Sari la conținut

Accident Banu Manta


heinrich08
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu zic sa te mai gandesti la amiabila...se poate sa refuze asiguratorul lui si sa caute sa te scoata pe tine sau culpa comuna ca vinovatie...si atunci,ti-ai luat-o.Eu nu prea suport faza cu amiabila in societatea noastra unde asiguratorul cauta sa faca pe dreaq in 4 ca sa nu iti dea banii (ai aia putini).Deci mergem pe clasicul:Politie , PV, asigurator,dosar daune,etc.

Deci :

constatare moto service autorizat sau reprezentanta + deviz provizoriu lucrare.aici intra si cea mai mica zgarietura...

pv militie cu concluzia vinovatiei

copie rca bizon

poze de la locul accidentului : recomandat, eventual si ceva martori

 

Uite asa nu ai treaba cu asiguratorul si te poti duce cu el de gat pana in panzele albe, ANPC si CSA.

 

Chestia e daca au trecut prea multe ore de la data accidentului , caci trebuie declarat...

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama prostilor este tot timpul gravida.....dar taximetristii sunt o specie aparte,din pacate nu sunt pe cale de disparitie...depinde de noi sa ne ferim de ei cat putem.

Astia ar trebui sa dea test de legislatie macar anual. M-am certat cu unul care mi-a taiat fata, el fiind convins ca avea prioritate de "banda 2". Adica daca el era pe banda a doua si vroia sa intre pe prima banda, eu eram obligat sa franez ca sa se bage el :baldy: Probabil ca si asta era convins ca are vreo prioritate din asta fantezista. :moron:

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica daca el era pe banda a doua si vroia sa intre pe prima banda, eu eram obligat sa franez ca sa se bage el :moron:

 

Nu se aplica in cazul de fata, e clar ca taximetristul s-a suit peste el.. DAR in cazul in care tu esti pe banda 1, ala e pe banda 3 si amandoi va bagati in acelasi timp pe banda 2, cel de pe banda 3 are prioritate.

:cheers:

Editat de IceCube
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unele jigodii trebuiesc legate, batute si stoarse de bani. parerea mea e ca ar trebui sa ii faci viata cat se poate de grea astuia si de ce nu, cum mai zicea cineva p-aici, chiar sa te duci la firma de taxi sa il strangi cu usa.

 

Vorbesc astia prin statii si esti mincat. Taximetristii sint printre cei mai uniti lucratori. Motociclistii, sint la ani lumina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesc astia prin statii si esti mincat. Taximetristii sint printre cei mai uniti lucratori. Motociclistii, sint la ani lumina.

 

Daca ai un jurist / avocat cu tine si mai un prieten care sa filmeze,macar cu telefonul , sunt miei.

Crezi ca se risca toti sa ramana fara paine?Mai ales pe gresala vadita a unuia din ei?Nu cred...Legea?ce zice legea?

Uite de asta imi plac camerele on board de filmat in trafic !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia ar trebui sa dea test de legislatie macar anual. M-am certat cu unul care mi-a taiat fata, el fiind convins ca avea prioritate de "banda 2". Adica daca el era pe banda a doua si vroia sa intre pe prima banda, eu eram obligat sa franez ca sa se bage el :baldy: Probabil ca si asta era convins ca are vreo prioritate din asta fantezista. :moron:

 

 

Chestie e ca exista aceasta prioritate....dar in moemntul in care face manevra trebuie sa se asigure ca o face in siguranta, semnal,asigurare genu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestie e ca exista aceasta prioritate....dar in moemntul in care face manevra trebuie sa se asigure ca o face in siguranta, semnal,asigurare genu

Wow, interesant. Imi arati si mie unde scrie in lege asa ceva? Probabil te referi la ce zicea un coleg mai sus, cand un vehicul e pe banda 3 si unul pe banda 1 si vor amandoi sa intre pe banda 2, ala de pe 1 e obligat sa il lase sa se bage. Dar atat. Daca tu esti pe banda 2 si intri pe 1 NU ai prioritate. Idem daca esti pe 3 si vrei pe 2, in timp ce eu sunt deja pe banda 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow, interesant. Imi arati si mie unde scrie in lege asa ceva? Probabil te referi la ce zicea un coleg mai sus, cand un vehicul e pe banda 3 si unul pe banda 1 si vor amandoi sa intre pe banda 2, ala de pe 1 e obligat sa il lase sa se bage. Dar atat. Daca tu esti pe banda 2 si intri pe 1 NU ai prioritate. Idem daca esti pe 3 si vrei pe 2, in timp ce eu sunt deja pe banda 2.

 

 

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am certat cu unul care mi-a taiat fata, el fiind convins ca avea prioritate de "banda 2". Adica daca el era pe banda a doua si vroia sa intre pe prima banda, eu eram obligat sa franez ca sa se bage el :baldy: Probabil ca si asta era convins ca are vreo prioritate din asta fantezista. :moron:

 

EXISTA o prioritate de genul asta, dar in legislatie spune asa: daca pe un drum cu 3 benzi (in Bucuresti exista destule), cel d epe banda 3 vrea sa treaca pe banda 2 si cel de pe banda 1 vrea tot pe banda 2, prioritate are cel de pe banda cu viteza mai mare de deplasare, evident banda 3 :).

