistului se mai stie ceva?

 

@soimumaltez: Te rog sa ma crezi ca n-am absolut nimic personal cu tine sau cu altcineva, doar am atras atentia asupra subiectului. Ti-am citit posturile si ai mare dreptate in ceea ce spui, in general. Doar ca pe tine te-am nimerit ca exemplu. :D

Numai bine!

 

..Pacat ca nu va intereseaza...si nici nu doresc aplauze...tot ce doresc este ca acestia care "nu va intereseaza"...sa faceti ceva....orice credeti ca este util si eficient sa nu mai produceti(generic, ca unii inca nu au apucat sa aiba accidente, dar au mari sanse) ACCIDENTE altora...unoara care sint NEVINOVATI...un Om accidentat pe trecerea de pietoni este ca si unul de pe trotuar este NEVINOVAT...daca acei motociclisti care produc accidente din vina loe s-ar accidenta pe circuit sau singuri fara sa implice pe altii, nu as avea nimic de spus....dar cum se intampla ca si altii cad victime acelor cretini raceri de oras, eu sint pentru starpirea acestora...iubesc racerii, chopperisti, scuteristii care merg legal pe drumurile publice si nu produc accidente sau risc de accidet celorlalti...

 

...deci va cer sa va pese si de ceilalti, sa faceti ceva, sa nu se mai intample accidente...eu incerc sa merg cit mai putin deranjant pt altii, cit mai putin periculos, postez cat mai mult pe aici, discut mult cu prietenii, doar-doar sa mai sensibilizez cativa in plus...

 

 

..Si DA...merg cu 30 km/h acolo unde sint premise de accident, chiar si mai incet,iar dasca e nisip sau criblura pe jos merg si mai incet si eventual imi cobor si picioarele...pe autostrada mai merg si cu 140, dar nu ma apropii prea mult de cel din fata(ma gandesc daca de ex aluia ii apare brusc in fata un caine si pune frana eu ce fac? Iau stanga si intru sub rotile celui de pe banda 2?..s.a.m.d...

 

...:)..pai ce sa ai cu mine personal?...aici doar dezbatem idei...odata sint mai bune ale mele, alta data ale tale...important e sa tragem o concluzie care sa ne modeleze o atitudie pe care sa o adoptam mereu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

legal e 50 nu 30 ( asta daca nu e vreun semn de limitare la 30 inainte de poza ).

mai citeste

 

 

 

 

nu pot sa nu observ diferena de reactie a motociclistilor, intre accidentele in care moare un motociclist si un pieton/sofer.

 

hai totusi sa fim mai obiectivi

 

 

si mie imi tot "sareau pietoni sinucigasi" in fata pe trecere.

pana mi-am dat seama ca problema era la mine.

nici acum nu opresc la trecere daca vad ca nu are intentia sa-mi treaca prin fata, dar trec cat mai departe de ei , si cu viteza care sa-mi permita sa opresc daca se rasgandeste.

 

 

motociclistu daca avea viteza potrivita pentru zona respectiva, nu avea cum sa il loveasca...sa fim seriosi, opresti in cativa metri daca nu ai viteza

Editat de delete636
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca exista o viteza maxima (sau minima) de deplasare a unui pieton pe trecere... :unsure:

Pai si? Am zis eu ceva de viteza? Am facut referire doar la alergare. Ceea ce e interzis prin lege. Sau cel putin era cand am luat eu ultimu' examen de permis. Ca si mersul in scarba. Pasul trebuie sa fie alert. Bineinteles, atat cat poate fizic pietonul, la batrani nu poti sa fii idiot si sa le ceri sa fie vioi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yo zic sa nu mai fiti asa de iuti in gandire/judecata... nu poti sti ce s-a intamplat acolo decat daca ai fi vazut live "scena".

Viteza, ne-viteza toti suntem, in primul rand oameni.

Nu mi-e rusine nici cu pietonii, nici cu motociclistii.

Nu va mai luati dupa ce scrie in presa... mai bine dam sfoara-n tara si dam de omu' in cauza sa aflam ce si cum, live, din punctul lui de vedere!

Astea cu "eu fac asa, eu fac pe dincolo"... nu prea conteaza cand cine citeste nu te cunoaste personal! Pe forum toti suntem "legali"!!

