Sari la conținut

Detinatori de Aprilia RSV


freeman
 Share

Postări Recomandate

albastru nu are nimic pe ea ... asa rosu se leaga mai bine cu motoreta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat timp cat esti aici si butonezi (deci se intelege ca esti ok si n'ai patit nimic ) ..nu'mi ramane decat sa pot spune : Buahahahahahaha! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

modelul facelift de rsv are pe carena frontala 2 chestii in plus , nu stiu cum se numesc exact ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

modelul facelift de rsv are pe carena frontala 2 chestii in plus , nu stiu cum se numesc exact ...

 

alea nu sunt laterale, si nu e nici un facelift

 

Te referi la RSV Mille / RSV Mille R 2001-2003, wind deflectors ? (de fapt pe apriliaforum la piese sunt listate ca ''baffle'')

 

arata mai bine fara alea (alea ii fac botul exagerat de lat)

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce putere se poate scoate maxim din motorul de rsv ? si ce investitii ar necesita ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

ce putere se poate scoate maxim din motorul de rsv ? si ce investitii ar necesita ?

 

tu ai program de scos cate o perla o data pe saptamana?

 

la ce te-ar ajuta puterea? ce cauciucuri ai? la ce folosesti RSV? la mers 2-3 sute de km pe luna?

 

cea mai ieftina,rapida si vizibila transformare ti-o aduce:

 

collector pipe mod ( detaliat aici: http://www.apriliaforum.com/forums/showthread.php?265861-Collector-mod&highlight=collector+mod )

 

chip-ul de la Gabro (un tip din Italia), practic chip-ul asta e un EPROM (o memorie flash care se poate rescrie , care contine 2 harti,customizate de el. una pt modul restricted si una pt derestricted. EPROM ul cu care vine motoreta are tot 2 harti (restricted/derestricted),doar ca Gabro iti scrie hartile sale pe EPROM cu alti parametri)

 

evacuare sport decenta (nu gunoaie din alea de care vroiai sa-ti iei tu)

 

Cu chipul gabro + collector pipe + evacuarea sport, deja vei simti altfel motoreta. Nu-ti da mai multi cai dar o transforma foarte mult,felul cum trage, mai ales turele medii,unde mergi cel mai mult.

 

Daca te tine buzunarul, mai exista Evoluzione airbox (sau un open airbox). Filtru aer sport presupun ca ai deja.

 

Un Power Commander III (pt fine tuning).

 

 

Corpurile de injectoare de 57mm (care sunt pe generatia 2004+ ). Stock ea are de 54mm.

 

 

Iar la cu totul alt nivel,exista big bore kit , de 1103 cc (http://www.ducati-kaemna.com/big-bore-kit-aprilia-rsv-mille-tuono-falco-futura-capo-nord-1103ccm.html?___store=tuning_en )

 

Si mai era un site ceva din Germania,n-am stat sa studiez (pt ca nu ma interesa), ce-ti livrau un kit si aduceai motoreta la vreo 140 cai (la roata), in conditiile in care ea are 128/130 cai stock (cai care nu sunt la roata).

 

Stii prea bine ca ce-am scris aici,mi-am pierdut vremea,pt ca tu in afara de o toba sport, un filtru aer K&N si o pereche de gume SH, n-o sa pui pe ea, pt ca asa fac toti romanii (si asa facusem si eu la inceput)...

 

Orice leu/euro/dolar bagat in motocicleta asta nu numai ca nu-i vei recupera ,dar nu-i va aprecia nimeni si nu-i creste valoarea cu nimic. Ce bagi in ea bagi pt tine,pt ca cine ar vrea sa o cumpere, nu-l va interesa.

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrian, problema lipsei de putere e omniprezenta la acest model, daca avea vreo 15-20cai in plus, nu mai vindea nimeni RSV-urile in 2 cilindri. Ca are sau n-are sens puterea, asta-i pur subiectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Adrian, problema lipsei de putere e omniprezenta la acest model, daca avea vreo 15-20cai in plus, nu mai vindea nimeni RSV-urile in 2 cilindri. Ca are sau n-are sens puterea, asta-i pur subiectiv.

