Sari la conținut

Accident


Bogdan2011
 Share

Postări Recomandate

nu are sau nu vrea sa dea bambina 5000-10000 de ron, extrem de plauzibil, atunci te lungesti la loc pe carosabil,suni la 112 sa vina salvarea, ca macar un bandaj acolo o sa-ti puna.

:crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In caz de accident in care ai fost aruncat de pe motocicleta, intodeauna solicita salvarea!

Chiar daca pe moment te simti bine, nu uita ca esti sub influienta andrenalinei de moment si, odata ce aceasta trece, s-ar putea sa te resimti...

Nu putine au cazurile in care persoana accidentata a solicitat salvarea la domiciliu sau a fost nevoita sa se prezinte la urgenta din cauza unor "dureri aparute din neant".

 

Sper sa nu fie cazul la tine.

 

Stiu, majoritatea am tinde sa nu chemam un echipaj de salvare care poate fi util unui caz mult mai grav!

Gresit deoarece, peste cateva ore, tu insasati poti deveni un caz mult mai grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu e din vina ta accdentul, stai la orizontala si ceri ambulanta.

Se deschide dosar de urmarire penala pentru celalalt si negociezi de pe alta pozitie. Chiar daca o sa se lase cu NUP tot sa se sature sa dea declarati si sa obtina adeverinte de la politie.

Altfel te abureste cu amiabila pentru ca mai apoi sa declare la asigurari ca de fapt a fost vina ta.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patito si eu...mi-a facut unu drepta in fata si l-am luat in plin....mi-a fost mila ca il lasam fara permis si era sofer de meserie.

la politie vroia sa declare altceva,chiar nu vroia sa imi dea asigurarea.....totul s-a rezolvat rapid si ''neortodox'' dar puteam sa nu ma complic daca chemam salvarea (care vine la pachet cu garcea) si daca nu mai eram eu ''binefacatorul lumii'' sa fac eu pe ala sufletistul....o ierbivora indiferent de sex e inofensiva in ratb....

Facerea de bine f-tere de mama! Ai vazut cum jigodia din om a iesit la iveala la politie, cum vroia sa iesi tot tu vinovat ? Asa fac toti vinovatii cu rare exceptii, toti mint si cauta sa iasa ca uleiul la suprafata.Neamuri de vrajitoare... Nu e o problema, caci in final daca stii ca nu ai gresit si poti dovedi, chiar si prin schita aceea facuta cum trebuie( sa o faci cum trebuie, necesita ceva cunostinte de cod rutier, cunostinte pe care unii nu prea le detin de aceea si cred ca le e permis orice)daca stii sa descrii dinamica accidentului corect ai castig de cauza. Uitati de amiabile, politia e sfanta in cazuri din astea ! Nu am avut mila in cazuri din astea si bine am facut, ma doare la basca de situatia lui a vinovatului, asa cum il durea pe el daca ma storcea intre doua masini sau muream cu dreptatea sub vreun camion pe contrasens. Motociclistii nu au mila in caz de ii accidentezi, asta trebuie sa le intre in cap, macar atat! Doar asa vom face soselele un pic mai sigure pentru noi.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform zicalei "orice fapta buna nu scapa nepedepsita" ti-ai furat-o de data asta.

In locul tau acum ,daca aia a fost atat de nesimtita :kick: as merge repede sa-mi scot certificat medical pt vatamare corporala si as plimba-o putin prin tribunale .....bineinteles si pentru recuperarea pagubelor materiale.

Iar lui Garcea i-as face o plangere la Parchet- miroase a spaga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul accidentelor fara victime, ambii soferi se prezinta cu autovehiculele la sectia de Accidente Usoare de pe raza sectorului unde s-a produs busitura. Daca autovehiculele nu pot fi deplasate se merge fara ele, se face cerere de deplasare a echipajului politiei la locul accidentului. Care poa sa vina si a doua zi de la accident, cand sunt liberi.

