Sari la conținut

Accident mortal sebastian


BadCbx91
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 179
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Este o mare problema pt mine asta cu trecerile de pietoni..

sunt unii oamnei care trec pe trecere fara sa se uite stanga dreapta crezand ca regula este regula

altii trec foarte incet.. enervant de incet .. cu mainile in buzunar aproape spunand " ce pana mea este dreptul meu sa trec cum vreau!!" urat rau !!

 

Si cei mai cretini indivizi din specia noastra sunt aia care trec pe trecere "fara sa astepte momentul potrivit, fara a-si face remarcata intentia, adica el este pe trecere de cand este pe trotuar si toti trebuie sa ne oprim sa treaca el si daca se poate sa sapam repede o groapa sa ne bagam in ea sa nu ne vada ca se supara. Aici ma incadrez eu daca ar fi sa dau peste cineva pe trecere.. este imposibil sa ma asigur cand el o zbugheste repede in fata mea, singura posibilitate sa ma feresc este sa pec pe jos de acasa.

 

Si desigur cei ca mine.. plini de respect :bounce: si care nu deranjeaza traficul trecand pe trecere foarte atent sa nu fie spulberat de un copil cu maneaua la blana, sau de o fetiscana usuratica participanta la distractiile pana dimineata ale clasei business in vile private, sau un babuin care nu stie decat pipi papacaca puta sa raman handicapat pentru un nenorocit care nu-i mai pot face nici unn rau.

 

 

Asa se intampla atunci cand tehnologia ajunge pe mana oricui,, nu este nimic de vina decat... VREMURILE !!

 

 

Prima grija a bikerului din filmulet a fost sa-si ridice motocicleta :crack:

ce instinct .. omul era ingrijrat ca trece cineva.. il vede, si se duce repede acasa sa posteze. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Aceiasi martori omniprezenti la accidentele moto care au radar in fund: "Avea peste suta dom'le" ... din cate vad eu acolo urma de franare nu e asa mare. sau poate ma insel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant punct de vedere.

 

Pai... sa coste o motocicleta SS minim 10000 euro sh.. ia sa vezi ce scade procentajul la accidente, deoarece acel individ care a reusit sa faca 10000 euro sa-i dea pe un moft inseamna ca are si ceva prin capsor..dar in situatia de fata cand flacaul vinde telefonul adidasii, si casetofonul, si se urca pe o.z.n. se intampla tragedia.

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... sa coste o motocicleta SS minim 10000 euro sh.. ia sa vezi ce scade procentajul la accidente, deoarece acel individ care a reusit sa faca 10000 euro sa-i dea pe un moft inseamna ca are si ceva prin capsor..dar in situatia de fata cand flacaul vinde telefonul adidasii, si casetofonul, si se urca pe o.z.n. se intampla tragedia.

Deci, dupa tine, pretul motocicletelor SS e de vina. Tre' sa repet. Foarte interesant punctul tau de vedere. Dar daca nu avea SS (sau nu era al lui) cum vedeai treaba? Sau daca ala care a decedat era fun apropiat de-al tau identificai vinovatia din alt punct de vedere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba asta cu trecerile de pietoni cum ziceati si voi e relativa...unii pietoni pur si simplu NU STIU sa treaca strada, ori sunt nehotarati, ori sar pe strada cu gandul ca daca sunt pe trecere tot ce vine spre ei se opreste instantaneu. Alt aspect ar fi ca noaptea trebuie sa recunoastem, nu suntem (aici vorbesc inclusiv despre mine) la fel de atenti la trecerile de pietoni, din simplu motiv ca sunt si mai putini pietoni, si nici politia nu e la tot pasul. Nu in ultimul rand, al treilea aspect ar fi ca in zona Salaj-Calea Ferentari -Calea Rahova-Sebastian se foloseste strada pe post de circuit, eu am biroul in zona la fel si resedinta destul de aproape de zona respectiva, iar ce se aude ziua si mai ales noaptea...ai impresia ca suntem la Brno...dar ce sa ii faci...cum zicea cineva mai sus..vremurile .

 

Condoleante familiei victimei si..ce sa zic...noroc mult riderului...e posibil sa aiba nevoie...

