Sari la conținut

Motopolitist Bd basarabia patinoar


Savinnn
 Share

Postări Recomandate

Eu cred ca politia chiar da un exemplu prin motopolitisti. Prin modul in care merg in trafic.

Nu stiu din surse sigure dar e posibil ca motopolitistii sa aiba un ordin ceva sa merga mai infipti prin oras.

Spun asta din doua motive. Acum 5-6 ani stateam de vorba cu seful BPR si discutam despre faptul ca motociclisti sunt opriti abuziv la controale. El imi spunea ca din contra era dat un fel de ordin sa fie lasati mai liber putin si ca sunt opriti numai la abateri grave.

Al doilea motiv pentru care cred eu ca motopolitistii sunt ceva mai agresivi in trafic ar putea fi de intimidare a vitezomanilor.

Am cativa prieteni cu masini puternice si imi spuneau ca la ei in gasca singurii de care se tem sunt motopolitistii. Imi mai spouneau ca se pipi pe loganurile obosite ca nici nu opresc dar ca de motopolitisti nu au cum sa scape.

 

le-ar fi frica daca ar fi opriti pentru infractiuni. politia cand nu e in misiune, TREBUIE sa circule LEGAL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vedea-te-as troznit de o femeie taximetrist tigan cu Pejo.

 

Cat despre pistol vs. pistol: la ultimul concurs de concealed systems challenge am iesit pe penultimul loc, da tot as putea sa-ti pun 6 boabe-n torso de la 7 metri in 3.1 secunde.

 

@Smart2cry: vorbesti prapastii. Cauta legea 295/2004 republicata.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesti prostii si se vede clar ca nu ai habar. Iti explic eu cum e asta conform regimului de arme si munitii. Daca ala scoate bata la tine si tu tragi in plin, e clar, ai pus-o. Orice utilizare a armei chiar daca tragi tu foc de avertizment in plan vertical se declara la politie unde se deschide dosar de cercetare. Daca tragi direct in el, fara somatia doar pentru faptul ca ala a scos bata, stai linistit ca nu esti bine deloc. Urmeaza anchete peste anchete si tot felul.

 

E un balci de care nu ai nevoie. Mai sunt si o groaza de norme absolut tampite. Adica de exemplu, nu ai voie cu arma in spatii publice. Da, ai citit bine. Trebuie sa ai cartusele numarate, ai pierdut unul, ai belit-o. Declaratii peste declaratii si controale. Cat despre dreptul de a-l folosi, trebuie sa o faci fara sa pui in pericol alte vieti omenesti. Daca tragi cu el pe strada, ai cam pus-o.. si asa mai departe.

 

Sa arunci un ochi si la informatiile legale despre cum trebuie el pastrat in permanenta asupra ta, iar cand nu il ai la tine trebuie sa stea intr-o cutie securizata si omologata pe care o ai acasa.

 

 

Mai citeste o data legea, si treci un pic si prin codul penal, acolo unde se defineste autoapararea si cazul de forta majora.

 

Cat despre cum trebuie pastrata, purtata si folosita o arma cu bila de causiuc, again, mai citeste. Vorbesti cu cineva care stie, nu cu cineva care a auzit la antena 3 zvonuri si "informatii" inventate.

 

Portul in public este permis, dar nu la vedere. Este interzis portul pe stadioane, in sali de teatru sau cinema, institutii publice.

 

Cartusele nu sunt "numarate". Pentru o arma cu bile de causiuc, destinata autoapararii, ai voie sa detii un maxim de 100 de cartuse at one time, la fel cu nu poti cumpara mai mult de 100 o data. Ce faci cu ele, in afara de cazul in care folosesti arma in legitima aparare, sau de nebun pe strada, e strict treaba ta. De exemplu, nu trebuie sa declari nimanui ca ai tras x cartuse in poligon. Te duci, le tragi, iei altele pana la 100 (daca vrei) si asta e tot. Daca folosesti arma in conditii de legitima aparare sau caz de forta majora, atunci da, va trebui sa explici fiecare cartus tras in situatia respectiva.

 

Finally, daca cineva te ataca, tragi fara somatie cu o arma neletala. Daca vorbeam de letale era altceva, dar cum vad ca esti o persoana "informata" am o banuiala ca "stii" care-s conditiile de detinere, port si folosire a armamentului letal.

 

 

 

Ah, sa nu uit: nu toata lumea isi ia informatiile de pe net sau de la antena 3. Inainte sa postezi expresii de genul "Vorbesti prosii si se vede ca nu ai habar", asigura-te ca nu esti chiar tu in situatia aia. E posibil ca cel cu care discuti sa fie mult mai bine informat, si sa te faca de maro. Pe bune, nu se face. Asigura-te ca nu te faci de ras inainte sa "deschizi gura".

