Sari la conținut

Accident moto Soseaua Pipera


Grip
 Share

Postări Recomandate

Azi, in jurul orei 17:30, pe soseaua Pipera, in fata sediului Renault, a avut loc un accident intre o masina care iesea din parcarea Renault si o motocicleta Suzuki GSXR 600, model 2004. Eram pe balcon, fumam o tigara inainte sa plec de la serviciu, cand am vazut salvarea. Cand am coborat am vazut ca era vorba de un accident moto. Din cate mi-au povestit cei prezenti, inclusiv soferul masinii (care se pare ca e si el motociclist), masina iesea din parcarea Renault, inspre pod Pipera. Masinile de pe banda intai i-au acordat prioritate iar motociclistul se pare ca venea pe langa coloana.

 

Numele motociclistului este Mircea Ionescu, daca il cunoaste cineva, este la spital Floreasca.

 

A fost lovit din partea dreapta, martorii ziceau se plange de dureri la picior, se poate sa fi fost prins intre masina si motor. Am schimbat 2 vorbe cu el cat era pe targa in ambulanta, isi sunase cativa prieteni sa vina sa ii ia motorul. era constient, evident afectat de cadere. Avea pus piciorul in atele si guler cervical, insa in rest parea ok. Motoru e lovit rau pe dreapta, toate carenele sparte, baie ulei sparta, pedala frana rupta, scarita indoita, toba indoita, crashpad rupt. Masina era lovita destul de tare, probabil ca tocmai lua demaraj sa iasa din parcare.

 

Motorul a fost luat de colegii lui cu o platforma, la fel si casca si cheile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un amendament foarte important : nu exista banda intai !!!

 

exista drum cu o banda pe sens ! Este o portiune de drum foarte periculoasa cu atat mai mult cu cat datorita sensului giratoriu se formeaza coloana si atunci iti sare ori o masina ori un pieton !

 

 

Sper ca nu a patit nimic grav ! Sanatate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, obisnuit fiind cu drumuri cu mai multe benzi pe sens am zis banda intai. E doar o banda pe sens, cel care venea din stanga a oprit si i-a permis masinii din parcare sa iasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca era drum cu o singura banda pe sens? Daca e asa ,imi pare rau sa zic,dar moral motociclistul e de vina,legal soferul.Daca vezi ca ai coloana in fata,ai de ales,fie stai,sau o iei pe langa,insa BELESTI OCHII,pentru ca nu e degeaba coloana,ori e accident,ori trecere,ori o vaca pe drum,ori,cineva acorda prioritate cuiva sa iasa din parcare (pt ca asa e omeneste,cica ne mai civilizam si noi).

 

Nu spun ca motociclistul avea 200 la ora,e clar ca nu,dar totusi,a trecut pe langa coloana fara sa se gandeasca "oare de ce stau pe loc masinile?"

 

Ii urez multa bafta si insanatosire grabnica colegului nostru motociclist.Daca cineva are ceva de obiectat la ce am zis ,il rog sa o faca pe un ton decent si cu argumente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca era drum cu o singura banda pe sens? Daca e asa ,imi pare rau sa zic,dar moral motociclistul e de vina,legal soferul.Daca vezi ca ai coloana in fata,ai de ales,fie stai,sau o iei pe langa,insa BELESTI OCHII,pentru ca nu e degeaba coloana,ori e accident,ori trecere,ori o vaca pe drum,ori,cineva acorda prioritate cuiva sa iasa din parcare (pt ca asa e omeneste,cica ne mai civilizam si noi).

 

Nu spun ca motociclistul avea 200 la ora,e clar ca nu,dar totusi,a trecut pe langa coloana fara sa se gandeasca "oare de ce stau pe loc masinile?"

 

Ii urez multa bafta si insanatosire grabnica colegului nostru motociclist.Daca cineva are ceva de obiectat la ce am zis ,il rog sa o faca pe un ton decent si cu argumente.

Sunt de acord cu tine. Ma bucur ca mai sunt motociclisti care inteleg lucrul asta si nu-i incrimineaza imediat pe conducatorii auto.

E o zona destul de cretina la capitolul trafic si nu numai, pierd zeci de minute din viata pe acolo in fiecare zi cand plec de la serviciu.

