Sari la conținut

Biker Paradise: Tirol & Elvetia


KHK
 Share

Postări Recomandate

petrica:

 

ma bucur ca esti printre cei cu o ocupatie certa. tot ce iti pot spune este ca daca ai o meserie buna dar nu traiesti bine din ea este ca nu o faci suficient de bine, oricat iti este de greu sa accepti. altfel, forumul asta e plin de frustrati, victime ale propriei neputinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Cilindreea n-ai schimbat-o ca sa bagi mai tare ci ca sa urci si tu pasurile mai vioi, cu tot cu Maria in spate. Am vazut ca era fascinata de RT-ul lui Daniel si pun pariu ca a zis ca te paraseste daca nu iei si tu unul :lol:

 

Creca, uai! :kick: :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

petrica:

 

ma bucur ca esti printre cei cu o ocupatie certa. tot ce iti pot spune este ca daca ai o meserie buna dar nu traiesti bine din ea este ca nu o faci suficient de bine, oricat iti este de greu sa accepti. altfel, forumul asta e plin de frustrati, victime ale propriei neputinte.

Asta s-o crezi tu! Este pentru faptul ca nu o faci intr-o tara al carei venit pe cap de locuitor este 35 sau 40000 de dolari sau euro. Am prieteni plecati in Canada. Stiu ce munceau aici si cum erau platiti aici(foerte bine de altfel), iar acolo sunt platiti de 10 ori mai bine, si crede-ma, nu muta muntii din loc...si sunt convins ca nici tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut mare parte din Alpii italieni si am dat de niste peisaje superbe. Am crezut ca mai bine de asa nu se poate ... apoi am vazut pozele de pe acest topic ... :cheers: . Mi-au venit idei pentru anul viitor :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mianmar23:

 

trebuie respectate proportiile. probabil cei plecati daca erau competenti traiau binisor aici cu cat castigau. la fel, traiesc binisor in canada sau unde se afla din aceeasi meserie facuta la fel. sigur ca tara e de vina dar tara suntem noi. e de vina muntele sau marea ca aici se traieste prost? cat despre aia cu mutatul muntilor, din ce am observat, cu cat un om e mai competent cu atat munceste mai putin. rasplata nu e o masura a efortului fizic depus ci a gradului de competenta intelectuala. daca imi permiti, e ceva comunist, am vazut multi oameni care depun un efort fizic urias si se vaita ca nu au bani. problema rezida in calitatea muncii, cine are nevoie de munca lor, cat plateste pentru ea in ultima instanta.

 

Eu am vazut mare parte din Alpii italieni si am dat de niste peisaje superbe. Am crezut ca mai bine de asa nu se poate ... apoi am vazut pozele de pe acest topic ... :cheers: . Mi-au venit idei pentru anul viitor :D .

 

 

daca nu ai fost, furka-grimsel e misto, cand ies eu o iau spre interlaken, mai casc gura pe acolo. e mult de umblat si in alpi, treaba e ca atunci cand mergi cam peste tot, constati ca peisajul se uniformizeaza.

 

uite niste poze din alea "clonate" de pe ruta aia, pe care le au toti la fel:

 

20288880.jpg31146196.jpg

 

21791115.jpg

 

87023590.jpg

 

img1120i.jpg

 

img1174e.jpg

 

img1177je.jpg

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt frumoase pozele Doru, dar de ceva vreme am realizat ca este una sa vezi o poza, si alta sa fii la fata locului sa respiri aerul ala curat, sa te pierzi cu privirea in muntii aia si sa simti vantul inghetat pe propria piele. Ai (ati) mers de multe ori pe acolo, sunt trasee deja foarte cunoscute (chiar banale pentru unii) dar pentru mine sunt teritorii noi de descoperit si strazi de facut. Probabil o sa ajung la o varsta sau o saturatie interioara dupa ce o sa bat Alpii ani la rand, dar deocamdata sunt foarte incantat cand ma gandesc ca mai sunt asa de multe de vazut.

