Sari la conținut

Yamaha FZ8


JustDoIt
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mda, de parca motocicletele au fost inventate pt urcat borduri

 

Au fost inventate pentru tot ce-ti trece prin minte si fiecare om are o alta perceptie asupra a ceea ce vrea sa faca cu ea. Doar comunistii aveau o vedere unilaterala asupra fiecarui lucru :)

 

Personal cel mai indicat pentru oras (si nu numai in Romania - piatra cubica, sine de tramvai, treceri la nevel cu calea ferata ai mai peste tot) mi s-ar parea un supermoto: usor, cursa lunga a suspensiei, roti spitate) dar asta nu inseamna ca nu te poti descurca cu orice daca-ti pui mintea.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, de parca motocicletele au fost inventate pt urcat borduri

 

In Bucuresti conteaza al naibii de tare. Sti cum sunt cu R-ul exagerat de atent cand o urc pe bordura, cum urca mamele carutul cu copil pe bordura, asa urc si eu R-ul. Cu SMR-ul(ca tot zicea Marcone de SM) sau Pegaso-ul pot sa urc bordura din mers, fara nici o frica. Ca sa numai zic ca daca ai enduro/SM urci/cobori bordura si cu 2 persoane, iarasi fara sa te gandesti ( ba face poc? ).

Plus ca noi avem surprize surprize si de la soferi si de la asfalt, in fiecare zi........deci conteaza o garda la sol generoasa.

 

FZ8 si XJ6

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine!

Cum se comporta in comparatie cu Z750-u parcat langa?

 

E Z1000 ala. Ambele au aceiasi greutate, dar centrul de greutate la Z e mai sus decat la al meu si se simte greutatea destul de tare.

 

Am avut ocazia sa merg cu un Z750 al unui prieten, model 2011, si nu mi se pare mare diferenta, decat putin la pozitie. Z750-ul e mai turat ca FZ8-ul, are cu vreo 2 caluti in plus parca dar pierde la cuplu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salut,cat ai dat pe protectia de radiator si pe pinten? as fi interesat si eu pentru fz6le meu

Ii mai trebuie decat un parbriz,toba poti sa o lasi asa ca iti consuma si putin ,acum depinde de tine de vrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nakedul cu toba stock nu e un lucru acceptabil :D

varianta mai ieftina fata de Yoshi/Akrapovic e Beowulf, facute in UK: http://www.beowulfuk.com/products.asp?cat=2648

~260 ioro carbon cu sectiune romboidala, a la Yoshi: http://www.beowulfuk.com/proddetail.asp?prod=YA201WCFI33

 

eram curios, de ce n-ai luat Z750/1000?

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,cat ai dat pe protectia de radiator si pe pinten? as fi interesat si eu pentru fz6le meu

Ii mai trebuie decat un parbriz,toba poti sa o lasi asa ca iti consuma si putin ,acum depinde de tine de vrei

Protectia de radiator a fost 100 euro, tank-padul fost parca 80 de lei si alea negre de plastic din partea de jos a motorului au fost incluse in pret, ele sunt in jur de 160-180 euro...Am in vedere sa ii cumpar un parbriz, dar sa vad daca ii iau original Yamaha sau Barracuda...

 

nakedul cu toba stock nu e un lucru acceptabil :D

varianta mai ieftina fata de Yoshi/Akrapovic e Beowulf, facute in UK: http://www.beowulfuk.com/products.asp?cat=2648

~260 ioro carbon cu sectiune romboidala, a la Yoshi: http://www.beowulfuk.com/proddetail.asp?prod=YA201WCFI33

 

eram curios, de ce n-ai luat Z750/1000?

 

Toba am luat deja, trebuie sa imi vina. E vorba de Leo Vince Factory Carbon. Cat despre Z750,1000...Cel de 1000 cadea din start, indiferent de la ce marca era, trecerea de la 125 la 1000 fiind prea mare. Z750-ul e frumos, si-a luat un prieten cam in aceiasi perioada cu mine tot nou, model 2011, am avut ocazia sa merg putin cu el. Mie imi place mult Yamaha, modelul fz8 fiind foarte reusit, de aceea nici nu am stat pe ganduri. Din putinii kilometrii care i-am facut cu Z-ul prietenului meu pot sa spun ca nu da asa caldura cum da FZ8-ul meu (in oras ma rupe), plus ca la un moment dat, nu tot timpul, am impresia ca se incalzeste saua cam tare. Insa pozitia e mai buna decat pe Z, cel putin pentru mine.

Editat de JustDoIt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar ca sunt mai ieftine ca celelalte marci,dar nu stiu ce sa zic de calitate,leo vince e o alegere buna,accesoriile le-ai comandat de la un site anume sau de la yamaha direct?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar ca sunt mai ieftine ca celelalte marci,dar nu stiu ce sa zic de calitate,leo vince e o alegere buna,accesoriile le-ai comandat de la un site anume sau de la yamaha direct?

calitate insemnind ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rezistenta la temperaturi mari

am toba Beowulf de cca 3 ani, luata de noua din UK. pina acum nu mi s-a topit inoxul din care e facuta. nici vopseaua, nici stickerele, nimic.

 

Dupa 10 minute de mers prin oras cu toba sport mirosi a noxe.

doar la BMW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am toba Beowulf de cca 3 ani, luata de noua din UK. pina acum nu mi s-a topit inoxul din care e facuta. nici vopseaua, nici stickerele, nimic.

 

 

doar la BMW.

 

o sa iau in considerare ce ai spus,pentru mine nu conteaza marca,ca e yoshi sau akra sau two brothers,conteaza sa fie de calitate si sa se auda frumos,dar din lista aia de acolo de la beowulf,care se aud cel mai frumos? ca sunt necunoscator in astea si nu stiu ce tip de top se aude cel mai frumos

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa iau in considerare ce ai spus,pentru mine nu conteaza marca,ca e yoshi sau akra sau two brothers,conteaza sa fie de calitate si sa se auda frumos,dar din lista aia de acolo de la beowulf,care se aud cel mai frumos? ca sunt necunoscator in astea si nu stiu ce tip de top se aude cel mai frumos

n-am de unde sa stiu, nu e o marca populara in Romania. eu am un model ieftin, din inox. suna ok, dar nu ca una din carbon. cam prea zgomotoasa si dB-killer-ul nu face destula treaba. banuiesc ca n-ai fi nemultumit de una din carbon. altceva nu prea pot sa-ti spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toba sport (=goala) e inacceptabila in oras, dar asta e alta poveste.

probabil cind spunem "sport" multi ne gindim la aftermarket. toba goala in oras e tiganie, clar. sint multe tobe aftermarket care nu suna deloc tare. in plus, motoarele mai vechi au fost facute dupa normele de-atunci si chiar si stock sint galagioase comparativ cu cele de acum. ca exemplu, un Bandit de generatie mai veche (pre 2003, sa zicem) cu toba stock se aude de la distanta marisoara daca e ceva mai turat, si prin ceva mai turat nu ma refer la 12000 rpm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand iti iei o toba sport,eu zic ca e decent sa iti pui si silencere,iar noaptea eu le-as pune sa nu deranjez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit toba...Arata extraordinar de bine si se aude exceptional, mai ales fara silencer...

 

Cateva poze..

 

Sa o stapanesti sanatos! Sunt curios cat timp o vei tine pe motocicleta? O sa vezi tu mai tarziu cum incepi sa mirosi a benzina,daca mergi in oras. Bine pretul asta merita(la inceput) macar se aude frumos :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...