Sari la conținut

Biker Paradise: Tirol & Elvetia


KHK
 Share

Postări Recomandate

Dupa muulte zile de plimbare cu masina prin tarile Baltice si Scandinavia, mi se facuse un dor nebun de motocicleta; eram la birou si ma tot gandeam unde s-o tai; urma un weekend lung, cu luni liber de Sf. Maria asa ca mi-am luat si marti liber ca macar sa stiu o treaba. Mi-era dor de Elvetia, mai erau cateva pasuri pe care nu le facusem, altele pe care imi doream sa le parcurg din nou; la fel si 2 zone in Tirol unde inca nu ajunsesem.

Joi seara, pe ultima suta, mi-am rezervat cazarile si vineri am plecat direct de la birou si am mers cca 500km pana la prima cazare, in Tirol. Vremea nu se anunta deloc buna dar din experientele anterioare nu mai cred in prognoze si bine am facut de fiecare data ca nu am crezut. Si de data asta Accu si inca un site austriac m-ar fi facut sa stau acasa degeaba.

 

Sambata m-am trezit si bineinteles, primul reflex, ma uit pe geam:

 

P1030398.jpg

 

Imagine clasica din Tirol: liniste, munte, multa verdeata si case cu flori colorate la balcoane. Norii inca nu se ridicasera de tot dar pe posturile cu camere live din munti vremea se anunta mai mult decat decenta, fara ploaie.

Eram in Nesutift, pe valea Stubaital; dupa micul dejun mi-am stras bagajele si am plecat pe vale. Inca nu era prea cald dar mergeam cu casca deschisa sa simt din plin in fata aerul curat de munte.

 

Am ajuns la capatul vaii, am admirat putin peisajul si m-am intors in Neustift unde era deja mult soare iar parapantistii impanzisera cerul. (Neustift im Stubaital este un fel de Mecca al parapantistilor)

 

P1030399.jpg

P1030401.jpg

P1030402.jpg

P1030405.jpg

P1030409.jpg

 

Am iesit de pe vale direct in pasul Brenner, drumul meu spre Elvetia urmand sa treaca si prin Italia. La Tura IV, din cauza ca se inserase, mare parte din noi am renuntat la ruta pe Jaufenpass asa ca acum trebuia sa recuperez.

 

P1030416.jpg

P1030414.jpg

 

Sus, pe Jaufenpass am intalnit si o "bunicuta" a motocicletei mele, foarte cocheta si bine intretinuta:

 

P1030418.jpg

 

Am trecut mai departe prin Merano, se facuse destul de cald si a inceput sa ma cam ia foamea; nu eram streast de timp si ma gandesc io ca n-ar fi rau sa fac o mica bucla, sa urc pe Stelvio si sa cobor in Elvetia pe Umbrailpass, sa mananc un wurst bun sus pe Stelvio. :D

Zis si facut... (va urma)

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Frumoase povestile tale ca de obicei, imagini deosebite, locuri deosebite ... ma fac sa ma gandesc ca acest univers, cosmos, echilibru material sau imaterial care ne-a facut ca noi oamenii ca si individ sa aparem si sa locuim in zone si locuri diferite pe aveasta planeta face ca eu sa stau si sa admir de la distanta aceste drumetii si sa imi lipseasca mijlocul financiar sa le pot duce la indeplinire ... Cu toate ca am facut tot ce am putut (zic eu) aici la mine in tara si lucrez (dupa multi ani si multe alte joburi) intr-un domeniu foarte bine platit - broker in asigurari(care acolo unde esti tu mi-ar da posibilitatea sa fac orice vreau) aici in Roamania nu imi ofera decit un nivel de trai un pic peste media societatii, dar care la rindul lui este realmente minor in comparatie cu ce as putea face in vest ... trist.

 

Felicitari pentru faptul traiesti acolo unde esti, iar eu fac parte din ,,patriotii'' care au crezut ca daca mai multi ca mine raman acasa putem schimba Romania asta frumoasa care ne-a lasat-o Dumnezeu si pe care ne-au distrus-o nenorocitii de asa zisi coducatori autohtoni pe care se pare ca nu va reusi sa ii pedepseasca nimeni ... cel putin pana acum ...

