Sari la conținut

Va mai amintit de....Vallentin?


Vlad_N
 Share

Postări Recomandate

Pentru cei care nu sunt la current cu odiseea lui Vallentin si a armasarului lui Transalp, va puteti pierde timpul citind aici.

/index.php?/topic/670917-un-motor-o-problema-si-14-mecanici/page__view__findpost__p__2994291

 

Periodic m-am intrebat ce a mai facut Dl. Vallentin cu mobra lui si daca si-a gasit rezolvarea. Comportamentul lui a fost intors pe toate partile in thread-ul respectiv, dar timpul a estompat o parte din gustul amar lasat de acest “confrate”. A fost pana la urma diagnosticata mobra aia? Si daca da, care era buba? Curiozitatea asta nu mi-a fost satisfacuta pentru ca nu a mai intrat pe forum si topicul a fost inchis de moderatori. Ei bine, povestea continua. Dupa 15 mecanici harnici si pusi pe treaba sa rezolve problema omului, ultimul a incaltat-o! Dl. Vallentin i-a facut plangere plenala pentru “abuz de incredere” si in momentul asta da declaratii la politie. M-am inscris cu bucurie pe lista martorilor. Cum sa nu-l iubesti pe Dl. Vallentin. :rolleyes:

 

 

PS. In cer scuze moderatorilor daca am postat unde nu trebuie, dar in sectiunea asta s-a discutat subiectul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Omu' e clar bolnav psihic. Si as mai avea cateva exemple la fel ca el. Or sa se arate ulterior. :crack:

Ma intreb de ce i-o fi acceptat ultimul mecanic mizeria de Transplant avand in vedere antecedentele. Il trimiteam cu ea la Tokyo in fabrica mama sa il faca ciongolezii de boala copiilor acolo. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As spune multe,dar eram convins ca aveam dreptate cand ziceam ca nu motocicleta e de vina , ci mister psycho :finger: .Oricum nu as vrea sa fiu in pielea mecanicului care sufera ptr un deplasat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai eu stiam ca a chemat politia...apoi topicul s-a inchis. e vb de alt mecanic sau e tot ultima faza?

 

Da, este vorba de ultimul mecanic. Dupa ce a sunat la 112 si problema nu i-a fost rezolvata de echipajul de politie ajuns la solicitare, a mers la sectia de politie si a facut plangere penala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch: wtf, deci fierul nu avea nimic si totul era doar in capul lui sec. Acum imi dau seama de ce ia facut plangere penala saracului mecanic, este suparat ca l-a desconspirat. :wink:

Cred ca era un fel de maniac din asta care avea un fetis sa-si vada mobra dezmebrata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, este vorba de ultimul mecanic. Dupa ce a sunat la 112 si problema nu i-a fost rezolvata de echipajul de politie ajuns la solicitare, a mers la sectia de politie si a facut plangere penala

Dar plangere penala ptr ce ? Ca nu ia putut repara "DEFECTIUNEA" imaginara ?

 

PS: Medicamennteeeeee

Editat de Atti the Hun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un fragment din primul post, din EPICUL topic deschis de Vallentin, care, neurmand tratamentul medicilor a ajuns sa-si incheie socotelile cu acest forum. (speram ca si cu motociclismul).

 

Lista operatiunilor efectuate:

 

Au fost verificate dupa manual urmatoarele:

 

- joc valve (supape)

- discuri si arcuri ambreiaj

- releu regulator

- senzor TPS (throttle position sensor)

- senzor generator de puls (pulse generator coil)

- furtunuri vacuum

- furtun admisie carburant

- filtru, o-ring si membrana robinet rezervor

- rezervor

- rulmenti roata fata si spate

- etriere si placute frana spate si fata

- axuri roti

- baterie carburatoare

- acele, cuiele poantou, jicloarele, sitele, plutitoarele carburatorului

- membranele vacumatice

- membranele cut-air

- rezistenta cablajelor si continuitatea

- sigurantele

- bateria

 

Toate componentele verificate sunt in parametrii (conform manualului de sevice).

 

Primul replay ar fi trebuit sa fie:

 

- Ti-ai luat pastilele?