 

In rest numai bine si multa atentie baieti si fete!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu filip!

nu il absolv pe motociclist de nici o vina, dar, dar! cati nu trec trecerea ca vacile?? fratilor, eu cand trec o trecere ma uit atent! iar daca e vreo masina aproape sau motocicleta, nu ma apuc sa traversez eu ca idiotul , pentra ca na! sunt pe trecere si nimic nu ma poate atinge, de parca am vreo bula in jurul meu... intelegeti si pe restul!! pana la urma eu o sa ies cel mai sifonat, nu ala cu masina sau motorul! de fiecare data cand sunt pe drum si unii trec ca vacile am o vorba pentru ei : asta calca , nu fute!

 

in rest condoleante familiei pietonului si sanatate motociclistului, deasemenea si bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba asta cu trecerile de pietoni cum ziceati si voi e relativa...unii pietoni pur si simplu NU STIU sa treaca strada, ori sunt nehotarati, ori sar pe strada cu gandul ca daca sunt pe trecere tot ce vine spre ei se opreste instantaneu.

 

Nu e relativa deloc. Tomnai d'aia se incetineste la trecerile de pietoni. Ca-i enervant cate unu asta-i alta discutie. Nu inseamna ca tre' sa moara.

Editat de strut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si nu e bine ale cuvantul "relativ"?. Am spus ca "UNII" pietoni, nu toti. Si noi facem parte din categoria pietoni, dar uite eu unul conduc pe soselele astea de mai bine de 12 ani 9slujba mi-o cere) si am vazut multe si multi. Sa stii ca surprinzator sunt destui "aventurieri" ( ca sa nu zic altfel) care vad in trecerea de pietoni un scut. Eu sunt impartial cand e vorba de soferi sau de bikeri, si incerc pe cat posibil sa fiu obiectiv, dar la cate mi-au vazut ochii inclin sa cred de data asta ca nu NEAPARAT a fost vina DOAR a riderului.

 

DA, cand vezi trecerea ca sofer sau rider AI OBLIGATIA sa incetinesti, insa si ca pieton AI OBLIGATIA sa te asiguri inainte sa treci pentru ca pot fi conditii de natura diferita in care nu se poate opri (conditii de gabarit, de distanta, conditii meteo, de vizibilitate), insa DESTUI pietoni nu tin cont de acesti factori si cred ca odata pus piciorul pe zebra fierul se opreste.

 

Inca o data , nu iau apararea nimanui , dar trebuie nu cred ca trebuie sa sarim repede cu presupusul, mai ales ca (Doamne fereste) se poate intimpla oricaruia dintre noi, ca nu cred ca este pe'aici vre-un sfant. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ipocrizia asta e scarboasa.

 

Daca un motociclist circula in oras cu 90-150 kmh, este accidentat de catre un sofer care nu l-a vazut/apreciat distanta/etc si moare cu prioritatea in brate, se vrea cruciada pentru rezbunarea bravului coleg care avea dreptate.

 

Daca un motociclist circula in oras cu viteza (sa fim seriosi, daca avea 50-70 ora nu prea avea cum sa se intample accidentul) si loveste un pieton pe trecere, tot pietonul este de vina cu tot cu prioritatea lui.

 

Detest trecerile de prietoni si sincer as introduce lege sa fie treceri doar cu pasarele si delimitari cu balustrade sau treceri subterane, pentru ca urasc majoritatea pietonilor care nu pricep cat de mare e diferenta intre faptul ca eu trebuie sa opresc o masinarie si sa o repun in miscare, respectiv el trebuie sa astepte de obicei maxim 10 secunde sa traca o singura masina sau motor in cele mai multe cazuri.

 

Cu toate acestea, incetinesc la trecerile de pietoni cand vad pe cineva pe acolo pentru ca scrie in lege m-i se pare logic si parca parca face parte din conducerea preventiva care (teoretic)ar trebui sa nu ma bage in spital si sa nu imi faca dosar penal. Sunt destul de convins ca majoritatea oamenilor cu minte fac la fel. Este irelevant daca pietonul era sau nu grabit sau a sarit sau nu de nicaieri. La faza asta chiar nu avem ce sa ne plangem pentru motociclist pentru ca el este vinovatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DPDV moral cel putin mi se pare ca e vina motociclistului, nu stiu cum mergea baiatul, am avut si eu partea mea de pietoni sinucigasi, dar intotdeauna incetinesc in jurul trecerilor de pietoni unde nu am vizibilitate (dubite, alte masini) si chiar unde am pentru ca nu stii cand sare unul. Cum sa nu sara in momentul in care nimeni nu-i da prioritate pentru ca toti circula cu viteza si nu-i ofera liber de trecere?

