Sari la conținut

scurgeri ulei


B I Z
 Share

Postări Recomandate

salut,

azi dimineata am verificat nivelul uleiului si era sub minim.

am demontat carenele de pe dreapta sa vad daca pierde pe undeva sau il "mananca" (fiind destul de vechiuta)

am gasit scurgeri pe la reglajul distributiei ... pe la o-ringul surubului de reglaj mai exact si pe la tija in care este prins cablul de la ambreiaj.

post-68014-0-15013700-1332089201_thumb.jpg

 

calitatea este slaba ... o sa fac alte poze in seara asta.

sa imi bag eu nasul sa schimb o-ringul de la reglajul distributiei? poate curge ulei pe acolo daca o-ringul nu este ok? acolo este un o-ring din cupru ... asa pare.

la tija in care este prins cablul de la ambreiaj este vreo bucsa, o-ring ?

este cineva care a mai intampinat problema asta?

poate cineva sa imi dea un pret pentru reparatie? (adresata service-urilor/mecanicilor)

multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru levierul ambreiajului iti trebuie un simering de ulei nou ca si asta. Probabil al tau este uzat peste masura!

Pentru intinzator iti trebuie alta garnitura de intinzator (poti "manufactura una").

 

Daca nu ai scule, si know how-ul aferent, lasa-te pe mana unui mecanic.

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator EduardS

Pentru levierul ambreiajului iti trebuie un simering de ulei nou ca si asta. Probabil al tau este uzat peste masura!

Pentru intinzator iti trebuie alta garnitura de intinzator (poti "manufactura una").

 

Daca nu ai scule, si know how-ul aferent, lasa-te pe mana unui mecanic.

 

Offff offfffff ,ce face engleza din noi ,am mai auzit pe una azi pe strada ca ii zicea prietenei sale "Fata ,hai sa luam un Cab" baldy.gifbaldy.gifbaldy.gifbaldy.gifbaldy.gifbaldy.gifbaldy.gifbaldy.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa va mutati discutiile de genul acesta in alta parte ... am deschis discutia asta cu alt scop.

Va multumesc pentru intelegere.

 

Nu garnitura dintre intinzator si motor este dusa ci o-ring-ul la surubul de reglaj.

Scule am suficiente, indemanare am ... service-ul masinii il fac singur insa la motocicleta imi e teama sa ma apuc ca nu stiu care cum sunt.

 

Am revenit cu cateva poze mai ok.

Se vede destul de bine care sunt problemele.

Astept si pe cineva cu service moto care sa imi dea o solutie viabila pentru remedierea problemelor...

Multumepost-68014-0-45076700-1332119368_thumb.jpgscpost-68014-0-64055700-1332119438_thumb.jpg

post-68014-0-99127300-1332119397_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este nici un o-ring la intinzator ci saiba de cupru! poate nu este stransa piulita cum trebuie! daca vrei sa o schimbi AI GRIJA LA 2 LUCRURI:

-sa ii faci un semn pe filetul surubului , ptr ca mai apoi sa il infiletezi cat a fost, nu mai mult sau mai putin! (pare un intinzator manual)

-sa ai grija sa nu sara distributia de la punct!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primele doua fotografii uleiul care curge este de la ambreiaj, iar acolo ai un simering micut, dar ca sa-l schimbi trebuie sa dai capacul ala jos. Se schimba numai pe interior. Se poate face si cu uleiul nescos, dar trebuie sa culci motorul pe partea opusa ca sa nu-ti curga ulei cind desfaci capacul. La distributie (ultima foto) confirm ce a zis @sarpele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde cumpar semeringul acela?

imi poate spune cineva pasii de urmat pentru a inlocui semeringul?

ce este in spatele acelui capac? risc sa stric ceva daca inlocuiesc eu semeringul acela?

indemanare cum am spus mai sus am suficienta si imi place sa ma murdaresc, la masina imi fac singur service-ul ... de la bielete antiruliu, placute de frana pana la caseta de directie, tampoane motor, bucse grup etc ... imi este doar teama de necunoscut.

as prefera ca varianta cu service-ul sa o las pe locul 2 si NU din cauza costurilor.

analizand mai bine azi dimineata tind sa cred ca pe la surubul de reglaj al lantului distributiei nu pierde ulei ... o sa verific totusi piulita aceea.

multumesc

 

Later Edit:

Cred ca am gasit ...

post-68014-0-68302200-1332141317_thumb.jpg

 

este vb de piesele 10 si 12 din imaginea de mai sus?

de unde le pot cumpara?

Editat de B I Z
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa va mutati discutiile de genul acesta in alta parte ... am deschis discutia asta cu alt scop.

Va multumesc pentru intelegere.

 

Nu garnitura dintre intinzator si motor este dusa ci o-ring-ul la surubul de reglaj.

Scule am Multumepost-68014-0-45076700-1332119368_thumb.jpgscpost-68014-0-64055700-1332119438_thumb.jpg

 

Prietene,

 

la ambreiaj ti-am zis care e problema, simeringul respectiv.

