Sari la conținut

Accident mortal Petrosani - Banita


Method
 Share

Postări Recomandate

 

P.S. : Accidentul nu a avut loc la 140kmh,eu am scris in primul post ca amicul meu cu auto a fost depasit de catre Mihai pe curbele dinainte de liniile drepte la iesire din Banita si dupa aprecierea lui acolo avea cam 140.

Daca impactul era la 140kmh,motociclistul remodela masina,in sensul ca devenea parte integranta din ea.Ce naiba ma,cum 140,pai la 140 e devastator si daca esti in masina,decum daca esti in aer cu nimic in jurul tau !

Impactul ma gandesc ca 70-80 mai mult nu avea cand s-a lovit de masina,problema e ca in loc sa alunece pe laterala,s-a oprit pe acolo unde se termina pragul si incepe roata.Daca numai o stergea,scapa.

 

Ce-mi plac mie astia care stiu, dar n-au experimentat pe propria piele. De unde stii, frate? Asa, pentru ca iti imaginezi? Asa, pentru ca ai vazut nu stiu ce emisiune cu impacturi la diferite viteze?

Am mai spus si o repet, din proprie experienta:

Candva, acum mult timp, am avut un accident (unul din multe)... Tocmai ce am aruncat un ochi la vitezometru si aveam 90km/h (in oras) cand mi-a taiat fata un nene cu o Dacie. Am apucat sa-l vad in cativa metri si n-am avut decat reflexul de a ma infige in frane, blocand instantaneu fata. Motocicleta a dat cu mine si cu pasagerul de pamant si ne-am dus taras... Sa zicem ca, prin tarare, in cei doar cativa metri, am ajuns sa avem o viteza de impact de cam 70km/h.

Eu m-am infipt cu capul in spatele rotii spate, sub masina, unde este rezervorul. Motocicleta, care a mers in paralel cu mine s-a infipt in roata spate, unde s-a rasucit ca o morisca la impact, lovindu-ma in piept, indoind roata si sasiul masinii, mutand masina din loc 1-2m. Motocicleta n-a incetat sa se opreasca din morisca pana nu a ajuns in fata masinii. Pasagerul n-a patit nimic. Stiam ca a fost si vina mea si nu m-am tinut de capul omului. Ne-am inteles...

Si azi sunt aici si-ti povestesc despre asta.

 

Intr-o alta ocazie, aveam cam 50km/h. Un nene cu un Renault statea cuminte, ca si cum astepta sa trec, acordandu-mi prioritate de dreapta. Bulevard mare, vizibilitate maxima, doar noi doi. Exact cand am ajuns in dreptul lui, omul accelereaza si-mi taie fata. N-am apucat decat sa ma inclin putin dreapta, ca sa merg pe directia lui si sa atenuez din impact. Am intrat cu roata fata in usa lui dreapta, dandu-i cu axul rotii o mare gaura. Eu am ricosat pe geamul masinii, pe stalp si am aterizat pe capota. Pasagerul a zburat pe partea cealalta a masinii, peste capota. M-am ales doar cu cateva julituri. Din nou, pasagerul n-a patit nimic nici de aceasta data. M-am inteles si de aceasta data cu omul, ca doar "A gresi este omeneste".

 

Mai am si alte accidente la activ, dar nu vreau sa va plictisesc, pentru ca au fost facute la viteze mici.

Mentionez ca NICIODATA n-am purtat echipament, doar casca. Vara merg la pantaloni scurti si maneca scurta si asa m-au si prins majoritatea accidentelor.

 

Aaa, un prieten a cazut la 100km/h, neprovocat si fara casca. S-a dus taras cu capul intr-o bordura si si l-a spart. A venit acasa si si-a pus singur un bandaj.

 

Acum intreb, din experienta meseriasilor care o ard in cunostinte moto pe Forum. Ce viteza trebuie sa ai ca sa mori? Si astia care mor, vad ca mor cu casca si echipament full. La cat se moare? La ce viteza se face tandari un motor? Motoarele mele au fost functionale dupa fiecare accident (normal, cu cateva reparatii).

