Sari la conținut

accident pipera


dragos1972
 Share

Postări Recomandate

datorita comenturilor facute de "participantii " la trafic recte soferii nevinovati si cu mult bun simt,atitudinea mea de acum in colo este de ZERO TOLERANTA pt idiotii din trafic!

nr pliat ... bifat!

cagula ....bifat!

telescopica....bifat!

fatalaii sa se abtina in plm!sa fie ei corecti si plini de bun simt si promit ca o sa aprind (si pt ei ) o lumanare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 177
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu n-am chef, frate, sa ma omoare unu' si dupa aia sa ia 2 ani cu suspendare. Si prietenii mei sa se rezume la a scrie pe forumuri ce baiat de treaba am fost si cum am crapat nevinovat. Nu vreau, pur si simplu. I-as bantui grav daca n-ar face decat asta.

 

Nu stiu cum as reactiona daca fiul mi-ar fi ucis astfel de un ticalos/inconstient/nesimtit.

Ma gandesc la Drasius Kedys (dar numai din cauza sistemului juridic care ii scapa pe astia ca soferul de maxi taxi).

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi posteaza , dar putin fac ceva.....

Murim ca soarecii dar nu facem nimic....

Multi nu simt nimic pt un motociclist pe care nu-l cunostea si a murit....

Nici eu nu nu i-am cunoscut personal pe nici unul dintre cei 3 decedati in 2 zile.....dar as face ceva ca sa nu urmez eu sau un prieten de al meu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si ce faci, il iei pa nenea ala la poceala. Asa, si? Ce-ai rezolvat? Efectiv, ma refer. Te-ai racorit, ai eliminat niste aburi, cam atat. Ce-o sa faci, o sa iei toti potentialii dobitoci la poceala? Intotdeauna va exista cu un dobitoc in plus decat poti tu sa bati. Si ala poate te mierleste pe tine...

 

Ceea ce vreau sa spun e ca baietismele astea nu au cine stie ce valoare reala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca nu l-am cunoscut..imi pare sincer rau pentru toti apropiatii lui

acum, toate cuvintele doi bani nu fac..el s-a dus, familia lui este distrusa, soferul vinovat (poate) va face ceva puscarie..dar pe el nimeni nu il va aduce inapoi, nimeni

nu vreau/pot sa imi imaginez cata durere a fost acolo aseara.si cata va mai fi de acum incolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, io te intreb pe tine, daca te-ar omora unu' asa, ai avea chef sa-ti vezi prietenii facand ceva concret? Daca-mi raspunzi (de fapt tie) la asta, mie imi va fi suficient.

Si, cum ne rogi asa frumos sa nu mai scriem aici ce credem sau ce simtim cand vedem chestii d-astea, n-o sa-ti scriu si ce as vrea eu sa faca prietenii mei daca m-ar omora un nenorocit in stilul asta.

 

Eu n-am chef, frate, sa ma omoare unu' si dupa aia sa ia 2 ani cu suspendare. Si prietenii mei sa se rezume la a scrie pe forumuri ce baiat de treaba am fost si cum am crapat nevinovat. Nu vreau, pur si simplu. I-as bantui grav daca n-ar face decat asta.

 

ai pm

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si ce faci, il iei pa nenea ala la poceala. Asa, si? Ce-ai rezolvat? Efectiv, ma refer. Te-ai racorit, ai eliminat niste aburi, cam atat. Ce-o sa faci, o sa iei toti potentialii dobitoci la poceala? Intotdeauna va exista cu un dobitoc in plus decat poti tu sa bati. Si ala poate te mierleste pe tine...

 

Ceea ce vreau sa spun e ca baietismele astea nu au cine stie ce valoare reala.

Pai o sa rezolvi ceva: n-o sa mai doara-n p.la pe toti daca omoara pe cineva in accident rutier, ca o sa ia cu suspendare si atat. O sa se gandeasca mai multi ca s-ar putea, in afara de suspendarea aia sa mai capete si altceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toata telescopica ta si atitudinea "baieteasca", daca-ti iese unu de dupa o masina de gunoi in fata n-o sa mai apuci sa faci mare lucru.

 

Pai o sa rezolvi ceva: n-o sa mai doara-n p.la pe toti daca omoara pe cineva in accident rutier, ca o sa ia cu suspendare si atat. O sa se gandeasca mai multi ca s-ar putea, in afara de suspendarea aia sa mai capete si altceva...

 

Bati unul, bati doi. Insa mai sunt vreo 2-3 milioane de idioti acolo care n-au cunostinta ca esti tu pus pe fapte mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi posteaza , dar putin fac ceva.....

Murim ca soarecii dar nu facem nimic....

Multi nu simt nimic pt un motociclist pe care nu-l cunostea si a murit....