 

Cand eram pieton intotdeauna m-am ofticat ca masinile mergeau cu 50-70 sau mai mult, fara sa incetineasca si simteam ca trebui sa pun piciorul pe trecere ca sa-i oblig sa incetineasca. Deh, gandire de copil, dar cred ca reflecta lipsa de respect in trafic.

 

My 0.02 Ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inclin sa cred de data asta ca nu NEAPARAT a fost vina DOAR a riderului.

si ca pieton AI OBLIGATIA sa te asiguri inainte sa treci pentru ca pot fi conditii de natura diferita in care nu se poate opri (conditii de gabarit, de distanta, conditii meteo, de vizibilitate)

Eu inclin sa cred ca inclini sa crezi...ca de data asta nu a fost neaparat doar vina riderului...si mai inclin sa cred ca te contrazici. Nu au fost nici un fel de conditii. A fo viteza si atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este vorba de ipocrizie. este doar subiectivism. cand un sofer neatent loveste un biker e normal ca multi dintre noi sa simpatizeze cu motociclistul. pentru ca: poate chiar iti e prieten, poate il cunosti si chiar nu merita... dar cel mai sigur TE SIMTI IN PIELEA LUI. cu siguranta ca ai trecut (daca nu...nu inca) printr-o situatie similara sau identica.

 

dar este adevarat si ce spui tu legat de viteza. nu agreez ideea de viteza in oras (buc in mod special) nici pe 2 ..nici pe 4 roti! speed kills!

Editat de hadul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inclin sa cred ca inclini sa crezi...ca de data asta nu a fost neaparat doar vina riderului...si mai inclin sa cred ca te contrazici. Nu au fost nici un fel de conditii. A fo viteza si atat.

 

Nu e neaparat sa fi avut cine stie ce viteza, poate nu prea le avea cu franatul. Ca si la 60 daca intri blana in unu il cam spulberi.

Totusi daca nu este in stare sa evite unu care se arunca in cap pe trecere, unde te astepti la tampiti, cum naiba evita un (cuvant urat) care ii sare in fata printr-un loc nemarcat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este o posibilitate... asta:

 

http://www.youtube.com/watch?v=tcJdMUqH7eA&feature=player_embedded

 

Oricum ar fii, pana la urma daca nu era semafor, iar pietonul era pe trecere, tot motociclistul e vinovat.

Din cate vad e in rusia, unde legea spune ca pietonii dau prioritate masinilor.

 

In legatura cu accidentul...Am fost si eu acum vre-o doi ani la un pas de accident, pe aceiasi trecere. Semafoarele aveau buton, dar functionau aiurea. Pietonul pe care era sa-l lovesc, a scapat de mine (eu evitand-ul prin dreapta) si era sa intre sub tramvai, care, deasemenea, avea verde, cum avea si pietonul. In cazul asta, semafoarele nu functioneaza, desi e posibil ca pietonul sa fi aparut de "nicaieri" cum s-a intamplat si in cazul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar in pielea pietonului si a soferului de ce nu va puneti niciodata? Nu mergeti si perpedes? Nu mergeti si cu masina?

Ipocrizie! La accidentele in care moare motociclistul moare iese cu cruciada. Pietonul e specie inferioara. Da-l in plm. E un fel de caine pe care il vezi calcat pe asfalt. Dracu l-a pus sa traverseze pe acolo? O dam in caterinca. :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu a zis nimeni ca este o specie inferioara, din ce imi dau eu seama,si eu asta am vrut sa evidentiez, se discuta putin si partea cealata a problemei, adica cunostintele legislative rutiere ale pietonului...

 

oricum vina motociclistului clar!

