Sari la conținut

Optimate 6


Vizitator little wayne
 Share

Postări Recomandate

Vizitator little wayne

Care dintre voi are redresor optimate?

Tocmai am cumparat un optimate 6 dupa ce am renuntat in ultimul moment sa dau comanda pentru un optimate 4

4 incarca pana la 50 amperi iar 6 pana la 120amperi

M-am gandit sa iau 6 ca sa il pot folosi si pentru incarcarea bateriei masinii.l-am si pus la treaba,incarca o beterie pe gel(in freza) a scuterului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Care dintre voi are redresor optimate?

Tocmai am cumparat un optimate 6 dupa ce am renuntat in ultimul moment sa dau comanda pentru un optimate 4

4 incarca pana la 50 amperi iar 6 pana la 120amperi

M-am gandit sa iau 6 ca sa il pot folosi si pentru incarcarea bateriei masinii.l-am si pus la treaba,incarca o beterie pe gel(in freza) a scuterului

 

 

:))) felicitari pentru achizitie...bine ca ai impartasit sentimentul cu toata lumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Pai curentul sanatos de incarcare este 10% din aperi baterie.

De ce sa ai nevoie de 120 amperi ??? Doar daca nu are si functie de quich starter.

incarca baterii de 3-120amperi

 

puterea de incarcare e de 04-0.45-5 amperi

eu l-am cumparat pentru functia de desulfatare si pentru ca incarca toate tipurile de baterii aumo/moto

Am in incarcator imprumutat de la fratemio care incarca doar baterii cu acid si am hotarat sa imi cumpar un redresor inteligent

 

:))) felicitari pentru achizitie...bine ca ai impartasit sentimentul cu toata lumea

sunt mandru de mine,partea mai putin placuta e pretul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Acum ramane de vazut cat o sa ajute

Nu ma astept sa faca minuni dar ma bucur ca incarca toate tipurile de baterii auto moto,totodata e si tester

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Tinar 22 de ani, aspect fizic placut, vila la Snagov, masina decapotabila, vila la Sinaia, milionar in euro nu vand nimic doar ma laud.

 

 

cred ca exact asta a vrut sa spuna initiatorul,dar nu stia cum sa se exprime!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un rahat de redresor romanesc , cumparat acu'10 ani si incarca orice , mai putin carduri , ca daca imi incarca si cardu....era bine.

Am bagat curent si in bateria de la masina , fara greturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot intelege nici eu ce a vrut omu sa arate/intrebe prin topicul asta dar hai totusi sa nu o dam in SF-uri. Eu am la munca un optimate4 care face multe treburi si readuce pe linia de plutire o parte din bateriile cu probleme, nu poti compara, ala romanesc da ca boul 14-15V constant si forteaza bateria, optimate-ul daca bateria are 9v, el sa 10 si pe masura ce voltajul din baterie creste, creste si cel al redresorului, e destul de destept ... in functie de problema bateriei iti incarca in impulsuri sau constant, etc ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

- Tinar 22 de ani, aspect fizic placut, vila la Snagov, masina decapotabila, vila la Sinaia, milionar in euro nu vand nimic doar ma laud.

Din pacate imi lipsesc heuroii si laudatorii

 

Nu pot intelege nici eu ce a vrut omu sa arate/intrebe prin topicul asta dar hai totusi sa nu o dam in SF-uri. Eu am la munca un optimate4 care face multe treburi si readuce pe linia de plutire o parte din bateriile cu probleme, nu poti compara, ala romanesc da ca boul 14-15V constant si forteaza bateria, optimate-ul daca bateria are 9v, el sa 10 si pe masura ce voltajul din baterie creste, creste si cel al redresorului, e destul de destept ... in functie de problema bateriei iti incarca in impulsuri sau constant, etc ...

 

E asta vroiam sa mi se confirme.Daca regeneraza si desulfateaza bateriile

Vroiam sa imi confirme de catre un detinator daca isi face treaba asa cum e laudat.atata tot nimic mai mult

 

Fac pariu ca ai dat pe el cel putin cat pe doua baterii, adica vreo 6 sezoane de motociclism.Rentabil nu ?

doua baterii si ceva maruntis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Bine totusi ca ai 22 de ani, aspect fizic placut, vila la Snagov, masina decapotabila si vila la Sinaia :mexicanwave:

 

mosule mai spune cate ceva despre optimate 4,nu de tineretea,vila si banii mei

Am ales 6 doar pentru ca pot sa incarc si bateriile de pana la 120amperi cu el,altfel cumparam optimate 4 si imi ramaneau 200roni in buzunar

 

Pretul totusi nu e chiar asa atractiv ... ca o mica paranteza sa stii ca si optimate4 incarca baterii auto, intradevar mai greu dar poate si asta ... ;)

 

am citit ca 4 incarca baterii de pana la 50amperi iar asta incarca baterii de 120amperi

eu il consider o investitie buna

Editat de little wayne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa iti mai zic de 4 ... face ce ar trebui sa faca, de la faptul ca iti spune daca pui papucii invers pe borne pana la desulfatare, testare baterie, etc ... Nu stau zi de zi sa ma minunez de ceea ce face, la inceput eram curios, acum e doar o scula in plus. Minicalculatorul din el face totul, testeaza bateria si incarca sau desulfateaza in functie de rezultatul testului ...

 

Am incarcat si auto cu el, ce e drept dureaza considerabil mai mult, nu cred ca ce am incarcat avea 120 de amperi dar sigur depasea 50 lejer. Nu e ca si cum daca depaseste 50 de amperi bateria nu mai incarca, isi face fix aceleasi teste apoi incepe incarcarea, doar ca dureaza ceva mai mult.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Mie mi-a ajuns azi si sunt foarte incantat,am pus la incarcat 3 baterii moto cu randul,2 incarcate si una a scuterului furat pe care i-am dat-o cu imprumut unui amik si a reusit sa o fwuta avand instalatia electrica a motoretei facuta praf.Pe asta nu reuseste sa o treaca de faza cu testingul,o las o noapte poate face minuni

Asta a reusit sa distruga 2 baterii bune intr-un sezon si zice ca instalatia e ok

 

A salvat si incarcat o baterie de 12ah pe gel,nu mai cumpar baterie de 12ah pentru maxiscuter

Si bateria motoretei e incarcata si acum incerc bateria phutura de instalatia electrica a motoretei unui amic.Daca e sulfatata o regenereaza,daca e in scurt o arunc maine la gunoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Optimate 4 - http://www.tecmate-int.com/ENG/u_optimate_4_dual.php

 

Si manualul, pentru cine vrea sa citeasca ce stie sa faca -> http://www.tecmate-int.com/ENG/pdf/TM141DUAL-IN1-100831_LR.pdf

 

Optimate 6 - http://www.tecmate-int.com/ENG/u_optimate_6.php

Si manualul -> http://www.tecmate-int.com/ENG/pdf/TM181-IN1-100517_LR.pdf

 

Folosim de ani buni Optimate (am inceput cu 3, acum avem 4 si 6 si chiar asa ceva ) si a meritat investitia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...