 

Inca odata cu toata melancolia care m-a cuprins felicitari pentru tura si pentru imaginile cu care ai reusit sa ne mai limpezesti ochii. :wave:

Editat de Triplu xXx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ gospodarul: nu, nu era Bernerwurst, era Bratwurst cu varza ;)

 

@ Triplu xXx: cu parere de rau, eu unul mi-am pierdut de mult speranta, nu vad deloc luminita de la capatul tunelului in ceea ce priveste situatia din Romania :( (mai mult nu mai comentez aici ca dam in cu totul altceva)

 

Asadar... am virat la stanga catre Stelvio; recunosc, cu retineri pentru ca era sambata, era weekdnd-ul lung de Sf. Maria, era vreme frumoasa si eram in Italia, asadar ma asteptam sa fie foarte-foarte aglomerat; din fericire, a fost mult mai liber decat ma asteptam. Mai aglomerat ca alte dati dar nu de speriat. Am mers totusi destul de precaut, relaxat... din pacate am vazut si vreo doi cazuti pe jos in acele de par stranse dar nimic grav iar acolo se gaseste instant cine sa te ajute.

 

P1030420.jpg

P1030425.jpg

P1030427.jpg

 

Am ajuns sus in varf, am mancat wurstul mentionat, am baut un espresso si am taiat-o.

 

P1030431.jpg

 

Din Stelvio, la mica distanta de la inceperea coborarii catre Bormio, urmeaza o bifurcatie unde la stanga se continua drumul catre Bormio sau se poate face dreapta si in cca 100m ai intrat deja in Elvetia, pe pasul Umbrail (2505m); asadar, am intrat in Elvetia, si am coborat in Santa Maria.

 

P1030424.jpg

P1030440.jpg

 

Din S-ta Maria am trecut pe Ofenpass (2155m), unul dintre pasurile mele preferate, cu drum destul de lat, curbe cu vizibilitate, se poate alerga destul de bine. Am coborat in Zernez si mi-am continuat drumul pe FlĂźelapass (2383m).

 

P1030443.jpg

 

De pe FĂźela am coborat direct in statiunea Davos.

 

P1030450.jpg

P1030448.jpg

P1030446.jpg

 

Mi-am dat seama ca incepe sa se cam faca tarziu asa ca i-am dat bice... am ajuns la Chur iar de acolo pe drumul 19 care imi place la nebunie si pe care l-am prins foarte liber am ajuns la hotelul unde aveam rezervarea, in Rueras. Se facuse deja intuneric... "sefa" mi-a oferit un loc pentru motocicleta in garajul lor. Mi-am luat bagajele, am cerut o bere, am urcat in camera si m-am asezat pe un sezlong in balcon; imi savuram berea si admiram muntii, era luna plina, cerul senin si plin de stele, o priveliste de vis. Se anunta o zi frumoasa, cu mult soare... Stiam ca undeva in dreapta se afla pasul meu preferat, Oberalppass. Abia asteptam... :rolleyes:

(va urma)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa spun ca locatia asta, Rueras, mi-am ales-o special pt. Oberalppass. Nu stiu de ce ma fascineaza pe mine atat de mult zona aia... cert este ca duminica dimineata m-am trezit fara ceas, total odihnit, si primul lucru pe care l-am facut a fost sa ies pe balcon. Las pozele sa vorbeasca...

 

P1030457.jpg

P1030458.jpg

 

Eram fascinat de priveliste, abia m-am urnit; am coborat la micul dejun si am avut alta surpriza placuta, sa am parte de o masa buna, cu branzeturi si sunca deosebite, specifice zonei, am incercat si gem de dovleac, pana si painea si cafeaua de asemenea foarte bune. "Sefa" s-a oferit sa-mi dea cateva ponturi pt. trasee pe harta si m-a anuntat ca tocmai mi-a deschis garajul.