Din spatele unui nikname, toti bagam mana-n foc pentru noi insine!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si? Am zis eu ceva de viteza? Am facut referire doar la alergare. Ceea ce e interzis prin lege. Sau cel putin era cand am luat eu ultimu' examen de permis. Ca si mersul in scarba. Pasul trebuie sa fie alert. Bineinteles, atat cat poate fizic pietonul, la batrani nu poti sa fii idiot si sa le ceri sa fie vioi...

pai asta nu stiam, ca e interzis prin lege sa alergi pe trecere... :huh:

Editat de verssatu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baieti nu o mai dati dupa cires ca nu tine.

Daca mergi tare in oras iti asumi riscurile,oricare ar fi ele,intoarce unul in fata,sare un pieton/caine etc.

Nu mai cautati scuze ca pieton nebun,beat plm.

Ori mergeti regulamentar ori dati-i capat dar nu va mai lamentati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da' chiar sunt unii pe-aici atat de setati sa apere interesele motociclistilor, de-ai zice ca fac parte dintr-o secta. Mai da-ti-o fratilor in zda masii de treaba, e unul busit noaptea pe o trecere de pietoni de-i sare pantoful 6 metri in aer si o dati in prostii penibile de genul "da, da' poate era in sprint mosu". Mda, si poate de fapt pietonul a stat sa-i dea voie motociclistului sa treaca si cand l-a vazut la 2 m i-a sarit in carca. Sau poate motociclistul avea de fapt 20 la ora si-a fost un ghinion din ala de vezi doar prin filme ca pietonul s-a speriat putin si-a cazut fix cu tampla de coltul bordurii. Explicatii fantasmagorice se gasesti extrem de usor domnilor, dar de cele mai multe ori chiar se aplica treaba aia cu Lama lui Ocam, i.e. cea mai simpla explicatie e si cea mai plauzibila. Si cea mai simpla e "forja de dragul forjei, unde nu e loc de forja". Punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Si DA...merg cu 30 km/h acolo unde sint premise de accident, chiar si mai incet,iar dasca e nisip sau criblura pe jos merg si mai incet si eventual imi cobor si picioarele...pe autostrada mai merg si cu 140, dar nu ma apropii prea mult de cel din fata(ma gandesc daca de ex aluia ii apare brusc in fata un caine si pune frana eu ce fac? Iau stanga si intru sub rotile celui de pe banda 2?..s.a.m.d...

 

...:)..pai ce sa ai cu mine personal?...aici doar dezbatem idei...odata sint mai bune ale mele, alta data ale tale...important e sa tragem o concluzie care sa ne modeleze o atitudie pe care sa o adoptam mereu...

Tot n-ai inteles. Una e sa spui "mergeti prudent" si alta e sa spui "eu merg prudent". Dupa cum spune si Kosh.

 

Bai frate, de unde stii tu ca nu s-a asigurat pietonu'?

Poate era la jumatea trecerii cand a aparut mobristul, poate era un batran care de-abia facea un pas pe minut, poate era beat, drogat, poate, poate, poate. Numai poate.

Ai dreptate, in situatia asta raspunsul ni-l poate da motociclistul.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreti o solutie anti-accident ?

 

 

 

 

Luati-va mobra super,

iar cei cu vitezane, mobra hoinar (prinde 70 in a 5-a, fara pasager)

 

macar pt o luna, apoi reveniti pe japoneze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asta nu stiam, ca e interzis prin lege sa alergi pe trecere... :huh:

Pe asta cu traversatul in fuga nu reusesc sa o gasesc. Posibil sa se fi scos.

Cat despre cea cu traversatul incet intentionat:

Art. 167. – (1) Se interzice pietonilor si persoanelor asimilate acestora:

[...]

c) sa prelungeasca timpul de traversare a drumului public, sa se opreasca ori sa se întoarca pe trecerile pentru pietoni care nu sunt prevazute cu semafoare;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baieti nu o mai dati dupa cires ca nu tine.

Daca mergi tare in oras iti asumi riscurile,oricare ar fi ele,intoarce unul in fata,sare un pieton/caine etc.

Nu mai cautati scuze ca pieton nebun,beat plm.

Ori mergeti regulamentar ori dati-i capat dar nu va mai lamentati.

 

Tu vezi numai jumate din problema!....Cretinii care merg forja in oras isi asuma riscurile lor!!! Dar cu riscurile MELE datorate lor ce facem? De ce sa-mi asum eu riscurile "daruite" de ei mie?....De ce sa intre in plin in mine un RACER de ORAS="MOTOCICLIST ADEVARAT"=INCONSTIENT indiferent ca eu merg pieton pe trotuar, sint in conserva, sau pe terasa la o bere?...Nu as avea nimic impotriva ca toti cei care o frig frecvent ca racheta pe drumurile publice, sa faca acelasi lucru cu minim 150 km/h pe TRANSFAGARASEAN in perioadele in care aceste este inchis (sa nu puna pe nimeni in pericol) si sa renunte la zonele in care reprezinta un pericol pt altii. Asa i-as aprecia si pe acesti inconstienti, chiar si numai pentru faptul ca nu ne mai pun in pericol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sau tu ? mai invata.

