Sari la conținut

Accident mortal Petrosani - Banita


Method
 Share

Postări Recomandate

Eu intru pe topicul de accidente si il urmaresc cu interes din 2 motive: ca sa aflu conditiile in care se intampla accidentele si ce s-a intamplat si ca sa vad daca pot sa ajut cu ceva.

 

Referitor la primul motiv, mi s-a intamplat sa citesc aici despre un accident, sa bag la cap iar chiar in aceeasi zi cateva ore mai incolo sa ma regasesc in fix aceeasi situatie. Faptul ca am citit aici si mi-am facut temele in cap, m-a ajutat.

 

Totusi, vad ca unii intra aici din cu totul alte motive si se erijeaza in avocati, politisti si medici. Si mai exista si categoria de fanatici. Aia din categoria "moarte conservarului". Indiferent de cum s-a intamplat un accident, de vina este el, conservarul.

 

Parerea mea este ca ar fi mai util sa intelegi ca nu te ajuta sa mori cu dreptatea in mana, chiar daca vina este a conservarului. Mai bine bagi la cap pentru tine si mergi in consecinta. La fel si in cazul asta, mai bine bagi la cap ca strada nu este circuit si de multe ori poti sa abordezi un viraj prea tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 184
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu intru pe topicul de accidente si il urmaresc cu interes din 2 motive: ca sa aflu conditiile in care se intampla accidentele si ce s-a intamplat si ca sa vad daca pot sa ajut cu ceva.

 

 

Sa ajuti cu ce? :scratch:

Si eu intru din acelasi motiv, sa vad cum s-a intamplat si sa bag la cap, de-aia trag lumea de limba si ii iau pe aia cu RIP la misto. Lasati frate cip-cirip-ul ca nu mai ajuta pe nimeni cu nimic, si oricum nu-i pasa nimanui ca ti-ai exprimat tu "RIP"-ul pe forum. Nimanui.

 

Important e sa aflam cum s-a intamplat si sa bagam la cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ajuti cu ce? :scratch:

 

Important e sa aflam cum s-a intamplat si sa bagam la cap.

 

1. Daca este nevoie de donatii de sange, bani, sau daca se intampla pe langa unde sunt eu si pot sa ma duc prin zona. A mai fost si un caz cand m-am dus la spital pentru ca nimeni nu stia rider-ul si aparent nu era din Bucuresti, etc.

 

2. Corect! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

1.Deci sa intaleg ca tu mergi legal nu? nu depasesti limita niciodata nu?...

 

2.Si apropo asa informativ , nu am experienta in trafic, doar ca am permisu de 7 ani, am toate categoriile inafara de D...

 

1.Toti incalcam Legea intr-un fel sau altul, cand mergem cu motocicleta si nu numai. Bă, dar cand am facut accident, pentru ca nu mi-a acordat "conservarul" proritate, m-am uitat imediat si la felul in care mergeam eu. Am avut puterea si taria sa spun: Mergeam tare!!! Si tocmai din cauza asta, pentru ca am purtat si eu o vina morala la fiecare accident, n-am incercat sa-l nenorocesc pe sofer. Am incercat mereu sa fac cumva sa ajungem la un compromis. N-am stat sa-i plimb prin Tribunale cu dosare penale pentru vatamare corporala si alte rahaturi, ci i-am inteles si pe ei.

Stiu, pentru astia ca tine este FOARTE GREU sa inteleaga ce scriu eu aici. Iti trebuie multa educatie, scoala si cultura ca sa ajungi sa judeci lucruile astfel. La noi e pe baza de meltenism, nu pe baza de ceea ce este corect in viata. M-a ars, il ard. Nu putem sa gandim: M-a ars, asa imi trebuie, pentru ca si eu l-am ars pe altul la randul meu. Cand facem rau speram sa scapam nepedepsiti, iar cand ni se face rau ne luptam cu toate puterile sa pedepsim.

Stiu, e cu filisofie, alea-alea... GREU!

 

2.Nu ne intereseaza de cand ai permisul. Ne intereseaza de cand ai categoria A. Am banuiala ca nu detii aceasta categorie inca de acum 7 ani.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Toti incalcam Legea intr-un fel sau altul, cand mergem cu motocicleta si nu numai. Bă, dar cand am facut accident, pentru ca nu mi-a acordat "conservarul" proritate, m-am uitat imediat si la felul in care mergeam eu. Am avut puterea si taria sa spun: Mergeam tare!!! Si tocmai din cauza asta, pentru ca am purtat si eu o vina morala la fiecare accident, n-am incercat sa-l nenorocesc pe sofer. Am incercat mereu sa fac cumva sa ajungem la un compromis. N-am stat sa-i plimb prin Tribunale cu dosare penale pentru vatamare corporala si alte rahaturi, ci i-am inteles si pe ei.

