Sari la conținut

kawasaki ninja zx6r vs suzuki gsxr 600


Gentile
 Share

Postări Recomandate

salut,in scurt timp vreau sa imi achizitionez o mobra,si asa cum spune si anuntul m-am gandit la cele 2 modele:kawasaki ninja zx6r si suzuki gsxr 600,an 2001-2002,si nu stiu pe care dintre ele sa o aleg..cam care sunt diferentele de calitate,stiu ca fiecare model are o problema specifica..la astea cam care ar fi? care are piesele mai scumpe,care se strica mai des..ma intereseaza tot felul de amanunte,pentru a imi putea face o idee cat mai exacta despre ce vreau!!! va multumesc anticipat si bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Mie imi place kava din 2003+

Minus kava 01-02,e pe carburatie,suzeta are injectoare

 

fiabilitate; cica zx are probleme la cutia de viteze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Kaw trebuie avut grija la supape si cutii. Nu se intampla des dar astea ar putea fi puncte slabe. La Gsxr nu am auzit sa fie probleme specifice dar depinde cat a fost tinut intr-o roata.

Ambele sunt motoare de forja deci ai sanse mari sa gasesti una la pret bun dar sa fie neintretinuta sau obosita. Oricine are motorul bine intretinut va cere si pretul pe masura daca nu se grabeste sa vanda. La motoare neintretinute vei avea de investit de la 500 euro in sus: chestii uzuale, gume, placute, lant, ulei poate un filtru, peste care vin piesele mai interesante(un disc de frana, componente ambreiaj poate un intinzator de lant...).

 

Cum zice wayne, 2003+ sau chiar 2005-2006 sunt bucati foarte bune. Motoare mai puternice si design mult mai interesant, suspensii diferite si frane pe masura dar la alti bani.

 

Daca esti la primul motor poate te vei gandi la un motor mai bland si mai economic mai intai, un naked, ceva ceva care sa nu te usture asa la buzunar si la piele.

Editat de mistery
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca suzuki 01-02 este mai ok decat kawa 01-02!!!! io zic ca si estetic si mecanic, suzuki este injectie in primu rand, si pana la urma mergi si tu cu una , doua, trei si vezi pe care te simti mai ok!!! bafta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar asa mare este diferenta dintre injectie si carburatie?? ma face cineva sa inteleg mai bn?

 

din auzite: alea pe carburatie sunt mai "violente" - vezi acceleratie

 

+ ca la carburatie trebuie facut reglaj 1 data pe an, la injectie n-ai treaba.

 

teoretic(parca) carburatia ar fi mai ok la consum, dar practic mi se pare ca injectia castiga si aici (corectati-ma daca gresesc)

 

cel mai mare plus al injectiei - e o tehnologie mai noua + avansata decat carburatia. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

hmm..in concluzie,cam suzuki castiga competitia...eu eram putzin inclinat catre kawa..grea decizie!

 

cumpara un zx de la 2003+ altfel nu nu cred ca merita

Bineinteles ca tu decizi.Eu am preferat un motor pe injectie in detrimentul unuia pe carburatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista o regula care sa zica , ca motoarele pe injectie consuma mai putin ca cele pe carburatie. Vezi XX, Fireblade, etc. Diferenta este ca injectia nu se "deregleaza" cum o face carburatia. Carburatoarele incep sa pape rau cand nu sunt curatate si reglate corespunzator. In rest nu ai probleme mari. Oicum, motoarele pe injectie din 2000-2002 nu merg mult mai bine la rece decat cele pe carburatie.

 

Recomand si eu mai departe un 636 2003+, preferabil 2005 sau 2006. E alta mancare de peste. La modelele pana in 2003 sunt mai ok GSX-R, cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CBR-ul nu-ti place?

ba da imi plac si cbr-urile,si inca mult,dar nu am gasit ceva sa imi convina!

 

Nu exista o regula care sa zica , ca motoarele pe injectie consuma mai putin ca cele pe carburatie. Vezi XX, Fireblade, etc. Diferenta este ca injectia nu se "deregleaza" cum o face carburatia. Carburatoarele incep sa pape rau cand nu sunt curatate si reglate corespunzator. In rest nu ai probleme mari. Oicum, motoarele pe injectie din 2000-2002 nu merg mult mai bine la rece decat cele pe carburatie.

 

Recomand si eu mai departe un 636 2003+, preferabil 2005 sau 2006. E alta mancare de peste. La modelele pana in 2003 sunt mai ok GSX-R, cred.

ms pentru sfaturi! ai idee cat iti ia un mecanic sa iti faca o sincronizare?