 

Vaz ca intelegi mai greu, asa ca ma simt nevoit sa-ti traduc.

 

Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h în localitati sau 50 km/h în afara localitatilor, în urmatoarele situatii:

i)la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, când drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, în imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze în traversare;

 

Asta inseamna ca in situatiile enumerate ai voie sa circuli cu max 3o (in localitate).Altfel spus NU esti obligat sa incetinesti in situatia cand ai cel putin doua benzi si trecerea este semaforizata si ai verde, pentru ca altfel tre' sa opresti.(Semaforizata inseamna ca semafoarele tre' sa si mearga nu numa' sa existe).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, am mai gasit ceva:

Art. 207. - Se interzice pietonilor:

 

a) sa circule pe autostrazi;

 

B) sa circule pe partea carosabila a drumului public daca exista amenajari rutiere destinate circulatiei acestora;

 

c) sa traverseze drumul public prin alte locuri decât cele permise ori prin locurile permise, în fuga si/sau fara sa se asigure;

d) sa prelungeasca timpul de traversare a drumului public, sa întârzie ori sa se opreasca fara motiv;

 

e) sa ocupe partea carosabila în scopul împiedicarii circulatiei;

 

f) sa se angajeze în traversarea drumului public atunci când se apropie un autovehicul dintre cele prevazute la art. 32 alin. (1) din ordonanta de urgenta.

 

S-ar putea sa fi fost scos intre timp, nu inteleg daca legea asta mai e in vigoare sau nu.

 

 

Sursa:

http://instructorauto.bynet.ro/regulament-cod-rutier-5-4-4.php

 

 

Daca ceea ce am pus aici a suferit ceva modificari esentiale imi cer scuze pentru greseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe asta cu traversatul in fuga nu reusesc sa o gasesc. Posibil sa se fi scos.

Cat despre cea cu traversatul incet intentionat:

Art. 167. – (1) Se interzice pietonilor si persoanelor asimilate acestora:

[...]

c) sa prelungeasca timpul de traversare a drumului public, sa se opreasca ori sa se întoarca pe trecerile pentru pietoni care nu sunt prevazute cu semafoare;

s-a scos litera respectiva, intr-adevar...

 

Art. 207. - Se interzice pietonilor:

[...]

c) sa traverseze drumul public prin alte locuri decât cele permise ori prin locurile permise, în fuga si/sau fara sa se asigure;

 

d) sa prelungeasca timpul de traversare a drumului public, sa întârzie ori sa se opreasca fara motiv;

 

 

da, am gasit acelasi lucru...scrie acolo ca e cel din 2000...

Editat de verssatu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place la nebunie cum postati articole din lege... :crack:

Pe bune acum... cati pietoni fara carnet (ca sa nu ziceti ca am pretentii) stiu de anumite "particularitati legislative". Majoritatea romanilor nu-si cunosc drepturile in supermarket/piata daramite "pe strada"...

Majoritatea nici nu si-au citit contractul de munca cand l-au semnat si voi vorbiti de reglemantari ligislative specializate...

 

Parca-l vad pe Popescu Ion, pensionar, cum sta el pe balcon cu decretul in mana incercand sa isi de-a seama cum e cu trecerile de pietoni... :wacko:

Ca sa nu mai zic ca eu am un prieten care are carnet de mai bine de 7 ani (doar B-ul) si, pana acu' doua zile era convins ca benzile se numeroteaza crescator de la axul drumului spre trotuar... si ne mai miram ca de ce iese ciumpalaca cu matizu' direct pe banda 3... pai aia se crede pe banda 1 :wacko:

 

Vorba aia, sunt "pietoni" care te-njura cand ei traverseaza in dreptul "presemnalizare trecere de pietoni", fermi convinsi ca tu esti ala nebun ca nu-i lasi sa treaca ... da' nu ii duce mintea sa se intrebe asa, macar din curiozitate, de ce nu-i zebra acolo... insa la scandal si aruncat cu plasele dupa tine, sunt primii.

 

De partea cealalta, toti cunostem "calitatea" traficului si a partenerilor de trafic... in principiu se fereste cel care are cele mai multe de pierdut... caci, pana la "lege si tocmeala" sunt multe, multe zile de spitalizare peste care trebuie sa treci (asta daca mai ai "norocul").