Stiu, pentru astia ca tine este FOARTE GREU sa inteleaga ce scriu eu aici. Iti trebuie multa educatie, scoala si cultura ca sa ajungi sa judeci lucruile astfel. La noi e pe baza de meltenism, nu pe baza de ceea ce este corect in viata. M-a ars, il ard. Nu putem sa gandim: M-a ars, asa imi trebuie, pentru ca si eu l-am ars pe altul la randul meu. Cand facem rau speram sa scapam nepedepsiti, iar cand ni se face rau ne luptam cu toate puterile sa pedepsim.

Stiu, e cu filisofie, alea-alea... GREU!

 

2.Nu ne intereseaza de cand ai permisul. Ne intereseaza de cand ai categoria A. Am banuiala ca nu detii aceasta categorie inca de acum 7 ani.

 

+10. Atat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca l-a surprins cumva motocicleta sau a inceput sa batzaie sau ceva pe curba,r1 chiar si primul model sunt niste motociclete ff capabile,chiar si pt standardele de astazi.

Cel mai rau lucru e sa-ti supraestimezi capacitatile tale pe motor,de aceea e mai bine mai degraba sa te subestimezi si sa ramai placut impresionat de cat de bine ai luat o curba,decat sa intri ca zmeul si sa ai surpriza ca iesi pe contrasens sau prin balarii.

Totul se reduce iarasi la cazurile clasice de "nu m-a vazut si nu mi-a acordat prioritate,dar eu veneam racheta".

:goodposting:

 

O fi buna R1, dar conteaza mult si cine o conduce, experienta la ghidon... Cred ca marea majoritate a accidentelor cu motociclete sau masini mai 'nervoase' se intampla pentru ca riderul/soferul si-a supraestimat un pic capacitatea de a conduce asa ceva. Zicea "oldschool" (odihneasca-se in pace pe unde este) ceva despre:

 

7.respect fata de sport/hobby

In '85 in timp ce deveneam motociclist pe o Ninja 600 am avut ocazia de a cunoste un om deosebit,o persoana ce ma ajutat sa realizez ce inseamna sa iubesti acest sport,sa te dedici acestui sport,sa nu regreti ca il practici si l-ai practicat.Acest cineva era si poate mai si este un motociclist deosebit prin faptul ca conducea un Gsxr1100 cu o mana.Cu mana stanga.Mana dreapta era de metal,un carlig gen Captain Hook ,adaptat pt a a intoarce mansonul si a frana.Respectivul avea 30+ ani la acel timp.Devenindu-mi prieten,am inceput sa purtam tot felul de discutii legate de acest sport ca intrun final sa imi povesteasca cum cu cativa ani inainte cand se considera mai 'smecher',mergand pe o roata a scapat motorul peste cap,acesta cazudui pe mana dreapta care a fost strivita si ulerior amputata.

 

Lunile ce au urmat au fost cele mai grele ,acesta nehotarat daca mai urma sa incerce sa mearga pe motor.Pasiunea pt motociclism a fost mult mai mare decat frica de a incaleca motorul dinou,si dupa cateva luni acesta era in sa.Era un pilot f experimentat.Mergea si tare cand era loc,dar mergea cu cap.Nu se mai risca in tot felul de situatii imposibile.Nu mai avea nimic de demostrat pritenilor motociclisti.Pur si simplu,iubea sportul si il practica in asa fel incat sa ajunga acasa dupa fiecare iesire.Imi aduc perfect aminte vorbele lui: Oresti,mergi pe motor in asa fel incat sa nu ajungi vreodata sa regreti ca esti motociclist.Nu te va aprecia nimeni daca ai coloana rupta sau un picior lipsa.Tu vei fi singurul care vei suferi la nesfarsit.Persoanele ce te iubesc vor suferi alaturi de tine.Gandestete la ei daca nu iti pasa de tine.Practica sportul in asa fel in care sa te bucuri de el zilnic si sa nu ajungi sa ti se intample ce mi sa intamplt mie ca sa realizezi ce trebuie si ce nu trebuie sa faci pe motor.Respecta sportul si iti va aduce numai satisfactii.