 

Procesul verbal de constatare se face ulterior, dupa declaratii, schitele accidentului si pozele facute de garcea la autovehiculele implicate. Daca garcea va considera ca singura vina a vacii soferite este ca nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers, nu-i va lua permisul.

 

In cazul accidentelor cu victime, atat politia cat si salvarea se deplaseaza la locul accidentului, prin apelul la numarul unic 112. Asta e legea si asa se procedeaza la noi.

Am inteles. Sunt 2 variante. Te simti rau, suni la 112 sa vina salvarea | politia / te simti bine (accident usor), se merge la cea mai apropiata sectie de Accidente Usoare. Deci in cazul in care de ex. ma pocneste unu' din spate, eu nepatind nimic (doar mobra), n-are sens sa sun la 112.

 

Asa da topic. Imi cer scuze pentru initiatorul lui dar subeictul a devenit destul de interesant si informativ. Sa ne tii la curent cu ce-ai mai facut cu asiguratorul si vita. Sanatate! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ON: Mergem azi dimineata la asigurator ... ea recunostea intr-un final ca e vina ei , completam formularele , datele etc ... si ajungem la schita accidentului si i spun sa o faca ea dar corect , exact cum sa intamplat.

ea tot o tine cu varianta ei ca l-a evitat pe unu din fata care a pus frana brusc si a intrat pe banda mea si eu am intrat in ea ... nu ne intelegem si ma duc din nou la politie(acelasi gabor de ieri) imi spune sa aduc motoru sa-i faca poze .. aduc motorul si ma astepta la intrarea politiei

impreuna cu ea si tasu sorsa etc ... tot neamu si imi spune ca uite isi recunoaste acum vina total ducetiva la asigurator si terminati treaba . Bine inteles ca nu sunt de acord si zic ca vreau sa continui cu politia si il intreb ce poate sa-i faca .. ea ce pateste? si imi zice ca poate sa i dea o amenda de 280 lei si 3 puncte ca nu sa asigurat la schimbarea benzi ... mentionez ca ea sa oprit inainte de linia continua , era oblica pe sosea .... dupa ce ma lovit pe mine si eu am zburat peste capota a schimbat sensul de mers si a parcat masina ... in final dupa multe discuti am cedat si am acceptat doar sa-mi dea asigurarea aia odata si sa scap ... momentan nu sa rezolvat ca aia de la asigurari au avut program pana la 2.30 si era coada si nea inchis usa in nas , am apucat sa duc motorul la service”ul yamaha din oras si baieti de acolo mi-au zis ca e dauna totala ... acum astept pana luni sa vina asiguratoru ala sa vada si el motorul. intrebarea mea este: daca motorul este declarat dauna totala il pastrez ?

 

daca nu ma insel,cu tine vorbisem acu ceva timp despre un amortizor de ghidon(Matrix). sper sa nu ma insel dar dupa motor te-am recunoscut(daca esti tu) imi pare rau de patania ta, pe viitor nu te ridica de jos, acuza dureri sa vina ambulanta. ca iti faci rau singur daca nu profiti de asemenea animale. sa se invete minte ca pe viitor sa fie atente. acum nu stiu daca ai ce sa faci, decat sa fii despagubit de asigurarea ei.

 

da eu sunt , din pacate

 

conteaza uzura motorului si nr de km ? la acea constatare ? nu de alta dar ma bate gandul din aproape 70.000 km sa fac 40.000 km .... conteaza ca in contractul de vanzare cumparare scrie 1500e ? merge sa pun pe asigurarea lu aia si geaca si casca ? dar nu prea sunt zgariate mult ... am factura tot de pe louis

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ON: Mergem azi dimineata la asigurator ... ea recunostea intr-un final ca e vina ei , completam formularele , datele etc ... si ajungem la schita accidentului si i spun sa o faca ea dar corect , exact cum sa intamplat.

