Sari la conținut

Turul Romaniei off road 2012


Constantin
 Share

Postări Recomandate

1. Traseul : se asteapta propuneri de traseu off road, max. 50% asfalt, deoarece trebue alimentat, cazat, etc, deci nu se poate evita complet civilizatia. La fel, nu se poate urmari granita. In lungul Dunarii, Prutului, se poate merge pe dig, mal. Unde este necesara ocolirea, departare de granita max 50 km.

2. Perioada : 7 – 14 iulie, aproximativ.

3. Sponsorizare : benzina, pentru Seniori, de catre INVENTA

4. Performanta : consta in parcurgerea traseului. Ca timp : NU.

5. Echipa : Participantii se pot alatura in punctele de pe traseu apropiate de domiciliu.

6. Locatie plecare : urmeaza a se stabili

 

Rugam contributii utile si inscrieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca nu ati vazut, poate va ajuta topicul acesta:

/index.php?/topic/477141-turul-romaniei-off-road/page__p__2284891__hl__%2Bturul+%2Bromaniei+%2Boff+%2Broad__fromsearch__1#entry2284891

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Studiul traseului arata dificultati in mersul paralel cu granita. Baza va fi drumul de tarla. Va trebui mers mult direct pe miriste.

Ca atare, perioada ar trebui decalata pana dupa seceris, probabil la inceput de august.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Enduro!

Ar trebui contorizat traseul pe tipuri de drum. Sa se stie pt urmatoarea editie cat se poate evita din asfalt.

Simplu: notat pe hartie; necesita oprirea.

Pe GPS, ?

Inregistrator al treptei de viteza. Off road e de presupus ca se foloseste majoritar I-a si a II-a.Complicatie.

Fiind sanse sa nu poata fi realizat intregul traseu, macar sa ramana concluziile pt organizarea urmatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o prima grosiera evaluare am ajuns la aproximativ 1900 km toata tura. la vreo 300 km pe zi ar fi necesare cam 7 zile.

Banuiesc ca e un raliu pe diguri,campuri si forestiere si nu va fi timp de vizitat cate ceva pe traseu?

Alimentare cu gas la 200km?

Posibila etapa 1: Bucuresti-Giurgiu(gas)- digul Dunarii -Corabia(gas)- Vanju Mare(gas)- Hinova(cazare) 420km din care cam 100 pe sosea, o etapa relativ usoara dpdv navigatie si parcurs.

http://maps.google.com/maps/ms?msid=213611125371029092611.0004bda4bdde07bd23353&msa=0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Traseul : se asteapta propuneri de traseu off road, max. 50% asfalt, deoarece trebue alimentat, cazat, etc, deci nu se poate evita complet civilizatia. La fel, nu se poate urmari granita. In lungul Dunarii, Prutului, se poate merge pe dig, mal. Unde este necesara ocolirea, departare de granita max 50 km.

2. Perioada : 7 – 14 iulie, aproximativ.

3. Sponsorizare : benzina, pentru Seniori, de catre INVENTA

4. Performanta : consta in parcurgerea traseului. Ca timp : NU.

5. Echipa : Participantii se pot alatura in punctele de pe traseu apropiate de domiciliu.

6. Locatie plecare : urmeaza a se stabili

 

Rugam contributii utile si inscrieri.

 

eu n-am inteles punctul 3, m-as baga la treaba asta sincer...

 

300km/ zi in medie pe offroad pentru 7 zile e destul de mult ca si efort fizic al pilotului,plus ca pot aparea probleme tehnice... eu am autonomie 450-500km

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... la vreo 300 km pe zi ...

 

Chiar si pe drum simplu pe camp, 300km pe zi e foarte mult. Poate pentru Stulewa si altii ca el care participa la concursuri si au multa experienta e ceva mai simplu, dar pentru domnul Constantin care nu mai e la prima tinerete (si nici tu de altfel :P ) nu cred ca e posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca am ajuns la orsova si deja m-a luat capu, acum desenez urmatoarea zi si e terenul destul de dificil :friends:

 

Ce traseu vrei sa urmezi de acolo ? il ai stabilit ?

