Sari la conținut

Accident pe Splai


DragosKTM
 Share

Postări Recomandate

Iata ca ni se intampla si noua sa lovim pe altii mai mici :(

 

Treceam azi dimineata pe Splai, prin dreptul primariei (provizorii) si asta am vazut. Nu stiu stiu cine a fost de vina sau alte detalii, ca m-au ushuit politistii. Numarul motocicletei implicate se vede in ultima poza.

 

PS. Eram pe bicicleta... :|

post-2066-0-22432800-1314789809_thumb.jpg

post-2066-0-12443100-1314789820_thumb.jpg

post-2066-0-12748600-1314789830_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am trecut si eu pe acolo cand il suiau pe biciclist cu targa in salvare. Pe motociclist nu l-am vazut intr-o prima faza, asa ca am intrebat un politist daca e nevoie de ajutor si mi-a zis ca nu e cazul. Cand sa plec l-am vazut si pe motociclist care vorbea la telefon in timp ce se plimba pe acolo, si parea cat se poate de intreg, la fel ca si motocicleta.

 

Bicicleta era la vreo 10 metri de trecerea de pietoni semaforizata din dreptul intrarii in Politehnica (podul de la Maxx), pe sensul spre Semanatoarea, dar se cam observa si din poze, pentru cei care stiu zona.

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shit! Si eu care visam la un KTM ca astea nu au parte de accidente...

:rusinica:

Poate posteza omu' ce anume s-a intamplat acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu bine zona, biciclistul nu avea ce cauta acolo. Legea ii interzice sa mearga pe sosea atata timp cat exista o pista de biciclete, care e chiar pe trotuarul de pe chei.

 

 

Daca sunt masini parcate pe trotuar cum se intampla de obicei..poate n-avea omu de ales :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu bine zona, biciclistul nu avea ce cauta acolo. Legea ii interzice sa mearga pe sosea atata timp cat exista o pista de biciclete, care e chiar pe trotuarul de pe chei.

esti varza. legea recomada biciclistilor sa mearga pe pistele special amenajate...

 

Shit! Si eu care visam la un KTM ca astea nu au parte de accidente...

:rusinica:

Poate posteza omu' ce anume s-a intamplat acolo...

asta daca sunt duse pe acolo pe unde le e menirea, la iarba verde si prin padure, nu pe asfalt... pe asfalt am auzit ca o iau razna si se tampesc (da'i doar un zvon)

Editat de vintze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti varza. legea recomada biciclistilor sa mearga pe pistele special amenajate...

 

Varza esti tu, mai citeste Codul Rutier:

 

Reguli pentru alti participanti la trafic

1. Circulatia bicicletelor si a mopedelor

Art. 160. + (1) Bicicletele si mopedele, atunci cand circula pe drumul public, trebuie conduse numai pe un singur rand.

 

(3) Daca pe directia de deplasare exista o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare, conducatorii vehiculelor prevazute la alin. (1) sunt obligati sa circule numai pe aceasta pista. Se interzice circulatia altor participanti la trafic pe pista pentru biciclete.

 

Deci dupa lege nici macar cu scuterul nu ai voie acolo daca ai pista de biciclete.

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce lege si ce articol?

Prin regulament zice ceva de genul ca daca exista o pista de biciclisti sau o poteca laterala (?) biciclistii si conducatorii de moped sunt obligati sa mearga pe acolo. Fiind in regulament e de fapt o recomandare ca de fapt nu exista sanctiuni. Asa ca eu o aplic cum imi convine cand sunt pe moped: daca merge pe drum si ne dam tare ne dam tare (adica 50km/h), daca traficul e blocat uneori ma dau brusc lovit ca sunt biciclist (de exemplu pe Prezan de la nasture la Arcul de Triumf) si ma dau pe pista cu 20km/h ca am voie. Din pacate cu motocicleta nu e voie sa faci fente din astea, cel mult te poti da lovit si sa mergi cu 5-10km/h sa zici ca esti in cautarea unui loc de parcare pe trotuar ca asta ai voie, cu conditia sa nu blochezi pista aia si sa lasi macar 1 metru pentru pietoni...

 

Varza esti tu, mai citeste Codul Rutier:

 

Reguli pentru alti participanti la trafic

1. Circulatia bicicletelor si a mopedelor

Art. 160. + (1) Bicicletele si mopedele, atunci cand circula pe drumul public, trebuie conduse numai pe un singur rand.

 

(3) Daca pe directia de deplasare exista o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare, conducatorii vehiculelor prevazute la alin. (1) sunt obligati sa circule numai pe aceasta pista. Se interzice circulatia altor participanti la trafic pe pista pentru biciclete.

 

Deci dupa lege nici macar cu scuterul nu ai voie acolo daca ai pista de biciclete.

Ma tog, prin alte parti prin regulament spun ca mopedul e un fel de bicicleta si trebuie sa se dea pe pista de biciclete. E o lege pe care nu o intelege exact nimeni, cred ca nici aia care au facut-o nu stiu exact ce balauri colcaie acolo in strafund. Cel mai important e ca daca nu omori mai mult de 2 oameni si nu esti baut tare scapi cu suspendare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce lege si ce articol?