Nici eu nu nu i-am cunoscut personal pe nici unul dintre cei 3 decedati in 2 zile.....dar as face ceva ca sa nu urmez eu sau un prieten de al meu....

 

S-au facut nenea ... destule ... nu stii tu.

De la diverse campanii cu fluturasi, marshuri, flash-moburi, masini cu mesaje vopsite pe portiere ... etc ...

Ca si o concluzie, a mea personala ... in sistemul asta infect, noi suntem singurii care trebuie sa avem grija sa ajungem intregi acasa. Din pacate nu se poate face absolut nimic astfel incat sa bagi bun simt acolo unde nu este, sau sa bagi creier acolo unde nu este, sau sa faci legi si sa amendezi acolo unde nu se vrea. Si inca ceva .. din pacate, este vorba despre TOTI participantii la trafic. de la pietoni pana la camionagii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au facut nenea ... destule ... nu stii tu.

De la diverse campanii cu fluturasi, marshuri, flash-moburi, masini cu mesaje vopsite pe portiere ... etc ...

Ca si o concluzie, a mea personala ... in sistemul asta infect, noi suntem singurii care trebuie sa avem grija sa ajungem intregi acasa. Din pacate nu se poate face absolut nimic astfel incat sa bagi bun simt acolo unde nu este, sau sa bagi creier acolo unde nu este, sau sa faci legi si sa amendezi acolo unde nu se vrea. Si inca ceva .. din pacate, este vorba despre TOTI participantii la trafic. de la pietoni pana la camionagii.

Ba da, ma Nervule. Cuvantul e FRICA! Omu' nu stie decat de frica. Si daca n-are cum sa ii fie frica de pedeapsa legala care e de kakat, trebuie gasit altceva de care sa-i fie.

 

Cu toata telescopica ta si atitudinea "baieteasca", daca-ti iese unu de dupa o masina de gunoi in fata n-o sa mai apuci sa faci mare lucru.

 

Ideea e ca usor-usor, dupa ce vor aparea mai multe stiri pe la ora 5 despre unii care au patit diverse, n-o sa mai iasa de dupa masina de gunoi asa de frica sa nu ajunga la stirile alea... Intelegi?

 

Tii minte ca acu vreo 10 ani le era frica romanilor sa mearga prin Bulgaria noaptea cu masina? De ce? Din cauza ca auzisera diverse povestiri nasoale de pe acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca usor-usor, dupa ce vor aparea mai multe stiri pe la ora 5 despre unii care au patit diverse, n-o sa mai iasa de dupa masina de gunoi asa de frica sa nu ajunga la stirile alea... Intelegi?

 

Ceea ce faci tu aici se numeste "wishful-thinking". Adica, da, iti doresti foarte tare sa se intample asta, insa:

 

1. Nu o sa fie nicio stire de la ora 5. Cel mult vor fi 2-3 batai "de racorire", insa cand e vorba de revendicat, nimeni n-o sa-si asocieze numele cu asa ceva. O sa fie ceva de genul "vasile si-a luat bataie in carciuma", nu "un temut (lol!) club de motociclisti s-a razbunat pe vasile pentru ca..."

 

2. Chiar daca se va mediatiza "actiunea" si se va lega cauza de efect, vor auzi de ea foarte putini oameni.

 

3. Din astia putini care vor auzi de ea, a doua zi vor si uita de ea, pentru ca e doar o stire la televizor, care nu-l implica personal.

 

4. Astia care se vor infiora (lol!) de "actiune" si o vor tine minte, vor face oricum accidente "pentru ca lor nu li se poate intampla".

 

Deci n-ai facut nimic.

 

Dar macar poti sa te minti c-ai facut! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti aduci aminte cand a impuscat un mobrist un taximetrist pe Victoriei? Sa vezi ce erau toti taximetristii cu morcovu' vreo doua saptamani dupa...

Normal ca efectul a fost scurt, daca faza a fost izolata... Dar ia sa se mai fi intamplat de vreo 2-3 ori in urmatoarele luni...

Io nu zic sa impuscam pe nimeni, sunt alte metode mult mai putin "interlope" de a baga frica in idioti.

 

 

 

Deci n-ai facut nimic.

 

Dar macar poti sa te minti c-ai facut! ;)

 

Bun, Melcule, ai tu vreo alta solutie concreta? Zi si aplicam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, ma Nervule. Cuvantul e FRICA! Omu' nu stie decat de frica. Si daca n-are cum sa ii fie frica de pedeapsa legala care e de kakat, trebuie gasit altceva de care sa-i fie.

