Sari la conținut

Accident Banu Manta


heinrich08
 Share

Postări Recomandate

La amiabila te vor scoate culpa comuna, pentru ca te vor intreba de ce mergeai pe banda 1 in conditiile in care mergeai inainte si aveai banda pentru asa ceva .. situ, e stupid, da cunosc cazuri asemanatoare si s-a lasat PROST!!

Aiureli! Scrie in Codul Rutier ca benzile se ocupa de la dreapta la stanga, nu ai nici o obligatie sa mergi pe alta banda daca mergi inainte chiar daca sunt 10 benzi. S-a lasat prost pentru ca ala care a fost pacalit in asa hal era foarte prost.

 

Referinte: Art 107 pct 2 c din Regulamentul de aplicare a CR si art 101 din acelasi document.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Aiureli! Scrie in Codul Rutier ca benzile se ocupa de la drapta la stanga, nu ai nici o obligatie sa mergi pe alta banda daca mergi inainte chiar daca sunt 10 benzi. S-a lasat prost pentru ca ala care a fost pacalit in asa fhal era foarte prost.

 

Referinte: Art 107 pct 2 c din Regulamentul de aplicare a CR si art 101 din acelasi document.

 

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rezolvat cu politia.

Omul a fost calm, mai avea putin si plangea "moare copiii de foame", "nevasta in spital". A declarat ca a fost cum a fost. Un politist i-a spus celuilalt sa verifice foarte amanunti masina/moto, daca nu cumva ne cunoastem si chestii. I-am spus de filmulul de pe trafic tube(aveam si cd la mine) si a fost totul ok. Nu stiu exact ce a patit el pentru ca am iesit sa imi cumpar un suc de la mega. Nu am mancat nimic toata ziua, iar cu apa am stat cam prost fiind foarte cald acolo si aveau un dozator fara pahare. Cand am iesit mi-a spus ca o sa imi para rau si ca nu trebuia sa procedez asa. A inceput sa bage ca de fapt acolo era lovita, ca semnalul ERA DEJA LIPIT desi el era pus nou(am poze normal cum arata inainte). Desi se vede foarte clar in poza ca am atins cu ghidonul pe jos, el zice ca acolo era urma deja. A ridicat tonul, eu m-am imbracat si mi-am vazut de drum. I-am spus ceva la final si mi-a zis doar "opreste motorul" si isi scotea telefonul din buzunar. NU stiu ce dracu vroia dar din acest moment sper sa nu am ocazia sa il intalnesc pe la asigurare.

 

SI APROPO. Le multumesc celor care au oprit dimineata, au vazut si ei ca nu se putea discuta cu soferul pentru ca facea urat. Iar partea bonus a fost cand un alt motociclist, dar care lucra ca taximetrist a venit si i-a luat partea colegului.

"Stii ca e vina lui nu?"

"Lasa ma asa nu stau eu dupa o usa, ii cumpar semnale si aia e." (cand el vroia sa faca amiabil dar nu avea foaie la el PENTRU CA EL NU FACE ACCIDENTE)

 

Primul meu accident din care am invatat...FARA AMIABILE. Politie si aia e. Revin cu amanunte cand ma voi duce la asigurare, PANA ATUNCI MAINE LA MUNTEEEEEE.

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rezolvat cu politia.

Omul a fost calm, mai avea putin si plangea "moare copiii de foame", "nevasta in spital". A declarat ca a fost cum a fost. Un politist i-a spus celuilalt sa verifice foarte amanunti masina/moto, daca nu cumva ne cunoastem si chestii. I-am spus de filmulul de pe trafic tube(aveam si cd la mine) si a fost totul ok. Nu stiu exact ce a patit el pentru ca am iesit sa imi cumpar un suc de la mega. Nu am mancat nimic toata ziua, iar cu apa am stat cam prost fiind foarte cald acolo si aveau un dozator fara pahare. Cand am iesit mi-a spus ca o sa imi para rau si ca nu trebuia sa procedez asa. A inceput sa bage ca de fapt acolo era lovita, ca semnalul ERA DEJA LIPIT desi el era pus nou(am poze normal cum arata inainte). Desi se vede foarte clar in poza ca am atins cu ghidonul pe jos, el zice ca acolo era urma deja. A ridicat tonul, eu m-am imbracat si mi-am vazut de drum. I-am spus ceva la final si mi-a zis doar "opreste motorul" si isi scotea telefonul din buzunar. NU stiu ce dracu vroia dar din acest moment sper sa nu am ocazia sa il intalnesc pe la asigurare.

 

SI APROPO. Le multumesc celor care au oprit dimineata, au vazut si ei ca nu se putea discuta cu soferul pentru ca facea urat. Iar partea bonus a fost cand un alt motociclist, dar care lucra ca taximetrist a venit si i-a luat partea colegului.

"Stii ca e vina lui nu?"