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar am ajuns la batai, sabii si pistoale. why can't we just...get along? :disappointed:

 

ps: decat flutur pistolu in intersectie la taximetristi, prefer sa-l bat pe ala de sa se cace pe el in juma' de minut la ceas de seara cand se duce si el acasa obosit ca tot omu. nimeni n-a vazut nimic evident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca maimuta are si el un pistol in aceleasi conditii.., ar fi super. numai sa vazi asta din spatele ecranului

 

Daca maimuta are si ea un pistol in aceleasi conditii, e foarte posibil ca il va folosi ca sa iti arate cat e el de jmecher. Sau macar te va ameninta cu el. Diferenta intre tine, care te afli in legitima aparare, si el, care e doar un (cuvant urat), este ca el in momentul in care a scos arma pentru un "pi.zda ma-tii" se afla in ilegalitate, si va suporta niste consecinte destul de nasparlii. Arma nu se scoate/foloseste pentru a rezolva altercatii verbale sau pentru a arata cine are c.oaiele mai mari. Se foloseste strict in caz de legitime aparare sau caz de forta majora (adica poti interveni cu arma pentru a opri un atac imediat si injust care pune in pericol viata sau siguranta unei persoane sau a unor bunuri).

 

iar am ajuns la batai, sabii si pistoale. why can't we just...get along? :disappointed:

 

ps: decat flutur pistolu in intersectie la taximetristi, prefer sa-l bat pe ala de sa se cace pe el in juma' de minut la ceas de seara cand se duce si el acasa obosit ca tot omu. nimeni n-a vazut nimic evident.

 

 

Daca-l bati intri sub incidenta legii penale. Shoot the fuck (cu un motiv intemeiat, nu pentru ca te-a injurat de mama), si scapi.

 

 

@Smart2cry: vorbesti prapastii. Cauta legea 295/2004 republicata.

 

 

Iarta-l, isi ia informatiile de la antena 3. E mic si el, nu stie ca inainte de a vorbi tre' sa te informezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, terminati dracu cu discutiile astea ca pun pariu ca pana va decideti voi sa scoateti "trancanu" va da tiganu doua bastarci dupa ceafa de toata frumusetea. plus ca, pun pariu ca nici nu aveti toti bilute sa trageti. astia umbla in plm cu sabii in masini si sar la bataie imediat. pun pariu ca nici nu se complica sa se dea jos daca au chef de smardoiala, te calca direct cu masina, iti darama mobra.. n-au astia treaba. si mai departe, te duci la politie si aia nu o sa miste nimic cateva luni si pe urma o sa abandonezi tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ai contract de publicitate cu Antena 3. Eu vorbesc de cazuri reale, tu vorbesti de texte luate de pe net. Care dintre noi vorbeste aiurea?

 

Apoi o sa vin cu niste completari ca vad ca mi te-ai inflamat!

 

Uzul de armă neletală destinată pentru autoapărare.

 

Titularii dreptului de a purta Âşi folosi arme neletale, destinate pentru autoapărare, pot face uz de armă numai în poligoanele autorizate în condițiile prezentei legi sau în caz de legitimă apărare ori stare de necesitate. Folosirea armelor în poligoanele autorizate se poate face numai în condițiile stabilite prin regulamentele de ordine interioară ale acestora.

 

De pe site-ul MAI, Compartimentul Arme.

 

Apoi, o sa iti descriu tot conform legislatiei ce inseamna termenul de "autoaparare" sau "stare de necesitate":

 

Este in stare de legitima aparare acela care savarseste fapta pentru a inlatura un atac material, direct, imediat si injust, indreptat impotriva sa, impotriva altuia sau impotriva unui interes public si care pune in pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul public.

Este, de asemenea, in legitima aparare si acela care, din cauza tulburarii sau temerii, a depasit limitele unei aparari proportionale cu gravitatea pericolului si imprejurarile in care s-a produs atacul.

Legitima aparare se caracterizeaza prin riposta apararii la un atac. Actul trebiue sa indeplineasca conditiile prevazute de lege, adica sa fie material, direct, imediat si injust.

 

Concret, o sa iti trebuiasca mult succes ulterior la proces. Citez din explicatiile aduse de un politist pe un forum dedicat:

 

În general, folosirea armei, chiar Âşi scoaterea ei din toc, trebuie făcute numai ca o ultimă soluție. ÂŞi cam asta analizează procuroul Âşi judecătorul ulterior. Dacă ei vor găsi Âşi alte posibilități de care nu te-ai folosit sau uzat, lucrurile nu vor sta deloc bine pentru tine.