Am vazut ieri filmul North Face, povestea unor alpinisti germani si austrieci care au avut un sfarsit tragic pe muntele Eiger, in Elvetia. A ajuns cineva pe acolo? De la mine ar fi cam 350 de km, la anul cu siguranta dau o fuga pana acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da sigur, nu ai cum sa arzi etape. eu acum simt ca mi s-au bifurcat preferintele, pe de o parte as vrea un speed rau sa-i dau 300 pe autostrada, pe de alta parte as vrea un naked, eventual chiar un harley mai usurel, un softail ceva, sa circul ca americanii, fara nici un echipament, cu vantul in fata. circul cu placere cu scuterul in short si slapi. oricum in alpi ai cativa ani de umblat.

 

p.s. la eiger nu am fost, am fost la jungfrau. e misto, ai multe intrari/iesiri in zona, iti poti alege traseul lejer. parca tu stai in italia, poti intra prin tunel.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(va urma)

 

Era sa nu termin povestea... :D

Marti, ultima zi... dupa ce luni m-a plouat bine, marti ma trezesc in Zillertal.

Ca de obicei, poza cu privelistea de la balcon:

 

P1030549.jpg

P1030545.jpg

 

Hmm... inca o zi frumoasa. Micul dejun, bagajele stranse si dau o fuga la Hintertux, la ghetar.

 

P1030556.jpg

P1030552.jpg

 

N-am mai avut rabdare sa fac si Zillertaler HĂśhenstrasse, am vazut un indicator cu Gerlospass si imi aduc aminte ca in seara anterioara brasovenii mi-au zis ca au descoperit un drum frumos alternativ pasului clasic asa ca am luat-o pe acolo si nu am regretat.

 

P1030559.jpg

P1030561.jpg

P1030563.jpg

 

Intr-un final am ajuns la Kaprun. Am oprit intai la reprezentanta BMW unde am avut norocul sa-mi gasesc si ultimul accesoriu ce-mi lipsea la motocicleta, capacelul de cadru dreapta, de la Wunderlich, apoi mi-am spalat motocicleta ca era plina de praf dupa care m-a luat foamea asa ca am luat masa pe terasa restaurantului meu prefertat, Dorfkrug (prietenii de la Turele I si III stiu de ce ;) ), cu vedere catre Kitzsteinhorn.

 

P1030564.jpg

 

Apoi am taiat-o catre casa pe un traseu ocolit, numai prin munti, fara autostrada.

Ultima poza a excursiei am facut-o la lacul Traunsee:

 

P1030566.jpg

 

Mai lunga imi parea calea acum la-ntors acasa si ma gandeam ca urma o saptamana cu destula treaba la birou... :unsure: dar am lasat in urma inca destule lucruri de vazut asa ca ma voi intoarce cu siguranta.

 

Foarte posibil Tura V din iunie 2012 va cuprinde si multe din aceste frunuseti, Elvetia sigur va fi in program, inclusiv urcare cu trenul cu cremaliera pe Jungfrau; dar pana atunci mai e destul. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super pozele, dl Vlad. Si tura. Felicitari! Te invidiez pt timpul liber si pt faptul ca esti in "miezul problemei" ! Imediat un pas, un ghetar, drumuri "naspa", motoreta naspa, ce mai , esti de plans...:blbl:

 

 

" DRIVE FAST, BUT DRIVE SAFE! "

 

Sa stii ca unora chiar le e dor de drumuri NASHPA pe bune...prea mult asfalt dauneaza placerilor. Vrem la noroaie :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea persoanelor care au trait starea de NDE (adica au murit si au inviat) si au ajuns la portile raiului descriu peisaje foarte asemanatoare cu ce este acolo : munti maiestuosi cu creste stralucind alb orbitor , pajisti cu iarba incredibil de verde , o stare de beatitudine si liniste deplina , lipsa dorintei de a se intoarce pe Pamant .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte posibil Tura V din iunie 2012 va cuprinde si multe din aceste frunuseti, Elvetia sigur va fi in program, inclusiv urcare cu trenul cu cremaliera pe Jungfrau; dar pana atunci mai e destul. :grinbandit:

 

Scria cu cateva posturi in urma. :moron:

De unde ai scos-o cu august?? Va ramane, traditional deja, in iunie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scria cu cateva posturi in urma. :moron:

De unde ai scos-o cu august?? Va ramane, traditional deja, in iunie.