ea tot o tine cu varianta ei ca l-a evitat pe unu din fata care a pus frana brusc si a intrat pe banda mea si eu am intrat in ea ... nu ne intelegem si ma duc din nou la politie(acelasi gabor de ieri) imi spune sa aduc motoru sa-i faca poze .. aduc motorul si ma astepta la intrarea politiei

impreuna cu ea si tasu sorsa etc ... tot neamu si imi spune ca uite isi recunoaste acum vina total ducetiva la asigurator si terminati treaba . Bine inteles ca nu sunt de acord si zic ca vreau sa continui cu politia si il intreb ce poate sa-i faca .. ea ce pateste? si imi zice ca poate sa i dea o amenda de 280 lei si 3 puncte ca nu sa asigurat la schimbarea benzi ... mentionez ca ea sa oprit inainte de linia continua , era oblica pe sosea .... dupa ce ma lovit pe mine si eu am zburat peste capota a schimbat sensul de mers si a parcat masina ... in final dupa multe discuti am cedat si am acceptat doar sa-mi dea asigurarea aia odata si sa scap ... momentan nu sa rezolvat ca aia de la asigurari au avut program pana la 2.30 si era coada si nea inchis usa in nas , am apucat sa duc motorul la service”ul yamaha din oras si baieti de acolo mi-au zis ca e dauna totala ... acum astept pana luni sa vina asiguratoru ala sa vada si el motorul. intrebarea mea este: daca motorul este declarat dauna totala il pastrez ?

 

 

 

da eu sunt , din pacate

 

conteaza uzura motorului si nr de km ? la acea constatare ? nu de alta dar ma bate gandul din aproape 70.000 km sa fac 40.000 km .... conteaza ca in contractul de vanzare cumparare scrie 1500e ? merge sa pun pe asigurarea lu aia si geaca si casca ? dar nu prea sunt zgariate mult ... am factura tot de pe louis

 

Multumesc !

 

daca motoru e dauna totala, asiguratoru iti va cere certificatu de distrugere (adica il duci la remat), daca rezolvi cu ala de la remat..., ramai cu motoru, dar radiat, si iti primesti banii pe motocicleta, va fii un calcul de genu, cat a costat noua, cat sa devalorizat in timp si cat costa pe piata second, da pune si echipamentul in asig!

 

p.s. tot ce am scris mai sus sa intamplat in realitate, in caz ca ma contrazice careva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca motoru e dauna totala, asiguratoru iti va cere certificatu de distrugere (adica il duci la remat), daca rezolvi cu ala de la remat..., ramai cu motoru, dar radiat, si iti primesti banii pe motocicleta, va fii un calcul de genu, cat a costat noua, cat sa devalorizat in timp si cat costa pe piata second, da pune si echipamentul in asig!

 

p.s. tot ce am scris mai sus sa intamplat in realitate, in caz ca ma contrazice careva

dauna totala pt asigurator este atunci cand VALOAREA REPARATIEI DEPASESTE VALOAREA (din catalog) vehiculului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In locul tau acum ,daca aia a fost atat de nesimtita as merge repede sa-mi scot certificat medical pt vatamare corporala si as plimba-o putin prin tribunale .....bineinteles si pentru recuperarea pagubelor materiale.

Iar lui Garcea i-as face o plangere la Parchet- miroase a spaga

 

Un certificat medico-legal nu se "scoate" asa cu una cu doua, cum ti-ai scoate pasaportul.

E o intreaga procedura si pana la urma, indiferent cate acte medicale ai avea si cat de "vatamat" la propriu esti decizia finala este in mana medicului legist, care, din experienta multora de aici (inclusiv a mea - umar sarit din articulatie si 1 coasta fisurata = 7 zile de ingrijire pe certificat) este foarte zgarcit cu zilele acordate. Iar pentru un dosar ai nevoie de cel putin 10 zile acordate, slabe sanse ca cel din topicul de fata sa le primeasca.

 

Asa ca nu va mai amagiti cu acest "mirific" certificat medico-legal si cu "plimbatul prin tribunale"...realitatea e mult mai sumbra, din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da eu sunt , din pacate

 

conteaza uzura motorului si nr de km ? la acea constatare ? nu de alta dar ma bate gandul din aproape 70.000 km sa fac 40.000 km .... conteaza ca in contractul de vanzare cumparare scrie 1500e ? merge sa pun pe asigurarea lu aia si geaca si casca ? dar nu prea sunt zgariate mult ... am factura tot de pe louis

 

Multumesc !

salut din nou, imi pare rau de patania ta.