 

Stiu foarte bine zona , atat pe strada cat si pe enduro , poate iti pot da ceva sfaturi :cheers: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar, limitarea timpului la 7 zile ne pune probleme.Deh, mai si lucram.

O solutie ar fi stabilirea traseului si impartirea sa in doua semitururi, de parcurs la date diferite. Cunoscandu-se etapele si datele respective ale fiecarei etape se pot cupla colegii din diferite regiuni ale tarii, chiar si pentru o etapa sau doua.Si eu daca vad ca este greu, ma voi limita la un nr de etape.

La terminarea semiturului I lasam motoarele la locul respectiv si venim la Buc cu avionul, auto, etc. Daca sunt amatori pt parcurgerea intregului tur al Romaniei din o bucata, cine nu face fata, renunta dupa un nr de etape.

Prima data este dificil. Cine va purcede la anul, va folosi din experienta acestui an.

Eu am considerat zilnic cca 50% pe asfalt, 100 km, 3 h.Off road, cca 20 km/h, 5-6 h, cca 120 km. Optez sa ne limitam la cca 200 km/zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hinova oravita 222km estimez 8-9 ore, e o etapa dificila din aceasta excursie. am desenat ruta dar nu stiu s-o postez...so heeellpppp

15-20km de asfalt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o prima grosiera evaluare am ajuns la aproximativ 1900 km toata tura. la vreo 300 km pe zi ar fi necesare cam 7 zile.

Banuiesc ca e un raliu pe diguri,campuri si forestiere si nu va fi timp de vizitat cate ceva pe traseu?

Alimentare cu gas la 200km?

Posibila etapa 1: Bucuresti-Giurgiu(gas)- digul Dunarii -Corabia(gas)- Vanju Mare(gas)- Hinova(cazare) 420km din care cam 100 pe sosea, o etapa relativ usoara dpdv navigatie si parcurs.

http://maps.google.com/maps/ms?msid=213611125371029092611.0004bda4bdde07bd23353&msa=0

 

Numai 1900Km?? Ma indoiesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No am zis ca e o estimare grosiera 1900 km, am pus ceva de spartu' ghetii...

S' curios cum ar fi track-ul in continuare, eu inca nu am gasit o varianta plauzibila care sa nu fie pe drumuri.

 

 

Reteta:

1. faci cont pe G mail; daca ai cont deja sau ai cont pe You tube

2. intri pe Google maps si te loghezi cu aceleasi date ca pe G mail, Y tube...(daca esti logat pe una din ele esti logat pe toate)

2.2My places... create map....titlu...descriere...bifa la "public" daca vrei sa vedem si noi....import

2.3 import te duce sa uploadezi un file kml/kmz creat in G. Earth (cu "ad path") si salvat in calculator.

3. my places... click nume traseu...mai sus in dreapta e un semn de printer si unul de link, de pe ala de link iei cu copy/paste direct link si imparti cu lumea.

Daca e nevoie de amanunte ziceti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://maps.google.com/maps/ms?msa=0&msid=216484499708388887862.0004bdb486072f465dbdb

 

mersi boss, am reusit :D ce ti-e cu tehnologia asta :))))

 

pentu a termina aceasta excursie in 7 zile e nevoie de un grup mic,4-5motorete, cu un program destule de fix si ceva disciplina de grup.

ritmul de mers trebuie sa fie unul relativ ridicat dar fara sa se forteze pentru a conserva energia. tehnica mersului offroad trebuie sa fie la nivelul mediu pentru a avea o viteza destul de buna.