 

A, si ca sa iti mai iei un bonus, urmariti Antena 3! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarind peste dicutiile despre batai.

 

In accidentul de fata, daca s-a intamplat asa cum mi-am imaginat eu din cele citite aici si ce-am vazut in filmuletul de la protv, cel care a gresit e motopolitistul. Legal nu, dar a gresit d.p.d.v al conducerii preventive si a lipsei de experienta. Eu sunt sigur ca nu prea avea experienta daca a reusit in traficul din Bucuresti sa produca un astfel de accident stupid.

 

Trafic, coloana de masini pe ambele benzi de pe sens, tu mergi pe linia de tramvai. La un moment dat masinile de pe banda1 si de pe banda2 se opresc. Tu vii pe linia de tramvai. Privesti in dreapta ta, daca nu o faci esti bou, si vezi ca aia s-au oprit. De ce oare s-au oprit, intrebare intrebatoare?? Au oprit poate: sa lase pe un orb sa treaca, sa lase pe cineva sa iasa din parcare/straduta laterala, a lesinat unu pe trotuar si a cazut in drum, zeci de motive posibile.

S-au oprit aia pe primele benzi tu continui sa mergi ca vita pe linia de tramvai. Ce treaba ai tu..

Rezulta ca nu prea ai mers in trafic si nu stii sa anticipezi astfel de situatii.

Care sa fie sansele ca cineva care e lasat sa iasa de pe o straduta, si evident ca o va face in tromba ca sa profite in cel mai scurt timp de bunatatea celor care l-au lasat sa iasa, sa-si inchipuie ca mai vine un prost pe linia de tramvai care nu se uita in dreapta lui. Nu ca e legal sa te uiti, dar e normal sa te uiti.

 

Situatia e similara ca la o trecere de pietoni, opreste ala din prima banda.. tu in banda2 sau 3 treci fara sa o opresti, pe trecere e un copil sau cineva mai mic de statura si-l faci pilaf. Pe trecere.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ai contract de publicitate cu Antena 3. Eu vorbesc de cazuri reale, tu vorbesti de texte luate de pe net. Care dintre noi vorbeste aiurea?

 

Apoi o sa vin cu niste completari ca vad ca mi te-ai inflamat!

 

Uzul de armă neletală destinată pentru autoapărare.

 

Titularii dreptului de a purta Âşi folosi arme neletale, destinate pentru autoapărare, pot face uz de armă numai în poligoanele autorizate în condițiile prezentei legi sau în caz de legitimă apărare ori stare de necesitate. Folosirea armelor în poligoanele autorizate se poate face numai în condițiile stabilite prin regulamentele de ordine interioară ale acestora.

 

De pe site-ul MAI, Compartimentul Arme.

 

Apoi, o sa iti descriu tot conform legislatiei ce inseamna termenul de "autoaparare" sau "stare de necesitate":

 

Este in stare de legitima aparare acela care savarseste fapta pentru a inlatura un atac material, direct, imediat si injust, indreptat impotriva sa, impotriva altuia sau impotriva unui interes public si care pune in pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul public.

Este, de asemenea, in legitima aparare si acela care, din cauza tulburarii sau temerii, a depasit limitele unei aparari proportionale cu gravitatea pericolului si imprejurarile in care s-a produs atacul.

Legitima aparare se caracterizeaza prin riposta apararii la un atac. Actul trebiue sa indeplineasca conditiile prevazute de lege, adica sa fie material, direct, imediat si injust.

 

Concret, o sa iti trebuiasca mult succes ulterior la proces. Citez din explicatiile aduse de un politist pe un forum dedicat:

 

În general, folosirea armei, chiar Âşi scoaterea ei din toc, trebuie făcute numai ca o ultimă soluție. ÂŞi cam asta analizează procuroul Âşi judecătorul ulterior. Dacă ei vor găsi Âşi alte posibilități de care nu te-ai folosit sau uzat, lucrurile nu vor sta deloc bine pentru tine.

