Sari la conținut

Accident bulevardul R.Valcea


leoangi
 Share

Postări Recomandate

@jagi - puteau fi mama cauciucurilor ... abia plecasem cu motocicleta din fata blocului, facusem 500 de metri ... ce cauciucuri ai/sti/cunosti tu de se incalzesc pe vremea asta in 500 de metri?

 

@ladyrider - acum asa zic ... ca ma las!

cred, sper ca imi revin intr-o luna ... oricum sezonul s-a terminat pt mine!

vedem in primavara ... echipamentul nu il vand! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@tsunami - cbr f2 iese dauna la aproape orice accident pentru ca suma totala a reparatiilor trebuie sa depaseasca fix 780 euro. Preturile pieselor de noi sunt foarte mari ... un exemplu pe care l-am retinut a fost bordul ... 1000+ euro.

@HD - nu am avut viteza mare. Sunt curios daca pot lua inregistrarile de la peco ... daca bate vreo camera in directia in care s-a produs accidentul.

Editat de B I Z
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@HD - nu am avut viteza mare.

 

Stai, frate, ca nu te-am acuzat de nimic.

Intrebam si eu asa, pentru ca unii spuneau ca noi, astia care spunem "Avea viteza!", nu se stie unde avem montate radarele, in ochi sau in f.und... ?! Si ma intrebam: Astia care spun "Nu avea viteza!", oare unde au radarele infipte? Poate ca sunt infipte cu vreun dispozitiv special in vreun cap?!

 

In rest...

Bine ca esti sanatos si ai grija pe viitor, pentru ca sutele de mii de kilometri la volan nu te ajuta in chiar toate situatiile intalnite pe doua roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat. A din martie anul acesta, aprox. 8000 km pana acum.

circul in general cu viteza ok pt oras ... 60-70. azi ghinionul meu a fost ca abia plecasem cu motocicleta, cauciucuri reci, asfalt rece, aderenta mica.

soferita a iesit de pe o strada laterala cam cu 3/4 din masina, am vazut-o si in ideea ca s-ar uita si ea in stanga ca poate trece vreun camion, am avut intentia de a o ocoli prin fata masinii pt ca prin spate nu era loc insa ea si-a continuat deplasarea in fata nelasandu-mi mie loc sa trec prin fata.

 

Insanatosire grabnica..

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tsunami - cbr f2 iese dauna la aproape orice accident pentru ca suma totala a reparatiilor trebuie sa depaseasca fix 780 euro. Preturile pieselor de noi sunt foarte mari ... un exemplu pe care l-am retinut a fost bordul ... 1000+ euro.

 

eu n-am spus decat faptul ca intr-un sezon 8,000km 2 accidente dauna totala (indiferent cat costa), e mult prea mult. indiferent de motocicleta. nu comentez cum ii sta unui incepator pe un cbrf2, nu e treaba mea si nu cred ca experienta dicteaza tipul de motocicleta.

e treaba ta ce faci mai departe. mie-mi suna urat de tot.

 

mai ales ca dai vina pe temperatura, calitatea cauciucului, bordura etc., cand de fapt e adaptarea vitezei la controlul motocicletei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

nu mai vb urat ...

eu sunt motociclistul in cauza ...

cat. A din martie anul acesta, aprox. 8000 km pana acum.

circul in general cu viteza ok pt oras ... 60-70. azi ghinionul meu a fost ca abia plecasem cu motocicleta, cauciucuri reci, asfalt rece, aderenta mica.

soferita a iesit de pe o strada laterala cam cu 3/4 din masina, am vazut-o si in ideea ca s-ar uita si ea in stanga ca poate trece vreun camion, am avut intentia de a o ocoli prin fata masinii pt ca prin spate nu era loc insa ea si-a continuat deplasarea in fata nelasandu-mi mie loc sa trec prin fata. intr-un final s-a uitat si in stanga si s-a blocat in mijlocul drumului eu neavand loc sa mai trec nici prin fata nici prin spate fiind si prea tarziu sa franez suficient de mult cat sa ma opresc pana in ea. am stiut ca o sa o lovesc si am lovit-o. nu am avut viteza mare cu spuneau cei de la RTV, si am fost dus la spitalul sf. ioan de unde tocmai ce am ajuns acasa.

am o fractura de clavicula (umarul drept), escoriatii genunchi (am fost imbracat in blugi), ma doare laba piciorului drept si ingrozitor clavicula.

trebuie sa merg zilnic la doctor timp de 7 zile si imobilizare pt cel putin 4 saptamani.

nu am vazut inca motocicleta, maine o vad ca tot trebuie sa plec de acasa.

Cauciucuri nasoale , casca chinezeasca , incepator , motocicleta puternica , fite , slepar , gel in par , freza de strut , drogat , neatent , mort de beat , scuze , aveai si pasager ?

Le-am luat piinea de la gura hienelor , tie iti doresc insanatosire grabnica , fieru' se repara (ce vorba timpita) , dar pe viitor nu mai avea incredere in participantii la trafic , frineaza paranoic chiar daca doar TI SE PARE ca soferul nu te vede.

