Sari la conținut

Ploiesti -Kiev-Moscova


22iulian
 Share

Postări Recomandate

Deocamdata stadiu de proiect Mai 2012.

Ar fi vreo 2000 de km dus

Durata : 2 zile dus , cazare o noapte in capitala Ucrainei

Pentru Moscova alocam 2-3 zile...

Apoi acasa.

 

Formatie restransa,4-6 motoare, se merge cu pasageri ,motoare touring.

 

Dati cu sfaturi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima parere .....de carcotas

 

NU ajungi in MOSCOVA in 2 zile

 

1. ai undeva la 2400 km

2. ai sau aveti pasager

3. drumurile sunt f dure ma ref la beton si iti rupe mainile

4. nu e autostrada de vest!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! sa te urci pe 1600 si sa pui pilotul automat la 140...... iar tu sa dormi

 

ps. in schimb mi.ar place o poza cu BMW - meu in piata rosie cu kremlinul in fundal....

 

:cheers:

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar aseara am vazut o emsiune pe RTL dedicata violentei din trafic in Rusia; sa vezi acolo "filme"... unele insa se terminau chiar repede, pac-pac :grinbandit: pica omu' lat jos (chiar si militieni) si gata. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alooo

INVIDIOSILOR :crack:

 

daca asta cu tancul a putut

eu cu BMW de ce NU?????????????????????????:banana:

 

si sa nu uit

daca ajungi in chisinau si nu bagi nasul aici :friends:

 

DEGEABAAAA

 

Degustare de vinuri din ”colectia de aur” a Moldovei

Prezenta la Chisinau le-a oferit baimarenilor si prilejul de a vizita cea mai lunga crama din lume. Vizita delegatiei din Baia Mare la combinatul de vinuri de la Milestii Mici, situat la circa 20 kilometri de Chisinau, a fost insa prea scurta pentru ca baimarenii sa poata parcurge intreaga crama.

crama%20Chisinau%2001.jpg

Aceasta a intrat in anul 2007 in Cartea Recordurilor, dupa ce a fost validata ca fiind cea mai lunga din lume si cu cea mai mare capacitate de depozitare. Invitatii au avut, totusi, ocazia sa deguste din vinurile aflate in ”colectia de aur” a Republicii Moldova, insa numai cateva pentru ca in total in crama sunt circa 2 milioane de butelii, alese ”pe spranceana”.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata stadiu de proiect Mai 2012.

Ar fi vreo 2000 de km dus

Durata : 2 zile dus , cazare o noapte in capitala Ucrainei

Pentru Moscova alocam 2-3 zile...

Apoi acasa.

 

Formatie restransa,4-6 motoare, se merge cu pasageri ,motoare touring.

 

Dati cu sfaturi !

 

Nu poti ajunge la Moscova in 2 zile. Ai drumuri grele adica cu denivelari multe, gropi, vama etc. Daca ma gandesc bine cred ca nici la Kiev nu ajungi pana seara (depinde de viteza si cat de repede treci vama) dar nu vreau sa te descurajez. Grija mare in zona cu sicanele in trafic, mai toti au arme cu glont (nu cu bile), si chiar le folosesc. Alimenteaza cat mai des pentru ca autostrada intre Kiev si Moscova nu-i ca-n vest, poti merge multi km pana la urmatoarea statie peco, iar noaptea nu-i circulata, pregateste ceva maruntis pt militieni, evita Transmistria, iar pt Moscova pregateste ceva bani ca-i tare scumpa.

Incearca sa recalculezi timpul si bugetul pt aceasta calatorie.

As merge si eu dar nu ma tine buzunarul si nici motorul atata drum.

Toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti ajunge la Moscova in 2 zile. Ai drumuri grele adica cu denivelari multe, gropi, vama etc. Daca ma gandesc bine cred ca nici la Kiev nu ajungi pana seara (depinde de viteza si cat de repede treci vama) dar nu vreau sa te descurajez. Grija mare in zona cu sicanele in trafic, mai toti au arme cu glont (nu cu bile), si chiar le folosesc. Alimenteaza cat mai des pentru ca autostrada intre Kiev si Moscova nu-i ca-n vest, poti merge multi km pana la urmatoarea statie peco, iar noaptea nu-i circulata, pregateste ceva maruntis pt militieni, evita Transmistria, iar pt Moscova pregateste ceva bani ca-i tare scumpa.

