Sari la conținut

accident suzuki gsxr vs dacie


augustyn
 Share

Postări Recomandate

dacie 1310 iese din benzinarie,soferul un individ de vreo 60 de ani nu se asigura.motociclist se deplaseaza cu viteza in comuna drumul fiind drept si aproape necirculat ,intra frontal in autoturism.urmari:dacie zob motor suzuki gsxr 750 srad,an 97 praf,motociclist cu piciorul drept sarit din sold,picior stang fracturat in 3 locuri.i-a fost indusa starea de coma si acum sufera a 2 interventie chirurgicala.o sa revin cu poze si mai multe detalii.ochii mari ca lumea nu mai e obisnuita cu motoretele dupa sezonul rece.numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naspa.. recuperare rapida si alta data poate merge cu viteza legala si mai atent !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da ce plm se intampla cu mumiile astea ma, prima 75ani, al doilea 80, al treilea 60. ce dracu e cu astia, se reincarneaza, invie din morti, ies din mormant, se trezesc la viata?

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiam ca base a inchis niste spitale

ce dracu au ajuns sa inchida si azilele???

 

tot respectul pt varsnici dar in p... mea

in parc cu ei nu pe strada

 

 

sanatate omului

 

la bosorogi astia ar trebui sa le faca RCA UL

 

5000 ron

sa i potoleasca sa mai iasa pe strada cu masinile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie si iar atentie....Sunt multi kamikaze pe sosele...Se uita odata ( daca se uita ) te vede ca esti pe 2 roti...( daca te vede ) , dar fara nici un folos...ca prioritate pauza. Cat despre aia care mai au o suflare si gata... reflexe..au avut in tinerete...a-r trebui sa mai foloseasca transportul in comun...sa nu omoare pe altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar voi daca ajungeti SANATOSI la 75 de ani, gata, in parc/in pat si asteptati moartea? Nu, o idee mai buna ar fi sa faca cu cacatul asta de regula ca daca schimbi permisul inainte sa expire, nu mai e nevoie de alte analize. Nu nenica, o data cu varsta faci analize o data la 5 ani, 2 ani si testare pt reflexe aia cu pedale, test de atentie etc.

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde? cand? da, motociclistul de ce avea viteza? da' soferul de ce nu s-a obisnuit cu vitezomanii motociclisti? da' motociclistul de ce nu a efectuat manevra de evitare? da' de ce ...

 

Pai nu frate ca tot noi trebuie sa fim atenti si pentru ei ...

Recuperare rapida motociclistului.

Editat de Theo32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar voi daca ajungeti SANATOSI la 75 de ani, gata, in parc/in pat si asteptati moartea? Nu, o idee mai buna ar fi sa faca cu cacatul asta de regula ca daca schimbi permisul inainte sa expire, nu mai e nevoie de alte analize. Nu nenica, o data cu varsta faci analize o data la 5 ani, 2 ani si testare pt reflexe aia cu pedale, test de atentie etc.

 

Perfect de acord cu tine...nu am zis nimic despre cei care sunt inca apti la o asemenea varsta sa conduca o masina ca nu a-r trebui sa o conduca. Si cu analizele la fel de corect...odata cu inaintarea in varsta sa se faca mai des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu frate ca tot noi trebuie sa fim atenti si pentru ei ...

Recuperare rapida motociclistului.

eu nu o sa pazesc niciodata pielea altui participant la trafic inainte pielii mele!!! Adica de ce sa imi pun io la saramura pielea pentru prostiile altora... asta nu pricepeti voi. eu in ultima vreme merg cu viteza, ma bag, merg printre masini etc. etc. dar de fiecare data numai daca am loc!!! ma asigur ca nu voi avea neplaceri si din salajan pana in otopeni si prin oras si pe centura bucurestiului (40-45 km dus si inca pe atat intors) am avut respect fata de ei si ei au inteles si imi fac loc chiar daca nu au prea mult loc de manevra. sa nu mai luam apararea aiurea la motociclisti ca m-am saturat! i-a dat in goarna si ala i-a iesit in drum. CULPA COMUNA! Doi dobitoci s-au intalnit pe mijlocul drumului in loc de carciuma. sa-i doara pe amandoi: pe mosul buzunaru', pe motociclist sanatatea! daca ar fi corecta legea i-ar fu... pe amandoi ala pentru neacordare prioritate 1 an jumate pe bara si astalaltul pentru viteza 2 ani. Ce dobitoc poate sa creada ca mosul A VRUT sa-l raneasca pe ala?!? A facut o greseala, da. Motociclistul nu??? Mergea regulamentar cu 50-70km/h si nu l-a vazut pe mosu ca vrea sa iasa din benzinarie??? La oftalmolog cu ei atunci! Amandoi au probleme de vedere!!! si motociclistul mai are o problema: nu are reflexe - daca cirula regulamentar; si-a cautat-o - daca nu mergea regulamentar...

Editat de pachemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram cu masina si nu m-a vazut un tataie care a intors pe continua,am avut noroc cu ABS-ul si eu si el :)

 

aha, deci ai avut viteza legala sau aproape; si ai avut instinctit si reactie. NU ABS-ul a franat ci reactia ta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Deja mi-a ajuns peste urechi asta cu ''Nu mai sunt obisnuiti cu motociclistii'' . In momentul in care ala nu acorda prioritate ce obisnuinta sa fie? In locul motociclistului putea sa fie si Speedy Gonzales intr-un tir. Este neacordare de prioritate!!! Daca schimba banda peste el, in cazul in care mergeau in acelasi sens mai ziceam, desi se intampla si cand esti in masina asta. Dar acordarea de prioritate este o chestie in primul rand de lege iar in al doilea rand de obraz si sunt corelate intre ele: daca stii ca ai ''cedeaza trecerea'' si nu tii cont de asta inseamna ca esti fara obraz...mai intervine si instinctul de autoconservare aici, instinct pe care unii il pierd si nu mai tin cont de culoarea semaforului de semne etc.