Editat de mserrgiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate gresesc, dar la acea trecere de pietoni (uitati-va bine la ea in poza!), numai un motociclist imbecil si fara experienta putea face accident...mai uitati-va odata si imaginativa inca odata ca va indreptati spre ea....ce vedeti si ce faceti? Acolo nu poti face accident decat sa-ti-l faca altcineva(sa te tamponeze din spate, sa intre peste tine din lateral sau de pe contrasens, sa cada stalpul peste tine, conductorul de la electrica, etc..)....Acolo cind te apropii, incetinesti pina la viteza(poate fi si 5-10km/h) la care nu te poate surprinde nimic, nici pieton, oricat de tare ar alerga, nici caine tasnit de sub masini, nici biciclist aparut in viteza de pe trotuar, nimic, nimic...

 

Parerea mea este ca 95% din vina daca nu 100% apartine mobristului...daca mergea preventiv si cu viteza mica, nu era lasat la mina hazardului; asemenea locuri trebuiesc abordate cu maxima prudenta luand in calcul toate variantele, inclusiv orice aparitie pe trecere(betivi, sinucigasi, bebelusi, caini , pisici).

 

Daca nu esti in stare sa te stapanesti si sa stapanesti motocicleta pe care o ai, si nici creier nu ai sa gandesti mereu in trafic cam ce ar putea sa apara si cam ce ti s-ar putea intampla, secunda de secunda, iti meriti un accident usurel sau mediu (dar fara sa lezezi si pe altii) ca sa inveti ce nu stii sau dispretuiesti!

 

Personal dispretuiesc acest gen de "motociclisti adevarati", care folosesc motoarele cu viteze excesive si fara cel mai mic simt de raspundere, care provoaca asemenea accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e neaparat sa fi avut cine stie ce viteza, poate nu prea le avea cu franatul. Ca si la 60 daca intri blana in unu il cam spulberi.

Io am zis ca a avut viteza, nu cine stie ce viteza. Dar daca la impact, pe trecere, ai 60 cred ca se poate considera ca ai avut cine stie ce viteza, care, oricine stie, nu-i aia legala de 30.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate gresesc, dar la acea trecere de pietoni (uitati-va bine la ea in poza!), numai un motociclist imbecil si fara experienta putea face accident...mai uitati-va odata si imaginativa inca odata ca va indreptati spre ea....ce vedeti si ce faceti? Acolo nu poti face accident decat sa-ti-l faca altcineva(sa te tamponeze din spate, sa intre peste tine din lateral sau de pe contrasens, sa cada stalpul peste tine, conductorul de la electrica, etc..)....Acolo cind te apropii, incetinesti pina la viteza(poate fi si 5-10km/h) la care nu te poate surprinde nimic, nici pieton, oricat de tare ar alerga, nici caine tasnit de sub masini, nici biciclist aparut in viteza de pe trotuar, nimic, nimic...

 

Parerea mea este ca 95% din vina daca nu 100% apartine mobristului...daca mergea preventiv si cu viteza mica, nu era lasat la mina hazardului; asemenea locuri trebuiesc abordate cu maxima prudenta luand in calcul toate variantele, inclusiv orice aparitie pe trecere(betivi, sinucigasi, bebelusi, caini , pisici).

 

Daca nu esti in stare sa te stapanesti si sa stapanesti motocicleta pe care o ai, si nici creier nu ai sa gandesti mereu in trafic cam ce ar putea sa apara si cam ce ti s-ar putea intampla, secunda de secunda, iti meriti un accident usurel sau mediu (dar fara sa lezezi si pe altii) ca sa inveti ce nu stii sau dispretuiesti!

 

Personal dispretuiesc acest gen de "motociclisti adevarati", care folosesc motoarele cu viteze excesive si fara cel mai mic simt de raspundere, care provoaca asemenea accidente.

Semaforul ala, sau ma rog...Trecerea aia de pietoni, e foarte rar folosita si e intre doua intersectii. Cand ai verde la semaforul din fata, mai ales noaptea, dai gaz sa-l prinzi tot verde. Cred ca asta s-a intamplat, plus necunoscutele, gen viziera fumurie noaptea, lipsa experientei, e.t.c. Oricum ar fii, legal, e vinovat motociclistul, deci discutiile nu-si mai au rostul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am zis ca a avut viteza, nu cine stie ce viteza. Dar daca la impact, pe trecere, ai 60 cred ca se poate considera ca ai avut cine stie ce viteza, care, oricine stie, nu-i aia legala de 30.

 

legal e 50 nu 30 ( asta daca nu e vreun semn de limitare la 30 inainte de poza ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...