 

Nu este cazul de fata! (in cazul accidentului) :bounce: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CA intotdeauna, au inceput basmele. Eu eram banda 1, el banda 2, A dat semnal si a sarit sa faca dreapta pe straduta + ca era pe trecere. Am intrat in usa. Sensul meu era de INAINTE SAU LA DREAPTA. Vreo sansa sa ii suspende permisul daca nu fac amiabila si ma duc la politie direct?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape sigur o sa ii dea bani taximetristul ca sa o lase la amiabila sau sa povesteasca ca a fost altfel. In situatia de fata, din punct de vedere legislativ s-ar incadra la "neacordare de prioritate la schimbarea directiei de mers" ceea ce ar duce la suspendare de permis 30 de zile (din cate stiu eu!).

 

Dpdv legislativ n ar tre'i sa ai permis. Cred ca e cel mai des motiv pt. accidentele provocate n capitala, cu motorete sau nu si motociclistule habar nu ai ca si ia doar amenda + puncte pt. asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dpdv legislativ n ar tre'i sa ai permis. Cred ca e cel mai des motiv pt. accidentele provocate n capitala, cu motorete sau nu si motociclistule habar nu ai ca si ia doar amenda + puncte pt. asta.

 

Lasand violenta verbala la o parte, iti scriu ca aparent ai dreptate. Am verificat cu Codul Rutier si ia amenda de 3 puncte cu 175 de RON.

 

Incadrarea ar fi: Nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulatie sau a directiei de mers, daca prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CA intotdeauna, au inceput basmele. Eu eram banda 1, el banda 2, A dat semnal si a sarit sa faca dreapta pe straduta + ca era pe trecere. Am intrat in usa. Sensul meu era de INAINTE SAU LA DREAPTA. Vreo sansa sa ii suspende permisul daca nu fac amiabila si ma duc la politie direct?

 

 

Nu te du pe amiabila ca pierzi! Mergi la Politie!

 

La amiabila te vor scoate culpa comuna, pentru ca te vor intreba de ce mergeai pe banda 1 in conditiile in care mergeai inainte si aveai banda pentru asa ceva .. situ, e stupid, da cunosc cazuri asemanatoare si s-a lasat PROST!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CA intotdeauna, au inceput basmele. Eu eram banda 1, el banda 2, A dat semnal si a sarit sa faca dreapta pe straduta + ca era pe trecere. Am intrat in usa. Sensul meu era de INAINTE SAU LA DREAPTA. Vreo sansa sa ii suspende permisul daca nu fac amiabila si ma duc la politie direct?

Ramane fara permis doar daca te duci la politie sa declari accidentul si nu se prezinta si el. Altfel, fara vatamari, ii da vreo 2, 3 puncte penalizare + amenda (neasigurare la schimbarea benzii).

Editat de jay333
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CA intotdeauna, au inceput basmele. Eu eram banda 1, el banda 2, A dat semnal si a sarit sa faca dreapta pe straduta + ca era pe trecere. Am intrat in usa. Sensul meu era de INAINTE SAU LA DREAPTA. Vreo sansa sa ii suspende permisul daca nu fac amiabila si ma duc la politie direct?

Mergi la politie , I-l suspenda . ia si un laptop cu tine cu pozele si cu filmarea :)

in filmare apare ca facea si scandal...zici si asta politistului mai ales ca se poate proba . poate ii fute o amenda si pt asta :)

 

Altfel, fara vatamari, ii da vreo 2, 3 puncte penalizare + amenda (neasigurare la schimbarea benzii).

daca e accident i-l suspenda oricum.

si pana al urma dusul la politie insemna cate ore pierdute....daca i-l suspenda insemna cel putin 30 de zile castigate pentru restul omenirii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU ii suspenda nimic. Am dat extras mai sus din codul Rutier!! O sa ii dea doar amenda, asta in cazul in care se va prezenta si el sa declare accidentul. Daca nu, ii va suspenda permisul pentru 30 de zile daca nu declara accidentul in 24 de ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand sa mergi la politie, nu ca sa ii suspende permisului taximetristului ci pentru a nu exista cazul pe care il spun si cei mai sus de culpa comuna.

Nu trebuie sa fie taximetristul de acord cu mersul la politie, tu te duci si declari incidentul, el fiind obligat in 24/48 de ore sa vina si el la politie.

 

 

Bafta!

Editat de inklusiv1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul unui accident din cauza schimbarii directie de mers NU SE IA CARNETUL! amenda + puncte si aia e. Am invatat de acum 4-5 ani, citez: "Hai frate ca ma grabesc, ai o zgarietura pe bara, rezolvam pe seara amiabila, te rog mult de tot, acum ma grabesc, uite nr meu de telefon si rezolvam", normal ca raspuns de 2 ori ca are treaba si dupa si-a inchis nr de telefon, bine ca am avut casco (asta mi s-a intamplat la masina). De atunci am spus ca ma duc automat la politie, poate sa fie el si Moise, nu conteaza, la RCA cel putin, avand constatare de la politie, nu au ce comenta. Te ajuti pe tine, parerea mea, oricum ziua cu pricina e dusa, ai timp de politie, asta in cazul ca accidentul a fost usor si nu esti prin spital si te cheama peste cateva zile cand iti revii. Reparatie placuta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...