 

ba da imi plac si cbr-urile,si inca mult,dar nu am gasit ceva sa imi convina!

 

ms pentru sfaturi! ai idee cat iti ia un mecanic sa iti faca o sincronizare?intreb pentru ca daca aleg kawa,am de gand sa o fac anual!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry, nu mai stiu. Ultimul motor era pe injectie.

 

Ultima data am facut sincronizare carburatoare prin 2010 si m-a costat aproximativ 60 lei curatatul si sincronizatul. I-a dat de lucru aproape o zi mecanicului pentru ca a crapat o diafragma si nu se vedea aproape deloc. A desfacut si reasamblat carburatorul de 3 ori sa ne dam seama de ce uda o bujie tot timpul si cealalta era ok, colorita excelent iar motorul tragea cand in 2 cilidri cand in unul.

 

Cam asa stau lucrurile cu motoare mai vechi... e o relatie ca in filme :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La anii aia ,deja depinde cum au fost intretinute ! Nu-ti lua nimic fara sa testezi !!...

Parere subiectiva (ca fost detinator de k1 600) ,gsxr e peste zx6 2001 (la toate capitolele!pur si simplu e mai avansat tehnologic ,mai fiabil etc)

Despre ce buget vorbim ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La anii aia ,deja depinde cum au fost intretinute ! Nu-ti lua nimic fara sa testezi !!...

Parere subiectiva (ca fost detinator de k1 600) ,gsxr e peste zx6 2001 (la toate capitolele!pur si simplu e mai avansat tehnologic ,mai fiabil etc)

Despre ce buget vorbim ?

in jur de 1800 e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in caz ca nu stiati injectia se sincronizeaza si ea, la fel de des ca si carburatia... la unele motoare, fara sonda lambda se regleaza chiar si amestecul... pam-pam! ;) plus ca de abia de prin 2008 japonezii au reusit sa faca injectia sa raspunda la fel de liniar ca si carburatia. italienii au facut asta de prin '98. dar ma rog... kawa, hands down! mai puternic, mai fain ca design si, dupa parerea mea mai bun la capitolul ciclistica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in jur de 1800 e

 

Inteleg.La 1800 poti incerca o negociere aici

 

/index.php?/topic/685747-as-vinde-kawa-zx9-an-2000/

 

sau aici

 

/index.php?/topic/680304-vand-suzuki-gsx-r-750-k1/

 

mai sunt cateva pe bikeshop.ro ,un exemplu e 929 (mures) la 1700 E

 

@fesu..te credem pe cuvant!Dar fi tu exemplul de urmat si schimba injectia (propietate personala) pe carburatie ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fesule , unde naiba l-ai gasit pe asta ? ( the hunter ) :crack:

De 3 ori am citit si recitit si tot nu intelegeam ce se-ntampla .

Mi-a luat ceva , dar am inteles . Multi nasoi mai suntem pe lume .

Scuze de OFF "Gentile" , dar nu m-am putut abtine cand am vazut rezolvarea lu' peste prajit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg.La 1800 poti incerca o negociere aici

 

http://www.motocicli...wa-zx9-an-2000/

 

sau aici

 

http://www.motocicli...i-gsx-r-750-k1/

 

mai sunt cateva pe bikeshop.ro ,un exemplu e 929 (mures) la 1700 E

 

@fesu..te credem pe cuvant!Dar fi tu exemplul de urmat si schimba injectia (propietate personala) pe carburatie ;)

ms pt sfat,dar postarea spune clar,ambele mobre,motor d 600cmc,si nu am facut postarea sa gasesc moto,eram curios sa vad ce cred unii bikeri despre modelele respective..bafta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fesule , unde naiba l-ai gasit pe asta ? ( the hunter ) :crack:

De 3 ori am citit si recitit si tot nu intelegeam ce se-ntampla .

Mi-a luat ceva , dar am inteles . Multi nasoi mai suntem pe lume .

Scuze de OFF "Gentile" , dar nu m-am putut abtine cand am vazut rezolvarea lu' peste prajit .

 

el ne-a gasit pe noi. :laugh: cauta-i postarile, o sa te crucesti! si mai era unul, kokix, de prin bacau. ala alt monument...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suzuki iti recomand daca crezi ca dacia este mai buna pt ca este masina romaneasca si ca rezista la drumurile noastre.

Kawasaki iti recomand daca vrei sa stai pe ceva care intradevar te umple de adrenalina.

 

Iti recomand sa faci un sacrificiu si sa iei peste 2003 chiar daca trb sa mai bagi ceva bani in ea...e cu totul alceva . Ma refer la Kawa desigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...