M-am urnit ceva mai greu, mi-am lasat coburii in garaj si am plecat la drum. Abia apuc sa ma pun in miscare si deja opresc sa pozez unul dintre viaductele ce fac parte din ruta Glacier Express-ului.

 

P1030459.jpg

 

Gata, incep sa urc pasul, motorul s-a incalzit deja si nu-l menajez... vin acele de par in urcare, drumul liber; am un chef nebun. Parca iar il aud pe dusu' de Ianachim care in iunie ma tot certa sa ma inclin mai mult, sa nu mai franez atat inainte de curba :kick: si ma straduiesc sa-l ascult.

Ajung sus in varf si vad ceva nou... un far in varful muntelui! Langa, un infopoint. Aha, vor sa te atentioneze ca exista ruta de mers pe jos pana la izvorul Rinului. Ma tenteaza dar imi dau seama ca nu e deloc momentul, data viitoare. Pe o vreme de vis cand esti cu motocicleta nu-ti vine sa pierzi timpul, mai ales cand stii ce urmeaza.

 

P1030462.jpg

P1030470.jpg

 

Imi aduca aminte ca in urma cu un an la Tura III in drum spre Franta am trecut pasul asta cu Razvan pe o vreme nasoala, frig rau, am intrat in cabana sa mancam mai mult din cauza frigului decat a foamei iar la plecare motocicletele erau acoperite cu lapovita. :D

 

Incep sa cobor spre Andermatt unde acum se construieste practic o noua parte a orasului, o moderna statiune de ski cu cateva mii de locuri de cazare. In paralel se lucreaza la unirea a 3 domenii de ski. Sunt tare curios cum o sa arate la anu'.

 

P1030471.jpg

P1030473.jpg

P1030476.jpg

P1030486.jpg

P1030487.jpg

 

Dupa Andermatt aveam traseul meu ma ducea spre pasul St. Gotthard dar pe o vreme ca asta, de ce oare n-as face repede si tura Furka-Grimsel-Sustenpass?

(va urma)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns de nu mai suport alpii. mi se pare ca s-au vulgarizat. am batut toate drumurile alea pana la saturatie, ma si enervez cand trec a suta oara prin acelasi loc. pana si pozele tuturor seamana intre ele si bineinteles cu ale mele. eram lesinat daca nu mergeam in alpi, fac asta de vreo 5 ani in fiecare an. tristetea e ca touringul extrem gen asia, africa nu ma atrage, sunt comod, nu-mi place la cort..etc. nici nu stiu pe unde sa ma mai duc pt ca nici timp mult nu am pt excursii prelungite, pesta cca 10 zile. cred ca am sa dau ture prin america, doua mai lungi pe an. incep in ianuarie, ma duc in florida, am boala sa merg cu motorul peste florida keys pana jos la key west, autostrada aia peste ape e ireala. pana una alta bateti alpii, e frumos pana va saturati de ei.

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=dDmBtMuHZac

 

cam asa e pe acolo. culmea e ca proprietatile sunt ieftine. poate din cauza ca nu se poate trai decat iarna cat de cat normal, altfel e cald de mori, uniditate, tantari, furtuni.

 

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=lDOvb_dLQzE

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Adevarul este ca in zona respectiva si o salupa ar face fata cu brio.

De motocicleta cum faci rost ? Ai acolo, inchiriezi sau cum?

Bafta la indepinirea a ceea ce ti-ai propus si te asteptam cu cat mai multe foto. Sunt sigur ca vor fi "devorate" avand in vedere ca noi ne vom afla aici in Romanica in plina "glaciatiune"...

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Adevarul este ca in zona respectiva si o salupa ar face fata cu brio.

De motocicleta cum faci rost ? Ai acolo, inchiriezi sau cum?

Bafta la indepinirea a ceea ce ti-ai propus si te asteptam cu cat mai multe foto. Sunt sigur ca vor fi "devorate" avand in vedere ca noi ne vom afla aici in Romanica in plina "glaciatiune"...

