Sari la conținut

Ambreiajul nu cupleaza instantaneu


emylyo
 Share

Postări Recomandate

Orice incercare de pleca de pe loc mai fortat este o dezamagire.Motocicleta este grea,eu am vreo 100kg.Ambreiajul nu patineaza,dar cuplarea se transmite treptat.Nu este un defect propriuzis,asa este la toate hayabusele.Ma intereseaza daca pot schimba ceva sau daca un ambreiaj sport cu arculete de calitate ar schimba acest lucru.Ma intereseaza ca plecarea sa se poata face fortat ca la R1 2008 de exemplu care are antihoping daca nu ma insel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice incercare de pleca de pe loc mai fortat este o dezamagire.Motocicleta este grea,eu am vreo 100kg.Ambreiajul nu patineaza,dar cuplarea se transmite treptat.Nu este un defect propriuzis,asa este la toate hayabusele.Ma intereseaza daca pot schimba ceva sau daca un ambreiaj sport cu arculete de calitate ar schimba acest lucru.Ma intereseaza ca plecarea sa se poata face fortat ca la R1 2008 de exemplu care are antihoping daca nu ma insel.

 

Pompa de ambreiaj e in parametrii? Pistonul care actioneaza tija de la ambreiaj e curat? Acolo se strange multa mizerie de la lant. Ai schimbat lichidul de frana din instalatia de ambreiaj? nu cred ca e la toata hayabusele asa ...

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice incercare de pleca de pe loc mai fortat este o dezamagire.Motocicleta este grea,eu am vreo 100kg.Ambreiajul nu patineaza,dar cuplarea se transmite treptat.Nu este un defect propriuzis,asa este la toate hayabusele.Ma intereseaza daca pot schimba ceva sau daca un ambreiaj sport cu arculete de calitate ar schimba acest lucru.Ma intereseaza ca plecarea sa se poata face fortat ca la R1 2008 de exemplu care are antihoping daca nu ma insel.

 

Este posibil ca discurile sa nu fie montate "cum trebuie". Desi se pot pune oricum, cel mai bine este sa fie puse intr-un anumit fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O ai de noua luata din magazin?

Nu-i exclus sa fi fost puse asa si din fabrica.

Arcurile noi sau cu o constanta putin mai mare ajuta.

 

antihoping

 

nu ajuta la plecare, doar pe decelerari nu blocheaza roata spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice incercare de pleca de pe loc mai fortat este o dezamagire.Motocicleta este grea,eu am vreo 100kg.Ambreiajul nu patineaza,dar cuplarea se transmite treptat.Nu este un defect propriuzis,asa este la toate hayabusele.Ma intereseaza daca pot schimba ceva sau daca un ambreiaj sport cu arculete de calitate ar schimba acest lucru.Ma intereseaza ca plecarea sa se poata face fortat ca la R1 2008 de exemplu care are antihoping daca nu ma insel.

Nu este nimic uzual la toate hayabusele!

A ta se pare ca are o problema,nu este normal sa faca asa.Demonteaza capacul de la pinion cu pistonul de la ambreiaj.Curata bine acolo,demonteaza pistonul curata-l , schimba lichidul si vezi ce zice.

Daca totul este ok dupa,mai pune si un pinion cu 2 dinti in plus pe spate si mai vorbim de plecare grea de pe loc!!!

O sa fi o surpriza pentru R 1 cand o sa te vada numai in fata lui la fiecare plecare de pe loc.

Antihopingul nu are nici o legatura cu plecarea de pe loc,in schimb hayabusa gen 2 are un sistem la ambreiaj care cu cat pui mai multa presiune pe ambreiaj la plecare cu atat mai mult strange placile.

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desfacut si curatat,lichidul schimbat,la foaie am plus 3 si pinion -1 deci se exclud toate.Placile metalice sunt ok ca imi iese pe neutral si nici nu a vazut burnout motocicleta vreodata.Banuiam ca asa e ambreiajul de serie si arcurile.Dar cred ca este eroare de pilotaj,lipsa de experienta sau antrenament.O sa incerc sa pun un furtun insertie metalica pt eliminare tolerante si eventual un ulei mai bun.Doar daca va fii nevoie voi desface ambreiajul sa verific placile,eventual schimb cu arcuri cu tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu reusesc sa inteleg. Daca merge, si merge bine, de ce ai desface-o ca sa ii schimbi ambreiajul, doar ca sa elimini problema plecarii de pe loc, care poate ca insumeaza nu mai mult de 0.2% din timpul functionarii motorului? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fun ma mai dau pe aeroport la legale din cand in cand si intotdeauna plecarile sunt praf din aceste motive.La penultima intalnire s-a dat un amic la Tulcea si a zis si el ca pleaca greu,la fel si fostul lui motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

e destul de improbabil... la bmw-urile (masini) in 6 cyl exista o "valva" pe circuitul ambreiajului care nu te lasa sa debraiezi rapid, vezi sa nu ai si tu asa ceva, sau o gatuire a furtunului/rutare gresita etc..

 

As vrea sa vad si eu valva asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

 

Nici nu stiam ca exista asa ceva, am si condus masini pe care este montata piesa asta dar nu am sesizat nici o diferenta fata de alte masini. Probabil ca are doar rol de atenuare a socurilor din transmisie, mai ales cand schimbi repede si la turatii mari.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...