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7.respect fata de sport/hobby

In '85 in timp ce deveneam motociclist pe o Ninja 600 am avut ocazia de a cunoste un om deosebit,o persoana ce ma ajutat sa realizez ce inseamna sa iubesti acest sport,sa te dedici acestui sport,sa nu regreti ca il practici si l-ai practicat.Acest cineva era si poate mai si este un motociclist deosebit prin faptul ca conducea un Gsxr1100 cu o mana.Cu mana stanga.Mana dreapta era de metal,un carlig gen Captain Hook ,adaptat pt a a intoarce mansonul si a frana.Respectivul avea 30+ ani la acel timp.Devenindu-mi prieten,am inceput sa purtam tot felul de discutii legate de acest sport ca intrun final sa imi povesteasca cum cu cativa ani inainte cand se considera mai 'smecher',mergand pe o roata a scapat motorul peste cap,acesta cazudui pe mana dreapta care a fost strivita si ulerior amputata.

 

Lunile ce au urmat au fost cele mai grele ,acesta nehotarat daca mai urma sa incerce sa mearga pe motor.Pasiunea pt motociclism a fost mult mai mare decat frica de a incaleca motorul dinou,si dupa cateva luni acesta era in sa.Era un pilot f experimentat.Mergea si tare cand era loc,dar mergea cu cap.Nu se mai risca in tot felul de situatii imposibile.Nu mai avea nimic de demostrat pritenilor motociclisti.Pur si simplu,iubea sportul si il practica in asa fel incat sa ajunga acasa dupa fiecare iesire.Imi aduc perfect aminte vorbele lui: Oresti,mergi pe motor in asa fel incat sa nu ajungi vreodata sa regreti ca esti motociclist.Nu te va aprecia nimeni daca ai coloana rupta sau un picior lipsa.Tu vei fi singurul care vei suferi la nesfarsit.Persoanele ce te iubesc vor suferi alaturi de tine.Gandestete la ei daca nu iti pasa de tine.Practica sportul in asa fel in care sa te bucuri de el zilnic si sa nu ajungi sa ti se intample ce mi sa intamplt mie ca sa realizezi ce trebuie si ce nu trebuie sa faci pe motor.Respecta sportul si iti va aduce numai satisfactii.

:agree: :agree: :agree: :10: :06Biker:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Toti incalcam Legea intr-un fel sau altul, cand mergem cu motocicleta si nu numai. Bă, dar cand am facut accident, pentru ca nu mi-a acordat "conservarul" proritate, m-am uitat imediat si la felul in care mergeam eu. Am avut puterea si taria sa spun: Mergeam tare!!! Si tocmai din cauza asta, pentru ca am purtat si eu o vina morala la fiecare accident, n-am incercat sa-l nenorocesc pe sofer. Am incercat mereu sa fac cumva sa ajungem la un compromis. N-am stat sa-i plimb prin Tribunale cu dosare penale pentru vatamare corporala si alte rahaturi, ci i-am inteles si pe ei.

Stiu, pentru astia ca tine este FOARTE GREU sa inteleaga ce scriu eu aici. Iti trebuie multa educatie, scoala si cultura ca sa ajungi sa judeci lucruile astfel. La noi e pe baza de meltenism, nu pe baza de ceea ce este corect in viata. M-a ars, il ard. Nu putem sa gandim: M-a ars, asa imi trebuie, pentru ca si eu l-am ars pe altul la randul meu. Cand facem rau speram sa scapam nepedepsiti, iar cand ni se face rau ne luptam cu toate puterile sa pedepsim.

Stiu, e cu filisofie, alea-alea... GREU!

 

 

Foarte bine punctat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Toti incalcam Legea intr-un fel sau altul, cand mergem cu motocicleta si nu numai. Bă, dar cand am facut accident, pentru ca nu mi-a acordat "conservarul" proritate, m-am uitat imediat si la felul in care mergeam eu. Am avut puterea si taria sa spun: Mergeam tare!!! Si tocmai din cauza asta, pentru ca am purtat si eu o vina morala la fiecare accident, n-am incercat sa-l nenorocesc pe sofer. Am incercat mereu sa fac cumva sa ajungem la un compromis. N-am stat sa-i plimb prin Tribunale cu dosare penale pentru vatamare corporala si alte rahaturi, ci i-am inteles si pe ei.

Stiu, pentru astia ca tine este FOARTE GREU sa inteleaga ce scriu eu aici. Iti trebuie multa educatie, scoala si cultura ca sa ajungi sa judeci lucruile astfel. La noi e pe baza de meltenism, nu pe baza de ceea ce este corect in viata. M-a ars, il ard. Nu putem sa gandim: M-a ars, asa imi trebuie, pentru ca si eu l-am ars pe altul la randul meu. Cand facem rau speram sa scapam nepedepsiti, iar cand ni se face rau ne luptam cu toate puterile sa pedepsim.

Stiu, e cu filisofie, alea-alea... GREU!

 

 

 

 

+1 subscriu :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...