 

cat de asigurare, pune tot echipamentul(pune si ce nu ai avut) indiferent ca doar zgariata casca sa nu, spunele ca o casca este facut pt un singur accident, pt ca de la impact isi strica structura de rezistenta. nu te lasa si tinete tare. ci proasta nu ai ce sa rezolvi pt ca ati fost declarati accidente usoare, pe viitor nu te ridica de jos, sau daca te ridici, acuza dureri de spate umeri, picioare si asteapta ambulanta. iti vor face control amanuntit iar ei dosar penal de pe urma caruia vei avea de castigat tu.

poti sa cauti la amici, facturi sau chitante de la echipamente mai scumpe :D

 

cat de motor, nu poti sa il pastrezi pt ca intradevar iti trebuie "casat" la fel cum ti sa mai zis si sus, doar daca dai la pace cu cei de la Remat. dar tot nu vei avea ce face cu el, decat la piese(putin dar bun si ala)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un alt "avantaj" al amiabiei este ca dupa doua trei luni in care inspectoru' p... (cuvant urat) te amana cu vizita la mobra, la service vine un fax in care spune ca iti vor da doar XX% la suta din deviz, ca restu' nu are neveoie, care e, de reparatie....

Si un comentariu mic: "CULPA COMUNA" !?!?!?

 

Asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in 99% din accidentele cu moto exista VICTIMA .deci trebuie chemata ambulanta.pt ca o hemoragie interna nu are efect "pe loc"

si mori ca papagalu in usa alora de la accidente usoare cu amiabila in mana!

a plecat gresit de la inceputul povestii.

 

yap.

sunat la 112...ma doare umarul...ma doare piciorul...am scuipat sange. te trezesti dupa aia ca ai cateva coaste rupte sau vreo hemoragie interna si ce faci ?

daca te-ai tavalit...musai treci pe la control!

 

... in final dupa multe discuti am cedat si am acceptat doar sa-mi dea asigurarea aia odata si sa scap ...

pot sa-ti zic ca-ti bati joc de tine ? :)

la urma urmei sunt banii tai. aia tare de gura scapa cu o bila neagra de la sigurari si atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca motoru e dauna totala, asiguratoru iti va cere certificatu de distrugere (adica il duci la remat), daca rezolvi cu ala de la remat..., ramai cu motoru, dar radiat, si iti primesti banii pe motocicleta, va fii un calcul de genu, cat a costat noua, cat sa devalorizat in timp si cat costa pe piata second, da pune si echipamentul in asig!

 

p.s. tot ce am scris mai sus sa intamplat in realitate, in caz ca ma contrazice careva

Eu unul nu te contrazic, nu stiu ce dauna ai avut tu, insa daca dai sfaturi da-le corecte si complete.

Este diferenta intre dauna totala si dauna totala ECONOMICA. Dauna totala e cand nu se mai poate repara epava, iar dauna totala economica este atunci cand reparatia costa mai mult decat valoarea de catalog a motorului/masinii. Sau mai elevat, cand cuantumul reparatiilor depaseste valoarea maxima a despagubirii, valoare stabilita de asigurator ( adica nu ii e rentabil sa o repare, sau decat sa iti dea bani de reparatii, mai bine iti da bani sa iti cumperi alta).

In cazul de fata vorbim despre dauna totala economica, caz in care omul ar trebui sa isi ia banii pe valoarea de catalog a motocicletei, unde se tine cont de uzura, vechime etc, deci clar mai putin decat valoarea de piata second hand, insa PASTREAZA EPAVA. Epava ECONOMICA, adica el primeste banii pentru reparatii, ca il repara sau nu, treaba lui.