La intinzator se pare ca ai o improvizatie super-jmechera! Cine ti-a facut-o este mare meseriash! Cred ca motorul tau este plin de carpeli pe interior...

Omul tau a gaurit intinzatorul si a bagat un surub neaos acolo, incercand sa-l faca "intinzator manual" si sa-l infileteze ca sa deplaseze patina pentru a intinde lantul de distributie!Ingenios!Solutie ieftina!DAR PERICULOS!

Daca nu ai auzul suficient de fin, incat sa auzi cand lantul incepe sa "bata" ca sa mai dai o tura la surubu ala risti sa mergi cu lantul de distributie "larg" si evident la un moment dat se poate rupe!Olleeee!

Sfatul meu: cumpara un intinzator nou!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca este o improvizatie sau nu acolo ... <br class="Apple-interchange-newline">

am gasit pe internet modelul de intinzator care este montat la mine

post-68014-0-72446000-1332143200_thumb.jpg

vreau inainte de toate sa inlocuiesc semeringul de la capacul ambreiajul dar nu stiu de unde sa il cumpar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator EduardS

Este neologism adoptat deja in limba romana de multi ani. http://m.dexonline.r...initie/know-how .E bine sa mai si cauti inainte sa deschizi gura.

 

Aici dovedesti ca tu esti singuru de pe topicu acesta care nu a inteles unde "bateam" eu apropo. In fine ,mai citeste postu meu de vreo 10 ori ,ca poate intelegi ce vroiam sa zic,asa ca nu te mai baga aiurea in seama domnule Stefan. Respectele mele si numai bine wink.gif

 

te caci in el de dex in cazul asta , sincer ...

 

bagree.gifbagree.gifbagree.gif Trist ce se intampla in ziua de azi baldy.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator EduardS

Edy, relax, read some english!

You are fukin' off topic!!!

 

Alex ,engleza stiu,nu exagerat de mult dar stiu,dar asta nu inseamna ca trebuie oriunde postez sau scriu sa o dau in engleza . Te rog ca sa ma ierti ca nu folosesc limbaju copiilor frustrati de parinti,injurand pe engleza cand nu le convine ceva,ca daca o fac pe romana risca oleaca bataie . Off topic: eu de obicei sunt foarte relaxat,dar daca te oferi ,te las sa imi faci un masaj de relaxare,dar fara alt limbaj ,decat cel pur romanesc . Numai bine friday.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde cumpar semeringul acela?

imi poate spune cineva pasii de urmat pentru a inlocui semeringul?

ce este in spatele acelui capac? risc sa stric ceva daca inlocuiesc eu semeringul acela?

indemanare cum am spus mai sus am suficienta si imi place sa ma murdaresc, la masina imi fac singur service-ul ... de la bielete antiruliu, placute de frana pana la caseta de directie, tampoane motor, bucse grup etc ... imi este doar teama de necunoscut.

as prefera ca varianta cu service-ul sa o las pe locul 2 si NU din cauza costurilor.

analizand mai bine azi dimineata tind sa cred ca pe la surubul de reglaj al lantului distributiei nu pierde ulei ... o sa verific totusi piulita aceea.

multumesc

 

Later Edit:

Cred ca am gasit ...

post-68014-0-68302200-1332141317_thumb.jpg

 

ia-le cotele cu unsubler si vezi daca gasesti asemenator...magazine piese de schimb

poate ca cel mai bine ar fi la repezentanta. mai scump, dar nu risti sa fie porcarii

este vb de piesele 10 si 12 din imaginea de mai sus?

de unde le pot cumpara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e un intinzator manual. nu e neaparat o carpeala, daca il foloseste cineva care chiar stie cat de intins trebuie sa fie lantul si cand necesita intindere! sunt unele mai 'aspectuase' de la APE foarte folosite la americani. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e un intinzator manual. nu e neaparat o carpeala, daca il foloseste cineva care chiar stie cat de intins trebuie sa fie lantul si cand necesita intindere!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde cumpar semeringul acela?

este vb de piesele 10 si 12 din imaginea de mai sus?

de unde le pot cumpara?

Salut , vorbeste cu Florin de la Motovip , un intinzator nou ptr F2 costa in jur de 300 lei , sunt sigur ca iti poate aduce tot ce ai nevoie . Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

E improvizat.

 

Nu e deloc improvizat, e un upgrade. E de o mie de ori mai bun decat cel hidraulic care nu are sistem de blocare, iata si cum se modifica un astfel de intinzator:

 

/index.php?/topic/389534-bataie-motor-la-cbr-600-f2/page__view__findpost__p__2048507

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e deloc improvizat, e un upgrade. E de o mie de ori mai bun decat cel hidraulic care nu are sistem de blocare, iata si cum se modifica un astfel de intinzator:

 

/index.php?/topic/389534-bataie-motor-la-cbr-600-f2/page__view__findpost__p__2048507

 

 

ei, el a calcat pe langa, nici macar in ceva scuipat de mecanic si raspandeste numai ineptii pe forum... cfulmea e ca unii s-ar putea sa-l si asculte... daca-i zici de upgrade el iti spune ca e improvizatie pentru ca-i un surub...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...