Sari la conținut

Detinatori de Aprilia RSV


freeman
 Share

Postări Recomandate

Cred ca daca te urci pe 636-le ala tot o motocicleta ii dai !

 

 

Off-topic!

Cand o sa am banii necesari(niciodata :P) o sa imi iau RSV4 Factory APRC ABS!

Toata electronica existenta(TC,Wheelie Control,Launch control,Power modules,ride by wire,Quick-shifter)roata de 200mm(looks cool),Ohlins,Brembo,V4(unic),115Nm,mica,monopost,light wheels,o bijuterie mecanica!

Are cineva in tara oare asa ceva?

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te referi ca pilotul de pe 636 e slab tin sa te contrazic ... si da, intradevar RSV4 este ceva deosebit , de departe printre noutati si eu a-si alege APRILIA ... oricum deja SH preturile se invart pe la 8000 e ...

Editat de baz-v8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca daca te urci pe 636-le ala tot o motocicleta ii dai !

 

 

Off-topic!

Cand o sa am banii necesari(niciodata :P) o sa imi iau RSV4 Factory APRC ABS!

Toata electronica existenta(TC,Wheelie Control,Launch control,Power modules,ride by wire,Quick-shifter)roata de 200mm(looks cool),Ohlins,Brembo,V4(unic),115Nm,mica,monopost,light wheels,o bijuterie mecanica!

Are cineva in tara oare asa ceva?

 

Din cat sunt eu la curent cu trebile astea .. sunt 2 sau 3 RSV4 prin Bucuresti (dar eu personal nu stiu nici un Factory) si apoi mai e Denis si cu mine cu Tuono V4R APRC (2012 respectiv 2013)

Daca sunt si alti proprietari ...sunt ai dracu de timizi ...ca nu'i stie lumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cunosc eu pe cineva,am vrut sa o cumpar anul trecut si a cazut dealul in ultimul moment ,rsv4 aprc factory are un pachet excelent care lasa masca concurenta tind sa cred ca o eclipseaza.. !

@baz in prima faza am crezut ca ai uitat sa pui 1 inaintea lui 75km/h ,dupa aceea te.am compatimit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

 

@baz in prima faza am crezut ca ai uitat sa pui 1 inaintea lui 75km/h ,dupa aceea te.am compatimit...

 

incepi si tu ca JAGI? sau vrei sa incep si eu cu sasiurile rupte? si cu franele de pe Suzuchi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

175 rsv-ul abia se apropie pe treapta 3 , da oricum motorul asta chiar daca e mai slab ca putere are multe plusuri fata de orice japoneza la anii ei ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne-au schimbat pompele pe recall,franeaza EXCELENT ,multumim fabrica! sasiurile Adi sunt tot "alea" ce sa le facem noi.


» Post actualizat in 28 Jun 2014 08:38

ai dreptate baz, asa este

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrieane, se pare ca ti-ai revenit. Imi pare rau ca tot ai boala pe mine, dar asta-I soarta ta. Tot un tzaran ai ramas. Te bagi ca musca-n lapte oriunde se iveste ocazia. Nu ai mers in viata ta pe motorete mai noi si-ti dai cu parerea. Mersul cite 2-3 km de proba, nu se pune. R6 2008 ii da fum de esapament in nas unui RSV2, chiar si pe 700m.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Adrieane, se pare ca ti-ai revenit. Imi pare rau ca tot ai boala pe mine, dar asta-I soarta ta. Tot un tzaran ai ramas. Te bagi ca musca-n lapte oriunde se iveste ocazia. Nu ai mers in viata ta pe motorete mai noi si-ti dai cu parerea. Mersul cite 2-3 km de proba, nu se pune. R6 2008 ii da fum de esapament in nas unui RSV2, chiar si pe 700m.

JAGI n-am nici o boala pe tine, doar ca imi pare ca ai idei preconcepute, pe care le tot enunti pe aici. Nu te-am jignit si as aprecia daca nici tu nu m-ai jigni. Daca asta e nivelul la care poti sa te exprimi, te compatimesc.. Stiam ca ai o varsta la care se presupune ca ai si bun simt, poate m-am inselat.

 

Am mers cu motoare mai noi, cu unele doar 2-3 km ,cu unele mai mult. Cu R6 2007 si Gsxr k8 am mers chiar mult si m-au impresionat f placut.

 

Eu am zis doar ca nu are sens sa compari sbk din 99 cu supersport

din 2008.. alta tehnologie, alte mase, alte preturi...

 

Daca-i pana acolo, chiar crezi ca are importanta ce sbk are un individ X , avand in vedere ca majoritatea is tocite pe mijloc, neservisate si nu vad niciodata pista...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in continuare cea mai tare din parcare :

 

 

 

si asa de amorul artei ...concurenta:

 

 

 

 

Editat de SyDemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da tu ai ceva cu mine? lasa-ma ma frate pe mine cu ale mele si tu vezi de tine daca te crezi mai matur , in plm nu pot sa intreb ceva ca gata se gaseste unul sa raspunda tot cu intrebare !

nu am mah nimic cu tine. doar ca astfel de curiozitati le aveam pe la 15-16 ani cand credeam ca motociclismul inseamna viteza maxima.

