Sari la conținut

Hornet 2001


simpatiq87
 Share

Postări Recomandate

Salut

 

Sunt din Bucuresti, asta vara am facut scoala, in septembrie permisul, acum motoreta. Nu am mers pe ea decat cateva ture printr-o parcare mai mare, deci nu mi-am facut nici o impresie deocamdata, astept acum pareri, impresii si mai ales SFATURI.

Cateva poze cu ea ( la iernat deja ) :

post-67711-0-12179300-1325780933_thumb.jpg

post-67711-0-86893800-1325781029_thumb.jpg

post-67711-0-95986400-1325781043_thumb.jpg

post-67711-0-87665800-1325781050_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca zilele astea a fost frumos afara, trebuia sa iesi cu ea si sa te obisnuiesti... oricum cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau este sa nu mergi cu ea pe asfalt ud cat timp nu esti obosnuit cu ea si mai ales acum ca nu cunosti "puterea" franelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No ofence, dar mi se pare o prostie sa-l sfatuiesti sa iasa cu moto pe vremea asta mai ales ca e inceptor.Cald e, dar aderenta minima.E una ca iesi tu, ies eu, iese el(din propria initiativa), pana la urma fiecare e pe pielea lui si e alta sa-i recomanzi(incepator-incepator) s-o scoata pe vremea asta sa "se obisnuiasca" cu ea... :unsure:

On topp : Motoreta ta arata foarte bine,pare ingrijita, si eu pe Hornet am mers la inceput, s-o stapanesti sanatos si fara incidente :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No ofence, dar mi se pare o prostie sa-l sfatuiesti sa iasa cu moto pe vremea asta mai ales ca e inceptor.Cald e, dar aderenta minima.E una ca iesi tu, ies eu, iese el(din propria initiativa), pana la urma fiecare e pe pielea lui si e alta sa-i recomanzi(incepator-incepator) s-o scoata pe vremea asta sa "se obisnuiasca" cu ea... :unsure:

On topp : Motoreta ta arata foarte bine,pare ingrijita, si eu pe Hornet am mers la inceput, s-o stapanesti sanatos si fara incidente :cheers:

 

Asculta-i sfatul..........NU ESTE DE IESIT ACUM !!!

Hai cu vara !!!:bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Sunt din Bucuresti, asta vara am facut scoala, in septembrie permisul, acum motoreta. Nu am mers pe ea decat cateva ture printr-o parcare mai mare, deci nu mi-am facut nici o impresie deocamdata, astept acum pareri, impresii si mai ales SFATURI.

Cateva poze cu ea ( la iernat deja ) :

tine la oase si iesi abia cand vor fi temp de minim 20 grade constant!

stiu ca te "mananca" sa iesi dar mai bine cand e cald ca acum poti ft usor sa faci poc,si sa termini cu motociclismul.

cand se face cald te astept sa iesim la o tura in afara orasului,la o viteza decenta (pt tine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi, astept caldurile, va ascult sfatul fiindca sunt paralel deocamdata, ieri i-am schimbat antigelu`, i-am curatat toate contactele, am curatat si vasu` de expansiune, i-am prins tija la soc fiindca sistemul de prindere nu mai functiona, era rupt, am facut o improvizatie la cablu dar merge in parametrii acum. ramane la primavara sa schimb uleiul, filtrele, sa ii fac un reglaj la carburatoare si asfalt uscat ! Va mai intreb ceva, nu am de nici unele din echipament, cum sunt ca si casti, scorpion, gama exo - 450, 500 ? as vrea sa nu investesc mai mult de 500-600 ron pe casca.

Thanks again !:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. nu asculta de sharky .

2. nu umbla la carburatoare daca nu este nevoie

3. NU te zgarci la casca, e cea mai importanta piesa din echipamentul tau, e mai ieftin sa cumperi ceva bun din prima decat sa faci colectie de casti pana ajungi tot la Shoei :) (eu am colectie)

4. In nici un caz nu iesi pe frig fara gram de echipament

5.descopera ,documenteaza si foloseste contravirarea, sunt cateva topicuri pe la sectiunea incepatori

6. completeaza-ti datele la profil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina mobra,si eu tot pe Hornet am inceput si am inca o mare simpatie pt ele,sunt niste motociclete aproape perfecte,mai ales pt conditiile din Romanica.