 

 

Ideea e ca usor-usor, dupa ce vor aparea mai multe stiri pe la ora 5 despre unii care au patit diverse, n-o sa mai iasa de dupa masina de gunoi asa de frica sa nu ajunga la stirile alea... Intelegi?

 

Tii minte ca acu vreo 10 ani le era frica romanilor sa mearga prin Bulgaria noaptea cu masina? De ce? Din cauza ca auzisera diverse povestiri nasoale de pe acolo...

 

Nu cred ca mai merge asa ... de cand a picat ceausescu ... :( as fi vrut sa mearga, as fi vrut sa se poata da cateva exemple, cum stim noi ca a facut vlad tepesh ... insa nu se mai poate.

Te-ai uitat de curiozitate la commenturile de la linkul pus de blackdirt ?

... Sincer, violenta in cazul lor nu ajuta cu nimic. exemplele care incerci sa le dai se vor intoarce impotriva, asa cum s-a intamplat si cu SUV-ul implicat in accidentul lui Gabi acum 2 ani, pe care niste baieti au vopsit mesaje ... a fost cool atunci, insa nu au rezolvat nimic din pacate, ba chiar au fost repercursiuni asupra victimei.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti aduci aminte cand a impuscat un mobrist un taximetrist pe Victoriei? Sa vezi ce erau toti taximetristii cu morcovu' vreo doua saptamani dupa...

Normal ca efectul a fost scurt, daca faza a fost izolata... Dar ia sa se mai fi intamplat de vreo 2-3 ori in urmatoarele luni...

Io nu zic sa impuscam pe nimeni, sunt alte metode mult mai putin "interlope" de a baga frica in idioti.

 

 

Bun, Melcule, ai tu vreo alta solutie concreta? Zi si aplicam.

 

Eu sunt pro shooting in masura posibilitatilor. Una din vorbele mele de suflet este: " Multi traiesc doar pentru ca este ilegal sa-i impusti!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nervule, repet, n-au fost efecte pentru ca au fost actiuni izolate. La majoritatea accidentelor pentru care s-a vrut a se face ceva s-a facut un mars din care cei care l-au vazut n-au inteles decat "Au iesit mobristii la plimbare in grup". Gen "Dan Popescu la Ikea sa mancam steburgi cu un leu bucata", "Plimbare la Tuzla sa vedem avioanele si sa dam mana cu primaru", d-astea... Cele simple, clare si concrete au fost foarte putine si despartite de ani de zile, d-aia n-au avut rezultate.

 

Eu sunt pro shooting in masura posibilitatilor. Una din vorbele mele de suflet este: " Multi traiesc doar pentru ca este ilegal sa-i impusti!"

N-auzi ma ca umbla presa si garcea pe aici? Vrei sa ma trezesc prin ziare sau pe la bahaus? Trebuia sa pun disclaimer...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun sincer, nu am nicio solutie. Lumea asta e asa cum e si tot ce putem incerca e sa o facem mai buna in felul nostru. (stiu, e un pateu groaznic ce-am zis adineaori, dar chiar asta cred!)

 

Cred ca a altoi vreun sofer inconstient sau pe altul nu o face mai buna, dimpotriva. Nu va sti de frica. Unii oameni traiesc in si pentru violenta, asa ca o snopire azi nu va face decat sa-l inraiasca pentru maine. Mai rau o sa-l doara in p...a, mai nesimtit va fi.

 

Eu as afla unde sta, as fotografia o bata de baseball si as scrie pe spate:

 

"Suntem multi si stim unde stai. Dormi confortabil in pat noaptea? Stii cat dureaza recuperarea unei fracturi de clavicula? De femur? De maxilar?

 

Noi... te-am iertat. Tu... mergi mai atent."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu de acum 4 ani de cand am vazut primul marsh ... ce bashina rasuflata a fost ... plimbare pentru mass media, care oricum a scris ce cacao a vrut ea ...

Problema cea mare este ca nu mai poti sa dai in cap la om ca sa te razbuni ... la dracu suntem in secolul 21 ... pana mea, nu stiu s-o zic mai pe ocolite ... dar trebuie gasita o alta solutie ...

 

L.E. o solutie psihologica ... (ca am citit exemplul scris de melcu deasupra) in care sa arati ca esti net superior ca fiinta umana si educatie ...

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai pm

ianachime, eu nu folosesc PM. Cu prietenii vorbesc la telefon sau pe mess, iar cu restul numai pe public. Chit ca e de injurat sau de batut pe umar.

 

EVZ nu citesc. Nu consum absolut nimic din presa romaneasca, de niciun fel. E mult prea imbecila pentru pretentiile mele. Stiu, sunt un rasinos. Asta e.