 

:crack: :cheers:

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si eu acum threadul respectiv, am avut o problema identica- doar un cilindru facea figuri, era de la bujie nestransa, tragea aer pe langa ea.

Sunt curios totusi ce problema a avut motorul lui :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si eu acum threadul respectiv, am avut o problema identica- doar un cilindru facea figuri, era de la bujie nestransa, tragea aer pe langa ea.

Sunt curios totusi ce problema a avut motorul lui :)

 

"Problema" motocicletei s-a dovedit a nu fi problema motocicletei.

"Problema" motocicletei s-a dovedit a fi o tulburare obsesiv compulsiva temporara a dragului nostru coleg, plecat prea de curand din randurile acestui minunat forum... Spiritul soselei sa-i lumineze mintile.. AMIN!

:rose: :rose:

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai citi topicul ,ai observa ca nu motorul are probeme(a) .

sper ca cineva o sa joace fotbal cu capul ala sec al "domnului" valentin.

 

a facut-o cineva deja daca zvonul e adevarat :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a facut-o cineva deja daca zvonul e adevarat :laugh:

Ce sa aibe motocicleta ? Eu sunt convins ca nu are nimic,si daca are probabil e o chestie minora ca doar nu vibreaza ca un tractor mai mult are el pasarici pe cap,de parca exista motocicleta fara vreo suca.Din moment ce atatia mecanici s-au uitat la ea,cu siguranta nu are cum sa fie ceva grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa aibe motocicleta ? Eu sunt convins ca nu are nimic,si daca are probabil e o chestie minora ca doar nu vibreaza ca un tractor mai mult are el pasarici pe cap,de parca exista motocicleta fara vreo suca.Din moment ce atatia mecanici s-au uitat la ea,cu siguranta nu are cum sa fie ceva grav.

 

 

era vorba de jucat fotbal cu capul lui, nu de motoreta! :laugh: nu bag mana-n foc dar asa am auzit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca ultimul mecanic, cel cu problemele cu politia a zis ceva de genul ca necesita un reglaj al valvelor. Problema a fost confirmata si de TNG din ce imi amintesc eu.

Pana la urma nu inteleg ptr ce a depus plangere... :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma nu inteleg ptr ce a depus plangere... :eek:

Ca i-ar fi inlocuit/furat ceva piese.. in procesul de reparatie/reglare..

 

Oricum Vallentin asta e un mare pacalici.. adica.. stiti ce vreau sa spun... :D (un fel de fetita)

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rog urmatorii forumisti pe care i-am prins in topicul: Un motor o problema si 14 "apostoli"

post-46097-0-79755900-1331731338_thumb.jpg

sa faca un rezumat al topicului amintit ca vad ca mai sunt si profani printre noi..

 

Se poate incepe cu:

- A fost o data caca ca niciodata..

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am cunoscut personal pe Vallentin la ozzy la atelier si pot sa spun linistit ca NU ATI PIERDUT NIMIC.

Cand te duci la un service il lasi pe mecanic sa isi faca treaba, nu te apuci sa dai indicatii. Ca daca dai indicatii atunci inseamna ca stii sa ti-l faci singur. Poti sa intrebi "DE CE?", iar el o sa iti explice.

Un om atotstiutor cu prea multe pareri preconcepute... gresite, de altfel.

Editat de mexykanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... nu poate decat sa iasa ceva bun, din mana unui mecanic priceput. Un mecanic care sa nu abandoneze ... sa aibe taria, orgoliu, sa mearga pana la capat.

 

Deja sunt multe voci care mi-au recomandat pe TNG, apeleaza la TNG. Merg la TNG si vedem ...

Cateva spicuiri din:

Un motor o problema si 14 mecanici by@Vallentin

Pag 4 Verset 33

 

Pe langa indemnele parca citate din almanahul cuceritorii avem si dovada clara ca copilul asta nu si-a luat pastilele si continua sa auda voci.. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt, Transalp 650, la 70 la ora aparea o vibratie.

 

nu era o vibratie. motorul isi pierdea din putere... ceve in genul asta.