Vad ca are parbriz,toba,crashpad-uri,tot ce trebuie,nice.

Conducte racing are si pe fata?ca nu vad bine in poze.Franele la Hornet nu sunt cele mai stralucite,niste conducte ar ajuta putin...

Si eu am aceeiasi parere,nu iesi acuma ca e pericol,n-ai pic de aderenta,cauciucurile desi vad ca sunt bune nu vor intra neam in temp,nu umbla la carburatoare degeaba (o sa-ti spuna ele cand sunt desincronizate,stai linistit),iar la casca si eu sunt cu Shoei.Gasesti pe ebay la preturi destul de acceptabile pt cat de bune sunt,poti sa-ti comanzi linistit online ca sunt true size.

In rest,s-o stapanesti sanatos si hai cu vara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapanesti sanatos. Vezi ca gumele alea nu mai par a mai fi ce trebuie. Gandeste-te serios la schimbarea lor. Te astept si pe topicul dedicat ( /index.php?/topic/51828-honda-hornet/page__st__8680#entry3026840 ) pentru mai multe informatii/sfaturi/review-uri.

 

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bec : multumesc pentru sfaturi, as vrea si eu un shoei, arai, schubert etc., insa acum nu am banii necesari, insa un exo 750 tot imi iau.

@Method : mersi, o sa ma uit si pe ebay, nu m-am gandit pana acum.

@sorin128 : de unde ai dedus ca sunt duse gumele ? nu au mai mult de 2000 km.

Am timp toata iarna sa ma documentez inainte de a iesi in trafic si oricum la inceput, o sa ies mai mult in weekend si seara prin oras sa ma obisnuiesc cu comenzi, manevre etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gumele sunt ca noi, din pacate nu m-am uitat la anul fabricatiei cand am fost cu tine, nu are furtune si pe fata dar i-as pune doar dupa ce invata frana, carbelitoarele trebuie facute, merge bogat !

ii bate un pic patina la distributie sa ce dracu bate la modele astea in rest e tipla mobra.

Bine ai venit printre noi si spor la rupt oase grasutzule :P

Varu ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari, si io mi-am luat o viespe model 2001 saptamana trecuta...a, si e tot neagra. :cheers:

 

ai facut o alere buna :grinbandit:

 

acum sunt la acelasi stadiu: achizitionare echipament

 

haide cu calduraaaa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aham,se prea poate sa mai trebuiasca tensionat lantul de distributie,e f bine ca la Hornet i-au pus intinzator mecanic,pt ca cbr-ul f2 de la care a fost "furat" motorul are intinzator hidraulic care face numa fitze.

Daca tii ambreiajul apasat se mai aude tacanitul in cauza?

Daca nu se mai aude,inseamna ca e ambreiajul pe gata.

Alta problema des intalnita la Hornet e releul de incarcare care crapa.Sa-i verifici asa,din curiozitate si incarcarea.Problema nu e ca releul ar fi prost,ci e foarte prost pozitionat,pe cadru cam deasupra radiatorului,si ia in gura toata caldura motorului,se supraincalzeste si face poc.Eu personal n-am avut probleme dar unei cunostinte Hornet-ista i-a facut urat de tot,a trebuit sa schimbe si bateria.Multa lume le muta de acolo si le monteaza in spate,tocmai pt a se raci corespunzator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cand au bagat dala cu radiator nu mai e problema, dar tre sa il verifici cum zice si Method, sa vazi de care ai.

la tzacanit, intradevar, trage ambreiajul si daca nu mai face, e de la cutie, horneatele au un tzacanit specific. ca si cbr-urile de altfel. nu e un defect.

@Method - eu stiu ca parca la hornet e hidraulic intinzatorul, si poate fi adaptat mecanic de la cbr (foarte simplu de altfel), sau se face o mica modificare la ala hidraulic sa stea mai intins (nu mai tin minte exact ce si cum ca am citit de mult)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...