Sari la conținut

Transalpina - Transfagarasan


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Plecare sambata, 08.09, ora 08.30 din Bucuresti, o luam pe autostrada, Transalpina, ne cazam in Sibiu (sau p-acolo) si plecam a doua zi de dimineata pe Transfagarasan, spre casa.

 

Pana acum suntem in jur de 6 motoare si 10 insi.

Mergem lejer, maxim 110 - 120 pe unde se poate (autostrada) si pe TA / TF cei mai "rapizi" in fata, cei care vor sa mearga mai incet, in spate. Oprim la cerere pentru poze/tigari/pisu.

 

Cine vrea sa vina, il asteptam.

Revin azi, maine cu locul de intalnire pentru plecare. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea e bine in weekend pe transalpina: e plin de "turisti" la facut poze pe mijlocul drumului!

Tu vrei sa iei viraj strans la dreapta el franeaza sa faca pitzi poze :rusinica:

Nu ma mai duc ever in weekend p'acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu plecati de dimineata, devreme, nu va bucurati de Transalpina, deja de la 10 e plin de masini.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea de "exit" spre Sibiu e varza pe Transalpina. Din 100 in 100m asfaltul e inlaturat pe vreo 5 (sau mai multi) Km. Am inteles ca se lucreaza si pe Transfagarasan, in unele zone se circula doar pe un sens, cu semafoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea de "exit" spre Sibiu e varza pe Transalpina. Din 100 in 100m asfaltul e inlaturat pe vreo 5 (sau mai multi) Km. Am inteles ca se lucreaza si pe Transfagarasan, in unele zone se circula doar pe un sens, cu semafoare.

 

am si scris ca recomand sebesul ca exit.

novaci-sebes.

 

evitati iesirea voineasa - brezoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si scris ca recomand sebesul ca exit.

novaci-sebes.

 

evitati iesirea voineasa - brezoi

 

Confirm si eu: evitati voineasa - brezoi : asfalt peticit, gropi cu nemiluita si, de parca nu era suficient, nisip in curbe, portiuni unde asfaltul lipseste in curbe insa ia luat locul nisipul cu pietris pe alocuri chiar ud. Am fost mai multi acu' o saptamana pe transalpina cu cazare la Brezoi.

Stay away sau fiti atenti.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm si eu: evitati voineasa - brezoi : asfalt peticit, gropi cu nemiluita si, de parca nu era suficient, nisip in curbe, portiuni unde asfaltul lipseste in curbe insa ia luat locul nisipul cu pietris pe alocuri chiar ud. Am fost mai multi acu' o saptamana pe transalpina cu cazare la Brezoi.

Stay away sau fiti atenti.

 

hehe, si mai misto e pe ploaie cand nu stii cat e de adanca..., acolo sa vezi arta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru info!

 

De coborat, ajungeam oricum prin Sebes, ca am mai fost p-acolo si stiu ca e mai ok drumul (sau era).

 

Ce mai e de evitat?

Pana acum sunt vreo 7 ciopare si tradatoarea de mine, cu naked-ul si suspensiile rigide, deci nasol e pentru mine. :laugh:

Anu' trecut, am luat-o si eu pe TA, pe drum neasfaltat, drum cu pietris si pamant, dar a fost mai ok ca eram cu "enduro-cioparul". Acum, sper sa nu cad de prea multe ori pe drumurile alea. :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru info!

 

De coborat, ajungeam oricum prin Sebes, ca am mai fost p-acolo si stiu ca e mai ok drumul (sau era).

 

Ce mai e de evitat?

Pana acum sunt vreo 7 ciopare si tradatoarea de mine, cu naked-ul si suspensiile rigide, deci nasol e pentru mine. :laugh:

Anu' trecut, am luat-o si eu pe TA, pe drum neasfaltat, drum cu pietris si pamant, dar a fost mai ok ca eram cu "enduro-cioparul". Acum, sper sa nu cad de prea multe ori pe drumurile alea. :haha:

 

wot???????

ai fost "naked"?????

si cu suspensii rigide?

jesus!

de ce n-ai zis nimic?

 

cred ca era o coada dupa tine... cometa halley ar fi fost bonzai..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vin si eu, merci.

Bine ca mai vin si cu vitezane, sa nu fac eu nota discordanta. :D

 

VREAU SI EU VREAU SI EU......:moto: :D

Tu sa vii diseara sa aduci bagajele la noi. :bounce:

 

Pana la urma, a ramas pentru maine, la ora 6, la OMV Iuliu Maniu, iesire spre A1.

Asa, avem timp mai mult de stat seara prin oras la o bere, plus ca dimineata sper sa nu fi asa multa lume pe TA...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 6? e de gandit

Da, pentru ca suntem cativa...

La 6 ne vedem acolo, cine nu s-a pregatit, baga aer in roti, stabilim care cum merge si unde oprim, apoi pe la 6.15 plecam.

Sper ca pe la 9 sa fim la intrare pe TA. Pe autostrada ar trebui sa castigam ceva timp...

 

Daca vrei sa vii, da un PM diseara ca sa stim si cum facem cu cazarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pentru ca suntem cativa...

La 6 ne vedem acolo, cine nu s-a pregatit, baga aer in roti, stabilim care cum merge si unde oprim, apoi pe la 6.15 plecam.

Sper ca pe la 9 sa fim la intrare pe TA. Pe autostrada ar trebui sa castigam ceva timp...

 

Daca vrei sa vii, da un PM diseara ca sa stim si cum facem cu cazarea.

 

merg si eu cu inca un prieten

 

cam la ce ora estimati ca o sa ajungeti in novaci?

lasa-mi te rog pe pm nr tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie sincer imi place mai mult sa intru pe trasfagarasan dinstre valcea si pe transalpina dinspre Sibiu pentru simplu motiv ca invers (adica cum aveti voi traseul acum) mergi mult mai mult la vale.

iar transalpina trebuie facuta toata . multi care merg cred ca transalpina e doar Novaci-Ranca :) si de fapt dupa Ranca e toata smecheria :)

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merg si eu cu inca un prieten

 

cam la ce ora estimati ca o sa ajungeti in novaci?

lasa-mi te rog pe pm nr tau

In jur de ora 9. Vreti sa va cazati tot prin Sibiu?

Ti-am lasat PM.

 

mie sincer imi place mai mult sa intru pe trasfagarasan dinstre valcea si pe transalpina dinspre Sibiu pentru simplu motiv ca invers (adica cum aveti voi traseul acum) mergi mult mai mult la vale.

iar transalpina trebuie facuta toata . multi care merg cred ca transalpina e doar Novaci-Ranca :) si de fapt dupa Ranca e toata smecheria :)

Nu inteleg ce vrei sa spui...

Traseul e asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne luam dupa numar cred ca o sa ne impartim in vreo 3-4 grupuri. :laugh:

O sa fie 2 grupuri, unul care merge mai tare si unul care merge mai incet...

 

Am rezolvat-o si cu cazarea! :rock:

Am rezervat la Miercurea Sibiului pentru vreo 23 de persoane, dupa ce am sunat la 875698456 pensiuni.

 

Deci, care mai doriti, care mai poftiti... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...