Sanatate maxima colegului motociclist!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se circula greu si o masina din coloana a lasat masina implicata in accident sa iasa din parcare. E vorba sa verifice si inregistrarile de la camerele de supraveghere de la Reno.

Desi nu stiu care ar mai fi rostul.

Soferul masinii a fost declarat vinovat, i s-a suspendat permisul si a primit in schimb un dosar penal...

Macar de ar invata motociclistul ranit (si nu numai) ceva din intamplarea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai conducem masini si noi, stim cum e-n trafic. Esti in coloana, ii mai faci loc vreunuia, sa intre in coloana, sa iasa de pe o straduta/curte, etc. Cand las pe cineva sa iasa dintr-o coloana si observ ca soferul celalalt are vizibiliate redusa, ii dau un claxon scurt sa fie atent la mine, ma asigur ( fata/spate), ii fac semn ca poate iesi. In cazul de fata ( ii excludem pe protagonisti), oare putea celalalt sofer sa-l avertizeze ? Daca da, e un muuist. Din moment ce iei hotararea sa raspunzi unei cerinte (tacite sau nu) unuia, macar achita-te de favor pana la capat, nu-l ajuta pe jumatate si nu-l pune in pericol.

 

Recuperare rapida colegului :friends:

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost lovit din partea dreapta....

Masina era lovita destul de tare, probabil ca tocmai lua demaraj sa iasa din parcare.

Nu stiu cata importanta mai are dar masina statea pe loc in momentul impactului pentru a se asigura din partea dreapta (dinspre OMV), vrand sa mearga inspre Porsche. Coloana de masini stationa si un Matiz oprit pe trecerea de pietoni dinaintea iesirii din parcare i-a facut semn sa iasa; motociclistul a venit in depasirea coloanei (cam tare) si, cand a vazut botul masinii in mijlocul drumului, a franat blocand roata spate si a lovit masina cu lateralul motocicletei.

End of race...pardon, story.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cata importanta mai are dar masina statea pe loc in momentul impactului pentru a se asigura din partea dreapta (dinspre OMV), vrand sa mearga inspre Porsche. Coloana de masini stationa si un Matiz oprit pe trecerea de pietoni dinaintea iesirii din parcare i-a facut semn sa iasa; motociclistul a venit in depasirea coloanei (cam tare) si, cand a vazut botul masinii in mijlocul drumului, a franat blocand roata spate si a lovit masina cu lateralul motocicletei.

End of race...pardon, story.

 

 

Eu am ajuns la locul accidentului la minute bune dupa producerea lui. Ce am scris e deductia logica facuta din ce am auzit coroborat cu avariile observate. Erai in apropiere cand s-a intamplat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am spus cele de mai sus sub forma de repros sau altceva, daca s-a inteles asta cumva.

Doar ca pe o completare la cele intamplate.

:peace:

 

 

E ok, am inteles cum trebuie de prima data. Am intrebat pentru ca sunt si eu curios cum s-a intamplat de fapt si daca erai de fata. Cheers

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idioțenia e o stare normală printre conservari,în mod normal cel care lasă pe cineva de pe drumul secundar trebuie să se uite in oglindă.

Eu fac semn de genul "ieÂşi că mă uit in oglindă".

DepăÂşirea coloanei e o manevră deosebit de placută,dai cu tifla conservarilor ,problema e ca dintre maÂşini poate ieÂşi orice iar avantajul faptului că de pe mobră ai vizibilitate e anulat de faptul că meltenii tind să-Âşi cumpere SUV-uri.

Cel cu Matizul putea face multe dacă Âşi-ar fi folosit creierul.

În urmă cu o săptamână la bariera Domnesti chiar in fața conservei mele un scuterist s-a băgat in fața unui TIR care nu avea cum să-l vadă fiind foarte aproape,imediat sub parbriz.

M-am infipt in claxon Âşi nu l-am lăsat până nu s-a oprit camionul.

Poate dacă nu aÂş fi claxonat Âşoferul Âşi-ar fi văzut liniÂştit de drum cu scuteristul pe sub roți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, bine draq ca n-a fost mai rau.

Stim cazuri care s-au terminat destul de rau avand acelasi scenariu... Beliti bine ochii, fratilor, ca nu-i de gluma: traficul infernal oriunde, toata lumea se grabeste...