 

oricum imi pare rau ca stricam mecanicii cu "clienti" ca vallentin... de acum inainte teama mi-e ca trebuie sa dam un test pshihologic inainte sa se apuce mecanicul de lucru la mobra :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama deci topicul ala e coma...la cererea lui UFO si pt ca am citit la el cap coada vreo ora jumate din curiozitate la inceput, apoi dupa cam 30% cand gluma a inceput sa se ingroase din indignare fata de ceea ce era scris acolo.Un rezumat ar fii cam urmatorul:-in primele 20-25 (aprox) pagini e o problema mai atipica toata lumea sare sa il ajute isi da cu parerea cum stiu ei mai bine (avizata sau nu)

 

-primele semne ca e ceva putred in Danemarca (cum e si zicala) apar dupa ce motorul e dus la TNG si incep sa se nasca polemicile si acuzele ca toti mecanicii la care a fost mobra pana in acel moment (inclusiv TNG) habar n-au meserie si ca sunt niste "schimbatori de piese"

 

-TNG face un rezumat la ceea ce a incercat si se retrage fin din discutie stiind ceea ce a avut in fata

 

-Valentin incepe apoi cu discutii si acuze mistouri si alte idiotenii si unii mecanici la care mobra a fost inainte de TNG evidentiind ca Valentin e un client stresant si tipic romanesc atotstiutor, iar mai apoi apare in urma unor multe pagini de discutii off sau on topic ipoteza ca tipu e un tzepar

 

-Tinand cont de toate aceste aspecte cineva (NU-MI VINE SA CRED CA S-A MAI RISCAT) si anume Fabio a luat si el "provocarea" numita Valentin de coarne si contrar tuturor mecanicilor pana la el l-a convins (sa mor daca stiu cum) pe Valentin sa lase mobra 8 zile in service (lucru nemaintalnit pana atunci deoarece Valentin insista ca nu poate dormi fara sa o stie in garajul lui) timp in care reiese ca Fabio era pe drumul cel bun a micsorat jocul la (n-am retinut exact ce sunt mai nou in ale moto) ceva de pe la admisie si problema s-a diminuat substantial aproape spre rezolvare

 

-Proprietarul a fost chemat la service pt a fi informat de progrese in acel moment insa el a venit si a spus ca o ia el acasa sa ii mai faca niste teste sa vada cum merge.Fabio l-a rugat sa plateasca diagnoza, Valentin a refuzat, Fabio nu a vrut in cazul asata sa ii inapoieze ceva piese, Valentin a sunat la 112 si a chemat politia spunand ca i s-au furat piese, politia a venit si l-a luat la misto pe Valentin si l-au amenintat cu amenda dupa ce l-au ascultat pe Fabio.Apar si niste mesaje PM care si atesta faptul ca Valentin vazand ca problema se apropie de rezolvare a vrut sa dea bir cu fugitii ca sa nu mai plateasca manopera si sa o repare el (pana in acest moment mai multi mecanici la care a fost mobra confirmand ca facea poze la fiecare operatie de montare-demontare cica era pasionat...my ass)

 

-Trece o perioada de cateva saptamani si nici un raspuns la cele prezentate de Fabio din partea lui Valentin si cand nu te astepti apare dita mai postul de o pagina intreaga in care Valentin prezinta cum ca cica el pe 1 Dec. i-ar fii sugerat lui Fabio ca problema ar fi de la admisie si ca nu Fabio a gasit-o si ca nu are dc sa plateasca pt ca mobra tot la fel merge prost (cu toate ca problema era in curs de rezolvare mobra functionand mai bine)

 

-Dupa acest post kilometric din partea lui Valentin care incerca sa se scoata el victima ceea ce nu i-a reusit mai continua partea de on-off topic pana la pagina 92 cand un moderator decide sa inchida topicul.

 

Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea ( in viziunea subiectiva pe care mi-am facut-o cititnd tot acel topic) asa.

 

P.S. Sa-mi fie scuzate eventualele greseli insa postul a fost cam lung si nu am mai stat sa il verific / introdc smiley :cheers:

Editat de ionutz_bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...