Si la fel ca tine, cunosc caz (prieten de o viata) care a luat dauna toala economica la un GSX 750 pentru o toba, ghidon si un capac julit. Motorul circula si acum, la un nou proprietar ( un alt amic de-al meu). Nu s-a pus problema de radiere. Motorul poate circula daca se repara.

Bafta patitului sa isi scoata banii.

Editat de alin_barburas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca ai cedat... pe bune.

Ce o impiedica p'aia acum sa faca la fel, mai ales stiind ca nu i se va intampla nimic??

Si daca lesinatura aia, data viitoare, da peste mine??

Intelegi cum se pune problema?

Nu mai fiti egoisti nu va mai ganditi numai la voi si puneti lucrurile in ordine, asigurati-va ca, din punctul vostru de vedere, lucrurile au fost facute complet si corespunzator!

O tampita d'asta maine - poimaine iti poate omori un prieten!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca ai cedat... pe bune.

Ce o impiedica p'aia acum sa faca la fel, mai ales stiind ca nu i se va intampla nimic??

Si daca lesinatura aia, data viitoare, da peste mine??

Intelegi cum se pune problema?

Nu mai fiti egoisti nu va mai ganditi numai la voi si puneti lucrurile in ordine, asigurati-va ca, din punctul vostru de vedere, lucrurile au fost facute complet si corespunzator!

O tampita d'asta maine - poimaine iti poate omori un prieten!

 

macar permisul suspendat 30 de zile .....boid.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ON: Mergem azi dimineata la asigurator ... ea recunostea intr-un final ca e vina ei , completam formularele , datele etc ... si ajungem la schita accidentului si i spun sa o faca ea dar corect , exact cum sa intamplat.

ea tot o tine cu varianta ei ca l-a evitat pe unu din fata care a pus frana brusc si a intrat pe banda mea si eu am intrat in ea ... nu ne intelegem si ma duc din nou la politie(acelasi gabor de ieri) imi spune sa aduc motoru sa-i faca poze .. aduc motorul si ma astepta la intrarea politiei

impreuna cu ea si tasu sorsa etc ... tot neamu si imi spune ca uite isi recunoaste acum vina total ducetiva la asigurator si terminati treaba . Bine inteles ca nu sunt de acord si zic ca vreau sa continui cu politia si il intreb ce poate sa-i faca .. ea ce pateste? si imi zice ca poate sa i dea o amenda de 280 lei si 3 puncte ca nu sa asigurat la schimbarea benzi ... mentionez ca ea sa oprit inainte de linia continua , era oblica pe sosea .... dupa ce ma lovit pe mine si eu am zburat peste capota a schimbat sensul de mers si a parcat masina ... in final dupa multe discuti am cedat si am acceptat doar sa-mi dea asigurarea aia odata si sa scap ... momentan nu sa rezolvat ca aia de la asigurari au avut program pana la 2.30 si era coada si nea inchis usa in nas , am apucat sa duc motorul la service”ul yamaha din oras si baieti de acolo mi-au zis ca e dauna totala ... acum astept pana luni sa vina asiguratoru ala sa vada si el motorul. intrebarea mea este: daca motorul este declarat dauna totala il pastrez ?

 

 

 

da eu sunt , din pacate

 

conteaza uzura motorului si nr de km ? la acea constatare ? nu de alta dar ma bate gandul din aproape 70.000 km sa fac 40.000 km .... conteaza ca in contractul de vanzare cumparare scrie 1500e ? merge sa pun pe asigurarea lu aia si geaca si casca ? dar nu prea sunt zgariate mult ... am factura tot de pe louis

 

Multumesc !

conteaza tot! trece in declaratia de la asigurare tot, adica si motor si echipament! conform ordin 5 2010 csa (de citit) uzura e importanta. nu conteaza contractul de vanzare cumparare ci doar valoarea de nou si societatea de asigurari. in cererea de despagubire sa faci mentiunea ca nu mai ai pretentii fata de societatea de asigurari si fata de asigurat doar daca nu vrei sa-i dai in judecata.

"epava" iti revine tie.