In afara de cazul in care cazi la 20km/h sub o basculanta si te calca pe cap (accidente rare), ce viteza trebuie sa ai ca sa mori?

Eu zic ca trebuie sa ai de la 120km/h in sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 184
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu zic ca tu ori nu ai fost atent la viteza, ori ai franat mult mai mult decat iti aduci tu aminte si impactul a fost de fiecare data la viteze rezonabile (in urma franarii). Stii de ce spun asta? Pai daca testele de la NCAP se fac la 63 KM/H si masinile alea se fac muci, nu vad cum ai supravietuit tu.. doar sa ai oasele din vreun aliaj foarte rezistent..

 

Iar povestea cu amicul tau care a dat cu 100 KM/H cu capul fara casca in bordura e desprinsa din filme. Sau daca chiar a cazut inseamna ca s-a tarsait pe asfalt pana abia s-a mai lovit cu capul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HD, vezi ca tu ai modificat foaia de pe spate si iti indica vitezometrul cu vreo 20 in plus. FYI.

Ba, tu termina cu astea!!!

Imi vine sa-ti dau dreptate in multe postari, dar nu-ti dau, pentru ca nu te suport de pe Topicul tau cu filmarile.

Esti dubios tare!

:D :friends:

 

 

...impactul a fost de fiecare data la viteze rezonabile...

Iar povestea cu amicul tau care a dat cu 100 KM/H cu capul fara casca in bordura e desprinsa din filme. Sau daca chiar a cazut inseamna ca s-a tarsait pe asfalt pana abia s-a mai lovit cu capul.

 

Da, despre viteze rezonabile este vorba.

Chiar si de la 100km/h ajungi sa dai cu capul in ceva dur cu o viteza rezonabila si nu mori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, despre viteze rezonabile este vorba.

Chiar si de la 100km/h ajungi sa dai cu capul in ceva dur cu o viteza rezonabila si nu mori.

Superman si Spiderman sunt fratii tai, la smen!

Ia-ti casca in cap, stai aplecat la 90 de grade si vin cu 70 km/h cu masina si te lovesc in cap( gen Jackass). Te tine?

Trebuie sa fii nebun sa spui ca ai dat cu capu' in ceva la 70km/h si n-ai patit nimic si au mai venit si 200 kg(???) si te-au lovit in piept cu vreo 50 km/h. Ti-ai baut apa minerala linistit ca doar prin accidente ai mai trecut tu... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@HD: daca esti dispus sa faci tu experimentul cu 100km/h fara casca in bordura (cat de tarsait vrei tu) eu iti platesc casca :D

 

Ma, eu am vazut om mort in accident de motor la viteza de peste 120 pe ora + un stalp. S-a rupt in doua de la mijloc, erau mainile date pe spate dincolo de picioare. Gore rau. Mi-a povestit un prieten de pe SMURD rahaturi cu motociclisti. De atunci evit sa mai ma intalnesc cu el ca-mi aduc aminte de ce mi-a zis. Nu neg ca tu ai fi cazut la viteza, da ai avut noroc. Baiatul asta nu. Si de cele mai multe ori aia ghinionisti is aia multi.

 

@filmulet: si acum imagineaza-ti in loc de masina o duba. Sau in loc de asfalt, masini pe contrasens.

Ca aici.

http://www.youtube.com/watch?v=SmOnqKFRlGs

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superman si Spiderman sunt fratii tai, la smen!

Ia-ti casca in cap, stai aplecat la 90 de grade si vin cu 70 km/h cu masina si te lovesc in cap( gen Jackass). Te tine?

Trebuie sa fii nebun sa spui ca ai dat cu capu' in ceva la 70km/h si n-ai patit nimic si au mai venit si 200 kg(???) si te-au lovit in piept cu vreo 50 km/h. Ti-ai baut apa minerala linistit ca doar prin accidente ai mai trecut tu... :laugh:

 

Bine, sa nu ne mai chinuim...

Spune-mi despre un accident de al tau. Ale mele sunt demne de benzi desenate.

Pai da-mi tu un exemplu cu tine in rol principal.