"Lasa ma asa nu stau eu dupa o usa, ii cumpar semnale si aia e." (cand el vroia sa faca amiabil dar nu avea foaie la el PENTRU CA EL NU FACE ACCIDENTE)

 

Primul meu accident din care am invatat...FARA AMIABILE. Politie si aia e. Revin cu amanunte cand ma voi duce la asigurare, PANA ATUNCI MAINE LA MUNTEEEEEE.

 

 

 

Da-i adresa de la munca, sa vina sa te faca sa-ti para rau. Si vedem noi la fata locului ce si cum:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ameninta ca se lasa de condus... :disappointed:

 

:cheers:

 

hahaha

 

Aiureli! Scrie in Codul Rutier ca benzile se ocupa de la dreapta la stanga, nu ai nici o obligatie sa mergi pe alta banda daca mergi inainte chiar daca sunt 10 benzi. S-a lasat prost pentru ca ala care a fost pacalit in asa hal era foarte prost.

 

Referinte: Art 107 pct 2 c din Regulamentul de aplicare a CR si art 101 din acelasi document.

 

Exact! Ce logic e Macke ! Deci : Toti cei de pe banda 1 tre' sa se opreasca la toate bifurcatiile pentru ca sa faca dreapta toti meltenii frustrati si ratati din taxiuri de pe benzile 2 si 3 , care trebuiau sa se afle deja pe banda 1 pentru a face dreapta.

 

S T U P I D si C R E T I N O I D !

 

Bafta!

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numarul meu e special pus pentru cei ca el. FMM

Am primit sfaturi (chiar foarte bune) gen trebuia batut cand a sarit ca eu sunt vinovat sau dupa cand trebuia sa ii cer bani ca sa nu declar la politie. Cel mai bun lucru a fost in cele din urma sa ma duc acolo la politie. El tot o tinea ca nu are timp de pierdut, DAR DIN PACATE pentru el, EU AM.

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca te ai dus la politia.

 

O banda de circulatie are doar o directie obligatorie cand sunt desenate segeti pe ea. In caz asta trebuie sa fie si un indicator mai inainte care arate care e treaba cu benzile. Parca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu Euroins nu e de glumit; daca faci amiabila rade tot sediul si joaca leapsa cu tine. Si asa o sa stai ceva pana solutioneaza dosarul, bine ca n-a fost mai grav.

Despre taximetrist in afara de "ne vedem la politie" nu i-as fi spus nimic, nu faci nimic daca te cobori la nivelul lui de gandire si comportament. Taximetristii sunt numai buni pentru experimentele lui Pavlov.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asa mi-am luato si eu in Piata Romana acum o luna... Problema grava e ca asa se procedeaza din pacate de cele mai multe ori intr-o intersectie mai mare fara benzi delimitate pe asfalt, fiecare isi schimba banda cum vrea muschii lui. Din experienta mea la volan/ghidon din Bucuresti, cele mai des accidente de evitat le-am avut din pricina soferilor care intra ca animalele pe banda mea fara semnal fara nimic, asa din scurt - chestia asta se intampla cu precadere pe banda 1. Si culmea prostiei e ca si la mine vinovatul a sarit la scandal ca e vina mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regula spune ca atunci cand sunt de ex: trei benzi, de pe prima poti merge inainte si vira dreapta,de pe a doua numai inainte si de pe a treia stanga si inainte.Asta nu te scuteste de semnal din timp si incadrarea pe banda inainte de intersectie sa spunem cu...50 metri sau pe acolo...Benzile se ocupa de la dreapta spre stanga.Clar, taximetristul a virat dreapta de pe banda doi in scurt (semnal, incadrare, e pentru prosti ).Nu ai patit nimic si e bine dar desi stai mult pe acest forum nu ai invatat nimic (nu iti spun cu rautate !)caci amiabile nu se fac !!! Acum ai de la politie proces verbal,altfel tratezi cu firma de asigurari,Euroins nu sunt chiar asa nasoi daca le duci toate actele, doar or sa vrea sa iti plateasca ceva mai putin,ai bagat spaima in el si se va duce zvonul printre ei sa fie mai atenti.Nu te ingrijora de amenintarile lui, caci cainii latra ursul merge...si nici tu nu esti singur pe lume.Eu in locul tau intram iar la politie inauntru si le suneam ca ala afara m-a amenintat.Sa vezi atunci ca treaba pentru el se complica. Vezi tu ...sunt diferite mijloace de ,lupta', uneori folosesti legea si implici autoritatile, alteori fortza fizica bruta, cateodata timpul le rezolva pe toate...Daca erai mai atent pe la accidente chemai salvarea, acuzai dureri pe undeva ca sigur ai vreo vanataie si uite cum se deschidea un dosar penal si pentru obraznic era si mai complicat viitorul.Te-ai convins ca nu sunt oameni, dupa ce te dau jos iti pun viata in primejdie, mint si te mai si ameninta.Si atunci merita sa faci amiabila ? Cu siguranta nu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

 

hahaha

 

 

 

Exact! Ce logic e Macke ! Deci : Toti cei de pe banda 1 tre' sa se opreasca la toate bifurcatiile pentru ca sa faca dreapta toti meltenii frustrati si ratati din taxiuri de pe benzile 2 si 3 , care trebuiau sa se afle deja pe banda 1 pentru a face dreapta.