Numai bine!

 

 

da, la miami multi inchiriaza motociclete.

http://www.rentbmws.com/

http://www.eaglerider.com/bmwmotorcyclerentals.aspx

 

s-ar putea totusi sa iau un harley si sa umblu cu openface si ochelari de soare. eram capiat pe soseaua aia, te ia ameteala.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vlad: mai e nisip pe Umbrail la coborarea spre Santa Maria? Ce-am mai strans din booci acolo acum 2 luni...

 

Da, bucata aia cu macadam a fost mereu, face parte din farmecul pasului :wink: oricum, nu ridica probleme pt. niciun fel de motocicleta.

 

Mie deja mi s-a facut dor de tura in Alpi :rock: :burnout:

 

Pai cum sa nu-ti fie? Acolo se simte Duracell in elementul lui. :rock:

Si mie mi se face dor mereu... doar ca am norocul ca sunt mult mai aproape.

 

Dupa Andermatt aveam traseul meu ma ducea spre pasul St. Gotthard dar pe o vreme ca asta, de ce oare n-as face repede si tura Furka-Grimsel-Sustenpass?

(va urma)

 

Asadar, am luat-o spre Furka si bine am facut; masini am vazut destul de putine de data asta dar plin de motociclisti. Se alerga dar cu bun simt... de-a lungul pasului si cat m-am mai oprit pt. admirat sau facut poze m-am intalnit de 3 ori cu un motopolistist care facea pasul dus-intors sa vegheze la siguranta noastra. O fi rau sa ai jobul asta, sa te dai cu motorul pe pasuri? :D Si ma gandesc ca astia au si ceva in cap si mai ales sunt bine pregatiti, nu ca aia de pe la noi care pun in pericol viata oamenilor nevinovati.

 

vedere de pe Furka catre Grimselpass:

P1030488.jpg

 

imagine reprezentativa pt. Furka, hotelul Belvedere cu ghetarul in spate:

P1030498.jpg

 

Apoi, imediat cum cobori Furka incepe urcarea pe Grimsel:

 

P1030526.jpg

P1030503.jpg

 

Acolo se afla si un cartier al marmotelor, pe care prietenii de la Tura 1 probabil si-l amintesc:

P1030508.jpg

P1030510.jpg

 

tot din fauna specifica:

P1030523.jpg

 

coborarea de pe Grimselpass:

P1030528.jpg

P1030532.jpg

P1030531.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Superbe imagini si superb drum. La noi se face mare caz de acest Transalpina. Dupa parerea mea mai este cale lunga pana sa se poata compara cu ceea ce-mi arata imaginile voastre. Dupa mine este doar o banda de asfalt turnata prin creerii muntilor. Nu tu parapeti de protectie, basca marcaje sau indicatoare. Iti trebuie ceva "nebunie" si sange-n instalatie ca sa-l parcurgi. Asta da sport extrem. Am inteles ca la noi,la societatile de asigurari, daca vrei sa-ti faci asigurare de viata si ai motocicleta, aici se incadreaza activitatea de a conduce mobra pe drumurile patriei, SPORT EXTREM.

Numai bine si multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai, planuri pt tura 5 sau plec de nebun? :moron:

Da, foarte probabil Tura V va fi tot la sfasit de iunie (normal, 2012) si se va axa probabil pe Elvetia. ;)

 

 

Asadar... dupa Grimselpass a urmat Sustenpass:

 

P1030533.jpg

P1030534.jpg

P1030537.jpg

 

Apoi am trecut pe langa Andermatt si am luat-o pe St. Gotthard-pass (2106m) dar de data asta am mers pe drumul vechi, pietruit, apoi Nufenenpass (2478m). Am coborat apoi la Ulrichen unde am facut stanga si am ajuns la Brig pt. a trece pe Simplonpass (2005m) in directia Italia.