Ai cazut la semafor si ai facut buba la 0km/h si acum te gandesti ca poti sa mori la 10km/h?

 

 

@filmulet: si acum imagineaza-ti in loc de masina o duba. Sau in loc de asfalt, masini pe contrasens.

Ca aici.

http://www.youtube.com/watch?v=SmOnqKFRlGs

 

Exact ce spuneam... Asta avea peste 100km/h. N-a mai apucat sa schiteze niciun gest. Sincer, imi pare rau pentru sofer, pentru ca nu avea cum sa vada racheta aia.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai HD lasa-ne frateee cu pateniile tale...pe alt topic cu accidente ai spus ca ai cazut la 50 la ora acum ai marit--o la 90/70...eu cred ca si tu crezi ce minti....dute frate de aici si lasa-ne cu clipurile tale de pe youtube...pica ala la nush ce viteza mai misca umpic si gata uite ca traieste...

 

uitate la baiatul ala cu r6 , pana si doctorii au spus ca isi revine si dupa 2-3 zile MORT...

 

tu parca esti luat din filme ... .stan patitu care esti tu

 

care nu stie HD a mai fost la un poponeata(c.u.r ca vad ca m-au editat astia..:) de baba :friends:

Editat de O_Stefan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pinocchio(HD) vezi ca bikerul din filmul tau a zburat peste masina nu s-a izbit cu corpul de ea.Contactul dur este cu asfaltul.Aici e la bulan:cazi in cap si-ti rupi gatul sau pe o parte si te alegi cu ceva fracturi dar ai sanse sa scapi cu viata!Oricum baiatul din film nu a scapat teafar ca tine in povestile nemuritoare pe cale le tot repeti de ceva vreme!

Sunt cativa baieti care au murit la viteze legale sau chiar mai mici in urma unor impacturi directe (mai ales in zona capului) cu auto,stalpi,

borduri,pomi etc!Nu o sa le spun numele,pentru a nu redeschide rani in sufletele apropiatilor,dar cei mai vechi stiu despre cine e vorba>Iar cei mai noi veniti pot cauta prin accidente si vor intelege ca realitatea este dura iar SF-uri ca cele inventate de Pinocchio nu au legatura cu realitatea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai HD lasa-ne frateee cu pateniile tale...pe alt topic cu accidente ai spus ca ai cazut la 50 la ora acum ai marit--o la 90/70...eu cred ca si tu crezi ce minti....dute frate

 

Si acolo, ca si aici, am vorbit despre ambele accidente, dar tu nu prea stii sa citesti.

Si nici sa scrii!

Asa ca... DU-TE TU...

 

Pinocchio(HD)

 

:D

 

Eu... Exemple din proprie experienta... Exemple ale prietenilor...

Voi... Doar caterinca si povesti din filme. Da, stiu, nu prea sunteti motociclisti, de-aia nu aveti ce exemple sa dati. Eu, la aproape 20.000km/sezon trec prin multe si am multe de povestit. Voi... Mai mult cu Forumul.

 

Viteza destul de mare si, culmea, fara casca. Deci se poate sa supravietuiesti si fara casca.

 

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai HD ( pinochio) daca ai avut atatea intamplari(accidente) poate cineva ar trebuii sa iti explice ca , maneta din dreapta sus este FRANA :finger: ( motociclistule adevarat care esti tu, si noi restu amatori ce suntem) :finger:

Eu cred ca tu faci 20k km pe an pe youtube ..prin filmarile altora...ca vad ca le ai cu youtubeul/redtubeul :banana:

Editat de O_Stefan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am izbit cu cel putin 65km la ora in spatele unei dacii break care a franat brusc, bine, a fost vina mea ca faceam slalom printre benzi. Am vazut stelute verzi dar n-am murit.

M-am izbit cu capul in luneta masinii care culmea nu s-a spart, dupa ce am ricosat din masina mi-a zburat casca din cap, nu stiu cum ca era legata.

Imediat dupa poc nu m-am putut ridica de jos, m-au ridicat altii sa ma traga pe trotuar. Incet incet mi-am revenit, dar am mers olog cam 1 saptamana, m-am lovit cu pulpele de ghidon tare de tot.