 

S T U P I D si C R E T I N O I D !

 

Bafta!

 

 

bai PULICA...m-am dresat tie cu asemenea epitete? Ma cunosti de undeva? Mars la ma-ta daca esti prost si crescut in grajd!

 

PS: amiabila decide ce vor ei .. sunt fript cu asemenea cazuri (si de la prieteni). Si? daca nu-ti convine ce? Da-i in judecata. Stiu proces care dureaza de 2 ani. Si-o sa castigi .. si-ti dau banii, poate si inainte de a se termina procesul, dar CU CE TE INCALZESTE CA TI-AI FACUT MOTORUL SINGUR si banii ii primesti dupa 2 ani?

 

Taica-meu a avut masina parcata si o alta l-a lovit. Decizia? Nu se poate stabili vinovatul. :angryfire: :finger: Si? procese, chestii, amenintari ... vax albina! Banii o sa-i si-i primeasca cand se va termina, pana atunci taica-meu si-a facut singur masina!

 

Ca idee...nu era sa dau interpretari codului rutier, acolo ce scrie e clar, insa nu si pentru asiguratori, care fac ce pot sa nu-ti dea banii .. si te plimba pana iti pierzi speranta!

 

 

Inca una, tot de la amiabila: 2 masini stau la semafor, cea din fata da in spate ca sa iasa pe cealalta banda sa "scape" mai usor de trafic, loveste evident masina din spate. Amiabia: NU, cel din spate l-a lovit ... :angryfire: Iar proces...

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am apucat sa citesc procesul verbal, nici nu stiam de el. Soferul a luat 140 ron amenda daca o plateste in 2 zile lucratoare si 3 puncte penalizare. Acum urmeaza sa fac programarea la centrul de daune, sper sa am timp sa ma duc miercuri dimineata. Asiguratorul poate schimba autorizatia de reparatie facuta de politie, gen sa mai taie din ele?

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate sa incerce. vezi ca daca ai carena zgariata o sa zica ca era zgariata dinainte ca sa te oblige sa suporti 50% din pretul vopsirii. absurd, nu? TOT ce ai zgariat, atins, crapat pe mobra le zici ca de la accidentul asta le ai. zi-le sa fie pregatiti si sa faca modificari dupa ce te duci la service-ul autorizat la constatare. la service ii rogi pe baieti sa dea jos toata carena sa vada daca din impact nu s-a indoit cadrul ei. eu n-am facut asta cand am fost si acu ma oftic cand vad ca si carena de pe stanga sta putin deplasat... asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti tre un devin in care sa scrie ca s-a indoit cadrul...dupa privirea mea cu ''laser'' e indoit...doar a fost impact frontal....dauna totala 75% din valoare plus epava...deci e clar e cadrul stramb.... :bigstar: :banana: :bounce:

Editat de jhn05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce bune ar fi taxiurile fara...taximetristi! :grinbandit:

 

Deviz complet de la service autorizat si mai ales cu poze clare si multe pe fiecare reper. Sfatul de mai sus cu bagatul tuturor bubelor in deviz nu merge intotdeauna, mai ales daca riscul este mare sa se prinda. banditii de la asigurari iti taie si din daunele reale asa ca vor fi foarte reticenti sa-ti schimbe semnalizatorul de pe stanga daca ai picat cu mobra pe dreapta.

 

spor la reparat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te duci la reprezentanta si platesti tu devizul, o sa iesi pentru o carenata troznita la carene, cu schimbator si rezervor busit pe la vreo 2 mii de euro. Deci dauna totala cel mai probabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omul s-a dus cu pozele facute de el dupa accident si filmul pe dvd la politie acum 30 de minute. speram ca rezolva treaba si pt. 30 de zile raman drumurile patriei fara un conservar "de soi".

 

ma bucur sa aud asta. astept(am) continuarea !

 

ps bine ca riderul e ok .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate acum se va face ceva in privinta mersului haotic al taximetristilor.

 

acum 2 zile un tigan (ca sa fiu si rasist) taximetrist mi-a taiat calea, evident fara nici o jena si evident fara semnal (eu nu existam chiar si cu faza lunga)....evident am tras langa el si l-am intrebat daca e strada lui si daca masina e prevazuta cu semnal.......mi-a ras in nas arogant....victima puteam fi doar eu.

nu cred sa poata face cineva ceva in ceea ce priveste aceasta rasa noua de cocalari inculti, numita taximetristi (probabil exista si exceptii minoritare).

culmea este ca tot noi le sustinem existenta.

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...