Sari la conținut

Cine Are Gps ?


Postări Recomandate

Nu prea am idee cu GPS-urile astea. Eu ma folosesc de niste harti ale judetelor procurate de la Protectia Civila - Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta. Le am pe calculator in fisiere format ,, .dwg". Sunt destul de detaliate si cand plec undeva fac un print si lipesc hartia de rezervor. Ma intreb, pot fi incarcate intr-un aparat, din ala, GPS ? Fisierele ,, .dwg", pot fi convertite in alte formate: jpeg, tiff, wmf, bmp...

 

Bag unul in attachament format dwg (se vede cu AutoCad) sa-mi spuneti daca este vreo treaba cu el, sau sunt harti mai ,,potente".

 

De exemplu, judetul Ilfov.

 

 

Nu merge sa incarc fisierul. Il salveaza cu o extensie .php ????

Cum rezolv asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

Tips & tricks: hartile pe care le pune petrica :cheers: :) trebuie calibrate. Adica este nevoie de cel putin 3 puncte precise in fiecare harta pentru a o calibra.

 

Cum se obtin aceste puncte?

- se ia scula GPS din dotarea personala si se merge in cateva intersectii si se ridica coordonatele

- se foloseste Google Earth si se identifica punctele clare (intersectii, cladiri, etc), apoi se noteaza coordonatele

 

Exista 2 tipuri de coordonate, nu stiu exact denumirile, dar una arata asa

45,42323 E

si cealalta e cu grade minute, secunde

45 34' 43,33" E

 

Scula GPS trebuie sa aiba undeva o optiune pt. afisat in diverse stiluri, si exista pe net pagini de conversie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

...

 

...

 

Sa va mai invat ceva. Cei care lucreaza cu ACad-ul, faceti captura de pe GoogleEarth cu zona dorita, inserati imaginea ca raster, apoi scalati desenul (dwg) si atasat-o deasupra . E BELEA !!!

 

...

 

...

 

...

 

...

 

Desenele sunt facute scara 1:1. Daca nu iese scalati fisierul. Orice cota data este in kilometrii.

 

...

Buzau.dwg

Calarasi.dwg

Caras_Severin.dwg

Cluj.dwg

Constanta.dwg

Covasna.dwg

Dambovita.dwg

Dolj.dwg

Galati.dwg

Giurgiu.dwg

Gorj.dwg

Harghita.dwg

Hunedoara.dwg

Ialomita.dwg

Iasi.dwg

Maramures.dwg

Mehedinti.dwg

Mures.dwg

Neamt.dwg

Olt.dwg

Prahova.dwg

Salaj.dwg

Satu_Mare.dwg

Sibiu.dwg

Suceava.dwg

Teleorman.dwg

Timis.dwg

Tulcea.dwg

Valcea.dwg

Vaslui.dwg

Vrancea.dwg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Foarte interesanta aceasta discutie. Din experienta proprie pot spune ca am incercat urmatoarele:

- PDA HP Ipaq + TomTom - in afara tariii, nu ai nici o problema si te descurci de minune cu el (pe stratda). te duce la orice adresa. Problema este ca trebuie sa ai tot timpul PDA-ul la incarcat;

- PDA + GPS pe bluetooth - incercat in bucegi cu o harta calibrata cu Ozi Explorer, merge de minune. Problema este ca e cam mare si ca autonimia este foarte scurta (cam 2 ore). rezistenta la socuri si umezeala probabil ca e minima.

 

In ceea ce priveste o scula pentru un traseu enduro, ideal cred ca este un Garmin (nu neaparat de top), in care sa se uploadeze trackuri in prealabil trasate acasa cu Ozi explorer pe harti calibrate ale zonelor. Ca orientare se pot adauga si waypointuri pentru a va pozitiona precis in zona. In acest caz ar trebui musai sa aveti in paralele un print cu harta zonei, pentru o orientare precisa (in cazul in care se merge in afara trackului asa face oricine). GPS-urile de outdoor au mare rezistenta la intemperii si au autonomie mare (10-20 de ore).

 

Cam asta stiu eu. Sa pune toata lumea ce stie, ca e un sibiect destul de nou pentru noi toti. Eu nu vizez 2 roti offroad, numai cu piciorul.... :cheers:

 

Bafta.

 

A

 

PS Acum ma uit dupa un GPS Garmin. C60csx care pare foarte ok datorita tehnolgiei SIRF e al dracu de scump :).

Editat de golum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce iese din ,,incestul" a doua harti: Captura dupa GoogleEarth si fisierele atasate de mine.

Este un exemplu facut la repezeala, salvat la o rezolutie mica ca sa nu ma doara capul, dar se poate si mai mult.

 

Bafta! :cheers:

post-10224-1162312613_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum te joci cu creionul pe hartie...vorba cantecului.

post-2175-1162327474_thumb.jpg

post-2175-1162327630_thumb.jpg

post-2175-1162327675_thumb.jpg

post-2175-1162327700_thumb.jpg

post-2175-1162327731_thumb.jpg

post-2175-1162327765_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva endureli puse pe Gooogle Earth....