 

Alta data am cazut la 70 la ora, am alunecat pe noroi, dar nu m-am izbit de nimic. Si eu si pasagerul ne-am tot dus pe asfalt vreo 10-15m pana ne-au ajuns gecile pana la piele de la frecus.

 

Alta data am luat in plin un scuter la 70+ la ora, scuter care mi-a intors in fata fara nici un motiv exact cand il depaseam. Nici n-am cazut, l-am aruncat pe trotuar pe contrasens, n-am schitat nici cea mai mica urma de franare ca nici n-am visat cand s-a intamplat, acceleram ca sa-l depasesc. Ma bucuram in mintea mea ca am scapat cu atat, fara macar sa cad, dar dupa ce i-am ajutat pe scuteristi sa se adune de jos (i-am lasat sa plece cu scuterul adunat bucati - cred ca nu aveau permis) m-am intors la motocicleta si am vazut carena fata sparta, farul mutat cu 10cm mai sus decat trebuia..

 

Alta data am cazut iesind in afara drumului impins de un camion, aveam cam 65 la ora.. iarasi, amestec de moto si pasager si eu, ne-am ales numai cu julituri, am ridicat mobra si am plecat mai departe.

 

Bai HD ( pinochio) daca ai avut atatea intamplari(accidente) poate cineva ar trebuii sa iti explice ca , maneta din dreapta sus este FRANA :finger: ( motociclistule adevarat care esti tu, si noi restu amatori ce suntem) :finger:

Eu cred ca tu faci 20k km pe an pe youtube ..prin filmarile altora...ca vad ca le ai cu youtubeul/redtubeul :banana:

De unde ai mai aparut si tu pe forumul asta, vezi-ti de drumul tau sau scrie la sexiunea de tineri si nelinistiti.

 

....................

De unde apar astia fratie , si nici nu se mai termina.. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma crucesc cand citesc ce se scrie.. ba fratilor sunt milioane de cazuri, a cazut pe gheata sau in baie si a murit instant,, cu motocicleta esti exact ca un balon plin cu apa si echipat in miscare cand cazi doar hazardul este stapan, cum dracu sa-ti poti imagina ca daca ai 50 km/h si intri intr-un zid poti sa scapi? Mori si cu 40 Km/h, au murit cu bicicleta.. Daca ai ghinion sa te lovesti de ceva este mare deranj, Chiar la inceput de sezon a fost un caz in Bucurest cand a fost luat in plin la viteza foarte mica si a murit pe loc.. Cand ai peste 80 deja orice problema se poate transforma cu mare usurinta in tragedie.. Nu mai dezinforma ca unii copii le iau drept sfaturi bune. Hai sa ne abtinem si sa filtram putin ce scriem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BelBody Tu nu cumva esti pasagerul lui HD? ca prea va legati la sectiunea Comic Con....

 

Baieti, ce va feriti ma sa mergeti tare...auziti aici la legendele forumului pana in 70/80 km la ora daca te lovesti...ajungi sa vezi ziua de maine, si peste o saptamana poti sa mergi si la fotbal iara...

Editat de O_Stefan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te lovesti noaptea somnoros de tocul usii si te doare de te pisi pe tine, dar sa iau un stalp la 45 Km /h? Sunt puscariile pline de "smecheri" care au dat o palma unui "fraier" care a cazut jos si a murit pe loc.

Spiderman cand pica de pe bloc ca nu mai are ata la el si ii dispar puterile este ireal.. un om normal se deformeaza tot, si se sparge abdomenul in el facand o balta de sange acolo. FILMELE NU SUNT REALITATE.

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu ce am zis? Ca, pentru a muri, trebuie sa ai de la 120km/h in sus.

La 60-70km/h nu se moare.

 

Uitati-va la vitezometru... Cam 67km/h?

 

aberezi ca de obicei..se moare si la 30km/ora...nu depinde de viteza, depinde de cinetica accidentului..vezi raportul despre accidentul de pe splai la viteza de 58km/ora, ambii decedati cu politraumatisme craniene ,toracice si rupturi de organe interne /index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=825577

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...