 

P1030540.jpg

P1030542.jpg

 

Prin Italia am avut de parcurs doar cca 50km, trecand prin Santa Maria Mggiore si apoi iar in Elvetia pe la Locarno.

 

P1030543.jpg

 

Deja era cam tarziu si ma simteam destul de obosit si mai aveam destul de mers pana la hotel asa ca nu am mai lalait-o prin Locarno, desi locul merita revazut. Am ajuns in final pe Passo del Lucomagno (1914m) pe care m-a prins noaptea de-a binelea, se facuse deja si destul de frig, imi venea sa ma opresc la hotelul din varful pasului si sa dorm acolo... dar in final am ajuns inapoi in Rueras, cam rupt ce-i drept. Cred ca am adormit foarte repede...

 

Dupa o zi de vis, luni cand m-am trezit nu am mai avut parte de vreme prea buna. Era cam ud pe jos, iar norii nu se ridicasera. Trebuia sa plec inapoi catre casa si am tot sperat ca nu o sa mai ploua; dupa micul dejun mi-am strans bagajele si in optimismul meu nu mi-am mai tras pantalonii de ploaie. Am trecut Oberalppass si apoi a inceput sa picure, transformandu-se apoi in ploaie. Am trecut pe Klausenpass (1948m), apoi am travesrsat Lichtenstein si in continuare m-a plouat bine pana am intrat Tirol unde am facut o pauza de pranz mai lunga la o benzinarie.

Din fericire ploaia a trecut asa ca am ocolit tunelul Arlberg pe Arlbergpass; urasc tunelul ala interminabil in care la final ies total gazat. Daca mai ploua poate l-as fi preferat dar ocolul pe pas e mult mai frumos, scutesti si taxa de 8,5€ si daca pasul e liber ai sanse reale sa scoti acelasi timp cu cel de parcurs tunelul.

Urmatoarea noapte de cazare o aveam tot in Tirol, in Zillertal dar nu ma grabeam sa ajung asa ca m-am dus intai pana la SĂślden unde i-am cunoscut pe brasovenii Ionut (@mihalceai) si Dan (@dhamzea); am stat impreuna la un pahar de vorba admirand muntii de pe terasa pensiunii lor si la un moment dat am realizat ca s-a facut tarziu si ca promisesem ca ajung la cazare la ora 21 asa ca am "bagat tare". In fnal am ajuns abia pe la 22, m-am cazat repede si am iesit la plimbare prin statiune, Zell am Ziller. Era inca destula lume pe strada dar cam greu de gasit un loc de mancat la ora aia... dar asteptarea a meritat. Am mai gasit o pzzerie deschisa; dupa o zi grea in care m-a plouat la greu aveam partea acum de o seara excelenta, la terasa pe malul raului cu muzica extraordinara, aer curat, o bere rece si o pizza deosebita. :D

(va urma)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai mosule

 

mai termina frate cu ALPII astia

o porcarie

m.am sturat de peisajele alea, de cerul ala albastru, de iarba ai verde...prea verde, de mancarea aia prea buna care ma ingrasa

 

 

M.AM hotarat

 

merg pe LUNA

 

este acolo o TRECATOARE intre 2 cratere, pe partea intunecata ..... o nebunie

 

o sa imi iau doAr gps si bretelele restul inchiriez ACOLO

 

o sa.mi iau un "APOLO" 12 cu sa pe stanga si o sa ma alerg in praful de stele seara... la rasarit

 

 

mai lasa.ma cu ALPII tai

 

sunt asa de plictisit de tot ce am si de viata asta

Nimic nu imi mai ajunge la nas

 

VREAU PE LUNA

 

 

SA NU UIT NU TREBUIE SA AJUNG PANA IN STATE SA MA DAU PE UN POD PESTE APA

E DE AJUNS SA MERG PANA IN LISABONA SI AM 17 KM DE MERS PE APA

http://www.youtube.com/watch?v=VaLpYwkhpNE&feature=related

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult'am pentru foto, Vlad !

 

Este un lucru minunat sa privesc aceste fotografii ! Se vede perfect de aici de pe scaunul din birou !