 

La data lansarii motocicleta a fost competitiva (in raport cu concurenta V2). Daca o raportam la un R1 din perioada aia,evident e under-powered.

 

Oricum la noi in tara cine are sau cine-si ia RSV isi ia din placere, nu sa faca performanta,doar stii. Pt mers stradal e o motocicleta care nu te face de ras nicaieri.

 

Cine vrea putere,se poate orienta spre RSV4, care, desi nu e un S1000RR, chiar e o motocicleta reusita....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adriane eu sunt genul ala de om care chiar daca fierul e super performant din fabrica tot imi place s-ai mai fac eu cate ceva , intelegi? deci daca se poate scoate mai mult din acest motor de ce nu ?! pe strada e suficienta puterea dar te mai intalnesti cu mobre japoneze de 600cmc 4L si rsv-ul chiar daca e 1000cmc nu prea face fata cu brio ! ... am mers pe un ducati 1198 si acolo puterea este altceva chiar daca este tot v2 se simte mult mai bine ... cat despre rsv4 ai dreptate este o mobra noua total diferita si destul de performanta dar are si un pret pe masura care nu oricine este dispus sa plateasca !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Adriane eu sunt genul ala de om care chiar daca fierul e super performant din fabrica tot imi place s-ai mai fac eu cate ceva , intelegi? deci daca se poate scoate mai mult din acest motor de ce nu ?! pe strada e suficienta puterea dar te mai intalnesti cu mobre japoneze de 600cmc 4L si rsv-ul chiar daca e 1000cmc nu prea face fata cu brio ! ... am mers pe un ducati 1198 si acolo puterea este altceva chiar daca este tot v2 se simte mult mai bine ... cat despre rsv4 ai dreptate este o mobra noua total diferita si destul de performanta dar are si un pret pe masura care nu oricine este dispus sa plateasca !

 

nu stiu ce stil ai tu de mers,dar eu n-am intalnit 600cc 4L si sa ies sifonat...

 

Daca vrei putere si V2 ,nu investi in RSV, ia-ti un 1098 SH .. sau KTM RC8 R...

 

Daca vrei doar putere,ia un miar japonez 4L......

 

RSV Mille are SUFICIENTA putere pt ORICINE care vrea sa se distreze. Atat pe strada cat si pe pista.

 

Cine vrea PERFORMANTA pe pista, tre sa caute in alta parte, nu la un model lansat in 1999.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e si cam scump si nu scrie clar nici ca ar incalta cum trebuie V4R'ul meu..

De aia momentan studiez cazul..ca de curand am aflat despre asa ceva.

Voi cum va descurcati cu parcarea pe pamant .. ca eu am abonament la pietre / cutii goale de cola/bere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este vb de stil dar eu iti spun ca dupa 200 km in linie dreapta un 600 japonez generatie mai noua o ia cam in fata ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

nu este vb de stil dar eu iti spun ca dupa 200 km in linie dreapta un 600 japonez generatie mai noua o ia cam in fata ...

 

Daca pt tine conteaza atat de mult asta, ia-ti o Hayabusa frate, din 99-2000, care nu-i limitata,si gata...

 

Cum am zis,scoti numai perle. Nu stiu ce liniute faci tu si cum stii sa mergi sau cu cine te dai.....

 

Pana la urma mi se pare hilar (ca sa nu zic stupid) sa compari o motocicleta din 2010/2012/2014 de 165 kg si 130 cai, cu una din 1999-2002 de 186 kg si 130 cai.....

 

Nu-ti da nimic cu virgula? Compara RSV ul tau cu un GSX-R 600 din 2002.....

 

Eu nu inteleg pana la urma de ce ai luat RSV ala,ori sa faci profit la revanzare.......ori nu stiu. Eu m-am bucurat maxim de a mea si n-am avut ce sa-i reprosez vreodata....

 

Poate nu e pt tine.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...