Sari la conținut

senzor benzina rezervor


Postări Recomandate

Am ajuns abia azi la un magazin si am intrebat de termistor de 100 si de 470 si s-au scarpinat in cap; pana la urma am dat comanda de 5 bucati de 100 si 5 de 470, imi ajung in 7 zile ... acum vad defapt ca cel de 470 e numai bun, daca stiam nu mai comandam si de 100 ...

 

 

daca nu te uiti ce scriu altii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am gasit unu de 22 ohm pe acasa si am rupt cu pateentu o bucatica mai mica de 300 si putin de ohm si am cositorit 2 fire pe el, vad ca merge destul de bine eu nu aveam sonda la motor dar amcuma am mai trebe sa vad cum ii adaptez un led ca cu bec nu prea imi place

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu te uiti ce scriu altii...

Vai, adevarul e ca ma si oftic tare ...

 

Nu ma grabesc asa tare incat sa fac tot felul de adaptari, iar la cat costa unul nu pot sa zic ca o sa imi tai venele din cauza ca am dat comanda si de termistor de 100 ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Binox zice ca poti obtine de 300ohmi (cat ar fi ideal) din ala de 100 daca il pilesti suficient (ii reduci efectiv marimea, il faci mai mic fizic), eu am incercat sa pilesc la unul de mi-a venit rau.. l-am micsorat fizic si masurat avea cam 270ohmi, l-am pus asa si mergea suficient de bine (desi becul ramanea f putin aprins mereu). Daca mai insistam cu pilitul la el sa-l fac si mai mic poate ar fi iesit ceva. Dar n-am avut rabdare si am pus de 470.

Asta de 470 se comporta invers, nu se aprinde absolut deloc cand e scufundat in benzina, ceea ce e bine, dar se aprinde un pic chior cand trebuie sa se aprinda. Eu is multumit cu el asa.

Deci, n-ai luat degeaba de 100, daca reusesti sa le polizezi pana le faci de 300 si ceva de ohmi as zice ca sunt perfecte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce becuri folositi ca eu am gasit unu de 12V 1,2W

Cam asa, eu la VFR am de 1,7W. Asa trebuie sa fie de 1,2W e bine, cu cat e mai mic cu atat o sa se aprinda mai usor cum bine zice colegul mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Știe careva de aici la honda ce rezistenta are plutitorul de benzina? Vreau sa pun pe transalp un bord universal și nu stiu dacă va funcționa corect indicatorul de nivel..... in cartea bordului este specificat intre 10 și 90 ohm.

» Post actualizat in 01 Oct 2015 17:07

/index.php?/topic/723660-vand-bord-digital-universal/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

La a mea Aprilia din 2008, nu mi-a mers deloc sonda din rezervor. De doua ori am desfacut-o ca sa ajung la pompa de benzina si de doua ori am curatat-o, mergand doar cateva sute de km, dupa care se strica din nou. 

 

Asa ca eu abandonasem lupta cu sonda aia nenorocita si resetam trip-ul la fiecare plin, plus ca umblam cu sticla de juma' de litru de benzina sub sa. Si ce sa vezi, am folosit-o de 2 ori :)) Asta a fost mai bine, atunci cand n-am avut-o, a  trebuit sa imping motorul cam 200m pana la o benzinarie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...