 

:blbl: Bateam si eu un apropo,nu stiu daca in iunie o sa fiu liber :( .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai te aranjezi de acum ca la sfarsitul lui iunie-inceputul lui Iulie sa fi gata!

 

Sincer, daca ar fi dupa capul meu, cea mai frumoasa perioada este in septembrie.

Saptamana asta de exemplu sunt iar in Tirol si este o vreme de vis, numai soare si 22-24gr; bineinteles, sunt o grmada de bikeri care profita de vremea si peisajele astea.

Problema cu septemebrie este insa ca nu prea are lumea rabdare pana atunci.

La Tura II in sept. 2009 vremea a fost ideala si nu ne-a plouat niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, daca ar fi dupa capul meu, cea mai frumoasa perioada este in septembrie.

Saptamana asta de exemplu sunt iar in Tirol si este o vreme de vis, numai soare si 22-24gr; bineinteles, sunt o grmada de bikeri care profita de vremea si peisajele astea.

Problema cu septemebrie este insa ca nu prea are lumea rabdare pana atunci.

La Tura II in sept. 2009 vremea a fost ideala si nu ne-a plouat niciodata.

 

nici o problema.........organizeaza doua ture,.....!!!!!!

sunt deacord cu tine si eu am fost in septembrie in tirol,este super frumos.

propun un traseu pentru la anu:Serbia,Muntenegru,Croatia,Slovenia,Italia,dupa care urcam in munti pe unde vrei tu.....cu conditia ca tura sa o incepem in sensul asta.eventual tura sa inceapa la Belgrad(ideea este sa nu mai pierdem timpul cu drumul pana la Wiena)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici o problema.........organizeaza doua ture,.....!!!!!!

sunt deacord cu tine si eu am fost in septembrie in tirol,este super frumos.

 

In 2009 am organizat Tura II in sptembrie, dupa Tura I din iunie.

Desi vremea si peisajele sunt poate chiar mai frumoase in septembrie, oamenii sunt deja dupa vacanta si nu prea mai au zile zile de concediu si/sau resurse financiare. Iar cei care vin in iunie nu prea ar avea rabdare pana in septembrie.

Iar ideea cu 2 ture intr-un an nu este asa simpla nici pt. mine deoarece si eu imi doresc sa fac atatea (inclusiv fara moto, ca acum) si cele 5 saptamani de concediu nu-mi sunt suficiente. :rolleyes:

 

propun un traseu pentru la anu:Serbia,Muntenegru,Croatia,Slovenia,Italia,dupa care urcam in munti pe unde vrei tu.....cu conditia ca tura sa o incepem in sensul asta.eventual tura sa inceapa la Belgrad(ideea este sa nu mai pierdem timpul cu drumul pana la Wiena)

 

Ceea ce propun eu este pentru zona Alpilor unde sunt inca foarte multe lucruri si locuri frumoase de vazut; pe alte tari nu ma bag. Insa daca sunt mai multi care vor sa lege Tura in Alpi (inainte sau dupa) cu altceva, eu pot sa fiu flexibil si sa tin cont de asta la planificare in asa fel incat sa fie mai usor si pt. ei. (asa cum am facut de exemplu anul asta cand o parte m-au rugat sa se termine Tura in Italia ca sa poata pleca mai usor spre sud)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici o problema.........organizeaza doua ture,.....!!!!!!

 

Te mananca, te mananca....d-le

Ce se mai aude cu tura in jurul Marii Negre?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, daca discutiile incep in septembrie pentru o tura ce urmeaza sa se intample anul viitor in iunie, iertati-ma dar ne cam ''mananca" pe toti. :moto:

Asa ca, faceti cererile de concediu si nu mai stati pe ganduri. :lol:

 

Vlad, de data asta vreau sa fiu eu primul care se inscrie la tura de Elvetia !

Nu glumesc ! :nono:

I'am in.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...