Sari la conținut

Transalpina


NarciusZ
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,

 

Vin si eu, vreau sa vad (la lumina zilei, nu a farului :) Transalpina din nou.

Singura portiune cu emotii va fi urcarea pe piatra aia din pozele din pagina 2. Cand am fost pe 13-14 august, mi-am cam tremurat

ghidonu (si nu numai), si asta pe coborare. E o portiune scurta, ~1km, restul de 4-5 e pamant nivelat.

 

Raman peste noapte.

Vreamea pare perfecta peste tot (B, DB, AG, VL, SB, BV, PH), deci nu vreau sa ratez weekendu, e valoros in perioada asta.

 

Intrebari:

1) Pe ce varianta ne intoarcem ? As prefera sa nu fie pe TF, si din cauza aglomeratiei de w/e (5km de fiecare parte trafic, masini parcate de ambele parti) si din cauza ultimilor 20km de bombardament inspre baraju Vidraru.

 

2) Cu dormitul, Ranca e FULL in w/e, eu unul nu-as conta pe cazare acolo.

Dar, daca facem o rezervare (daca se mai poate) si stim cam cati suntem, cred ca e ok.

 

Ionut,

 

acum am inteles ca portiunea cu piatra de care ziceam e de fapt o scurtatura (intre Sugag si Jina, prin Poiana Sibiului, parca), deci o putem evita.

 

Ar fi posibila cazare la Obarsia Lotrului, vezi poze mai jos, insa n-am nici o data de contact.

post-346-0-27316600-1316163458_thumb.jpg

post-346-0-06008800-1316163467_thumb.jpg

post-346-0-61154500-1316163473_thumb.jpg

Editat de Angrenaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care vom innopta suntem 6 pana acum, daca nu va mai interveni ceva...,cu cazarea cred ca pe la Obarsia Lotrului ar fi mai ok., pana la Ranca ar fi cam scurt pentru o zi. Deci, pentru cei care vom ramane peste noapte, maine la ora 9.00-9.30 la Petrom Iuliu Maniu, langa Mc Donalds...traseul nu este batut in cuie, mai vorbim maine dimineatza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mers careva varianta scurta Valcea-Horezu-Novaci-Ranca-Voineasa-Brezoi-Valcea-Bucuresti? Se pierde mult din peisaj sau e de ajuns daca vezi atata? :rolleyes:

Ca mi se pare prea lunga varianta pana la Sebes si intors intr-o zi.

 

Exact pe ruta asta mergem noi maine. Cei de la ora 8, cu intoarcere sambata seara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci gata niko s-a rezolvat vii cu noi .. treci sa ma iei si pe mine diseara sa recuperez mobra si sa vdm daca e ok pt maine :)

app .. frate sunt eu defecta? mie mi se pare super ok ca e pe urcare si nu pe coborare piatra aia .. pe urcare gazul e prietenul tau (sau cel putin asa m-am obisnuit de la motocross) .. in schimb pe coborare inca am oarecare frica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci gata niko s-a rezolvat vii cu noi .. treci sa ma iei si pe mine diseara sa recuperez mobra si sa vdm daca e ok pt maine :)

app .. frate sunt eu defecta? mie mi se pare super ok ca e pe urcare si nu pe coborare piatra aia .. pe urcare gazul e prietenul tau (sau cel putin asa m-am obisnuit de la motocross) .. in schimb pe coborare inca am oarecare frica

Repede a concluzionat ea! :P Bine, vorbim si negociem!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum m-am intors de pe Transalpina. Cam dezamagit. Luna trecuta cand am facut-o dinspre Novaci spre Sebes, drumul era rau pe o portiune de aprox 3 km din 130 km cati are.acum e destul de rau ca se lucreaza si toarna inca un strat de asfalt, E plin de pietris si nisip nu poti sa te inclini pe curbe ca e foarte mult nisip,asa in medie sunt vreo 20 km de portiuni rupte. Astia au stricat drumu si acolo unde era bun,probabil pt a-l face mai bun cu asfalt proaspat. Portiunea dinspre Novaci cam pana in statiunea aia de pe drum cred ca pe la Ranca e buna ,dupa incepe calvaru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Eu nu mai merg pe TA, o sa merg spre Focurile Vii, in Vrancea (topic aici).

As fi vrut sa merg, dar cu guma spate la limita plasei, pe urcarea aia cu piatra

si mai nou, zona aia de 20km in lucru cu nisip, parca n-as vrea sa-mi inchei brusc sezonul.

 

Bafta si mergeti cu atentie.

 

Drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luati-va de ploaie, si citeva tricouri subtiri de bumbac pt. dedesubt, in caz ca nu va place frigul! Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca a ajuns toata lumea acasa cu bine pana la urma...A fost cea mai lunga zi de moto din cariera mea, din cauza evenimentelor si pauzelor nenumarate, plus grupul prea mare pentru a fi omogen.

Oricum, interesant, peisajul este frumos, urcarea aia pe la Novaci pana la Ranca e chiar misto, iar asfaltul e oglinda - zici ca te dai pe Amkart.

 

Bucata de la Obarsia Lotrului la Voineasa e horror, un fel de Transfagarasean pe partea Curtea de Arges.

Faptul ca trebuie mers 200km dus si 200km intors doar ca sa ajungi acolo face traseul obositor.

 

Salutari la toata lumea si mai asteptam poze!

 

P.S. Vad ca poza cu Jedi supraponderal in levitatie ai pus-o printre primele! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca a ajuns toata lumea acasa cu bine pana la urma...A fost cea mai lunga zi de moto din cariera mea, din cauza evenimentelor si pauzelor nenumarate, plus grupul prea mare pentru a fi omogen.

Oricum, interesant, peisajul este frumos, urcarea aia pe la Novaci pana la Ranca e chiar misto, iar asfaltul e oglinda - zici ca te dai pe Amkart.

 

Bucata de la Obarsia Lotrului la Voineasa e horror, un fel de Transfagarasean pe partea Curtea de Arges.

Faptul ca trebuie mers 200km dus si 200km intors doar ca sa ajungi acolo face traseul obositor.

 

Salutari la toata lumea si mai asteptam poze!

 

P.S. Vad ca poza cu Jedi supraponderal in levitatie ai pus-o printre primele! :crack:

 

Foarte frumoasa excursia noastra,exceptand cele 2 incidente, dar ne bucuram ca baietii sunt ok. Ca sa incheiem seara in stil mare, am mai facut un popas pe A1,dupa ce am oprit in benzinarie si ati trecut pe langa noi, Bogdan(cu xt'ul) a facut pana si am avut ocazia sa testam kitul de pana...asta ca tot intrebai ce e in rucsacul acela mare:) revenim cu poze curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumoasa excursia noastra,exceptand cele 2 incidente, dar ne bucuram ca baietii sunt ok. Ca sa incheiem seara in stil mare, am mai facut un popas pe A1,dupa ce am oprit in benzinarie si ati trecut pe langa noi, Bogdan(cu xt'ul) a facut pana si am avut ocazia sa testam kitul de pana...asta ca tot intrebai ce e in rucsacul acela mare:) revenim cu poze curand.

Nu pot sa cred, deci aventura a continuat! :laugh:

Eu nu v-am vazut in timp util ca sa opresc, apoi m-am gandit ca iar n-a pus careva benzina si ca de aia v-ati oprit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...