 

daca motoru e dauna totala, asiguratoru iti va cere certificatu de distrugere (adica il duci la remat), daca rezolvi cu ala de la remat..., ramai cu motoru, dar radiat, si iti primesti banii pe motocicleta, va fii un calcul de genu, cat a costat noua, cat sa devalorizat in timp si cat costa pe piata second, da pune si echipamentul in asig!

 

p.s. tot ce am scris mai sus sa intamplat in realitate, in caz ca ma contrazice careva

de unde ai scoso pe asta cu certificatul de distrugere?! din ce lege?

Editat de pachemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conteaza tot! trece in declaratia de la asigurare tot, adica si motor si echipament! conform ordin 5 2010 csa (de citit) uzura e importanta. nu conteaza contractul de vanzare cumparare ci doar valoarea de nou si societatea de asigurari. in cererea de despagubire sa faci mentiunea ca nu mai ai pretentii fata de societatea de asigurari si fata de asigurat doar daca nu vrei sa-i dai in judecata.

"epava" iti revine tie.

 

 

de unde ai scoso pe asta cu certificatul de distrugere?! din ce lege?

 

minunatul nostru forum.....sustin in continuare ca forumul ne va "despartii/indeparta" decat sa ne aproprie ca: comunitate moto

 

eu am inventat, am o hartie cu legile mele, plm, oameni buni, asa multi fabuleaza pe forumul asta? incat tre sa te lupti ca sa fii crezut cand explici o intamplare adevarata?

 

daca eceva de zis dati-mi pm, sa nu poluam topicul omului

 

numa bine baieti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

minunatul nostru forum.....sustin in continuare ca forumul ne va "despartii/indeparta" decat sa ne aproprie ca: comunitate moto

 

eu am inventat, am o hartie cu legile mele, plm, oameni buni, asa multi fabuleaza pe forumul asta? incat tre sa te lupti ca sa fii crezut cand explici o intamplare adevarata?

 

daca eceva de zis dati-mi pm, sa nu poluam topicul omului

 

numa bine baieti!

 

cred ca tu faci o mare confuzie neica! pentru despagubirile pe RCA nu vor cere niciodata asa ceva! pentru despagubirile pe CASCO se poate! si cu asta "end of story" cum spune neamtul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

minunatul nostru forum.....sustin in continuare ca forumul ne va "despartii/indeparta" decat sa ne aproprie ca: comunitate moto

 

eu am inventat, am o hartie cu legile mele, plm, oameni buni, asa multi fabuleaza pe forumul asta? incat tre sa te lupti ca sa fii crezut cand explici o intamplare adevarata?

 

daca eceva de zis dati-mi pm, sa nu poluam topicul omului

 

numa bine baieti!

Daca te referi si la mie, nu am scris ca nu te cred, de fapt cu asta am inceput. Anume ca nu stiu ce dauna sau caz ai avut tu, apoi am scris ce stiu si ce am vazut. Prietenii de care scriam sunt reali ca si dauna la motorul in cauza, ba mai mult mai sunt si broker de asigurari si stiu cat e ceasul, asa ca te agiti ca pepsi degeaba.

Nimeni nu a negat ce ai scris tu, atat eu cat si cel de dupa mine am scris si sutinut altceva, conform legilor in vigoare. Mai stii alte cazuri in care s-a solicitat radierea epavei sau scoaterea ei din circulatie pentru a primi bani dau in urma despagubirii? Daca da, cu acordul celui care a deschis topicul, impartaseste-ni-le si noua dar cu lux de amanunte te rog, sa ne dam si noi seama de ce. Daca nu ai, sustin ce am scris si crede-ma ca am dreptate. Repet, in ce stiu, nu in ce ai avut sau patit tu.

Iara daca ai patit ce a patit omul nostru, adica dauna totala economica si pe RCA-ul vinovatului te-a pus asiguratorul sa dai la remat epava, ai muscat-o rau. Daca e mai complex cazul, tot tu eti berbec ca nu ai precizat.

Hristos a inviat si nu va jucati cu Gyuri ca e ungur.

Scuze de off dar poate s-au lamurit unele treburi asa.