 

Nu-mi vine sa cred ca ai carnet (daca ai) :baldy:. La fel si ala de zicea ca sunt varza. Am zis mai sus articolul de lege, dar de fapt altceva vroiam sa zic: CITITI naibii Codul Rutier inainte sa aruncati pocnitori pe forum. Greu de crezut ca sunt coleg de trafic cu astfel de specimene ... si scuterist daca erai (ceea ce presupune ca ai absolvit cursul de legislatie) si tot stiai treburile astea. No, asta e, sper sa nu ma intalnesc cu voi in trafic si sper sa va ia Garcea carnetul cat mai repede ! Nu-l meritati !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tog, prin alte parti prin regulament spun ca mopedul e un fel de bicicleta si trebuie sa se dea pe pista de biciclete. E o lege pe care nu o intelege exact nimeni, cred ca nici aia care au facut-o nu stiu exact ce balauri colcaie acolo in strafund. Cel mai important e ca daca nu omori mai mult de 2 oameni si nu esti baut tare scapi cu suspendare...

 

Da, le-au facut varza, era inainte si ciclomotor parca dar le-au reunit:

 

21. moped – vehiculul, cu două, trei sau patru roți, a cărui viteză maximă prin construcție nu depăÂşeÂşte 45 km/h Âşi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăÂşeÂşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kw;

 

Deci iti dai seama ? Sa zicem ca ai o jucarie de ATV inmatriculat ca moped, ca legea permite ... pai tushti cu el pe pista de biciclete, nu ? Ca asa te obliga legea ...

 

In concluzie cand mai prindeti pietoni sau biciclisti pe strada puteti da peste ei, sa se invete minte si alta data sa mearga pe pista speciala.

 

Daca exista pista aia, poti sa dai peste ei linistit, nu incalci nici un articol din Codul Rutier, in schimb te baga la vatamare corporala sau ucidere din culpa, crezi ca scapi ?

 

Stiu bine zona, biciclistul nu avea ce cauta acolo. Legea ii interzice sa mearga pe sosea atata timp cat exista o pista de biciclete, care e chiar pe trotuarul de pe chei.

 

Revin, dupa ce mi-am mai actualizat informatiile. Acolo ERA o pista de bicicleta inainte de construirea pasajului basarab, care se pare ca au desfiintat-o din cauza santierului de mai sus, ala cu strapungerea pana pe A1. Pleca de la Lujerului si se termina in centru, am folosit-o de atatea ori pe bicicleta. Deci n-au mai refacut marcajele si au scos indicatoarele.

 

Prin urmare, discutia de mai sus a fost inutila si imi cer scuze pentru dezinformarea involuntara, mea culpa.

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bateti campii, pe acolo NU e pista de biciclete, se vede si din poze :|

Sau poate e o pista secreta ca aia de pe Petricani? A fost cu 2-3 saptamani un accident pe Petricani unde un motociclist care mergea tare si anapoda a lovit un biciclist si cica are dreptate ca biciclistul nu avea ce sa caute pe acolo, dar sa vezi minunea semnelor de circulatie din Romania aia ca pista e secreta si nu e semnalizata in nici un fel. De fapt daca stai in cartier si mergi pe jos sau daca te dai in tramvaiul 16 poti sa vezi ca pe trotuar e o linie pe mijloc si sunt niste semne pe acolo care arata ca chestia aia ar trebui impartita de biciclisti si de pietoni. Dar numai pentru cunoscatori, ca nu ai cum sa ghicesti ca e pista acolo ca nu exista absolut nici o tabla legata de chestia asta. E cam ca Area 52 de la americani unde cica colcaiau OZN-uri cu ceva vreme in urma si aia zic ca baza nu prea exista...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bateti campii, pe acolo NU e pista de biciclete, se vede si din poze :|

 

Si eu ce-am zis mai sus ? Acolo a fost pe vremuri una, s-a laudat si Oprescu cu ea cand i-a tras dungile pe asfalt. Nu stiam ca au desfiintat-o ca n-am mai circulat cu bicicleta de ceva timp.Ce naiba, n-ai citit Eminescu ? Ca in poeziile lui, asa e si cu pista:

 

Era, pe când nu s-a zărit,

Azi o vedem, si nu e. :bounce:

 

@Petru Moldovan, da, tin minte cazul cu pista de la Petricani. aia exista numai in acte si hartile primariei ca in realitate oha marcaje, oha indicator. Dar era pista. Probabil asa si aici.

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asadar... despre protagonistii accidentului, poate oameni fiind si ei ("nu numai noi astia care nu gresim niciodata mai ales din spatele monitorului:...) ..se mai stie ceva despre ei,despre sanatatea lor, chestii d'astea "exagerat de marunte" ?

 

of-offf ...mai-maii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. NU mai bateti campii cu pista, ca nu e cazul aici (ca a si disparut oricum).

 

2. Din barfe: se pare ca unul dintre ei nu a respectat culoarea rosie a semaforului de pietoni de la podul pietonal Regie. Biciclistul a coborat de pe pod, cu intentia sa traverseze si sa intre in campusul Politehnica si... mai departe se vede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi vine sa cred ca ai carnet (daca ai) :baldy:. La fel si ala de zicea ca sunt varza.[..]No, asta e, sper sa nu ma intalnesc cu voi in trafic si sper sa va ia Garcea carnetul cat mai repede ! Nu-l meritati !

 

Prin urmare, discutia de mai sus a fost inutila si imi cer scuze pentru dezinformarea involuntara, mea culpa.

 

Scuze acceptate.

 

2. Din barfe: se pare ca unul dintre ei nu a respectat culoarea rosie a semaforului de pietoni de la podul pietonal Regie. Biciclistul a coborat de pe pod, cu intentia sa traverseze si sa intre in campusul Politehnica si... mai departe se vede.

Pai pe partea podului dinspre Poli nu-s trepte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...