Prima este ziua I la Trofeul Capitalei

A doua este in Muntii Macinului

A treia este in podisul Dobrogei in zona Ceamurlia - Horia

post-2175-1162367498_thumb.jpg

post-2175-1162367529_thumb.jpg

post-2175-1162367557_thumb.jpg

Editat de univet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, m-a luat si pe mine, citind topicu asta :cheers: .

 

Intrebare: Are cineva dintre motoristii Bucuresteni un PDA MIO P550, pe care as putea sa-l vad si eu, sa-l tin in mana putin :) ? Eventual, daca da, poate deseara la Arc... Sau stiti vreun magazin unde as putea sa-l vad? Pt ca nu-mi vine sa cred ca de doua zile caut modelul asta pe la varii magazine, si in marea capitala nu exista, decat virtual, la cinshpe mii de shopuri on-line, care nu-l au decat la nu stiu ce depozit.

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, m-a luat si pe mine, citind topicu asta :cheers: .

 

Intrebare: Are cineva dintre motoristii Bucuresteni un PDA MIO P550, pe care as putea sa-l vad si eu, sa-l tin in mana putin :) ? Eventual, daca da, poate deseara la Arc... Sau stiti vreun magazin unde as putea sa-l vad? Pt ca nu-mi vine sa cred ca de doua zile caut modelul asta pe la varii magazine, si in marea capitala nu exista, decat virtual, la cinshpe mii de shopuri on-line, care nu-l au decat la nu stiu ce depozit.

 

Merci

 

 

pot sa te intreba la ce pret l ai vazut?

tocmai l am ajutat pe un amic sa isi ia si sa si l configureze..dar i l am trimis( brasov )

 

spor

 

 

btw- vrea cineva un IPAQ 6915 nou nout?:D( tel , gps, camera. etc )

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cica gasesti la GARMIN (sau RQA)

magazin str george enescu 33 (intersestie cu bd magheru, linga eva) 021-313.05.40 sau 0721.888.403 www.rqa.ro sales@rqa.ro

(daca mi s-a explicat bine e blocul in care a intrat autobuzul la accidentul lui Valeriu Sterian)

sediul este in str, tg neamt nr 11 bl M2B 8/4, sc B et 6 ap 71 sector 6 Bucuresti 021-413.02.54 726.35.13 0788.359.659

 

 

 

le: intra pe site la ei si vezi ca anunta ca s-au mutat in str benjamin franklin nr 14 (straduta de linga Ateneul Roman)

http://www6.pmb.ro/webgis/temp/1218.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos.

 

pot sa te intreba la ce pret l ai vazut?

 

Asta e lista de preturi. Mai sunt muuuuulte alte magazine on-line, dar tot pe-acolo se invart, +/- 50 RON maxim.

 

Lista preturi MIO550

 

Cred ca stiu magazinu' de pe Magheru. O sa dau o fuga pana acolo, merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am o chestie f interesanta pe telefon. gps-ul incorporat colaboreaza prin gprs cu diferite siteuri care au harti cum ar fi google si suprapune pozitia ta cu harta pe care o ia de pe net. e f misto ca poti sa iti alegi dintre mai multe tipuri de harti iar unele arata exact cum faceati voi mai sus, satelit+harta. din pacate gps-ul telefonului e destul de deficitar. ma intreb cand o sa introduca tehnologia asta si la aparate mai dedicate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt o persoana ,,anti-tehnologie", dar decat sa dau atatia bani pe un aparat GPS, mai bine ma echipez cu o harta din hartie, mi se pare mult mai practica.

Ieri am fost la O.C.P.I. - Teleorman (Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara), am acolo un fost coleg de serviciu si mi-a dat harta judetului meu. O harta care bate la poponeata' cea mai a dracu' harta de pe gps, harta topometrica in care sunt puse si loturile de coceni de porumb, necultivate inca. :D

 

Bineinteles, vorbesc din prisma unei persoane care nu a vazut, inca, un astfel de aparat ... poate imi schimb impresia, cine stie.

 

Bafta! :cheers:

 

OFF-TOPIC : Acum am observat pentru a doua oara. Ma refer la cuvantul ... poponeata ... ,eu am scris altceva c.... . Exista cineva care corecteaza textele noastre ? Daca DA, respect man !

Alta data o sa am grija, dar in alte topicuri am vazut cuvinte mult mai ,,dureroase".

 

PROMIT ! O sa fiu atent la cuvinte . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

daca vreti ceva cu adevarat profi pentru moto incercati Garmin GPSmap 60CSx.

Testat 4 luni in cele mai aprige conditii.

Daca vreti harti incercati aici: http://home.wtal.de/noegs/freemaps.htm

Mihai

 

ce prinderi de ghidon folosesti?

 

pune o poza cu el montat te rog!

 

merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...