Nu va mai aruncati in a creea scenarii plauzibile fara a sti exact ce si cum: este jenibil. bagati la cap ce trebuie si este suficient! ca daca ma apuc sa mai fac un topic cu reguli & shit, iar o sa ziceti ca scriu manual de condus motocicleta...

 

Recuperare usoara colegului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu e nici un scenariu la mijloc, e o descriere a evenimentului, ca sa folosesc termeni militienesti.

Daca te-ai referit la altceva si n-am inteles eu, imi cer scuze anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai conducem masini si noi, stim cum e-n trafic. Esti in coloana, ii mai faci loc vreunuia, sa intre in coloana, sa iasa de pe o straduta/curte, etc. Cand las pe cineva sa iasa dintr-o coloana si observ ca soferul celalalt are vizibiliate redusa, ii dau un claxon scurt sa fie atent la mine, ma asigur ( fata/spate), ii fac semn ca poate iesi. In cazul de fata ( ii excludem pe protagonisti), oare putea celalalt sofer sa-l avertizeze ? Daca da, e un muuist. Din moment ce iei hotararea sa raspunzi unei cerinte (tacite sau nu) unuia, macar achita-te de favor pana la capat, nu-l ajuta pe jumatate si nu-l pune in pericol.

 

De fiecare data cand cineva mi-a facut loc sa intru, eu traversand sensul celui care mi-a facut loc, m-am asigurat EU daca pot traversa tot sensul fara sa pun pe altcineva in pericol sau chiar pe mine. Nu m-am bazat pe ce imi arata cel ce mi-a facut loc, NICIODATA, ci am inaintat cate putin, aproape oprita, pana am avut vizibilitate totala. Chiar daca uneori imi lungeam gatul in fata sa vad, pana aproape atingeam cu fata parbrizul.

 

Mi se pare o mare idiotenie sa iesi avand vizibilitate zero, doar ca un alt sofer iti face semn ca e ok. Daca ala nu vede bine? Daca vine un motociclist si se face zob de masina mea asezata perpendicular pe sensul lui? Sau, presupunand ca sunt un conservar nenorocit caruia putin ii pasa de motociclisti, vine un TIR care ma face pe mine zob?

 

Pe de alta parte, mi se pare idiotenie la fel de mare, ca motociclist, sa continui sa mergi tare pe langa o coloana stationata sau care incetineste fara ca tu sa fi elucidat CLAR motivul pt care a facut asta. Mi s-a intamplat sa vad masini ca franau brusc in lateralul meu, eu nevazand ce au avut in fata de au franat. Am franat si eu aproape oprind, ca sa vad la cateva secunde in fata mea, trecand in fuga, un dulau care m-ar fi culcat la pamant in secunda in care l-as fi lovit.

Editat de Tashulina
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fiecare data cand cineva mi-a facut loc sa intru, eu traversand sensul celui care mi-a facut loc, m-am asigurat EU daca pot traversa tot sensul fara sa pun pe altcineva in pericol sau chiar pe mine. Nu m-am bazat pe ce imi arata cel ce mi-a facut loc, NICIODATA, ci am inaintat cate putin, aproape oprita, pana am avut vizibilitate totala. Chiar daca uneori imi lungeam gatul in fata sa vad, pana aproape atingeam cu fata parbrizul.

 

Mi se pare o mare idiotenie sa iesi avand vizibilitate zero, doar ca un alt sofer iti face semn ca e ok. Daca ala nu vede bine? Daca vine un motociclist si se face zob de masina mea asezata perpendicular pe sensul lui? Sau, presupunand ca sunt un conservar nenorocit caruia putin ii pasa de motociclisti, vine un TIR care ma face pe mine zob?

 

Pe de alta parte, mi se pare idiotenie la fel de mare, ca motociclist, sa continui sa mergi tare pe langa o coloana stationata sau care incetineste fara ca tu sa fi elucidat CLAR motivul pt care a facut asta. Mi s-a intamplat sa vad masini ca franau brusc in lateralul meu, eu nevazand ce au avut in fata de au franat. Am franat si eu aproape oprind, ca sa vad la cateva secunde in fata mea, trecand in fuga, un dulau care m-ar fi culcat la pamant in secunda in care l-as fi lovit.