Incearca sa recalculezi timpul si bugetul pt aceasta calatorie.

As merge si eu dar nu ma tine buzunarul si nici motorul atata drum.

Toate bune.

 

Pai Viamichelin zice ca sunt sub 2000 de KM.

As putea pleca dimineata din Romania,..cat mai dinspre nord

 

post-27837-0-75441500-1317638630_thumb.jpg

 

In Red Square au mai fost si altii...sau macar pe langa

 

 

multistrada_1200_piazza_rossa.jpg

 

Editat de 22iulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai Viamichelin zice ca sunt sub 2000 de KM.

As putea pleca dimineata din Romania,..cat mai dinspre nord

 

post-27837-0-75441500-1317638630_thumb.jpg

 

 

 

mosule....

 

DACA VREI POTI!!!!!!!!!

 

-depinde acum in ce conditii de oboseala, stres merita sa te chinui si nu tu care esti la ghidon ci mai mult pasagerul

 

mie imi da undeva intre 900 si 1000 pana la kiev

 

si daca tot sunt la dracul in carti

 

m.as baga si al o riga...la lituanience...

 

si apoi as cobora prin POLONIA sa.mi iau niste chiloti ca s.au cam rupt de la ultima tura :crack:

 

si dupa acasica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..... sa.mi iau niste chiloti ca s.au cam rupt de la ultima tura :crack:

 

si dupa acasica

 

Bine bre!

Da' cica se gasesc si sosete flausate frumusele la tarabele din fata de la Ermitaj,...asa ca facem un mic ocol si prin St.Petersburg.

Coboram apoi prin Riga.

Iti iei "gogosari" din Varsovia...si apoi acasica.

 

Total 2 saptamani !

 

Te bagi ?

Hai ca vorbim si cu gasca turceasca !

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi buna o calatorie un pic mai lunga, si in Kiev sunt o gramada de locuri de vizitat si de vazut. Ar fi pacat sa treceti pe acolo si sa nu stati macar o zi interaga si in Kiev.

Si 2 zile pentru drum este prea putin, in primul rand ca nu iti permit peste tot drumurile sa mergi cu viteza mai mare de 120-130km/h (chiar si cu Adventure). Chiar daca scoate o viteza medie de 90km/h, tot va terbui sa mergeti cam 20 de ore in total (sunt vreo 1800km). Dar mai puneti si vamile, eventualele opriri, etc, si 2 zile devine prea putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e imposibil. Poti ajunge la Moscova in 2 zile cu plecare de undeva de la granita cu Ukraina. Dar intrebarea este daca merita atata efort (oboseala). In Ukraina am intalnit multi nemti si polonezi care mergeau spre Moscova, pe motoare, deci nu trebuie sa te descurajezi. Chisinau - Moscova, mers non stop, 2 soferi care fac drumul cel putin 1 data pe luna, timp 24 ore, mancat semvisuri la volan, oprire doar pt alimentare, viteza medie 120 km/ora. Si da merita si Kiev-ul macar o zi.

Daca imi schimb mobra cu ceva touring m-ar interesa si pe mine calatoria.

Alegerea este a ta.

Editat de ares_mlnmr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iulian,de ce sa mai asteptam pina la anul.Hai acum daca nu pina la Moscova,macar pina la Kiev sau Lyvov.Vremea este perfecta.

 

 

UNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII mai au si JOBURI

asa de (cuvant urat) dar AU

plus ca daca te uiti pe vreme

 

pe sus ploua de ceva timp

cat de curand o da in zapada

 

 

Prognoza pentru Miercuri, 05 octombrie

Noaptea

18.gif Minim: 5°C (5°C)

Ploaie

Ziua

18.gif Maxim: 13°C

(Minim: 5°C )

Ploaie

 

 

Prognoza pentru Miercuri, 05 octombrie

Noaptea

18.gif Minim: 5°C (5°C)

Ploaie

Ziua

18.gif Maxim: 13°C

(Minim: 5°C )

Ploaie

 

 

Prognoza pentru Miercuri, 05 octombrie

Noaptea

18.gif Minim: 5°C (5°C)

Ploaie

Ziua

18.gif Maxim: 13°C

(Minim: 5°C )

Ploaie

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Everything's possible if you get up andf give it a go!