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua si spitalizarea ...

Sper sa nu e lase cu deces.

 

Ma abtin din alte comentarii insa cred ca toata lumea stie ce vroiam sa spun.

Mai greu este cu bagatul la cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum probezi ca a avut viteza motociclistul? Un accident la 60 km/h distruge o masina complet mai ales din lateral. Sunt de acord cu tine, trebuie sa fim mai temperati si sa lasam zmeismele, dar daca tipul din masina astepta sa treaca baiatul cu motorul ii dadea un gand de ''bine'' pentru ca e vitezoman si fiecare ajungea acasa fara probleme, sanatos respectiv fara dosar penal si fara amenda/despagubiri.

da daca motociclistul mergea mai incet avea ala timp sa iasa din benzinarie fara sa-l incomodeze pe asta cu motocicleta.

 

Cum probez? AM CITIT PRIMUL POST CU ATENTIE. Si in al doilea in rand meseria mea tre' sa fii paralel cu ea ca sa nu stii sa citesti o expertiza auto unde viteza se calculeaza cu niste formule care au niste erori de undeva de 10%-15% in funtie de coeficienti. Viteza se poate calcula!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca deja se cam exagereaza si cu discutiile pe tema varstei... pana mea, la 60 de ani, o persoana care a condus toata viata, eu zic ca e destul de capabila sa conduca. Aici nu mai e vorba ca e batran si daia a facut accident. Aici e vorba de un sofer care nu s-a asigurat.

 

Nici eu nu sunt de acord cu mosii care abia mai misca dar nu lasa volanul din mana, dar nici nu pot sa spun ca la 60 de ani nu ai ce cauta la volan. Adica asta e parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha, deci ai avut viteza legala sau aproape; si ai avut instinctit si reactie. NU ABS-ul a franat ci reactia ta!

Complet de acord cu ce ziceti Dvs. legat de viteza. Dar nu e vorba tot timpul de reactie. Poti sa ai un moment cand nu realizezi ce face ala, poti sa ai o zi proasta, n factori si sa te zboare unul din scurt cu tot cu mersul regulamentar si cu experienta ta pe moto, asta o spune unul care era singur pe trotuar (pe toata strada) si l-a luat masina in bot. Prima reactie am vazut la multi (soferi/piloti moto) ca ar fi ori sa franeze, ori sa ocoleasca masina venita din dreapta chiar prin partea dreapta (prin spatele masinii cum ar veni), dar multi dintre cei care ies franeaza si astfel are loc impactul, aici da, se poate vorbi de reflexe (eu personal as ocoli prin fata masinii daca am timpul necesar sa ma asigur). Dar totusi mergand regulamentar, nu prea e normal sa iti iasa unul in fata sa te oblige sa franezi brusc doar ca are el chef sa intre pe drum, cum am vazut ca se mai practica pe la noi.

 

PS: vorbeam la general, nu despre cazul de fata, unde se pare ca diferenta a facut-o si viteza...

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin:motociclistul nu e delok bine starea lui e destul de grava,am aflat ca nu avea echipament de protectie,decat casca,piciorul stang are nevoie de inca o operatie,probabil in aceasta noapte,soldul drept e carne tocata in interior,are un hop de trecut.Dumnezeu decide.scuzati-ma,locul accidentului e o comuna din judetul arges cu numele de vedea.cat despre batraneii de la volan,desi apreciaza viteza de deplasare a unui vehicul,momentul de reactie nu mai este acelasi,deci poate sa dea drumul brusc sau din contra f lent ambreiajului,de unde si tasnirea sau aparitia brusca pe sensul de mers al motociclistului.estimativ dupa urmarile impactului viteza de deplasare a motociclistului e peste 100 km/h.nu mere sa incarc pozele.o sa incerc mai tarziu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca deja se cam exagereaza si cu discutiile pe tema varstei... pana mea, la 60 de ani, o persoana care a condus toata viata, eu zic ca e destul de capabila sa conduca. Aici nu mai e vorba ca e batran si daia a facut accident. Aici e vorba de un sofer care nu s-a asigurat.

 

Nici eu nu sunt de acord cu mosii care abia mai misca dar nu lasa volanul din mana, dar nici nu pot sa spun ca la 60 de ani nu ai ce cauta la volan. Adica asta e parerea mea.

Asta e si parerea mea. Tatal meu are 62 de ani si sigur o sa poata sa mai conduca multi ani de acum inainte foarte bine.

 

De pe la 75 de ani in sus cred ca totusi apar probleme... Il vad pe un vecin al meu de scara, demult nu imi pare ca ar mai avea reflexe la volan. Cred ca are cam 80 de ani. Si ca dovada mi-a lovit acum o saptamana masina in parcare (probabil incercand sa parcheze sau sa iasa), din fericire la mine nu se vede aproape deloc (mi-a atins bara spate in coltul stanga cu partea dreapta fata a masinii lui, intre colt si roata fata, si la el se cunoaste mult mai tare). Cred ca nici macar nu a sesizat, ca m-am intalnit cu el de cateva ori si nu a mi-a zis nimic.

 

Aici soferul nu s-a asigurat sau a zis ca are timp sa intre pe sosea, nerealizand viteza motociclistului. Nu are de-a face cu reflexele sau altceva legat de varsta avansata.

Nu strica sa incercam sa anticipam orice posibil obstacol, nu o facem pentru altii, o facem pentru noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...