Sari la conținut

Reparatie redresor ?


smok3
 Share

Postări Recomandate

Ca tot laudam acum catva zile acest redresor de la louis uite ca a ajuns sa imi sara sigurantele din perete de bun ce a fost la o simpla incarcare de baterie , rugamintea mea este daca ma poate indruma cineva la altcineva priceput in domeniu de a imi repara acest redresor (schimb de diode sau ce ii trebuie), el se aprinde (ledul setat pe 12 V ) dar nu mai incarca bateria....

 

http://www.louis.de/_30f6f7e35ba91721317db83a5a10d02d99/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10003695&anzeige=0&ADTRACTIONSLOT=detail_kontext

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu is bobinator de meserie si toate redreseoarele ce le facem pt prieteni....ca de altfel nu merita chinuiala,de obicei au scurt intre spire . 1 kg 2 de sarma de cupru(depinde de puterea lui.Astea noi chiar si de ''firma' au conductor de aluminiu f slab).Ii o treaba care o poti face chiar tu .Desfaci dracia,de obicei e afumata bobina sau o poti verifica cu un aparat de masura mai 'smecher',desfaci bobina numarand spirele(incluziv medianele,daca are) si mergi la un atelier de bobinaj cu o 'mostra' din sarma(vezi ca is de diferite diametre de obicei pe parcursul bobinei)...tipii respectivi iti masoara sarma si o sa iti vanda sarma undeva la 50 de lei kg in cazul in care vor...(ei o iau la 35 pana la 50 lei/kg....soarta...) si pui in aceiasi ordine spirele si neaparat de aceasi grosime sau cu 0.10/15 microni mai groasa.SAU de obicei ce se mai strica in ele e puntea redresoare,dar daca zici ca iti sare siguranta eu cred ca e in scurt bobina.Na in fine ,probabil daca accepta sa ti-l faca o sa te taxeze cu vreo 150 de lei,in cel mai bun caz(ca na....e criza si lumea nu prea are de lucru).Daca iti place sa mesteresti poti sa o faci si singur,iti stau la dispozitie pt intrebari.Succes

 

ps:nu am indraznit sa zic sa il trimiti la cluj sa te ajut ca eu zic ca nu merita,aveti de toate pe acolo sigur..



ca sfat....mai bine iti iei unu smecher romanesc facut de stramosii comunistii ca o sa te tina 100% cu anii :crack:

Editat de Danysenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am un redresor luat din Louis acum cativa ani,si a inceput sa incarce mai mult decat trebuie,ajunge la 16-16,5 Volti.

Modelul este asemanator cu acesta == https://www.louis.eu/artikel/procharger-xl-can-bus-for-charging-diagnosis/10004600?list=28220563

 

Se poate repara pe undeva sau daca stiti un electronist priceput ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am si eu un redresor, chinezesc, nou. Evident, nou si prost, incarca 15,5v constant. Teoretic e "destept", ar trebui sa varieze voltajul, in functie de acumulator, dar nu o face.

Ce anume ar putea sa fie defect la el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un redresor, chinezesc, nou. Evident, nou si prost, incarca 15,5v constant. Teoretic e "destept", ar trebui sa varieze voltajul, in functie de acumulator, dar nu o face.

Ce anume ar putea sa fie defect la el?

Tensiune de incarcare este cam aceeasi la toate acumulatoarele se modifica amperajul in functie de capacitatea acumulatorului

