Sari la conținut

Motopolitist ranit


xsebi
 Share

Postări Recomandate

Un polițist de la Serviciul Rutier a fost accidentat la Constanța de un șofer băut, care avea permisul suspendat tot pentru alcool. Agentul de circulație este din Gorj și este detașat pe litoral în perioada sezonului estival.

 

Agentul principal Valeriu V. (32 de ani) se îndrepta vineri dimineața, în jurul orei 9, spre locul unui accident rutier ce fusese semnalat în stațiunea Mamaia. Polițistul conducea o motocicletă BMW cu semnalele acustice și luminoase în funcțiune.

 

La intersecția Bulevardului Aurel Vlaicu cu strada Dispensarului, șoferul unui Opel a întors brusc mașina, tăind linia continuă pentru un viraj la stânga. Motocicleta Poliției a fost acroșată lateral spate, provocând rănirea agentului de circulație.

 

Șoferul vinovat, Radu Ionuț Andone (32 de ani) din Constanța, avea permisul suspendat pentru conducere sub influența alcoolului. El se afla la volan fără a avea acest drept și mai mult, consumase deja băuturi alcoolice.

 

Andone avea o alcoolemie de 0,34 mg/l de alcool pur în aerul expirat. El a fost reținut de polițiști pentru continuarea cercetărilor.

SURSA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate s-a panicat soferul, fiind ca e beat si a vazut girofarurile din spate.... probabil o fi incercat sa fuga. Oricum face inchisoare pentru ca avea permisul suspendat, dar daca nu era beat si avea si permisul valabil.... ma intreb eu asa: mai facea puscarie? Probabil ca da pentru ca a lovit un politist, dar daca lovea un motociclist " de rand" ,....

Editat de xsebi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa faca inchisoare!

 

Sper ca macar aici sa nu-si faca aparitita "zeii" care mereu considera ca politistii sunt adevaratele jeguri umane si merita batuti cu franghia uda. :baldy:

Editat de Batranu`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A doua abatere nu inseamna musai parnaie. La noi a fost un singur caz de parnaie pana cum pe faze de genul asta/alcool etc daca nu s-a lasat cu mortaciuni ... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e cand nu cunosti legea. Cand te prinde cu alcool in aerul expirat, iti face automat dosar penal. Pedeapsa poate fi cu suspendare. Dar daca recidivezi, sau comiti orice alta abatere sanctionata penala in perioada de proba, executi si pedeapsa cu suspendare. Discutam cu cineva un caz similar, avocatul reusise sa-l scoata cu suspendare si cretinul, la nici doua luni, conducand un autoturism de ala cu numar galben, sub 50 cmc, a facut alt accident baut fiind. Acum asteapta sentita si-si face valijoara pentru parnaica.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am inteles daca Opel-ul venea din contrasens sau daca mergea in acelasi sens cu BMW-ul de politie, dar in ambele cazuri, tinand cont ca motocicleta a fost avariata lateral SPATE, rezulta ca trecuse deja pe langa Opel sau trecea exact in momentul ala.

 

In oricare caz, Radu e dobitoc rau de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta Poliției a fost acroșată lateral spate, provocând rănirea agentului de circulație.

E al nu stiu catelea accident in care aud ca motopolitistul nu a intrat in masina ce i-a taiat calea ci masina l-a "acrosat". In 99% din cazurile "civililor" ei sunt cei care nu mai pot frana si intra in conservari.

 

Ori motopolitistii sunt toti supermani, ori se manaresc PV-urile ca sa nu existe dubiu in privinta vinovatiei celorlalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

excelenta observatie facuta de ...corditorul de politist :unsure:

 

acum pe bune, de tinut minte daca se intampla boacana, cum trebuie formulat in PV - acrosarea motocicletei de catre conserar si nu invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Correctamundo. Daca a avut bulan sa nu fi avut sub 0.8% si sa nu-i faca dosar penal inainte, o sa-i faca acum. Si pentru condus cu permis suspendat, si cercetare pentru accident cu victima, si pentru condus sub influenta alcoolului. Din cate stiu, judecatorii dau cam cu executare pentru astfel de concurs de infractiuni. Deci ramanem la ideea initiala, Parnaicaaaa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALEX YZF

Correctamundo. Daca a avut bulan sa nu fi avut sub 0.8% si sa nu-i faca dosar penal inainte, o sa-i faca acum. Si pentru condus cu permis suspendat, si cercetare pentru accident cu victima, si pentru condus sub influenta alcoolului. Din cate stiu, judecatorii dau cam cu executare pentru astfel de concurs de infractiuni. Deci ramanem la ideea initiala, Parnaicaaaa.

 

DIN SURSE SIGURE : DACA ESTE IN PERIOADA DE INCHISOARE CU SUSPENDARE SI A COMIS-O SE DUCE LA PUSCARIE PE ROMANESTE... DACA NU INCHISOARE CU SUSPENDARE CLAR CAZIER SI AMENZI PENALE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept cu interes solutionarea (sper pozitiva - in sensul puscarie cu chiftele pentru dobitoc)...Poate ne tine careva la curent si dupa ce se da sentinta.

Sper ca politistii sa vada si accidentele moto similare dar fara pilot MI in acelasi fel, fara sa le mai interpreteze cum cade bine la dosar sau sa scoata pe vreun copil de bani gata sau pe vro muiere de cocalar...Ceea ce nu prea cred ca fie tratate la fel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DIN SURSE SIGURE : DACA ESTE IN PERIOADA DE INCHISOARE CU SUSPENDARE SI A COMIS-O SE DUCE LA PUSCARIE PE ROMANESTE... DACA NU INCHISOARE CU SUSPENDARE CLAR CAZIER SI AMENZI PENALE

 

 

Inclin sa-ti dau dreptate, dar nu se aplica in cazul de fata. Dupa cum stii (daca ai citit primul post) dobi ala de Radu avea permisul suspendat pentru ca a fost gasit conducand in stare de Revelion, nu era in perioada de inchisoare cu suspendare.

 

Oricum, la brutarie cu el. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbiti din povesti. Je personal am facut 2 dosare penale, 1 pe alcool si unu pe condus far permis (suspendat pe alcool)

 

Nu am omorat pe nimeni, m-au lasat sa-mi vad de drum pentru ca nu prezint un pericol pentru societate.

 

Si chiar daca omoram pe cineva, repet, ca la prosti, CHIAR DACA AI ANTECENDENTE, PARNAIE LA ABATERILE RUTIERE, FIE ELE SI PENALE,

S-A DAT DE MAXIM 10 ORI IN ISTORIA TARII ASTEIA!!! :angryfire:

 

PS: aplicarea legii este iarasi o poveste frumoasa ;) Se aplica din parti. Altfel erau pline puscariile de soferii care beau in Romania :cheers:

 

Cunosc si credeti-ma, sunt destui care au facut accidente cu vatamari, aflandu-se sub influenta alcoolului ...

Nici vorba de parnaie! Cel mult amenda penala (adica au cazier) :rolleyes:

 

PS: ma refer la motosticlisti.

 

Astept in continuare cu maxim interes citate dintr-o lege care se aplica numai in basme ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...