Banuiesc totusi cam care sunt comentariile la un asemenea articol. Dar nu ma intereseaza. Pe net toti sunt smenari si smardoi. Si soferu' de RATB pe care l-am intepenit ieri 5 minute la un semafor pentru ca era sa ma omoare era smenar din cabina. Pana am bagat mana dupa el sa-l scot pe geam. Dupa aia nu mai era.

Si Cocalaru din Cielo impreuna cu pitipoanca de langa el erau smecheri in mers cand se faceau ca dau cu masina peste mine, eu fiind (acu ceva ani) pe un Piaggio SI. Cand, la semaforul urmator, i-am tars de usa sa-l dau jos, o blocase. Dupa ce i-am dat oglinda peste cap si era cat p-aci sa ii arunc partaitoarea mea pe capota, el dadea disperat telefoane si ea plangea.

 

Toti soferii idioti (repet, aia idioti!, sa n-avem vorbe la proces) sunt figuranti pe saitu lu' EVZ. Si pe strada, atat timp cat noi facem marsuri doi cate doi si pelerinaje la aerodromuri de cate ori mai dispare cate unu' din noi omorat de cateun sofer (cuvant urat).

 

Iti spun sincer, nu am nicio solutie. Lumea asta e asa cum e si tot ce putem incerca e sa o facem mai buna in felul nostru. (stiu, e un pateu groaznic ce-am zis adineaori, dar chiar asta cred!)

 

Cred ca a altoi vreun sofer inconstient sau pe altul nu o face mai buna, dimpotriva. Nu va sti de frica. Unii oameni traiesc in si pentru violenta, asa ca o snopire azi nu va face decat sa-l inraiasca pentru maine. Mai rau o sa-l doara in p...a, mai nesimtit va fi.

 

Eu as afla unde sta, as fotografia o bata de baseball si as scrie pe spate:

 

"Suntem multi si stim unde stai. Dormi confortabil in pat noaptea? Stii cat dureaza recuperarea unei fracturi de clavicula? De femur? De maxilar?

 

Noi... te-am iertat. Tu... mergi mai atent."

Da ma, asta ar functiona DUPA CE chiar s-ar intampla cateva chestii d-alea. Pana atunci sunt ca amenintarile de pe forumuri. Inutile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

odihneasca-se in pace am vazut de ieri lumanarile si flori pe marginea drumului si ma rugam sa nu fie un motociclist acum am apucat sa citesc aici zi de zi trec pe acolo ala e drumul de legatura intre casa si servici Am sa aprind si eu maine dimineata o lumanare si Dumnezeu sa aibe grija de sufletul lui RIP :rose: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu de acum 4 ani de cand am vazut primul marsh ... ce bashina rasuflata a fost ... plimbare pentru mass media, care oricum a scris ce cacao a vrut ea ...

Problema cea mare este ca nu mai poti sa dai in cap la om ca sa te razbuni ... la dracu suntem in secolul 21 ... pana mea, nu stiu s-o zic mai pe ocolite ... dar trebuie gasita o alta solutie ...

 

L.E. o solutie psihologica ... (ca am citit exemplul scris de melcu deasupra) in care sa arati ca esti net superior ca fiinta umana si educatie ...

 

Man, merg pe strazi de multi ani. N-a trebuis sa sparg nicio mutra fizic. Dar iti garantez ca, numai din crizele de nervi pe care le-am facut unora si ceva pagube minore ca valoare, cel putin vreo 10 soferi si soferite cretine or sa caste de doua ori ochii cand or vedea mobre pe langa ei. Cum spuneam, nu trebuiesc impuscati, dar nici lasati doar in grija "autoritatilor", ca stim care va fi verdictul.

 

...

Uite ma "Stefan Simion, de 36 e ani". Asta e autorul, cu nume si prenume.

 

 

 

Eu as afla unde sta, as fotografia o bata de baseball si as scrie pe spate:

 

"Suntem multi si stim unde stai. Dormi confortabil in pat noaptea? Stii cat dureaza recuperarea unei fracturi de clavicula? De femur? De maxilar?

 

Noi... te-am iertat. Tu... mergi mai atent."

Cred ca mai neplacut pentru el ar fi sa se trezeasca la poarta cu vreo 25-30 de motociclisti. Care sa stea acolo ceva timp. Cam pe la ora la care pleaca el la munca. Sau cand se intoarce. Sa stea, atat. Echipati, cu casti pe cap, cumanusi in maini. Si sa stea vreo ora. In fiecare zi, vreo saptamana.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda ... Apropos de corectie/meeting ce se mai aude cu Tuzla?

Unde bat ... stiti cu totii, depinde foarte mult de caracterul victimei, ca si in cazul Caransebes, Tuzla, si au fost mai multe in care comunitatea a crezut ca face un bine, dar victima a cazut la pace cu faptuitorul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...