 

E greu dar se poate. Parerea mea e ca iti trebuie o zi de refacere, dupa...

 

la anu plec incolo singur (spre nordkapp) si trec prin kiev si minsk.

 

uite planificarea daca-ti foloseste la ceva, din bucuresti pana-n kiev, 945km.

 

NordkappDay1.jpg

eu plec pe 21 iulie

 

 

apoi din kiev ai inca 900 sau 940 pana-n moscova, cam asa zice atlasul meu:

 

Kiev-Moscow.jpg

 

apropo, la rusi trebe viza, invitatie etc...

post-5820-0-96641300-1317647759_thumb.jpg

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. benzinării sunt la tot pasul! 1 eu /litru (aprox) in Ucraina. 2,7 ron / litru în Rusia.

2. !!!! nu depăÂşiți pe linia continuă!!! Drumurile sunt late Âşi dacă stai în spetele cuiva acel cineva vă v-a face loc să-l depăÂşiți fără să treceți peste linia continuă.

3. drumurile sunt BUNE!!!! dacă mergeți pe Siret. Dacă mergeți ChiÂşinău Âşi Transnistria stați foarte foarte mult prin granițe.

4. trebuiesc Vize.

5. Âşoferii sunt mai atenți în trafic ca în România!

6. Drumurile-s foarte drepte. Puteți să vă luați cauciucuri pătratice.

7. Pe la Siret se poate trece brusc în Ukraina. De asemenea e foarte fain Âşi prin Sighetul Marmației de trecut la Ucrainieni (zona e mai muntoasă) Âşi drumul o să vă ducă prin Centru Geografic al Europei.

8. Nu foarte departe de Kiev e Âşi Cernobâlu. (100-200km) Trebuie să vă documentați dacă vreți cum se poate ajunge pe acolo. În principiu e interzis. Dar cu Âşpăgi se poate orice. Dezavantaju e că sunt vre-o 10 bariere până în Cernobâl Âşi dacă dai Âşpagă la toate o să ieÂşi destul de scump.

9. Cu polițaii o ți întruna că nu-i înțelegi!!! VorbeÂşti cu ei doar în RomâneÂşte sau Engleză. Chiar dacă Âştii ceva rusă nu o folosi. Dacă nu ai greÂşit nasol o să scăpați fără să scoateți bani.

Editat de sebicozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8. Nu foarte departe de Kiev e Âşi Cernobâlu. (100-200km) Trebuie să vă documentați dacă vreți cum se poate ajunge pe acolo. În principiu e interzis. Dar cu Âşpăgi se poate orice. Dezavantaju e că sunt vre-o 10 bariere până în Cernobâl Âşi dacă dai Âşpagă la toate o să ieÂşi destul de scump.

 

Sunt 100 km, si nu trebuie sa dai spaga. Se merge numai cu agentiile de turism autorizate. E scumput, dar parerea mea este ca merita. Cand am fost noi, eram cam $70 parca, acum am inteles ca e mai ieftin.

 

Cu spaga nu intri acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O astfel de excursie m-ar interesa si pe mine, la anul, cu conditia sa stam 2-3 zile in ambele orase (Kiev si Moscova).

Acum deja ar fi probabil prea frig.

In ceea ce priveste drumul, in conditii de europa de est nu este indicat sa faci mai mult de 800 km/zi, deoarece dupa ca. 10 ore de drum nivelul de concentrare scade si este periculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Tot ce zice Sebicozaurus e cit se poate de adevarat. Eu locuiesc acum la Moscova si am facut drumul in ambele sensuri pe moto. 3 zile lungi. Evitati Transnistria ca trebuie sa faceti formalitati de vama.

Kiev merita vizitat , e un oras frumos. 2 zile sint de ajuns. Ca si pentru Moscova, nu e un oras turistic. Cum ar fi St Petersburgul.