De ce zic asta ? Din cauza experientelor neplacute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..., frineaza paranoic chiar daca doar TI SE PARE ca soferul nu te vede.

De ce zic asta ? Din cauza experientelor neplacute.

franeaza paranoic nu inseamna sa te urci pe frane. nu uita ca ai masina si-n spate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu la asta ma refeream , sa sari pe frine , ziceam sa acorzi prioritate si cind ala nu are.

Merg , ma uit , din dreapta iese o masina , eu am ceva distanta , dar nu foarte multa , daca trag de gaz il fac si poate fac si o eschiva , am prioritate , da-l in masa.

Nuuuuuuu , il vad , vad ca a iesit mult in fata , stiu ca nu vede de masinile parcate pe coltul strazii , o las usor , cind ajung chiar aproape dau claxon , ca am , daca vad ca o arde la tupeu , il las , taranu' dreacu' , daca vad ca se uita la mine , ma tot duc. Daca te gindesti prea mult , se baga el chiar cind zici sa te bagi tu si poc , na belea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oglinda aia a aparut in intersectie abia dupa ce o ametita cu un Matiz nu a dat prioritate unui smecher cu Mecedes de 80 000 de euroi, l-a facut pe ala dauna totala ca avea viteza smecherul si a dislocat trei borduri babane din scuarul de pe mijloc.

Infrastructura se imbunatateste abia dupa ce pateste vreun imbogatit (politician) ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu la asta ma refeream , sa sari pe frine , ziceam sa acorzi prioritate si cind ala nu are.

 

nici n-am zis asta, am vrut doar sa subliniez ca paranoic nu inseamna sa inghete franele

 

Merg , ma uit , din dreapta iese o masina , eu am ceva distanta , dar nu foarte multa , daca trag de gaz il fac si poate fac si o eschiva , am prioritate , da-l in masa.

Nuuuuuuu , il vad , vad ca a iesit mult in fata , stiu ca nu vede de masinile parcate pe coltul strazii , o las usor , cind ajung chiar aproape dau claxon , ca am , daca vad ca o arde la tupeu , il las , taranu' dreacu' , daca vad ca se uita la mine , ma tot duc. Daca te gindesti prea mult , se baga el chiar cind zici sa te bagi tu si poc , na belea.

 

yep, o sa traiesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cind ajung chiar aproape dau claxon , ca am ,

O chestie foarte importanta care te poate scuti de multe situatii neplacute. Eu cand ma urc pe un motor necunoscut, prima data caut butonul de claxon si-l testez. Am capatat obiceiul asta dupa ce mi-am cumparat motorul actual, l-am luat de la Tg.Mures si veneam cu el spre Bucuresti. Pana in Comarnic nu am avut nevoie de claxon dar acolo dintr-o parcare s-a trezit un localnic cu o dacie sa se infiga in DN , am pierdut timp pretios cautand claxonul , nu l-am gasit si a trebuit sa franez foarte agresiv ca sa-l pot evita. De atunci m-am lecuit....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@jagi - puteau fi mama cauciucurilor ... abia plecasem cu motocicleta din fata blocului, facusem 500 de metri ... ce cauciucuri ai/sti/cunosti tu de se incalzesc pe vremea asta in 500 de metri?

 

 

cauciucurile de ploaie ;) oricat de vechi ar fi tot tin mai bine ca orice saracie d-asta de are nevoie sa se incalzeasca. de exemlu: eu merg cu un michelin din 2004, se comporta excelent in oras la viteze decente indiferent de suprafata dau in stoppie in 10m dupa ce am plecat.... cu siguranta pe circuit, pe ploaie m-as intinde in primul viraj dar pe strada e alta mancare de peste, alte viteze alte suprafete de rulare ;)

 

bafta multa si sanatate, hai ca mai ai putin si poti iesi iarasi pe strada cu mobra :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista "n-au tinut cauciucurile", exista neadaptarea la conditiile carosabilului. orice cauciuc aluneca in anumite conditii.

poate cu caucicuri mai indicate, mai incalzite, alunecarea incepea de la 70 in loc de 50. si? cine te forteaza sa mergi cu 70 daca stii ca nu-s in parametrii?

adaptezi si nu (mai) plangi. asta face creierul, in asta consta discernamantul.

nu exista "accidentul s-a petrecut pentru ca am alunecat", daca-i alunecat, viteza a fost prea mare.

daca n-ar exista pante in tara nici cauciucuri de zapada n-ai avea nevoie la masina, numai ca viteza de deplasare (in siguranta), ar fi mai mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii ce e cel mai important?

sa invatam putin din fiecare caz. gasirea vinovatului e fara valoare.

si important e ce inveti si tu. indiferent daca cel ca invata recunoaste sau nu ca a gresit, important e, ca fiind fata in fata cu situatia aia s-o abordeze mai sigur.

restul e blowing in the wind, mai ales pe forumul asta

 

noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...