Sari la conținut

Accident Pipera 01.10.2012


Thunderlight
 Share

Postări Recomandate

Salutare, asteptam sa vad daca se va posta accidentul,din cate observ nu s-a intamplat. Ieri am fost sunat de un prieten ce era in zona, accidentul s-a petrecut ceva de genu, din spusele colegului, mers pe banda 1 moto si un BMW X5 de pe banda a 2 a a facut la dreapta in fata motoristului sau Bmw-ul a facut stanga in fata lui (nu sunt sigur). Sange pe jos, casca era aruncata. Nu stiu mai multe detalii pentru ca nici el nu este un impatamit al motoarelor ci doar mi-a comunicat. In caz ca stie cineva mai multe detalii, sa spuna daca motoristul este bine, iar cele relatate de mine sunt adevarate. Nu stiu ce motor era si nici daca accidentul s-a petrecut cum am povestit. Asteptam detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut pe acolo in jur de ora 11,din cate am vazut era o Toyota rav 4 si un GSXR,accidentul se petrecuse cu mult inainte sa ajung eu.Ambele erau parchate pe partea dreapta cum treci linia de tren la 500m spre OMV .Nu stiu nimic despre motociclist,motocicleta in schimb era destul de sifonata,la fel si masina.Sper sa fie bine motociclistul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai are importanta modul in care s-a petrecut, topiucul e facut pentru a invata ceva din anumite situatii de genul, ideea era sa stim daca motoristul este bine si ne poate detalia mai multe. Prin urmare, nu era un X5 ci un rav 4. Asteptam mai multe detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicurile de accident au mai mult rolul de a te face sa iti suni cunoscutii cu motoare...sa faci un recensamant sa zic. Toate se petrec la fel: vaca sau bou cu covrig in mana - intorc fara sa se asigure sau nu acorda prioritate. Nu ai ce sa mai inveti, la toate topicurile sunt aceleasi discutii legate de vechimea anvelope,de cat de bine stia accidentatul sa franeze etc....apoi unii se iau la injuraturi, aparent fara nici un motiv. E ca o traditie.

Da, am spus si eu intr-un alt topic de accident acelasi lucru, cu toate astea, ar trebui sa stim mai multe detalii si despre starea motociclistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca va agitati degeaba.

 

Asteptam sa apara baietii ce explica fizica accidentului si cei cu Dumnezeu/Sfantul Duh.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi, fra (iere), tu nu te-ai prins ca vorbesc din punctul de vedere al soferului si ca nu m-as urca pe un jeg de motocicleta? sa nu crezi ca o sa stau la discutie cu voi, era doar o parere si mi-am exprimat-o. s-aveti sanatate

fraer e tactu ca a futut fara prezervativ!

jet pe "logan.ro" si vezi ce poti sa faci cu tigaia ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi, fra (iere), tu nu te-ai prins ca vorbesc din punctul de vedere al soferului si ca nu m-as urca pe un jeg de motocicleta? sa nu crezi ca o sa stau la discutie cu voi, era doar o parere si mi-am exprimat-o. s-aveti sanatate

 

Auzi ma, da' tu ce mortii ma-tii cauti pe forumul asta pana la urma?

Editat de smart2cry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur ca da...e numai vina soferilor. dar cand motociclistul depaseste pe linia continua si ia masina care merge regulamentar in plin...el nu mai e vaca/bou, ci merita toata intelegerea din lume. invatati sa respectati(legile si pe ceilalti) inainte sa cereti respect, ipocritilor. nu mai depasiti pe continua si trecere de pietoni cu 100+ la ora doar pentru ca puteti, pentru ca asta dovedeste doar cat va duce capul. va duce foarte "mult", bineinteles.

Nu pot sa-mi dau seama daca esti ipocrit sau frustrat. Amandoua?

Ca la prosti: pe motociclistul iresponsabil, cand greseste, il costa pielea/oasele/viata. pe masinistul iresponsabil, cand greseste, il costa.. tabla. Daca tragi o linie pe monitor cu carioca ai sa vezi ca rezultatul nu-i prea placut pentru noi. De aici logica spune ca numarul motociclistilor responsabili este cu mult mai mare decat cel al masinistilor. Asta tinand cont si de faptul ca noi suntem foarte putini raportati la numarul de masini.

Aici am zis de cazurile usoare nicidecum de gigel care merge cu 200 km/h pe bulivard. Ca gigei d'astia sunt si cu masinile. Astia merg la comun.

Hai.. uita-te acolo la stirile de la ora 5 sau la telenovele, nu mai intra pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frustrat mic, deja comparatia cu Ferrari si faptul ca trebuie sa stai tu in spatele Daciei emana frustrare maxima.. ia ca iti platesc de un masaj sa mai vezi si tu o femeie pe anu' asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Smok, chiar ma uitam ce calm postasei dupa ultima lui postare si ma gandeam ca poate stau eu mai prost cu nervii. Acum imi dau seama ca el de fapt postase in timp ce ii scriai tu frumos si ii explicai logic. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand o sa vad si eu un motociclist pe cheia, de exemplu, respectand linia continua, mergand cu 50 la ora in spatele daciei care abia urca(asa cum fac eu cu masina)...atunci poate o sa te cred. dar deja cred ca fabulez, la voi daca nu e macar 100 nici nu simtiti ca ati plecat de pe loc.