Va trebuie viza pe baza unei invitatii de la o agentie de turism (adica trebuie sa gasiti un hotel ieftin). Cazarea e cea ma scumpa chestie dintr-o asemenea excursie. In rest e cam ca la noi. Restaurantele sint un pic mai scumpe. Dar scutiti mult cu benzina, echivalent a 2.7 lei.

Daca va hotariti sa veniti si daca mai sint pe aici, discutam mai in primavara de traseu optim. Mai intreb bikeri pe aici pentru niste drumuri frumoase. S-ar putea sa fac si eu drumul din nou spre Moscova, sa aduc din nou motorul. Probabil in Mai.

A, si uitati de calatorie intre Sep si Mai. Mai ar fi prima luna cu vreme normala de dat in Moscova.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Tot ce zice Sebicozaurus e cit se poate de adevarat. Eu locuiesc acum la Moscova si am facut drumul in ambele sensuri pe moto. 3 zile lungi. Evitati Transnistria ca trebuie sa faceti formalitati de vama.

Kiev merita vizitat , e un oras frumos. 2 zile sint de ajuns. Ca si pentru Moscova, nu e un oras turistic. Cum ar fi St Petersburgul.

Va trebuie viza pe baza unei invitatii de la o agentie de turism (adica trebuie sa gasiti un hotel ieftin). Cazarea e cea ma scumpa chestie dintr-o asemenea excursie. In rest e cam ca la noi. Restaurantele sint un pic mai scumpe. Dar scutiti mult cu benzina, echivalent a 2.7 lei.

Daca va hotariti sa veniti si daca mai sint pe aici, discutam mai in primavara de traseu optim. Mai intreb bikeri pe aici pentru niste drumuri frumoase. S-ar putea sa fac si eu drumul din nou spre Moscova, sa aduc din nou motorul. Probabil in Mai.

A, si uitati de calatorie intre Sep si Mai. Mai ar fi prima luna cu vreme normala de dat in Moscova.

 

 

multumim de sfaturi

daca totul e ok pana la anul

AR FI O CALATORIE CLAR DE FACUT :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De Moscova - St Petersburg stiu doar ca se poate face in vreo 8 ore pe autostrada. Eu am fost doar cu trenul. Pot sa aflu detalii despre locuri de vazut pe drum.

Fiind mai la Nord, deci mai rece, prin Iunie incepe sezonul de St Petersburg (nopti albe etc). Si mai la nord de St Pete e Karelia. Aia merita cu prisosinta. Am vazut la niste prieteni bikeri de aici un film facut anul trecut pe acolo. Incredibile lacurile! Si daca vrei sa te intinzi la drum poti chiar sa ajungi la Capul Nord, Norvegia, prin Rusia :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De Moscova - St Petersburg stiu doar ca se poate face in vreo 8 ore pe autostrada. Eu am fost doar cu trenul. Pot sa aflu detalii despre locuri de vazut pe drum.

Fiind mai la Nord, deci mai rece, prin Iunie incepe sezonul de St Petersburg (nopti albe etc). Si mai la nord de St Pete e Karelia. Aia merita cu prisosinta. Am vazut la niste prieteni bikeri de aici un film facut anul trecut pe acolo. Incredibile lacurile! Si daca vrei sa te intinzi la drum poti chiar sa ajungi la Capul Nord, Norvegia, prin Rusia :-)

 

locuri de campare sunt?

eu ma gandisem (si planificasem pana la ultimul detaliu) la chisinau-kiev-minsk-vilnius-riga-talinn-helsinki-nordkapp si intoarcerea prin germania.

de acord ca rusia ar fi mai ieftina in privinta cobustibilului.. dar... cat de sigure sunt campingurile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locuri de campare sint cite vrei, campinguri nu prea :-)

Cind am vorbit prima data cu un biker rus si l-am intrebat de siguranta mi-a zis: " Statistic in lume 1 om din 1000 e dus cu capu'. In Rusia raportul e 1 la 100. Si cind au baut, 1 din 2 vor sa-ti ia motorul".

Vorbind serios insa, nu prea am auzit de probleme cu siguranta. In afara de un scuterist impuscat cind se intorcea din Vladivostok.

Vara pe malul tuturor riurilor si lacurilor vezi corturi, rusii sint mari pescari. Deci nu e chiar atit de nesigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...