 

Chiar daca (se presupunem prin absurd) romania ar fi un stat de drept, un stat unde justitia pedepseste vinovatul exemplar... cu ce te ajuta pe tine, accidentatul, ca vinovatul este in puscarie, cand tu esti obligat sa-ti petreci restul vietii intr-un scaun cu rotile doar pentru ca n-ai franat mai devreme cu 3 secunde ????

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vaz ca intelegi mai greu, asa ca ma simt nevoit sa-ti traduc.

 

Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h în localitati sau 50 km/h în afara localitatilor, în urmatoarele situatii:

i)la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, când drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, în imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze în traversare;

 

Asta inseamna ca in situatiile enumerate ai voie sa circuli cu max 3o (in localitate).Altfel spus NU esti obligat sa incetinesti in situatia cand ai cel putin doua benzi si trecerea este semaforizata si ai verde, pentru ca altfel tre' sa opresti.(Semaforizata inseamna ca semafoarele tre' sa si mearga nu numa' sa existe).

 

In primul rand vorbeam cu delete636 . Dar ma vad nevoit sa iti traduc codul rutier.

 

Exprimarea "in urmatoarele situatii" se refera la subpuncte . Dupa cum vezi in citat e doar i) , asta nu inseamna ca e singurul subpunct.

Asadar cand toate conditiile de la punctul i) sunt respectate atunci trebuie redusa viteza la 30/50, intelegi? In cazul de fata , fiind 2 benzi pe sens nu este obligatoriu sa reduci viteza la 30.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar cand toate conditiile de la punctul i) sunt respectate atunci trebuie redusa viteza la 30/50, intelegi?

j) cand vizibilitatea este sub 100 m in conditii de ceata , ploi torentiale , ninsori abundente

Banuiesc ca pentru tine tre' sa fie ceata, sa ploua si sa ninga ca sa reduci de la 50 la 30, Sau la punctu' asta e alta logica?

Editat de strut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca nu cunosc ei prevederile din codul rutier e in "avantajul" nostru ca sa zic asa, desi suna aiurea.

Pt. ca atunci cind faci poc cu el si el e in culpa, o sa suga poola lejer, chiar daca in mintea lui e convins ca n-a gresit cu nimic.

Necunoasterea legii nu poate fi invocata. :rolleyes:

 

Spune-i asta tipului care si-a rupt clavicula in cinci locuri evitand o cretina care-a trecut pe rosu pe trecere la unirii !!

Nu mai stau acu' sa caut... e recenta treaba!

 

Degeaba e legea de partea ta cand vine ciumpalacu de pe trotuar si declara politiei ca tu aveai XX la ora caci, la cum urla motocicleta, mai mult ca sigur n-aveai viteza legala... asta in timp ce tu te zvarcolesti pe asfalt si "jurnalistii" iti fac poze!!

Daca exista suficienti "martori" d'astia ti-o iei in bot rau, cu tot cu lege, si-ti trage-o culpa comuna de iti trece cu legea de tot! Asta pe langa "distractia" inevitabila care te asteapta prin spitale...

 

Daca-o luam strict pe teorie legislativa, da, ai dreptate. In ro insa, te mananca particularitatile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Obligatia legala a pietonului este fix pix. Ati auzit de vreun caz in care un autovehicol circuland cu 30kmh in apropierea unei treceri de pietoni semnalizate cu mai mult de o banda pe sens , sa se intalneasca cu un pieton alergand (sau biciclist traversand in sa) si in urma impactului soferul sa fie gasit nevinovat ? Va zic io ca nu. Si eu am fost aproape sa mazilesc pietoni si pietoance. Daca mergi suficient de des si in diferite conditii de trafic hazardul isi spune cuvantul. Ma rog , nu e cazu la sarmanu asta cu papuci prinsi in cabluri de electricitate. Zic doar ca eventual shit happens.

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati auzit de vreun caz in care un autovehicol circuland cu 30kmh in apropierea unei treceri de pietoni semnalizate cu mai mult de o banda pe sens , sa se intalneasca cu un pieton alergand (sau biciclist traversand in sa) si in urma impactului soferul sa fie gasit nevinovat ?

 

Da. Un preten a daramat un mos beat pe bicicleta (mosu a iesit dunga dintr-o curte) si i-a scos cativa dinti din gura. Pretenu' era cu masina. No patit nimic. Bene, avantaju' ca mosu nu era la prima abatere. Il stiau si meltenii. Cica era si cam diliu. Da' no, ui c-am auzit. :laugh:

Editat de strut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...