 

A, si ca sa iti mai iei un bonus, urmariti Antena 3! :crack:

 

 

Si ti se pare ca un jegos care vine spre tine cu o bata sau, mai grav, cu o sabie, cu intentia clara de a te pocni/transa pe tine sau masina/motorul, sau pe altcineva din imediata ta raza de actiune tau nu intra in cele descrise mai sus? In plus, unde am zis ca folosirea armei de foc e prima solutie si nu ultima? Mai baiete, serios, lasa-ne. Sunt oameni pe planeta asta carora nu le e frica sa spuna lucrurilor pe nume, care nu se pisa pe ei la primul semn de pericol si care pot folosi o arma in scop de autoaparare in conditiile legii. Tu vorbesti din postura unuia care a vazut arme doar la Expomil si in filmele americane. Unii dintre noi (nu, nu sunt singurul) vorbesc din alta postura. Incheie aici discutia ca te faci de c.acat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi, de aia avem legi. De aia a picat gagica-mea la practic de 2 ori, ca nu s-a asigurat (prima oara) si ca nu a acordat prioritate (a doua oara). De aia iti dau astia un examen inainte sa te lase sa duci o cutie de 2 tone pe strada. Ca poate poate inveti sa TE ASIGURI si sa ACORZI PRIORITATE inainte sa se lase cu RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarind peste dicutiile despre batai.

 

In accidentul de fata, daca s-a intamplat asa cum mi-am imaginat eu din cele citite aici si ce-am vazut in filmuletul de la protv, cel care a gresit e motopolitistul. Legal nu, dar a gresit d.p.d.v al conducerii preventive si a lipsei de experienta. Eu sunt sigur ca nu prea avea experienta daca a reusit in traficul din Bucuresti sa produca un astfel de accident stupid.

 

Trafic, coloana de masini pe ambele benzi de pe sens, tu mergi pe linia de tramvai. La un moment dat masinile de pe banda1 si de pe banda2 se opresc. Tu vii pe linia de tramvai. Privesti in dreapta ta, daca nu o faci esti bou, si vezi ca aia s-au oprit. De ce oare s-au oprit, intrebare intrebatoare?? Au oprit poate: sa lase pe un orb sa treaca, sa lase pe cineva sa iasa din parcare/straduta laterala, a lesinat unu pe trotuar si a cazut in drum, zeci de motive posibile.

S-au oprit aia pe primele benzi tu continui sa mergi ca vita pe linia de tramvai. Ce treaba ai tu..

Rezulta ca nu prea ai mers in trafic si nu stii sa anticipezi astfel de situatii.

Care sa fie sansele ca cineva care e lasat sa iasa de pe o straduta, si evident ca o va face in tromba ca sa profite in cel mai scurt timp de bunatatea celor care l-au lasat sa iasa, sa-si inchipuie ca mai vine un prost pe linia de tramvai care nu se uita in dreapta lui. Nu ca e legal sa te uiti, dar e normal sa te uiti.

 

Situatia e similara ca la o trecere de pietoni, opreste ala din prima banda.. tu in banda2 sau 3 treci fara sa o opresti, pe trecere e un copil sau cineva mai mic de statura si-l faci pilaf. Pe trecere.

 

 

Poate avea si experienta, dar in mod clar nu a judecat situatia respectiva cum trebuie. Cand vezi ca doua benzi de langa tine se opresc, e aproape sigur ca o fac cu un motiv, si atunci ar fi cazul sa tai din gaz si sa belesti ochii. Asta nu reduce cu nimic vina don'soarei care a iesit ca la ma-sa pe tarla, dar, vorba ta, nitica preventie ar fi evitat accidentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai, asta iti zic. Ca dintre noi doi, tu nu ai tras niciodata cu o arma. Ai permis degeaba. Tu inca nu ti-ai dat seama ca esti in Romania. Tu ai impresia ca o sa fie ca in filme. Stire de ultima ora: nu va fi! Eu vorbesc din realitati, tu vorbesti din copy paste de pe net. Copile, tu esti ala care nu ai avut tupeu sa il folosesti pana acum. Putem purta oricat discutia asta, dar nu pe topicul de accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai, asta iti zic. Ca dintre noi doi, tu nu ai tras niciodata cu o arma. Ai permis degeaba. Tu inca nu ti-ai dat seama ca esti in Romania. Tu ai impresia ca o sa fie ca in filme. Stire de ultima ora: nu va fi! Eu vorbesc din realitati, tu vorbesti din copy paste de pe net. Copile, tu esti ala care nu ai avut tupeu sa il folosesti pana acum. Putem purta oricat discutia asta, dar nu pe topicul de accidente.

 

 

Oka pisi. Mi-a soptit mie o pasarica cine esti si ce caracter de 3 lei ai. O lasam asa cum a picat. Cat despre faptul ca am tras/n-am tras, am facut, am dres, etc, that's for me to know. Nu o sa stau sa imi justific actiunile, cartusele trase sau nu, etc, cu un pusti din generatia forum. Sa revenim la subiectul acestui topic, ca am luat-o pe aratura.