 

Mai trist este ca in timp ce unii s-au plictisit, altii au renuntat sa creada ca in viata asta se va mai putea intampla ceva frumos !

Ce sa faci !? ...... cine a zis ca viata e dreapta ?

 

Iti doresc cat mai multe ture din astea !

Cu respect !

petrica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult'am pentru foto, Vlad !

 

Este un lucru minunat sa privesc aceste fotografii ! Se vede perfect de aici de pe scaunul din birou !

 

Mai trist este ca in timp ce unii s-au plictisit, altii au renuntat sa creada ca in viata asta se va mai putea intampla ceva frumos !

Ce sa faci !? ...... cine a zis ca viata e dreapta ?

 

Iti doresc cat mai multe ture din astea !

Cu respect !

petrica

 

bula nu fi trist

de multe ori am realizat ca nu as vrea sa fiu in pielea celor cu bani

motivele sunt multiple

 

insa cel mai importat este ca SUNT PLICTISITI SI NU SE MAI BUCURA DE NIMIC

si ma refer la N persoane nu unul singur

 

sa stii ca odata cu cresterea volumului in banca cresc si PROBLEMELE

 

SUNT FOARTE PUTINI OAMNEI CU BANI CARE FAC CE VOR SI .......CAND VOR

99% SUNT SCLAVII CONTULUI

 

DE O GRECIE ASA DE IMBATAT GASIM O RESURSA CE DRAC .....

BAFTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

petrica:

 

viata e dreapta din punctul asta de vedere, ii da fiecaruia cat isi da singur, cat e in stare sa produca. problema e cand nu iti cunosti si accepti propriile limite. saracia aici e endemica pentru ca si prostia e la fel. sunt oameni tineri, chiar si aici pe forum, care stiu de capul lor, au o meserie, o fac bine, traiesc din ea. sunt si lepre carora nu le-a placut cartea, nu sunt buni de nimic, nu au facut nimic cu viata lor, insa doresc sa aibe de toate si sa traiasca bine. asa ceva nu se poate. in rest, e corect, cu cat poti avea mai mult interesul scade pentru cele pe care majoritatea oamenilor fara posibilitati si le doresc, el insa nu dispare, se muta insa in alta zona, la un alt nivel. in functie de starea materiala oamenii traiesc vieti paralele, trebuie sa va obisnuiti cu asta, asa a fost si asa va fi mereu. viata boema din salariul romanesc din pacate nu e posibila, nivelul de trai aici e foarte scazut. pentru majoritatea, in special pentru cei tineri sa traiesti inseamna sa te confrunti cu un lung sir de privatiuni, multe dintre ele amenitandu-ti chiar existenta fizica. singura solutie e sa invatati carte sau meserie si sa va pricepeti sa faceti ceva, orice. veti fi platiti pentru asta si veti trai mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E pensiunea lor sau erau cazati acolo? Daca e pensiunea lor, as vrea un nr de contact. Ms mult

 

Pfoaa ce taxator esti gospodare! Nu, doar locuiau acolo... :smoke:

 

@khk: acu' cand am schimbat cilindreea, vrei sa ma duci la aia la care limita pe nationala e 80???

 

Cilindreea n-ai schimbat-o ca sa bagi mai tare ci ca sa urci si tu pasurile mai vioi, cu tot cu Maria in spate. Am vazut ca era fascinata de RT-ul lui Daniel si pun pariu ca a zis ca te paraseste daca nu iei si tu unul :lol:

 

Mai trist este ca in timp ce unii s-au plictisit, altii au renuntat sa creada ca in viata asta se va mai putea intampla ceva frumos !

Ce sa faci !? ...... cine a zis ca viata e dreapta ?

 

Iti doresc cat mai multe ture din astea !

 

Nu se stie niciodata unde si cum te duce viata, e plina de surprize. :wink:

 

Si eu iti doresc ture "din astea"!