 

Bine zis, total de acord, ambii au avut partea lor de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Kosh, abia acum incep scenariile, fii pe faza.

 

Mda, ambii au avut partea lor de vina dar doar unul plateste.

 

Atentie, carnatii profitori sunt printre noi!

Se dau reising fara sa fie capabili sa-si tina motocicleta sub poponeata, se dau de pamant (gravitatia, futu-i mama ei, cand de fapt nici nu stiu sa franeze), apoi se plang ca au fost accidentati si cer daune morale, orale, spitalizare, etc si vor sa le fie platita si motocicleta dar nu de catre firma de asigurari...

Cat de rroman sa fii?

Abia astept sa ajunga filmul de pe camera de supraveghere la procuratura sa vad ce pretentii mai are atunci :pow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte, mi se pare idiotenie la fel de mare, ca motociclist, sa continui sa mergi tare pe langa o coloana stationata sau care incetineste fara ca tu sa fi elucidat CLAR motivul pt care a facut asta.

Adevarat, o mare prostie. Asta si aia cu "ce daca mergea cu 200 km/h in oras? mergea pe drum cu prioritate". Te doare mintea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fiecare data cand cineva mi-a facut loc sa intru, eu traversand sensul celui care mi-a facut loc, m-am asigurat EU daca pot traversa tot sensul fara sa pun pe altcineva in pericol sau chiar pe mine. Nu m-am bazat pe ce imi arata cel ce mi-a facut loc, NICIODATA, ci am inaintat cate putin, aproape oprita, pana am avut vizibilitate totala. Chiar daca uneori imi lungeam gatul in fata sa vad, pana aproape atingeam cu fata parbrizul.

 

Mi se pare o mare idiotenie sa iesi avand vizibilitate zero, doar ca un alt sofer iti face semn ca e ok. Daca ala nu vede bine? Daca vine un motociclist si se face zob de masina mea asezata perpendicular pe sensul lui? Sau, presupunand ca sunt un conservar nenorocit caruia putin ii pasa de motociclisti, vine un TIR care ma face pe mine zob?

 

Pe de alta parte, mi se pare idiotenie la fel de mare, ca motociclist, sa continui sa mergi tare pe langa o coloana stationata sau care incetineste fara ca tu sa fi elucidat CLAR motivul pt care a facut asta. Mi s-a intamplat sa vad masini ca franau brusc in lateralul meu, eu nevazand ce au avut in fata de au franat. Am franat si eu aproape oprind, ca sa vad la cateva secunde in fata mea, trecand in fuga, un dulau care m-ar fi culcat la pamant in secunda in care l-as fi lovit.

 

Cel mai pertinent post... hac, parerea mea.

Ba frate sunt io paranoia sau @diddi este autorul accidentului??? sau daca nu pot sa-i spun "autor" macar sa- zic ca era la volanul conservei implicate in accident...

Plm prietene, ai cam multe detalii si esti prea inversunat pt unul care trecea pur si simplu pe acolo, sau asa te consumi tu pt fiecare accident pe care-l vezi pe strada??? Nu de alta, dar daca e asa, poate incerci s-o lasi mai moale sa nu mori de inima rea. Si ai suspect de multe detalii ulterioare accidentului...

 

In alta ordine de idei, ambii conducatori ar fi trebuit sa beleasca ochii. Eu asa stiu "Beleste ochii sa nu belesti altceva" ... acum e chestie si de preferinte.

Editat de razvan_def
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conservarul este vinovat pt.neacordare de prioritate, dar mobristul, trebuia sa mearga incet, si sa incetineasca si mai mult cind a vazut ca intre 2 masini a aparut o distanta semnificativa, spatiu prin care putea sa-i taie calea ceva(o masina, un motor, o bicicleta, un pieton cu un carucior cu butelie, un animal...)...astfel ar fi evitat neplacutul eveniment...la un mers incet sau foarte incet, ar fi ajuns acasa cu vreo 5-15 minute intarziere, dar cu totul in buna stare...ceea ce este, zic eu, preferabil...

 

Parerea mea:acordati-va timp in plus, chiar intarziati, ca sa ajungeti acasa sanatosi!...nu va grabiti in trafic mare! Grabiti-va cind traficul e lejer, atunci recuperati timpul pierdut in aglomeratii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...