 

Yeah, baby! :rock: :hug:

 

On topic: rog pe cei care au trecut pe langa accident sa dea ceva informatii suplimentare: ce motocicleta era, culoarea, eventual numarul de inmatriculare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@smart2cry: Nu prea ma bag in seama in general pe topicuri sau cu retardati, ca in cazul de fata. D'aia am postat asa de greu. N-a meritat dar nici nu-mi pasa. :laugh:

 

Pana nu citesc vesti legate de motociclist eu nu mai postez aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa citesti tu ce-ai scris. ai zis ca toate topicurile de aici sunt la fel, soferul e de vina si pentru voi nu e nimic de invatat. fals, de multe ori e si vina motociclistului.

n-a zis nimeni sa ai mila sau intelegere pentru aia care fac ce zici tu la volan. normal ca-s tampiti. la fel cum sunt si motociclistii care fac ce am zis eu si altele.

 

iti trebuie multa minte si multa experienta pentru a stapani un vehicul care accelereaza la fel de repede sau chiar mai repede decat un ferrari. mai pune si faptul ca in jur ai doar aer care sa te "apere" si rezulta ce vezi ca se intampla aproape zilnic pe sosele...multe accidente de motocicleta, unele cauzate de soferi, altele de motociclisti, eventual culpa comuna. zi si tu, nu e pacat?

 

cand o sa vad si eu un motociclist pe cheia, de exemplu, respectand linia continua, mergand cu 50 la ora in spatele daciei care abia urca(asa cum fac eu cu masina)...atunci poate o sa te cred. dar deja cred ca fabulez, la voi daca nu e macar 100 nici nu simtiti ca ati plecat de pe loc.

 

asta sigur si-a facut cont aici ca sa vada pozele de la motociclisti pasionati de sex, sa se mai detensioneze si el :crack:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aria asta a trecut la un alt nivel, conservarii isi fac cont ca sa comenteze accidentele cu motociclisti. Se apropie sfarsitul lumii sau imi pare doar mie? :D

 

PS: ne-am bucura la ceva detalii gen motociclistul e bine etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul era un suzuky GSXR 600 K7 .

Pilotul e ok dar inca e in spital cu o cusatura in zuna claviculei si ceva julituri la genunchi. Viteza din cate stiu de pe la colegi (sunt coleg de munca cu pilotul) era cam 50 , coloana astepta la bariera de tren pusa, contrasesul era liber si conservarul cu toyota s-a trezit ca vrea sa intre in parcare.

 

Din cate stiu mototorul are carenele dreapta muci, semighidonul dreapta indoit , radiatorul lovit.

 

CONSERVARULUI DE PE TOPICUL ASTA: Si eu am masina (sport prietene,cu multi cai, nu Logan care are impresia ca daca il tureaza de ii sar pistoanele si fute ambreiajul la semafor imi demonstreaza mie ca el e mai tare) si motor si copil de 3 luni acasa - combinatia fatala nu - si vreau sa il mai vad in fiecare seara. Cu masina merg normal sau sport unde imi permite drumul, dar nu incomodez pe nimeni, nu port abtibild cu atentie la motociclisti dar MA UIT IN OGLINZI INAINTE DE A SCHIMBA DIRECTIA SAU POZITIA MASINII pentru ca se poate ca un biciclist sau motociclist sa apara din punctul mort pe care eu nu l-am observat. Daca un motociclist incearca sa se strecoare in coloana (cum de altfel fac si eu cu motorul) incerc sa ii fac loc, sa nu il incomodez si dupa ce m-a depasit daca e in fata mea sa il protejez prin pozitia masinii de idiotii frustrati ca tine. Pe motor un accident se intampla o singura data si dupa aia pa. Masina e ma permisiva. Te sfatuiesc sa te urci sa pilotezi o motocicleta si sa vezi ce inseamna sa iei o curba, sa depasesti un tir, sa iti bata vantul din lateral, sa semnalizezi in acelasi timp in care tii de ambreiaj, sa sincronizezi franele fata cu spate pe o motocicleta fara ABS si dupa aia in p***a mea sa iti dai cu parerea despre motociclistii care merg cu 250 si te depasesc pe tine cu ferrari sau merc. Voi conservarii dedicati sa incercati sa acordati prioritate cand intrati in sensul giratoriu ca sa nu fiu eu nevoit sa franez brusc fata (data viitoare dau cu handguardurile si nu ma mai uit), sa pastrati distanta fata-spate de um motociclist ca ala poate cadea din diverse motive (greseala lui, ulei pe strade, apa pe strade, pietris, nisip, etc...), sa nu incercati sa ii luati fata daca va devanseaza pe banda 1 pt ca voi sunteti prea idioti sa eliberati banda 2, etc...

 

Bafta si asfalt uscat.

 

Gata a iesit din spital si e ok.

Editat de Grimstone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...