 

M.AM hotarat

 

merg pe LUNA

 

este acolo o TRECATOARE intre 2 cratere, pe partea intunecata ..... o nebunie

 

o sa imi iau doAr gps si bretelele restul inchiriez ACOLO

 

Ce-ai mai, ai devenit frustrat? Iar te dai mare p-aici cu ce vrei sa faci dar, ca de obicei, de fapt nu o sa faci? Vezi ca esti off-topic! :disappointed:

 

mai termina frate cu ALPII astia

o porcarie

m.am sturat de peisajele alea, de cerul ala albastru, de iarba ai verde...prea verde, de mancarea aia prea buna care ma ingrasa

 

Da frate, pe unde merg vad ca ai trecut tu p-acolo:

 

Oberalppass:

P1030467.jpg

 

Grimselpass:

P1030501.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

petrica:

 

viata e dreapta din punctul asta de vedere, ii da fiecaruia cat isi da singur, cat e in stare sa produca. problema e cand nu iti cunosti si accepti propriile limite. saracia aici e endemica pentru ca si prostia e la fel. sunt oameni tineri, chiar si aici pe forum, care stiu de capul lor, au o meserie, o fac bine, traiesc din ea. sunt si lepre carora nu le-a placut cartea, nu sunt buni de nimic, nu au facut nimic cu viata lor, insa doresc sa aibe de toate si sa traiasca bine. asa ceva nu se poate. in rest, e corect, cu cat poti avea mai mult interesul scade pentru cele pe care majoritatea oamenilor fara posibilitati si le doresc, el insa nu dispare, se muta insa in alta zona, la un alt nivel. in functie de starea materiala oamenii traiesc vieti paralele, trebuie sa va obisnuiti cu asta, asa a fost si asa va fi mereu. viata boema din salariul romanesc din pacate nu e posibila, nivelul de trai aici e foarte scazut. pentru majoritatea, in special pentru cei tineri sa traiesti inseamna sa te confrunti cu un lung sir de privatiuni, multe dintre ele amenitandu-ti chiar existenta fizica. singura solutie e sa invatati carte sau meserie si sa va pricepeti sa faceti ceva, orice. veti fi platiti pentru asta si veti trai mai bine.

 

Domnule, procentual vorbind, sunt de acord cu dumneata in proportie de 90%, insa in restul de 10% am atatea explicatii, cugetari, situatii, ipoteze, concluzii, stari de fapt, resemnari, etc., incat inclin sa cred ca este vorba de o anumita pasare (in speta CUCU), care, daca ai norocul sa-ti cante o data in viata, este foarte posibil sa te trezesti la un alt ,,nivel", altfel chiar si aceasta ,,singura solutie" de a invata carte si a avea o meserie, imi pare de-a dreptul puerila, fara ciripitura binecuvantata a pasarii de mai sus.

 

Sunt vinovat ca am atatia ani de scoala, incat altii nici nu pot numara pana acolo ? Sunt vinovat ca imi fac meseria cu mare daruire de dimineata si pana in noapte ? Sunt vinovat pentru ca am ales sa-mi cresc copilul aici in Romania si sa ii fiu aproape ? Sunt vinovat ca am ales sa-mi ajut parintii intr-o perioada mai delicata a vietii lor ? Sunt vinovat ca am ales sa raman aici ? Sunt vinovat ca inca mai visez ? Sunt vinovat ca am o moralitate si un caracter onest ? Sunt vinovat ca nu m-am apucat sa fur ? Sunt chiar asa de vinovat ......... ? :scratch:

 

Si acum la obiect: ... apropo's de poduri peste intinderi de apa. Chiar in seara asta am sa fac o plimbare cu mobra peste un astfel de pod, asta ca sa nu ,,deraiez de la tema" ! ... voi traversa podul peste Raul Vedea, din drepul localitatii mele ! Momentan atat imi pot perminte ........ in materie de poduri peste intinderi de apa !

 

Cu respect !

Arh. Oancea @petrica Razvan

 

P.S. Scuze Vlad pentru refularea de mai sus ! ... am tacut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...