Editat de alin_barburas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yap.

sunat la 112...ma doare umarul...ma doare piciorul...am scuipat sange. te trezesti dupa aia ca ai cateva coaste rupte sau vreo hemoragie interna si ce faci ?

daca te-ai tavalit...musai treci pe la control!

 

 

pot sa-ti zic ca-ti bati joc de tine ? :)

la urma urmei sunt banii tai. aia tare de gura scapa cu o bila neagra de la sigurari si atat.

 

asa e , am fost fraier n-am stiut cum sa procedez dar spune-mi acum cu cine sa ma cert ? cine sa faca dreptate ? cand gaboru nu ”crede” ca aia a vrut sa intoarca pe linie continua si eu nu pot sa dovedesc asta , si a zis ca daca ea isi recunoaste vina sa mergem la asigurator. Intradevar ea a zis ca imi da asigurarea dar eu vroiam sa-i ia permisul dar zice ca nu are de ce .... 3 puncte si 280 lei amenda asta valoreaza tot accidentul in mintea lu ala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi si la mie, nu am scris ca nu te cred, de fapt cu asta am inceput. Anume ca nu stiu ce dauna sau caz ai avut tu, apoi am scris ce stiu si ce am vazut. Prietenii de care scriam sunt reali ca si dauna la motorul in cauza, ba mai mult mai sunt si broker de asigurari si stiu cat e ceasul, asa ca te agiti ca pepsi degeaba.

Nimeni nu a negat ce ai scris tu, atat eu cat si cel de dupa mine am scris si sutinut altceva, conform legilor in vigoare. Mai stii alte cazuri in care s-a solicitat radierea epavei sau scoaterea ei din circulatie pentru a primi bani dau in urma despagubirii? Daca da, cu acordul celui care a deschis topicul, impartaseste-ni-le si noua dar cu lux de amanunte te rog, sa ne dam si noi seama de ce. Daca nu ai, sustin ce am scris si crede-ma ca am dreptate. Repet, in ce stiu, nu in ce ai avut sau patit tu.

Iara daca ai patit ce a patit omul nostru, adica dauna totala economica si pe RCA-ul vinovatului te-a pus asiguratorul sa dai la remat epava, ai muscat-o rau. Daca e mai complex cazul, tot tu eti berbec ca nu ai precizat.

Hristos a inviat si nu va jucati cu Gyuri ca e ungur.

Scuze de off dar poate s-au lamurit unele treburi asa.

 

 

nu m-am referit la tine!

 

"pe RCA-ul vinovatului te-a pus asiguratorul sa dai la remat epava", asta au cerut, dar sa rezlvat cu aia de la remat

 

numa bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e , am fost fraier n-am stiut cum sa procedez dar spune-mi acum cu cine sa ma cert ? cine sa faca dreptate ? cand gaboru nu ”crede” ca aia a vrut sa intoarca pe linie continua si eu nu pot sa dovedesc asta , si a zis ca daca ea isi recunoaste vina sa mergem la asigurator. Intradevar ea a zis ca imi da asigurarea dar eu vroiam sa-i ia permisul dar zice ca nu are de ce .... 3 puncte si 280 lei amenda asta valoreaza tot accidentul in mintea lu ala

pai faci ce a facut fufa...te certi cu ei pana accepta varianta ta! ca pana la urma asta era si adevarul. adica tot tu esti ala tavalit si tot tu sa platesti si daunele (in fine...diferenta la daune) ?

invata sa-ti sustii punctul de vedere. faci scandal, aduci martori...chemi presa...il acuzi pe politist de complicitate cu fufa....iar o iei cu presa si tot asa :). tre' sa cedeze la un moment dat.

sincer...multumesc lui dumnezeu nu am ajuns niciodata in situatia asta. dar mi-am zis ca daca vreodata se va intampla voi lupta pentru drepturile mele. singurele accidente din viata mea de motociclist/automobilist au fost penibile si niciodata din vina mea. mai exact am fost izbit din spate de 3 ori. doar pentru unul dintre accidente a trebui sa ajung pe la servis' si la politie.