 

P.S: poti considera ca "m-ai facut". Mie nu-mi cade rangul, dar vad ca tie ti se umfla hormonii cand cineva iti raspunde civilizat, si consideri exprimarea civilizata ca un semn de slabiciune.

 

P.S 2: Copile sa le spui alora de-o varsta cu tine, sau mai mici. Momentan intre noi sunt 5 ani in plus la mine.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate avea si experienta, dar in mod clar nu a judecat situatia respectiva cum trebuie. Cand vezi ca doua benzi de langa tine se opresc, e aproape sigur ca o fac cu un motiv, si atunci ar fi cazul sa tai din gaz si sa belesti ochii. Asta nu reduce cu nimic vina don'soarei care a iesit ca la ma-sa pe tarla, dar, vorba ta, nitica preventie ar fi evitat accidentul.

Da' cum trebuia sa iasa daca aia o lasau? Asa, cu incetinitorul? Sa scoata asa usor botul, un pic cate un pic? :grinbandit:

Eu asa fac cand vad ca ma lasa unii, nu ies ca din pusca, daca tot m-au lasat sa ies (aici se intampla frecvent) tot ma uit pe dupa ei sa vad daca mai vine cineva...

Discutia e cu dus intors, si se ajunge la faptul ca femeile nu prea ar trebui sa conduca, pentru ca ele nu deprind asa usor chestiutzele astea de finete si logica in ale traficului urban. Femeile (nu toate) ar trebui sa conduca intr-o lume ideala.

 

Ieri am vazut pe una cu un ford fusion, la vreo 40 de ani, trecea pe o straduta aici la munca, care efectiv nu e circulata deloc, mergea cu 20 la ora cu mainile efectiv INCLESTATE pe volan in pozitia 10 si 10 min sau (14 fara 10), a ajuns in spatele unui biciclist si a mers asa in spatele lui pe drum drept vreo 30-40m, timp in care nu l-a depasit, a ajuns la curba si acolo l-a depasit (probabil se plictisise de mers in spatele lui) ceva de genul bicla cu 7km la ora, ea cu 10km la ora. Pana atunci 50m de drum drept nu l-a depasit, exact in curba si-a gasit.

Bai, cum lasa frate de-astea pe strada? :yikes:

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Sunt mai mic decat tine, da' mi-aminteste de mine, nu de mult sa zic eram si eu la fel de prost ca tine."

 

Asta pentru ca tocmai am vorbit cu "acea pasarica" care ti-a soptit tie diverse si mi-a zis ca nu ti-a zis nimic. Mincinos, patetic, atotcunoscator. O zi faina sa ai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Norocul său că nu s-a ales cu răni grave a fost Âşi echipamentul pe care motocicliÂştii bucureÂşteni îl poartă în timpul misiunilor.".

Si voi care mai sunteti din Bucuresti purtati echipament in misiuni? Si ce fel de misiuni indepliniti de obicei?

 

Articol de 2 lei...

Sa speram ca nu a patit nimic.

 

Ce (cuvant urat) de echipament poarta?Ca eu ii vad numai cu casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Sunt mai mic decat tine, da' mi-aminteste de mine, nu de mult sa zic eram si eu la fel de prost ca tine."

 

Asta pentru ca tocmai am vorbit cu "acea pasarica" care ti-a soptit tie diverse si mi-a zis ca nu ti-a zis nimic. Mincinos, patetic, atotcunoscator. O zi faina sa ai!

 

Cum ziceam, "m-ai facut". Acu' intoarcete la bloguletu' tau si lasa-ma sa-mi vad de treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu pe straduta de pe care iesea pe bararabia e obligatoriu dreapta , deci stanga cum vroia tanti nu mergea.

 

p.s. si cum au mai spus si altii , pe linia de tramvai se merge conform legii .. aia cu nu ai voie pot sa ia metroul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat acum. Nu sunt decat doua semne cand iese de pe straduta respectiva. Trecere de pietoni + cedeaza trecerea. Marcajul permite si intoarcerea peste sina de tramvai. Manevra pe care dorea sa o execute este permisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu pe straduta de pe care iesea pe bararabia e obligatoriu dreapta , deci stanga cum vroia tanti nu mergea.

 

p.s. si cum au mai spus si altii , pe linia de tramvai se merge conform legii .. aia cu nu ai voie pot sa ia metroul

Daca e asa atunci e vinovata tare de tot.

 

M-am uitat acum. Nu sunt decat doua semne cand iese de pe straduta respectiva. Trecere de pietoni + cedeaza trecerea. Marcajul permite si intoarcerea peste sina de tramvai. Manevra pe care dorea sa o execute este permisa.

Rectific ce am zis, nu mai e asa vinovata. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...