 

tu doar vii cu niste intrebari cam penibile. mai ales aia prin care dai dovada ca nu ai mers cu motorul ala. sau ai mers maxim pana la terasa din cartier.

fa-i un plin si fugi pe autostrada. ai sa vezi acolo. uite, spre ex eu la 998 i-am dat vreo 272 pe GPS. adica cea reala. nu stiu cat mai urcam, ca i-am dat in scurt.;) dar daca ti-ai luat RSV pt top speed..... e naspa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era o intrebare din curiozitate! , puteai sa raspunzi asa de la inceput ... nu mi-am luat rsv pt top speed , l-am luat ca imi plac motoarele in V in special , dar uite ca incepe sa nu-mi mai ajunga puterea APRILIEI si ma mananca rau sa incerc un yamaha v-max ... cand vi de pe busa rsv-ul ti se pare jucarie ...


» Post actualizat in 28 Jun 2014 21:06

sa mai punem si poze sa vada lumea ca mai ne si plimbam, nu doar vorba multa in fata calculatorului ...

post-78781-0-96331200-1403989302_thumb.jpg

post-78781-0-82211900-1403989426_thumb.jpg

post-78781-0-86630700-1403989529_thumb.jpg

post-78781-0-17434100-1403989554_thumb.jpg

post-78781-0-25106200-1403989585_thumb.jpg

post-78781-0-35680100-1403989604_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da bah este frumoasa italianca , dar nu vezi ca este incoltita numai de japonezi ! e ciuda mare pe ea .... si atunci le aratam asta !


» Post actualizat in 28 Jun 2014 21:47

....

post-78781-0-58093500-1403992045_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

era o intrebare din curiozitate! , puteai sa raspunzi asa de la inceput ... nu mi-am luat rsv pt top speed , l-am luat ca imi plac motoarele in V in special , dar uite ca incepe sa nu-mi mai ajunga puterea APRILIEI si ma mananca rau sa incerc un yamaha v-max ... cand vi de pe busa rsv-ul ti se pare jucarie ...

» Post actualizat in 28 Jun 2014 21:06

sa mai punem si poze sa vada lumea ca mai ne si plimbam, nu doar vorba multa in fata calculatorului ...

 

Daca nu-ti ajunge puterea Apriliei,si vrei tot V2, trebuia sa-ti iei Ducati 1098/1198 sau chiar Panigale.....sau astea-s prea scumpe pt gusturile tale?

 

Cum poti sa compari o caramida (Dpdv al aerodinamicii) ca V-MAX ul, cu RSV ? Si poate confunzi motocicletele, un V-max din generatie cu RSV are tot vreo 100 cai si 100 nM (are probabil puterea si caii cu 1000/1500 RPM mai jos,dar atat).

 

Pe curbe, pe viraje, nu exista termen de comparatie intre RSV si V-MAX. Dar ce ai sti TU despre viraje sau curbe? Tu stii doar despre linii drepte, ATAT. De ce ti-ai luat iar RSV nu inteleg, trebuia sa-ti iei Busa , aia e pentru aia ca tine (sper sa nu jignesc vreun posesor de Busa spunand asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adriane nu vad unde am comparat motoarele , vreau v-max pt ca eu sunt genul care imi plac toate motoarele , am avut intruder , drag-star , nu am zis ca vreau v-max pt curbe s-au ca ar fi mai buna ca rsv-ul la capitolul asta ! vreau doar sa vad ce inseamna si motorul asta ca doar se spune a fi fiind o motocicleta legendara , si vezi ca v-max sunt cele cu v-boost de 148cp eu modelul ala doresc sa-l incerc ... tu mereu intelegi numai ce vrei ...

Editat de baz-v8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adriane nu vad unde am comparat motoarele , vreau v-max pt ca eu sunt genul care imi plac toate motoarele , am avut intruder , drag-star , nu am zis ca vreau v-max pt curbe s-au ca ar fi mai buna ca rsv-ul la capitolul asta ! vreau doar sa vad ce inseamna si motorul asta ca doar se spune a fi fiind o motocicleta legendara , si vezi ca v-max sunt cele cu v-boost de 148cp eu modelul ala doresc sa-l incerc ... tu mereu intelegi numai ce vrei ...

ok. atunci fa-o si asta e. nu trebuie sa intrebi aici despre asta. ci te duci si-ti iei.....si gata.... ai scapat de toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si dupaia intreaba de ce V-max nu se-nclina deloc. Daca vrei liniutze, pune rapoarte scurte de tot la foaie-pinion atac (-2, +3), lungesti rapoartele la treptele de viteza 1 si 2 (mai mult la a 1-a si putin la a doua), schimbi axele cu came, arcurile de la supape (mai tari) , in felul asta mai cresti si cu turatia maxima motorului, si o sa ai racheta.


» Post actualizat in 29 Jun 2014 08:50

Pe 400m va bate multe motoreta "preparate" dupa ureche.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alti timpi de deschidere a supapelor, creste puterea in ture mari, ca sa poti sa deschizi gazul blana de la inceput . Acceleratie scurta, undeva la 60%. Se intaresc si arcurile de supape ca sa poti urca turatia maxima cu 1000ture. Stoc, daca pui -2 +3 nu poti pleca cu vit 1-a, se ridica prea repede si pierzi timp. Ideea e sa ai diferente mici dar constant intre trepte, , astfel incit, pe 500m sa utilizezi mai multe trepte decit stoc, ai puterea maxima a motorului ontr-un timp mai scurt. Evident ca-ti trebuie si un QS performant, cu 45ms-50ms la schimbarea de treapta, shifterul montat invers, cind dai superioara , apesi pe levier.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...