respectivul a incercat sa ma abureasca ca imi face masina la un prieten de-a lui...etc. l-am refuzat politicos si am mers la politie. nici n-a trebuit sa ne certam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Gaborul" nu trebuie sa creada - el nu e pus acolo sa creada, ci sa investigheze. In situatiile tale exista solutii, proceduri ca d'aia sunt "gabori de rutiera" si nu paznici comunitari. Exista "mijloace specifice". Insa marea lor majoritate sunt niste putori libidinoase care se bazeaza exact pe comportamentul de care ai dat dovada. Normal ca va incerca s-o dea la intors ... crezi ca lui ii convine sa intocmeasca hartii, sa demareze proceduri, adica sa munceasca efectiv in loc sa stea??

 

Cine dreaq a mai pomenit solutie bazate pe vorbe pentru astfel de accident ??

Putorile dreaq...

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi cer scuze daca sunt off topic insa azi am facut si eu botezul...magarului tavalit.chiar daca eram numai pe un scuter de 125 pe la 40 maxim 50 km/h...am scapat ieftin pot spune.

eram pe podul de la butelii,coboram spre bvd IC Bratianu cand pot spune ca un pusti pe taxi faec dreapta fara sa se asigure si ma acroseaza cu aripa spate dreapta moment in care cad de pe scuter si ma trezesc rostogolit pe asfalt...palma stanga o simteam ca ma durea si putin la picior..dar nu avea nimic..in 2 secunde opreste o salvare ce se indrepta spre alt accident la 50 m de noi,2 masini au intrat intr-un autobuz la semafor...ma intreaba daca am patit ceva...le spun ca nu am nimic..totusi merg in masina sa-mi ia tensiunea dupa care semnez ca nu merg mai departe...vine si politia..ne intreaba ce facem..tipul ca ne intelegem amiabil...ii spun o suma ptr acoperirea daunelor insa el considera ca e prea mult si zice las ca mai bine dau asigurarea.

 

ok..mergem la politie..isi suna seful sa-i aduca asigurarea ca nu o avea...eu o aveam valabila de 2 zile..ieri doar ce am luat nr rosii la el...si la politie era sa zic surpriza..vine cu placa ca eu am intrat in spate...cu seful smecher cu gura mare..l-am intrebat daca a fost la locul accidentului...nuuu? atunci du-te si plimba ursul nene nu veni cu comentarii aici...

in fine ne certam noi aiurea..chiar ma gandeam sa nu am parte de o surpriza..cand la sfarsit dnul politist il cheama,ii citeste procesul verbal,neasigurarea la schimbarea directiei de mers,exact cum scrisesem si eu in declaratie.. si ii zice ca are de platit 640 lei amenda...pustiul face ochii mari..si isi striga seful mai ceva ca pe masa...in fine zice ca nu semneaza..pana la urma o face..e intrebat ce vrea sa treaca la alte mentiuni...Nu sunt vinovat !!! si cu asta cred ca a rezolvat tot....280 ron ptr neasigurarea la schimbarea directiei de mers...si 1000 ron ptr ca nu avea asigurare valabila ptr aceasta zi..ptr ca am uitat sa mentionez,nu aveau asigurare dar de facut pe smecherii stiau sa o faca...

 

am zis sa suport eu reparatiile..dar cand ies afara si il intreb pe tip daca plateste pagubele..seful de colo..acum iti mai platesc o p..a sa vezi ce smecher sunt..da-ma in judecata...si atunci ii zic la pusti ca el este vinovat nu seful..ca peste 3 luni sau 6 luni sau cat o dura dar tot va plati..ptr ca il voi da in judecata..

 

luni cred ca il voi baga in service..si daca iese factura cat mai mare nu ma supar..chiar daca voi plati eu pana voi recupera banii...plus avocat si cheltuielile de judecata...sa regrete ca a mers a 2-a oara pe mana pagubosului de sef dupa ce prima oara a luat 640 ron amenda in 48 ore tot din cauza lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...