An nou fericit

» Post actualizat in 31 Dec 2014 18:47

Eu is bobinator de meserie si toate redreseoarele ce le facem pt prieteni....ca de altfel nu merita chinuiala,de obicei au scurt intre spire . 1 kg 2 de sarma de cupru(depinde de puterea lui.Astea noi chiar si de ''firma' au conductor de aluminiu f slab).Ii o treaba care o poti face chiar tu .Desfaci dracia,de obicei e afumata bobina sau o poti verifica cu un aparat de masura mai 'smecher',desfaci bobina numarand spirele(incluziv medianele,daca are) si mergi la un atelier de bobinaj cu o 'mostra' din sarma(vezi ca is de diferite diametre de obicei pe parcursul bobinei)...tipii respectivi iti masoara sarma si o sa iti vanda sarma undeva la 50 de lei kg in cazul in care vor...(ei o iau la 35 pana la 50 lei/kg....soarta...) si pui in aceiasi ordine spirele si neaparat de aceasi grosime sau cu 0.10/15 microni mai groasa.SAU de obicei ce se mai strica in ele e puntea redresoare,dar daca zici ca iti sare siguranta eu cred ca e in scurt bobina.Na in fine ,probabil daca accepta sa ti-l faca o sa te taxeze cu vreo 150 de lei,in cel mai bun caz(ca na....e criza si lumea nu prea are de lucru).Daca iti place sa mesteresti poti sa o faci si singur,iti stau la dispozitie pt intrebari.Succes

 

ps:nu am indraznit sa zic sa il trimiti la cluj sa te ajut ca eu zic ca nu merita,aveti de toate pe acolo sigur..

 

ca sfat....mai bine iti iei unu smecher romanesc facut de stramosii comunistii ca o sa te tina 100% cu anii :crack:

Sal. Cam greu de desfacut fara sa spargi carcasa daca sunt lacuite si arse in coptor, cum numara spirele daca bobina este aresa? de ce sa puna mai multe spire daca schimba sarma de aluminiu pe cupru? daca pune sarma mai groasa mai incape pe carcasa? Nu vei reusi niciodata sa pui numarul de spire pusa de fabrica daca bobinezi cu manuta. Si unde este rentabilitatea? Cand mi-au furat ultimul aparat de sudura din garaj( facut de mine) Mai aveam nevoie de cam 3 kg de sarma ca sa fac altul am ales varianta vandut toata sarma de cupru din garaj cumparat unul nou in garantia si am ramas si cu bani de un gratar mare si un plin la motocicleta .

Nu sunt bobinator dar am bobinat cateva sute de transformatoare de la cale mai mici pana la trafuri de sudura.

Pentru tine este simplu dar sa majoritatea transfoamatoarelor sunt lacuite si arse in cuptor cu desface unul in bucatarie cu un patent si un cleste? Daca poate desface se duce carcasa pe p.. ( copca) f. greu de facut alta.Cum numeri spirele daca bobina este arsa? Pe carcasa unde fabrica a pus 2000 de spire tu veci nu pui atat daca bobinezi cu manuta.Daca in loc de sarma de aluminiu pui de cupru de ce trebuie mai groasa ? eu as pune mai subtire.Deci este clar mai bine cumparati un alt redresor. Este corect un traf caculat corect adaugat un 10% la nr de spire si folosit la 80% la suta din putere nu are moarte. Am redresoare facute de 30 de ani care si la ora actuala sunt f. bune. Insa este o problema cu pretul am primit comanda pt 2 redresoare am facut primul cand au auzit pretul au spus ca pot cumpara 3 bucati din comert eu mai ieftin nu am dat l-am facut cadou la un prieten ( de munca mea sa nu-si bata nimeni Joc)

Un an nou fericit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 years later...

Actualizez acest topic .

Am un redresor auto Telwin Alaska 200 si nu mai incarca. 
Din greseala l am dat pe 24 V,desi era pus pe o baterie de 12 V/100 aH. 
Sa incalzit ,dar nu miroase a ars,dar nici nu mai incarca. 
Un electronist stie careva ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, shui a spus:

Siguranta ai verificat-o ?

Da. Este ok. Se aude ceva releu care cupleaza dar nimic 😡

Chiar acum, ALEX-CRUISER a spus:

Da. Este ok. Se aude ceva releu care cupleaza dar nimic 😡

Intra 220 V in el,am mai verificat continuitatea cu ap. masura  la o piesa care o banuiam dar trece curent. 
Restul ma cam depaseste🥹

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...