 

zilele de campie sunt relativ simple dpdv tehnic dar cele in care trebuiesc traversate lanturi muntoase sunt mai delicate si nu permit mari erori de navigatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Etapa Nord Borsa - Dorohoi

Drumuri de pamant sau de miriste, cand se poate pe traseul:

Borsa – Baile Borsa – Izvoarele Sucevei – Magura – Brodina – Gura Putnei – Vicovu de Jos – Bilca – Manastioara – Siret – Paraul Negru – Dersca – Corlauti – Ibanesti – Cristinesti – Alba – Hudesti – Concesti – Darabani ( Dorohoi ). Asfalt nesemnificativ.

 

Etapa Nord-Est Dorohoi - Galati

Drumuri de pamant sau de miriste, cand se poate pe traseul:

Darabani – Paltinis – Viisoara – Cotusca – Ghireni – Dimitrie Cantemir – Manoleasa – Hanesti – Dangeni – Brateni – Dobarceni – Barsanesti – Durnesti – Brosteni – Tudor Vladimirescu – Bogdanesti – Calarasi – Stolniceni – Glavanesti – Andrieseni – Fantanele – Spineni – Iepureni – Mihail Kogalniceanu – Iepureni – Popricani – Cotu Morii – Stanca – Icuseni – Cotul lui Ivan – Golaiesti – Manzatesti – Ungheni – Tutoru – Prisacani – Grozesti – Scoposeni – Gorban – Baile Dranceni – Arsura – Duda – Epureni – Husi – Rusca – Padureni – Valeni – Urlati – Dimitrie Cantemir – Gusitei – Posta Elah – Tupilati – Popeni – Gagesti – Giurcani – Murgeni – Carja – Vadeni – Suceveni – Baneasa – Targu Bujor – Fartanesti – Stoicani – Frumusita – Tulucesti – Vanatori – Galati. Asfalt nesemnificativ.

post-4437-0-04795600-1334649722_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca inchid eu cercul pana la borsa ;)

de ce nu folosesti google earth, poti trasa exact traseul si vezi si drumurile de pamant, eventuale poduri/vaduri

:friends:

 

totodata ai si informatii despre lungimea etapei pe ziua respectiva, puncte de alimentare etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dureaza! Asta este prima mana, cei din zona sa mai vina cu sugestii de traseu.

Pt etapa NORD cred ca voi face o recunoastere inainte cu Gaby (Svgobi). Pe remorca pana la Gura Humorului, traseu Borsa - Darabani - Stefanesti - Suceava - Gura Humorului. Pt niste concluzii in vederea organizarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Un fel de recunoastere am facut de 1 Mai, cu ocazia Turului Romaniei pe europene.

Concluzii: Durata pe off road adevarat este prea mare. Cu echipament de dormit,intretinere, reparatii,combustibil, etc nu se pot ataca lanturile muntoase din vest.Va trebui mers pe drumuri neasfaltate, comunale, de miriste, forestiere,in zona granitelor, dar numai ocazional " in salbatec". Cel putin prima data.

Perioada: propunere 7 - 15 iulie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perioada: propunere 7 - 15 iulie

 

13-15 iulie e BMW-Camp-ul la Rachitele, in Apuseni, zona foarte frumoasa. Va asteptam si acolo cu Kawasaki-ul. Facem niste plimbari foarte frumoase.

Detalii despre intalnire in semnatura mea.

Editat de zigzag
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Nu am reusit in 2012 traseul propus. In recunoasterea facuta de 1 Mai anul trecut in nord m-am lamurit ca bilantul de timp era defectuos.

Cred ca Etapa 1 - granita de Nord si Est, se poate face in cateva zile. Eu voi incerca anul acesta, cu micul Kawa 250 cu crampoane. Pentru alegerea traseului, practic, deviza este "cat mai putin asfalt".

Sper ca cei mai experimentati decat mine precum Cristache, Svgobi, Stulewa si altii, sa poata participa.

O saptamana din iulie 2013?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...